Hel Nieuwsblad Heldhaftigen strijd in Stalingrad voor SOEST en BAARN WEDUWENZORG. WU: Te koop gevraagd Duitsche- en Roemeensche soldaten bieden uiterste weerstand tegen overweldigende overmacht. Het verbieden van oogkleppen. Beperkt het GAS- en ELECTRICITEITS-VER B RUIK het is Uw eigen belang! NUMMER 7 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 27 JANUARI 1942 ADVERTENTIëN: Van 1-15 mM 1.15 v Elke mM, meer /J0.07 v Omroepers (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Redactie en Adm.: Van, Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon - Giro 161165. Een nation«le schande. Onder den sensationeelen titel: „Eerecommissie voor lijken", heeft Jan Hollander in het jongste rummer van „Volk en Vaderland" nog eens de aandacht gevestigd op het schandaal, dat er nog altijd niet is gezorgd voor de nabestaanden der gepensionneerde militairen van vóór 1918. Dergelijke kwesties zijn veeal verlo ren gegaan in het oorlogsgedruisch der laatste jaren, doch als men zich nog eens realiseert, dat een dergelijk schreeuwend onrecht zich tientallen van jaren kon ha'ndhaven ondanks al le vertoon van vaderlandschlievend- heid, dan grijpt men zich toch wel naar het hoofd en vraagt zich af, hoe zulks ooit mogelijk is geweest. En men kan slechts tot één gevolgtrekking ko men: n.1. dat er inderdaad zeer véél gehaperd moet hebben aan de vader- landschlievendheid en gemeenschaps- z'n van ons volk, dat men de wedu wen en weezen van militairen, clie vcór 1918 gepensionneerd waren, een voudig aan hun lot heeft overgelaten, om hen naar de liefdadigheid te ver wijzen. Welk verfoeilijk, hol hoera-patriot- tisme heeft dergelijke wantoestanden ir. het leven geroepen? Waren deze militairen van vóór 1918 minder mans dan' hun latere collega's? „Weduwen- zorg", het „maandblad der Vereeni- ging van gepensionneerde militairen vóór de wet van 1918" is thans in zijn Josten jaargang en op de voorpagina prijkt een lijst van acht edelgrootacht- bare heeren eerecommissieleden, van wie er reeds vijf overleden zijn. On- de' de overlevenden treft men nog den naam van.... Colijn, die als Mi nister-President en Minister van Fi nanciën, destijds in de Tweede Ka mer. tijdens de debatten over dit on verkwikkelijke onderwerp den wensch uitsprak, dat men er nu het zwïjgen maar toe zou doen.... Het is niet smakelijk, nu nog dieper op deze din gen in te gaan; wij willen liever vol staan met ons aan te sluiten bij het beroep van Jan Hollander op de te genwoordige Secretarissen-Generaal, om tenminste in onzen tijd een einde te maken aan deze sociale wantoe standen. Doch laten zekere van die „goede vaderlanders" zich deze dingen nog even herinneren, voordat zij zich weer or.der het uitstooten van patriottisghe kreten fin vertrouwden, besloten kring)! op de borst kloppen en laten zij bedenken, dat niet zij, doch de Nederlandsche Volksdienst zich inmid dels het lot van de «weduwen en wee zen der gepensionneerde Nederland sche militairen van vóór 1918 heeft aangetrokken! Een door bolsjewisten verwoest slot SS PK W Zwager» fVslfr. Leg. Nedj O Ü-P m y Eva Kresinszki (Franszuka) en Jósy Holsten (Minna) in een der scènes tijdens de opvoering van het blijspel .Minna von Barnhelm" van G. E. Lessing, door het „Deutsches Theater ha den Niederlanden„ te Den Haag Sieburg-Stapf-Pax m Het relaas van den strijd tegen zwarten handel en prijsopdrijving, te gen profiteurs en wetsontdüikers is langzamerhand even eentonig gewor den als het klassieke verhaal van Saidjah en den buffel. Het is een schier vruchtelooze strijd, want scher per als het