BIJ DE GEMEENTELIJKE HOUTVERKOOPING te SOEST EUROPEESCHE EENHEID. AMERIKAANSCHE HANDWASSCHING. Strijd tegen criminaliteit. De afgeloopen week in Nederland voor SOEST en BAARN Overweldigende belangstelling Vijftigjarig Predikants jubileum. De hooikist maakt Uw spijzen gaar, met MINDER GAS en ELECTRICITEIT is Uw maaltijd klaar, NUMMER 4 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags*- middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JA \RGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1943 ADVERTENTÏëN: ^an 1—15 mM1.15 Elke mM. meer f 0.07 Voor abonnement vrage men speciaal tarief. OMROEPERS (bij vooruitbetojteg) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woorc^^er 4 cent. Rubriek „Betrekkinger^^evraagd" en „Betrek- kingen aangeboden": l4K woorden0.77 Elk woord meer 0.03 Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7r Soestdjjk. Telefoon 2962 Giro 161165 Wij moeten het rhythme van onzen tijd verstaan. „Wee den mensch, die het rhythme van zijn tijd niet verstaat" is een waarschuwing, die in de jaren voor en tijdens dezen oorlog dikwijls heeft weerklonken, bedoeld als een waar schuwing om de groote conflicten van onze dagen niet klein en beperkt fe zien, een herinnering aan het feit, dat de historie onomstpotelijk leert, dat de tijden veranderen en dat er na elk van die groote veranderingen een tragisch residu van menschen over blijft, dat zielig ondergaat en uit sterft, haar laatste lagen slijtend in herinneringen aan én verlangen naar het oude, dat nooit meer terugkeert. Wij Nederlanders vormen slechts een betrekkelijk klein volk, dat zijn bestaan ontleent aan het feit, dat het leeft tegen een achtergrond van groo te, verwant» Germaansche volksgroe- peeringen. Wanneer men onze ntgen millioen Nederlanders bezien wil, los van Europa en los van andere Ger maansche broedervolken, dan begrijpt men aanstonds, dat wij slechts een waardeloos atoompje zijn in de gigan tische menschen- en volkerenmassa's, die dezen aardbodem bewonen. Ter- vijl deze oorlog voort woedt, zien wij bij alle betrokken partijen het besef ontwaken, dat wij aan het einde zijn gekomen van de periode, waarin elk volk kon trachten op eigen gelegen heid, individueel zijn politiek te be palen, individueel machtsexpansie te zoeken. De. onderlinge strijd, welke daaruit voortvloeide, verzwakte, om een voorbeeld te noemen, het conti nent Europa te zeer, om vijandelijke machten als Amerika en de Euro- peesch-Aziatische Sovjet-Unie in be dwang en op een afstand te hou den. Het lijdt dan ook geen twijfel, of de .geschiedenis zal het Engeland als de grootste fout in zijn politieke en historische ontwikkeling aanreke nen, dat het dit met tijdig heeft voor zien, toen het op een oorlog met Duitschland aanstuurde, in plaats van in overleg met dit grootste en sterk ste der Europeesche volkeren het heft in handen te houdenThans, nu de bloem der Europeesche volkeren haar offers moet brengen op de slag velden in Oost-Europa, ontwaakt bij cl Ie groote volkeren van ons conli- nent meer en meer het begrip, dal wij een eenheid zijn en blijven, de Euro peesche eenheid, die gegroeid is door lotsverbondenheid en traditie en men zou het wellicht de „Europeesche tra gedie" moeten noemen, dat men door de klieine, onderlinge verschillen, de groote gevaren in het verleden over het hoofd heeft gezien. Dit alles moeten wij Nederlanders bedenken, als wij ons in dit stadium bézighouden met de toekomst van ons land en ons volk. Wij zullen opgaan, of ondergaan met Europa en niet met Amerika of het bolsjewisme. Want: „Wee het volk, dat het rhythme van zijn tijd niet verstaat!" Het heeft deze eerste helft van Ja nuari 1943 niet ontbroken aan pro pagandistische activiteit van de zijde van Roosevelt, den president der V.S. Het is wellicht toevallig, dat zijn boodschap 'aan het Congres als het ware begeleid werd door een uitvoe rig Amerikaansch „Witboek", waar in de regeering der V. S. zich