Soest iiuAu-tÜjlk. Niet voldaan aan den oproep van den Burgemeester. BANKBILJET EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN ONTVREEMD. Dezer dagen ontdekte Mevrouw G. R., wonende aan de Soesterbergsche- straat, dat zij uit haar woning miste een bankbiljet van 20.benevens 2 versnaperingskaarten. Deze moes ten bepaald uit haar woning zelf zijn verdwenen en in dit verband rees eenig vermoeden tegen Mevr. M.-L., ook alhier wonende. De politie werd in deze zaak gemengd, die een onder zoek bij Mevr. M.-L. instelde, met het geyolg, dat het ontvreemde bank biljet en de beide versnaperingskaar ten inderdaad bij haar werden aange troffen en zij tenslotte, na verhoor, bekende deze bij Mevr. R., tijdens haar bezoek aldaar te hebben wegge nomen. Tegen haar is proces-verbaal wegens diefstal opgemaakt, DEKZEIL EN VARKEN GESTOLEN. Als verdacht van eenigen tijd gele den te hebben gepleegd diefstal van een dekzeil en van een varken (keu) ten nadeele van een transportonder neming alhier werden door de politie aangehouden de Soester inwoners G. K. en D. H. Het varken was uit een hok op het terrein ontvreemd. RIJWIELEN GESTOLEN. Vrijdagavond is ten nadeele van F. W. J. N. diens rijwiel gestolen, dat on beheerd stond aan den Heideweg. La ter werd dit rijwiel teruggevonden op een héél andere plaats, doch de ban den waren er inmiddels afgehaald; verder was het rijwiel intact. Het Is aan den eigenaar teruggegeven. Hetrijwiel van het zoontje van Mevr. W., dat aan de Eikenlaan stond, onbeheerd en niet afgesloten, was bij terugkomst van den berijder verdwe nen. Later is een heerenrijwiel gevon den aan de Ferdinand Huycklaan, in een tuin achter" een perceel, geheel intact. Een onderzoek ^vordt ingesteld, of dit soms het ontvreemde rijwiel is, Mn welk geval de eigenaar een geluk je zou hebben. Vrijdagavond is ook nog het rijwiel van C. v. R., dat geplaatst was voor een bakkerij' aan de Kerkstraat ont vreemd; ook dit rijwiel was niet af gesloten, Het is tot dusverre nog niet teruggevonden. SCHOORSTEENBRANDJE. Een klein schoorsteenbrandje heeft gewoed bij de familie B. aan de Fer dinand Huycklaan. De brandweer- piketploeg was spoedig ter plaatse en wist het gevaar direct te keeren. De oorzaak was wederom gelegen in het stoken van versch, harshoudend en veel roet en afzetting gevend spar renhout. Schade werd practisch niet aangericht. COKES GESTOLEN. Twee personen werden op het ter rein van een opslagplaats voor brand stoffen op heeterdaad betrapt wegens het stelen van cokes. Zij hadden reeds een flinke hoeveelheid daarvan voor goede buit verklaard. Beiden, R. J. S. en N. K. S., afkomstig uit Soest, wer den aangehouden en verhoord, en na dat zij een volledige bekentenis had den afgelegd, weder op vrije voeten gesteld, nadat tegen hen proces ver baal was opgemaakt. LEEGE MELKFLESSCHEN WEG GEHAALD. De heer v. d. B., wo nende aan de Vredehofstraat, deed bij de politie aangifte, dat te zijnen nadeele eenige ledige melkflesschen, die door hem buiten waren neerge zet, door onbevoegden zijn wegge haald. Een onderzoek naar deze ver dwijning wordt, ingesteld. .DIEFSTAL VAN EEN SCHAAP. Door de politie is in verzekering gesteld R. P., wonende te Soest, die ervan wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een schaap uit de weide nabij de Birkt- straat, ten nadeele van den landbou wer H., wonende aan de Henriëtte Blaekweg nabij de Birktstraat. Bij den verdachte werd aangetroffen een partij ongekeurd schapenvleesch en een groote hoeveelheid wol, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Tegen hem is proces verbaal wegens het ongerechtigd voorhanden hebben van dit vleesch en deze wol opge maakt, terwijl het oriderzpek naar deo. gepleegden diefstal nog wordt voort gezet. Vleesch en wol werden in -be slag genomen. FIETS ONBEHEERD LATEN STAAN. C. P. M. O. liet dezer dagen zijn rijwiel onafgesloten en onbeheerd ach ter op den openbaren weg, namelijk op het trottoir op den hoek van de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan. Waar op deze wijze diefstal in de hand wordt gewerkt, i.