zwaard der gerechtigheid is de geldzucht van de duistere ele menten, die tot eiken prijs willen pro- fiteeren van den nood in ons land. Het is als met den strijd tegen het opdringende water. Wordt hier de dijk versterkt, elders siepelt het water weer door. Snijdt de prijsbeheersching of de verscherpte controle dezen pro fiteurs op één gebied den pas af, dan richten zij hun belangstelling op an dere objecten en een er van is de handel in tweedehandsgoederen ge weest. Tweedehands goederen. Bijna waar deloos vroeger, thans onbetaalbaar. Kachels, meubelen, serviesgoed, opti sche instrumenten, allemaal prachti ge objecten voor den zwarten handel. Weliswaar bestond er een verorde ning, dat de prijs niet hooger mocht zijn dan maximaal vijfenzeventig pro cent van den oorspronkelijken koop prijs, maar daar werd om gelachen. Bovendien behoefde men de zoo zeer gewenschte artikelen niet moeizaam op te speuren, een advertentie was voldoende. Te koop gevraagdAan bod onder letterOver de prijs werd discreet gezwegen. Langs den zelfden weg bood men de artikelen aan, meubels, kachels, laarzen, lede ren mantels, radiotoestellen en ser viesgoed. Voor den hoogsten bieder En zoo kon men advertenties lezen, waarin wijnen te koop werden ge- viaagd, spiritualiën, ja zelfs voor-oor- lcgsche sigaren en sigaretten. Te koop of in ruil voor andere, even zeldzame producten. De handelaren zelf bleven in het beschermende duister van de anonymiteit. Met deze anonymiteit is het thans uit. Alle advertenties moeten voortaan naam en adres van den kooper of ver- kooper vermelden met den prijs, wel ke voor het artikel gevraagd wordt, boden wordt. Ruiladvertenties zijn Ruiladvertenties, zonder naam, adres en prijs zijn ten eene male verboden. Het resultaat van deze verordening is verbluffend geweest. In de rubrie ken „Vraag" en „Aanbod" vlogen de advertenties terug en slechts een en keling bood nog tweedehands goede ren aan. In een van onze groote bla den echter, een blad, waarin de HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 25 Jan. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De afweerslag in het Oosten duurt voort. Slechts aan gedeelten van den Zuidelijken sector bleef de vijandelijke druk tijdelijk achterwege. In het Wes ten van den Kaukasus en in het. Koe- bangebied oefende de stroomende re gen invloed uit op de gevechtsactie. Zwakkere aanvallen der Sowjetfroe- pen stortten voor de linies van Duit sche en Slowaaksche troepen ineen. Tusschen Manitsj en Don bereikte on ze tegenaanval tegen den taai strij denden vijan i de gestelde doelen. In het Dor-gebied vielen de Sow- jets op den Zuidelijken vleugel met vrij zwakke krachten aan. De aan vallen werden afgeslagen, terwijl de eigen posities werden verbeterd. Ter verkorting van de frontlijn werd het bruggenhoofd Woronesj zonder vijandelijken druk volgens de plan nen ontruimd. In het gebied ten Zuiden van de stad ging de vijand over een breed front tot den aanval over. Deze werd echter bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladoga-meer mislukten overdag en bij nacht ster ke, door vechtwagens ondersteunde, aanvallen van den vijand, deels in harde gevechten van man tegen man. In Stalingrad verwerft het zes de leger in een helfhaftigen en opofferenden strijd tegen een ver pletterende overmacht een onster felijke eer voor onze vaandels. Formaties der Roemeensche twin tigste infanterie-divisies en eerste cavallerie-divisie strijden tezamen met de Duitsche kameraden tot. het laatst, en deelen dezen roem ten volle. Aan het Noord-Afrikaansche' front wordt slechts van plaatselijke ge vechtsactie melding gemaakt. Eigen achterhoedetroepen sloegen vijande lijke verkenningsaanvallen af. