Hel Nieuwsblad Een verhaal uit den ouden tijd. voor SOEST en BAARN Reeds twee maanden duurt de aanhoudende, verbitterde winterslag. Londen met sterke strijdkrachten aangevallen. NUMMER d ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baara 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Ad verten tiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG NAAM, ADRES EN PRIJS BIJ ADVERTENTIES. Uitgave: N.V. Eerste Soester EJectr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Januari. 'Het Opper bevel der weermacht maakt bekend: Tn het Zuiden van het Oostelijke iront duurt de sedert twee maanden aanhoudende, Verbitterde winterslag met onverminderde felheid voort. De met nieuw gebruik van strijdkrachten uitgevoerde aanvallen van den vijand werden in zware gevechten of in be weeglijke oorlogvoering door tegen aanvallen en hardnekkig verdedigde steunpunten opgevangen. De onder uiterst moeilijke omstan digheden strijdende Duitsche troepen in het gebied van Stalingrad hielden in taaie volharding en verbeten strijd- wil s^and tegenover sterke aanvallen. Bij plaatselijke gevechtsactiviteit in den centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door geconcentreerde aanvallen van sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en Centralen rsector van het Oostelijke front weer zware verliezén aan men- schen, wapens en voertuigen van al lerlei aard. Massale vijandelijke con centraties werden uiteengedreven en verscheiden troepenonderkomens wer den vernield. Des nachts bombardeer den gevechtsvliegers de vijandelijke ravitailleeringslijnen ten Noordoosten van Moskou. Tien transporttreinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van het Ladogameer durende zware afweergevechten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vernietigd of buiten gevecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansche pantserle- ger in Noord-Afrika weerde ook gis teren in beweeglijke oorlogvoering sterke vijandelijke infanterie- en tank- aanvallen af met zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijan delijke tanks werden vernield. Forma ties van het luchtwapen steunden de afweergevechten. Des nachts werden ravitailleeringshavens in Cyrenaïca gebombardeerd. In Tunis werden hier en daar vij andelijke aanvallen van plaatselijke, beteekepis bloedig afgeslagen. Het luchtwapen bestreed overdag de ha ven van Bone en 's nachts een kon vooi ten Noorden van Bougie. Zeven groote transportschepen met te zamen een inhoud van 25.000 brt. werden hierbij zwaar beschadigd. Twee daar van, met een inhoud van rond 10.000 brt., kunnen als verloren beschouwd worden. Gisteravond heeft het Britsehe lucht wapen bij militair zonder effect zijn de aanvallen op Noord-Duitsch gebied en op de Rijkshoofdstad zware ver liezen geleden. Nachtjagers en af weergeschut schoten volgens tot dus ver ontvangen berichten 25 vijandelij ke vliegtuigeL, hoofdzakelijk viermo torige bommenwerpers neer. Boven dien werden overdag aan de kust van de bezette Westelijke gebieden vier, in het Noordzeegebied drie Britsehe vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedenochtend heb ben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen Londen met brisant- en brandbommen aangevallen en vooral in het gebied ten Westen van de groo te bocht van de Theems omvangrijke vernielingen en branden veroorzaakt. Zes vliegtuigen keerden irêt terug. W.A.-STRIJB^RSTEEKEN. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de W.A. der N.S.B. heeft de Commandant daarvan, Mr. Zonder van, te Utrecht op 10 Januari j.1. het W.A.-Strijdersteeken uitgereikt aan de navolgende personen uit deze om geving: H. M. van Ewijck, Tromplaan 15, Baarn (stamboeknummer 5200); D. Ie Pair, Amersfoortschestraat 72, Soes- terberg, (stamboeknummer 182); A. J. Wiertz, Wijnand Toplaan 6, Soest (stamboeknummer 41497). Wees zuinig met gas en electriciteit, Uw spijzen in een hooikist dus bereid Nu dezer dagen het 250-jarig be staan der Parochie van den H. Petrus en Paulus is herdacht, waarbij opge merkt dient te worden, dat het Kerk gebouw dezer Parochie eerst uit later tijd dateert, is het niet onaardig te vermelden, welke verhaleq in het Soest van weleer de ronde deden over de wijze waarop dit Kerkgebouw tot stand zou zijn gekomen, verhalen die vooral opgeld deden op de z.g. Vet prijsavonden. Als de boeren n.1. geslacht hadden, kwamen 's avonds oud en jong „vet prijzen". Het spek van het geslachte varken werd dan gemeten met het groote - broodmes, dat iedere boer in een scheede bij zich droeg en dat tij dens de jaarlijksche kermis nog wel eens tot iets anders werd gebruikt dan tot bxpodsnijden. Na dit meten van het spek werden de varkens „be goten". Een groot bierglas jenever met suiker ging van mond tot mond. De mannen lieten, haastig en dapper, een slok langs de tabakspruim lcopen, de vrouwen roerden lang met den pij- pesteel in het glas eer zij dronken en trokken een leelijk gezicht als ze ge- Als daarin gebruikte goederen worden aangeboden of gevraagd. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijdschriften, waarin gebruikte roerende 'goederen te koop worden aan geboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin ge bruikte goederen te koop wor den gevraagd, moeten een op gave bevatten van den naam en het adres van den aanvra ger. Dit besluit is reeds op 16 Januari j.1. in werking getre den. dronken hadden. De avond werd verder doorgebracht met genoeglijken kont. De mannen spraken aanvankelijk onder elkaar over den bouw, het vee en de markt prijzen; de vrouwen over mooie klee- ren, de kinderen en de kennissen. Was men zoover, dan was het leven joor- verdoovend. Doch weldra ontstond een geheimzinnige kalmte; de beide af dee lingen hadden zich vereenigd en men sprak nu eenigen tijd overYspoken en hun beteekenis, een onuitputtelijk en geliefkoosd onderwerp, waar je „al- tied zoo'n stichtelijk geveul van kriegt" zooals een boerin eens opmeri^e. Het verhaal, dat over het bewuste kerkgebouw in vroeger jaren in om loop was, houdt verband met de ge schiedenis van een rijken Soester boer, de Beer genaamd, aan wie een ter rein achter de Wieksloot herinnert, dat nog altijd de naam „De Beer zijn veld" draagt. Er zou in Soest een nieuwe Katho lieke kerk gebouwd worden en alle boeren brachten daarvoor geld Lij den pastoor. Alleen boer de Beer bracht ^iets en toen de pastoor hem hierover WOENSDAG 20 JANUARI 1943 ADVERTENTIëN: Van 1-15 mM 1.15 Elke mM. meer 0.07 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 100 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. onderhield, zei hij: „Meneer pastoor, geld geef ik niet, maar ik heb een bou\vakker, als je daar de kerk op bouwen wilt, mag je het mijnentwege doen." Nu was er. in heel Soest geen plaats te- bedenken welke zoo geschiki was om èr de kerk te bouwen als juist op dien akker en de pastoor accepteerde dus zeer verheugend het aanbod. Een jaar later was de kerk voltooid, maar toen zij ingewijd zou worden, liet boer de Beer alle menschen, die binnen wilden gaan, met stokken wegjagen, omdat hij niemand over zijn land wilde laten loopen, zooals hij ze'. Tenslotte kwam ook de pastoor en die werd door de Beer zelf eigenhandig van het terrein gejaagd. De pastoor beweerde, dat de Beer hem den grond voor de kerk had ge schonken, doch de boer van zijn kant wees er op, dat hij alleen maar ge zegd had: „Als je daar de kerk op bouwen wilt, mag je het mijnentwege doen." „En zeg nu maar zelf, meneer pastoor, of ik je tijdens den bouw qpk maai1 een stroohalm in den weg heb gelegd." „Ik vind het echter lang niet. mooi, dat je nu nog niet tevreden bent en me ook nog m'n land wilt afne men." De pastoor zag wel, dat er voorloo- pig geen praten tegen was en ging daarom met hangende pootjes naar huis. De Beer ploegde den volgenden dag het land rondom de kerk om en zaai de $r haver in. Later in het jaar was het een eigenaardig gezicht, zoon splinternieuwe kerk midden tusschen ae na ver te zien staan. Maar zóó kon de toestand niet blij ven, dat begreep boer de Beer ook wel en toen nu de pastoor weer eens bij hem kwam om over de kwestie te spreken, deelde de Beer mede, dat hij de akker wel verkoopen wilde. Om kort te gaan, de Beer vroeg en kreeg voor zijn land wel zes maal zooveel als het waard was. Wie het laatste lacht, lacht het best, dit was boer de Beer vergeten. Na den dood van de Beer, wilde de pastoor geen goed voor hem doen en verbande hem in een eiken stammetje,'daar ginder in zijn veld aan de Wieksloot. Spoken kon de Beer natuurlijk niet, maar toen jaren en jareh later het hakhout in „De Beer zijn veld" gerooid werd en de stam men werden verkocht, kwam het stammetje, waarin de Beer zat, bij Piet Dik in het achterhuis terecht. Piet wist dit natuurlijk niet, toen hij het bewuste stammetje op een mor gen op het vuur legde. Plotseling be gon het in het vuur te blazen en te dwarrelen, zoodat de asch om Piet's ooren vloog. Op het laatst sprong het hout met een knal uiteen en toen zag Piet Dik met zijn eigen oogen De Beer de schoorsteen invliegen! Het heele achterhuis stonk naar zwavel en de soep, die op het vuur stond, was to taal bedorven. Dit is het verhaal van de Beer en de kerk. Over het oude Soest waren nog veel meer sprookjes in omloop. Wellicht dat er nog wel eens aanlei ding is, daarvan meer te vertellen. (Nadruk verboden). NOG ééN BRANDSTOFFENBON voor houders van „DV"-kaarten, in Januari uitgereikt. Allen, wien gedurende Januari 1943 een „DV"-kaart voor vaste brandstof fen is of wordt uitgereikt, waarop de bonnen „01 BV" tot en met „05 BV" ongeldig gestempeld zijn, komen, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld alsnog voor één rantsoenbon „brand stoffen één eenheid" in aanmerking. De voor een lange bezichtigingsreis in Duitschland vertoevende Bulgaar- sche minister van Oorlog, luitenant-generaal Micboff werd bij deze gelegenheid ook door den Führer in zijn hoofdkwartier ontvangen. De Führer begroet zijn gast. Op den achtergrond geneTaal-veldmaaischalk Keitel Hoffmann-Stapf-Pax m

Soester Courant | 1943 | | pagina 1