van al le schuld aan het uitbreken van dezen oorlog tracht schoon te wasschen, doch bij nadere beschouwing komt men er al spoedig toe, om deze „toe valligheid" in twijfel te trekken. Uit Roosevelt's boodschap aan het congres bleek wel zeer duidelijk, dat er aan de overzijde van den AJlanti- schen Oceaan niets meer over is van de geestdrift en het optimisme, wel ke in November j.1. het Afrikaansche avontuur begeleiden. Roosevelt voor spelde wel is waar een verderen vooruitgang der geallieerde oorlogs handelingen in 1943, doch er was niet langer sprake van zijn bekende snoe verij inzake het spoedige einde van den oorlog, gezwegen van een spoedige overwinning. Ook zij die hun hoop gesteld hadden op het schitterende, programmatische verloop der Ameri- kaansche bewapening, kwamen be drogen uit. Het is begrijpelijk, dat er onder de ze omstandigheden bij de openbare meening der V. S. twijfel is ontstaan aan de juistheid van de deelname aan dezen oorlog, alsmede critiek op de regeering, die ook in Amerika zelf niet vrij is van de verdenking de wa re aanstookster van dezen krijg te zijn. Daarom moet de verschijning van het witboek de Amerikaansche oor logspropaganda op dat oogenblik wel bijzonder welgevallig zijn geweest. Voor Europa bezit dit witboek ove rigens niat de minste beteekenis. De destijds dfeor de Duitsche Rijksregee- nng gepubliceerde „Documenten van Warschau" hebben de schuld der V.S-, en meer in het bijzonder de schuld van Roosevelt en zijn aanhangers, voor zoover het dezen oorlog betreft, voor eens en vooral vastgesteld. Waarom geen jeugdarrest? JeugdcriminaliteitAls een la wine neemt, ondanks alle maatrege len, die reeds tegen deze zweer in ons volksbestaan zijn genomen, het aantal veroordeelingen toe. De balans over het afgeloopen j^ar is ontstellend ge weest eh hoewel nog geen definitieve cijfers bekend zijn, mag toch aangeno men worden,%dat de jeugdcriminaliteit in ons land met 50 procent is toegeno men. Ondanks de talrijke maatregelen, welke in 1942 werden genomen, glijdt een steeds grooter deel van onze jeugd steeds sneller af naar het fatale hel lende vlak en onwillekeurig komt de vraag op, of de genomen maatregelen wel afdoende zijn geweest. Ook uit de kringen vari hen, die zich intensief met deze problemen bezig houden. Voogdijraden, Pro Juventute e.d. ko men vragen naar werkkampen voor misdadige jongens, naar uitbreiding van het aantal ambtenaren voor de kinderwetten en naar betere observa- tieme-gelijkheid. Ingewijden weten echter, dat door de abnormale omstan digheden het inrichten van jeugd werkkampen en het uitbreiden van het aantal ambtenaren op zeer groote moeilijkheden stuit. Maar waarom overweegt men hier te lande niet het z.g. jeugdarrest? Dit jeugdarrest be staat in Duitschland reeds een tweetal jaren en heeft in de praktijk buiten gewoon voldaan. Men kent iyer de vormen weekeinde-arrest, vrijetijd-ar- rest en kort-arrest. Hef jeugdarrest is een tuchtmiddel, men vermijdt hier het begrip straf, met alle gevolgen van dien, doch het is een maatregel, die ingrijpender is dan de gewone opvoed kundige maatregelen. Bovendien volgt de straf hier on middellijk op de daad, hetgeen even eens zeer goede resultaten heeft. Ten slotte vereischt, dit jeugdarrest geen ingrijpend en kostbaar wetsapparaat en is practisch overal door te voeren. Opmerkelijk is het overzicht van de resultaten van het jeugdarrest in een Beiersch district. Van de honderd ver oordeelden hadden zich 42 schuldig gemaakt aan diefstal, 11 aan vergrij pen tegen de zedelijkheid, arbeidscon tractbreuk 3, verkeersovertredingen eveneens 3 en grove baldadigheid 7. Van de honderd veroordeelde jongens kwamen er 45 uit arbeiderskringen, 17 •:it landbomvkringen, 16 waren fa brieksarbeiders, 14 ongeschoolde krachten, 8 waren'bureaubedienden of scholieren, Eén arrestant was 'n leer- Vroege lenteboden? Op een boerderij onder Veenendaal kwam d«W« dagen een kip met elf jonge