- zulks verboden en werd dan ook tegen O. proces verbaal opgemaakt. CAFé TE LAAT OPEN. Wegens het nog geopend zijn van hun café's na het thans geldende slui tingsuur en het daarin alsnog vertoe ven van bezoekers, zijn door de poli tie bekeurd de caféhouders aan de Soesterbergschestraat L. J. A. en B. A. D. VOETBALLENDE JEUGD. Ondanks alle waarschuwingen gaat de jeugd nog steeds voort met het voetballen op den openbaren weg, hetgeen zeer gevaarlijk is voor ande re weggebruikers en aanwonenden. Ditmaal werd op de Kerkstraat van deze jongelieden een voetbal afgeno men en werden zij ter dege gewaar schuwd. IN ARREST GESTELD. Wegens het nog moeten ondergaan van een gevangenisstraf van twee maanden wegens het onttrekken van minderjarige kinderen aan de wettelijk door de Rechtbank opgedragen voog dij van anderen, is aangehouden de uit de ouderlijke macht ontzette va der H. B. alhier. Hij is naar Utrecht overgebracht om aldaar zijn 5traf uit te zitten. DES NACHTS OP STRAAT AANGETROFFEN. Bij de door de politie ingestelde controle zijn des nachts tusschen 12 en 4 uur op straat aangetroffen Th. E., H. C. M. en A. d. E., die naar het politiebureau werden overgebracht en tot 4 uur daar werden vastgehouden. Tegen alle drie werd natuurlijk pro ces verbaal opgemaakt, tegen den eer sten mede, omdat hij op eerste vorde ring geen geldig persoonsbewijs kon toonen. SCHOENEN GESTOLEN. S. G. v. d. D., wonende alhier, deed bij de politie aangifte, dat te zijnen nadeele zijn ontvreemd een paar vet- lederen schoenen, van uit zijn wo ning. De politie^doet thans naar den dader onderzoek. DE GEMEENTELIJKE SUBSIDIES. Bij de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1943 zijn de navolgende sub sidies aan plaatselijke vereenigingen verleend, dan wel is geldelijke steun aan gewestelijke organisaties uitge trokken Vereeniging van Nederlandscïte ge meenten, 1 Vs cent, per inwoner 285.— Provinciale afdeeling Utrecht der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, Yz cent per inwoner 95. Vrijwillige Brandweer van Soest ,r 80.— Vrijwillige Brandkeer van Soesterberg40.— Soester Natuurwacht 50.— Buiterjgewtoon lidmaatschap van den Nederlandschen Toeristenbond, de Alg. Ned. Wielrijders Bond 25. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming 10. Nederd. Hervormde Wijkver pleging te Soest 2Q0. Wijkverpleging Huis ter Hei de en Omstreken te Huis ter Heide 200. R.K. Vereeniging Moeder- schapszorg {kweekschool voor vroedvrouwen) te Heerlen 25. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Op den 12den Augustus 1942 waren enkele Soester ingezetenen opgeroe pen voor den burgemeester te ver schijnen, teneinde zich te verantwoor den voor het feit waarom zij hun kin deren niet hebben laten inenten. Zij hadden daaraan niet voldaan, of schoon zij daartoe wettelijk verplicht waren. De eerste verdachte deed een uitvoe rig verhaal om te verontschuldigen. Zijn vrouw had hem niet over het in enten van hun zoontje dat trou wens de dagen, waarop het ingeënt moest worden, ziek was niet ge sproken en dus wist verd. er feitelijk niets van. Maar even later sprak hij over formulieren, die hij had moeten invullen, zoodat de wnd- Kantonrech ter, mr. L. Stadig, het verband niet goed begreep. Hij zou dus wel van het inenten geweten hebben. Verd. was echter wel op het Gemeentehuis ge weest en toen had die „kerel" tegen hem gezegd: „Vul de formulieren maar in en dan komt de zaak best in orde." Maar op den 12den Augustus, waar op verd. bij den burgemeester had moeten komen, was hij niet versche nen en dit was nu de overtreding, waarvoor de Ambtenaar van het O.M. 5.subs. 2 dagen vroeg. Mr. Stadig informeerde naar de ver diensten van verd., die bij de Duitsche Weermacht 42.