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden de haven en het vliegveld van Tobroek. „Vraag"- en „Aanbod"-rubriek een belangrijke plaats inneemt, waren den dag na de verordening alle adverten ties betreffende tweedehanpisgoederen vervangen door huwelijksadvertenties. Het waren er niet minder dan zeven tig. Booze tongen beweren, dat de zwarte handel hier ook meer van af weet, doch dat zal wel ver gezocht zijn. Eenigen tijd geleden is door den Burgemeester van Amsterdam een besluit uitgevaardigd, waarbij het ge bruik van oogkleppen zonder meer 1 verboden werd. Tegen dit besluit is naar we vernemen door de, bij den Landstand aangesloten Ned. Fe deratie van Landelijke Rijvereenigin- gen geprotesteerd. Genoemde federa tie, welke sedert vorig jaar meer in het bijzonder de taak heeft om propa ganda te maken voor doelmatig men nen en aanspannen van paarden, is dan ook het lichaam, dat zeer zeker gerechtigd mag worden geacht, op de onjuistheid van zulk een verbod te wijzen. In beginsel kan men van deskundi ge zijde met een actie op oogkleppen- gebied instemmen. De federatie advi seert het gebruik van oogkleppen-als- zoodanig niet te verbieden, maar wél het gebruik van slechte, slechtpassen- de of slecht aangebrachte oogkleppen. De oogklep-op-zichzelf is niet te veroordeelen, is zelfs meermalen be slist onmisbaar, maar helaas is het meerendeel der oogkleppen een kwel ling voor het paard, dat ze moet dra- Sen- Oogkleppen, welke met op hun plaats zitten of waarvan de windriemen niet voldoende stevig zijn, zoodat ze tegen de oogen klepperen, veroorza ken oogontstekingen en zijn derhalve zeer pijnlijk voor het dier, dat boven dien daardoor in waarde daalt. Oogkleppen verbieden voor één ge meente, is bovendien nog onjuist, om dat alle paardengebruikers van de aangrenzende gemeenten daardoor gedwongen worden dit tuigdeel te ver wijderen, wanneer ze naar de stad gaan! Het verwijderen van oogkleppen kan zeer ernstige gevolgen met zich bren gen. Het is levensgevaarlijk bij paar den, welke altijd met oogkleppen heb ben geloopen. Propaganda tegen het gebruik van oogkleppen is evenwel noodzakelijk. Wanneer mei) met beleid de jonge paarden aanrijdt, behoeven over 't al gemeen geen oogkleppen te worden ge bruikt en zal het gebruik op -den duur verminderen. En daarmede ook het misbruik. Scherpe maatregelen dienen echter wél tegen het misbru-ik van oogklep pen te worden genomen, mits men opsporingsambtenaren heeft, die ter zake kundig zijn! HET VOORBEELD VAN DEN PAUS. En de Nederlandsch katholieken? Blijkens een bericht uit Vaticaan stad heeft Z.H. de Paus op 20 Januari van 8 tot 13 uur o.a. verscheidene hon derden leden der Italiaansche en Duit sche weermacht ontvangen. De Paus overhandigde aan een bijzondere groep katholieke officieren en soldaten ro zenkransen. Voor een ieder, die zich heeft ge realiseerd, welk een beteekenis de bolsjewistische bedreiging der West- Europeesche beschaving voor onzen Christel ijken Godsdienst heeft, is dit bericht ten volle duidelijk en begrij pelijk. Men vraagt zich echter wel af, hoe er nog altijd Nederlandsche ka tholieken en zelfs Nederlandsche ka tholieke geestelijken kunnen zijn, die meenen, dat men Nederlandschen katholieken Oostfrontstrijders de laat ste troost en een fatsoenlijke katho lieke begrafenis mag weigeren. Weten dezulken het beter dan de Paus, of geldt de politiek hun meer dan de godsdienst

Soester Courant | 1943 | | pagina 1