kuikens het erf op stappen. Moeder en kinderen waren in uitstekende conditie. Bij onderxoek bleek, dat de kloek gebroed had In den boomgaard tusschen sneeuw en Ijs VNP-Zeijlemakef-Pax m ling van een middelbare school. De bestrafte meisjes waren voor 29 pro cent in de huishouding werkzaam, 18 procent waren kantoormeisjes, 12 pro cent kwamen uit het landbouwbedrijf, zes procent uit ateliers en fabrieken. Opmerkelijk is nog, dat de meisjes meer stalen dan de jongens, ook maak ten zij zich in meer gevallen schuldig aan contractbreuk. In Duitschland bleek dit jeugdarrest buitengewoon te voldoen. Waarom in Nederland niet? Men is het er lang zamerhand wel over eens geworden, dat tegen den stroom van jeugdcrimi naliteit en verwildering niet met de gewone middelen kan worden opgetre den. Wij zullen drastischer maatrege len moeten nemen en daartoe behoort zeer zeker ook het jeugdarrest. DE ARBÈIDSDIENSTPLICHT. Voor het vervullen van den ar- l^eidsdienstplicht kunnen worden op geroepen alle jonge Nederlanders, die zijn geboren op of na 1 October .924 (hiervan zijn dezer dagen onder de schop gekomen zijn, die zijn gebo ren van en met 1 October tot en met 31 December 1924). Onder deze bepaling vallen derhal- viTitök de jongens, die hun eindexa men H.B.S., Gymnasium e.d. hebben gehaald en die tlpn leeftijd van 18 jaar hebben beveilotViUidien zij nog 17 jaar zijn, §taat voor "'hen do moge lijkheid open om vrijwillig 'Ktm-- ar beidsdienstplicht te vervullen. Met U: Winterhulp. Zonder U: Winterl eed. Giro 5553. Politie moest de zaal eerst ontruimen. Meer dan 800 gegadigden voor 143 kavels. Dinsdagochtend zou de aangekondig de gemeentelijke houtverkooping' ten Te Utrecht had Zondag de plechtige herdenking van het IO-|arlg bestaan der oude W.A. plaats Op de Mariaplaacs werd door den commandant van de W.A.. A. J. Zondervao. aan de leden der oude W.A het strijders teeken uitgereikt Polygootv-Zeijleraaker-Pax m Op 24 November 1942 werd in Tuindorp Haarlem de vrouw van een brievenbesteller door een 19-jarigen leerling der Amsterdamsche Kweek school voor Machinisten vermoord. Aangezien de daad een politiek aspect had, doordat het slachtoffer een ge boren Duitsche was, haar man lid van de N.S.B. en de moordenaar zeer an- ti-nationaal-socialistisch, nam de Duitsche politie deze zaak, welke on der de sabotageverordening viel, over. Dientengevolge stond de dader Vrij dag terecht voor het Obergericht. Nadat was gebleken, dat de dader, J. H. A. Kieviet, niet ontoerekenbaar geacht kon worden, werd door het Obergericht het doodvonnis uitgespro ken wegens moord en sabotage. Zijn daad bleek ongelooflijk gemeen ge weest te zijn, op beestachtige wijze werd een vrouw, moeder van twee kinderen en een derde verwachtende, afgeslacht. Verzachtende omstandig heden waren niet aanwezig. In verband met het feit, dat i<i den laatsten tijd het aantal sabotage- gevallen aanmerkelijk is toegenomen, heeft, om onheilen en onnoodige be lasting der bevolking te voorkomen, de Bevelhebber van de Duitsche weermacht den wensch uitgesproken, dat in alle gemeenten een „bewa kingsdienst" zal worden ingesteld, die belast zal worden met de bescher ming van nader aan te wijzen objec ten. Er wordt een beroep gedaan op de bevolking, om zich hiervoor vrij willig te melden. Deze dienst immers is ingesteld om strafmaatregelen te voorkomen en het is de plicht van een ieder Nederlander met gemeen schapsgevoel om voor zijn eigen be lang en het belang van zijn plaatsge- nooten op de bres te staan eh zich vrijwillig bij den bewakingsdienst te gen sabotage te melden. Uit Nederlandsch-Indië komen thans weer enkele berichten binnen. In de eerste plaats heeft het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis de eerste telegrafische opgave ontvangen van Nedeidandsche krijgsgevangenen op Malakka. Voor zoover mogelijk is reeds bericht ge zonden aan de familie hier te lande. Verder zijn volgens Japansché be richten de Nederlandsche militairen op Java niet geïnterneerd, wat wel op Sumatra het geval is. Over het al gemeen is volgens de berichten, het leven in Nederlandsch-Indië sinds de bezetting weinig veranderd. Op 7 Januari 1933 maakten de eerste 32 W.A.-mannen een eersten marsch door Utrecht. Ter herdenking van deze gebeurtenis werd in de Domstad de dag der oude W.A. ge vierd met een bijeenkomst in den nieuwen Schouwburg, waar tevens de eerste strijderstqekens zijn uitgereikt. Verschillende Duitsche eeregaslen, waaronder de Commissaris-Generaal Hauptdienstleiter Schmidt, woonden de vergadering bij, De Leider en commandant Zonder van voerden bij deze plechtigheid het woord. overstaan van Notaris A. O. Dammers vorden gehouden in de groote zaal an Hotel Eemland aan de van Wee- D':straat. Aangekondigd was, dat de t -.'.deuren stipt te tien uur zouden worden gesloten en dat alsdan num mers zouden worden afgegeven aan degenen, die dan binnen waren. No. 1 zou dan de eerste keuze hebben, mocht een perceel hout koopen tegen contan te betaling en tegen den prijs, die als prijs was vermeld op de verkooping- notities. Doch toen de Notaris Dinsdagoch tend tegen 10 uur het podium van de zaal betrad, wachtte hem een onge dacht en eigenlijk wat beangstigend schouwspel. Mannetje aan mannetje stonden daar opeengepakt de gegadig den, zoodanig, dat in de zaal, waar normaal bij uitvoeringen plaats was voor een 220 personen, zeker een 800 personen opgepropt stonden, zoodanig ineengeperst, dat niemand zich meer bewegen kon, terwijl voorts nog en kele honderden gegadigden geen plaats hadden kunnen krijgen en buiten voor de zaaldeur stonden te dringen, om ook binnen te kunnen komen, het geen zoo nu en dan wel eens aan een enkele gelukte, waardoor dan alleen het gedrang binnen nog grooter werd dan voorheen. Waar zich ook in de zaal nog en kele stoelen bevonden, aan den wand, waren verschillende gegadigden daar op geklommen, waardoor zij een goed gezicht op het geheele gedrang had den en zelf daarbuiten bleven! Het behoeft niet te worden gezegd, dat op deze wijze van het houden eener verkooping niets kon komen, waar niemand uit de zaal naar voren kon treden, de nummers daar niet uitgereikt konden worden en de con tante betaling ook onmogelijk was. Na eenig beraad besloot de Nota ris politie-assistentie in te roepen en allereerst de zaal te doen ontruimen. Dat ging patuurlijk niet zoo vlot en ook niet zonder morren, doch na eenigen tijd mocht het toch geluk ken. Daarna werden de gegadigden weer binnen gelaten en werden zij bij binnenkomst in staat gesteld een num mer te trekken. Te voren had het personeel van den Notaris een groo te hoeveelheid nummertjes er bij ge maakt, zoo naar schatting genoeg, om iedereen er een te kunnen geven. Ook degenen, die tenslotte, toen de zaal vol was, niet meer binnen konden, werden buiten in staat gesteld num mertjes te trekken. Om de onrust nog meer te vergroo- ten, gingen enkele baldadige jongens er buiten toe over om de daar staan de massa te bekogelen met zelf ver vaardigde projectielen, waarvoor zij daar buiten het materiaal vonden en waar toen iedere bal raak was, maak te dat de geheele zaak nog maar ver velender. De politie had er een heele moeite mede aan dat bedrijr dezer jeugdige baldadigen een einde te ma ken. Tenslotte waren alle gegadigden in staat gesteld ieder één nummertje te hekken, waarna eindelijk de eigen lijke verkooping kon aanvangen. Dat verliep toen nog betrekkelijk vlot. De houder van nummer 1 had de eerste keuze, na betaling kreeg hij een be- wijsje van koop en toen was nummer 2 aan de beurt. Onnoodig te zeggen, dat de houders van de nummers 400 en hooger zeker geen schijn van kans meer hadden iets te kunnen koopen, want er waren aan het einde van de verkooping natuurlijk nog wel alleen de minst aantrekkelijke kavels over gebleven, doch altijd nog was er wel iemand, die ook dezen koop tegen den tevoren vastgestelden prijs wilde hebben. Eerst in de vroege middag uren was deze bewogen verkooping ten einde en toen de zaal weer ledig was, bleek, dat de zaalvloer het ge wicht van die 800 personen in den aanvang niet had kunnen dragen en aan de voorzijde over een lengte van verschillende Meters een heel stuk was ingezakt, zoodat onverwijlde re paratie dringend noodig was. Van wege den dienst van Gemeente Wer ken werd toen daarin voorzien. De afloop van deze verkooping toont aan, welk een groote animo er voor' was; algemeen is een groote vraag nakr hout, vooral" van bóeren- zijde, naar zg. boerengeriefhout, dat juist in zoo groote mate werd ver kocht. De vastgestelde maximumprij zen werden blijkbaar als zeer aan trekkelijk beschouwd. Zoo zelfs, dat verschillende personen, die aanvan kelijk een hoog nummer hadden ge trokken, poogden voor geld en goede woorden van anderen een lager num mer over te nemen, wat soms wel ge lukte en waardoor de houder van een laag nummer daaj^- <"ör soms een aar dig sommetje kon- naken. Ook bleek het, dat vele gegadigden niet alleen waren gekomen, doch familieleden en kinderen, knechts en bekenden had den medegebracht, om maar zooveel mogelijk nummers deelachtig te wor den en dds zooveel mogelijk kansen bij deze verkooping bij verloting te hebben! Onnoodig nog te zeggen, dat geen tweede of verdere uitgifte van num mers noodig was; toen de laatste koop was verkocht bleven er nog genoeg hoogere nummers óver, wier houders ditmaal niet meer in aanmerking kon den komen. Ds. W. van der Waal jubileert. Op Vrijdag ,15 Januari heul .acht da in Soest welbekende emeritus predi kant Ds. W. van der Waal den dag, waarop hij voor vijftig jaren werd be vestigd in het predikambt bij de Ne- derduitsch Hervormde Gemeente. Ds. van der Waal werd in 1868 te Ridderkerk geboren en na de lagere school bezocht hij het Gymnasium te Zetten. Nadat hij dit had verlaten, deed hij Staatsexamen en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de theologie. Nadat hij al daar was afgestudeerd, werd hij kor ten tijd later, in 1893, op 25-jarigen leeftijd, beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Moerkapelle, alwaar hij op 15 Januari 1893 in zijn ambt bevestigd werd door Ds. de Klerk uit Ridderkerk. Lang bleef hij daar niet en meerdere malen werd hij daar en in zijn latere standplaatsen naar elders beroepen, waarvan hij meerdere beroepen aannam. Zoo stond hij in Wijk bij Heusden, in Overschie, in Slijk-Ewijk en tenslotte in Nieuw Loosdrecht. Aan deze laatste gemeente vroeg en verkreeg hij op 1 October 1934 zijn eervol emeritaat, waarna hij zich met terwoon te Soest vestigde. Aldaar bleef hij echter ook niet rustend, doch stelde zich beschikbaar om in de Ned. Herv. Gemeente ook nog verder het Woord uit te dragen en wel hoofd zakelijk in het Ned. Herv. Kerkge bouw op Hees, waar geen predikants plaats is en waar Ds. van der Waal vrijwel iederen Zondag nog preekt. De velen, die dit kerkgebouw bezoe ken, hopen, dat hij dit nog lange ja ren zal mogen blijven doen. Bij dit zeker bijzondere jubileum heeft het den jubilaris niet aan bewij zen van medeleven en gelukwenschen ontbroken, bij welke wij gaarne de onze willen voegen. BESPAART OP UW RANTSOEN MET EEN HOOIKIST Het eten goed warm houden en toch weinig gas gebruiken, is een heele puzzle! Vooral in den winter heeft men graag een goeden warmen maaltijd. Ons gasrantsoen zou dit eigenlijk niet toelaten, wanneer er met nog zooiets bestond als een hooi- kist, die een px^actische oplossing voor het koopprobleem vormt. Ten eerste hebt U alleen maar brandstof noodig om het eten 1/6 vaxt den normalen kooktijd vóór te koken en het daarna tenminste twee- a driemaal den kook tijd in de hooikist te laten. Wanneer U geen hooikist hebt, is een pak kran ten óók voldoende. Let er dan echter op, dat de kranten alles goed afslui ten vooral bij de tegenwooi"dige kleine kranten verlieze men dit niet uit het oog en een voldoende dikke laag vormen, zoodat zoo weinig mo gelijk warmte vatoren gaat. De hooikist i^Cijzonder geschikt voor peulvruchten, gort e.d. meelpro- ducten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw die het koken in de booi- kist toepast, zal heel goed kunnen be merken, dat zij gas bespaart. Dat is heusch noodig, want er moet heel zui nig met onze kolen omgesprongen, worden. De gasbedrijven krijgen er niet te veel van. Wanneer de gasfa briek geen gas meer heeft, bent U zelf hiervan de dupe. Houdt U daar om aan het parool om met weinig gas veel te doen. SPECIALE TEXTIELPUNTEN BIJ HUWELIJK. - Met ingang van 1 Januari 1943 wordt aan personen, die in ondertrouw zijn gegaan, op hun verzoek en op vertoon van het door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand afgegeven bewijs van ondertrouw, een verklaring van ondertrouw uitgereikt. De uitreiking geschiedt door den burgemeester of door den daarvoor aangewezen ambte naar van het bevolkingsregister. Be halve het bewijs van ondertrouw moeten ook de distributiestamkaarten worden getoond. Aanstaande echtgenooten moeten deze verklaiing van ondertrouw over leggen aan. de distributiediensten bij het indienen van aanvragen ter ver krijging van speciale textielpunten en/ oj vergunningen voor het aanschaffen van diverse artikelen en extra rant soenen voedings- en genotmiddelen. Aan de verklaring van ondertrouw is ook^een vergunning gehecht voor het aanschaffen van gouden ringen. Deze vergunning moet bij de afleve- xing van de ringen aan den winkelier worden afgegeven, nadat de achterzij de er van door den ontvanger (aan staanden- echtgenoot) is afgeteekend. BEKANNTMACHUNG. Musterung der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die be- reits vor oder wahrend des Krieges gedient haben bder durch Wehrer- satzdienststellen der Heimat erfasst, gemustert, unabkömmlich, bereitge- stellt oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Südholland und Seeland in Den Haag, Schule, Frederikstraet 28. Am 25. T. 1943 Vórm. 8.30 Dhr die Buchstaben AJ. Am 26. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR. Am 27. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. b) Aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O, Schule, Iepenweg 13. Am 28. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A-—J. Am 29. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR. Am 30. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. c) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwol le, Rojensingel 13. Am 1. 2. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AO. Ajn 2. 2. 1943 Vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben PZ. d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant "in Eindho ven, Schule, Don Boscostraat 18. Am 4. 2. 1943 Vorm. 8.30 Phr die Buchstaben AH. Am 5. 2. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben IR. Am 6. 2. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maas tricht, St. Martenspoort Nr. 2. Am 8. 2. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AE. Am 9. 2. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben FH. Am 10. 2. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben IL. Am 11. 2. 1943 vorm, 8.30 Uhr die Buchstaben MP. Am 12. 2. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben QS. Am 13. 2. 1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben TZ. Die Meldepflichtigen haben Wehr- pass und sonstige Ausweispapiere so- wie drei Passbilder 37 x 52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbe- deckung. Brillentrager das Brillenre- zept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führen, umgehend anzufordern und zur Musteruög mit- zubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zu- rückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehi*geld. Den Haag, 12. Januar 1943. Der Reichskommis'sar für die besetzten Niederlandischen Gebiete Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1