— per week verdient, doch daarvoor 84 uur per week moet werken. Het vonnis luidde 3.— subs. 1 d. Een andere vader uit Soest, P. v. d. K., zeide, dat hij zeer ernstige bezwa ren had. De Kantonrechter: „Toch niet om voor den burgemeester te verschij nen?" Verd.: „Dat niet, maar wel tegen het inenten." De Kantonrechter: „Die bezwaren had U nu juist voor den Burgemees ter naar voren kunnen brengen." Daarop deelde verd. mede, dat zijn baas hem geen gelegenheid had wil len geven. Toen mengde de ambtenar zich in de discussie, zeggende, dat die baas dan tegen de wet heeft gezondigd, want hij was verplicht om daarvoor vrij te geven. In de eerste plaats moet de Overheid gehoorzaamd worden. Ook in *dit geval eischte het O.M. 5.subs. 2 dagen. Verd. maakte niet alleen tegen dezen eisch, maar ook tegen het vonnis, 3.subs. 2 d., be zwaar, want hij moest zijn gezin on derhouden van wat steun en een paar centen van Winterhulp. Maar daar mede kon de Kantonrechter geen re kening houden. Risico's van logé's. Een bewoonster van de Van Wee destraat stond terecht, omdat zij niet goed verduisterd had. Het licht scheen door twee ramen naar buiten en ver lichtte den gevel van een perceel aan den overkant. „Een zeer ernstig geval", zooals de ambtenaar opmerkte. In Utrecht wor den steeds hoogere straffen gevraagd en de Ambtenaar wilde dit ook hier gaan doen. Zijn eisch luidde 15. subs. 10 dagen. De bevolking moet leeren begrijpen, dat verduisteren,.een eerste burgerplicht is. Verd. vertelde, dat zij steeds de meest uitgebreide maatregelen voor de verduistering had genomen, maar zij had een logé haar zuster en die had verzuimd de gordijnen te slui ten. Mr. Stadig wilde in dit geval nog 5.boete opleggen, maar gaf verd. de waarschuwing mede in het ver volg goed op te passen. Nur für Radfahrer. Op diverse punten van het rijwiel- pad van Amersfoort naar Soester berg kan men lezen: „Nur für Rad fahrer", hetgeen wil zeggen: Alleen voor wielrijders." Een jongeman had op het fietspad geloopen, terwijl er naast ook een wandelpad was voor de voetgangers. Hij zeide die Duitsche borden niet begrepen te hebben. De jongen werd veroordeeld tot 3. subs, 1 dag. Wenscht U op. zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur.. Ver. E.H.B.O. te Soest60. Ver. E.H.B.O. te Soesterberg 30. Provinc. Utrechtsche vereen, tot bevordering der hygië- nie van Moeder en Kind 300. Plaatselijk schoolmelkcomité 250. Rijwielpad vereeniging Gooi en Eemland 25. Rijwielpad vereen. Utrecht met omgeving (U.M.O.) .t. 50. Steunverleening aan behoef tige kunstenaars 125. Vereeniging tot bevordering van de Geitenhouderij te Soest en Baarn 75. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer „Soest-Vooruit" te Soest 1300.— Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver- keer „Soesterberg's Bloei" te Soesterberg 200. Piovinciale Utrechtsche Bond voor Vreemdelingen Ver keer 100. Nederl. Vereeniging van ambtenaren van den bur gerlijken stand 5. Maatschappelijk Hulpbetoon 132.160.92 Lidmaatschap Centraal ar chief en inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam 10. Subsidie aan werkloozen- kassen 2000. Bijdrage aan de stichting „Borgstellingsfonds voor den Middenstand voor de Geldersche Vallei" 438. VERMIJDT GEMAKZUCHT EN VERGEETACHTIGHEID. Besparing van gas en electriciteit is dringend noodzakelijk. In dezen tijd, waarin men beslist moet uitkomen met de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit, hebben wij al eens eerder gewezen op de nopdzaak om in de huishouding even als in de onderneming een energie controleur aan te stellen. Het is een teeken van een minder economische huishouding, wanneer lampen, strijk ijzer, stofzuiger of radiotoestel, inge schakeld blijven, wanneer zij niet wor den gebruikt. Alle energie dient zóó te worden aangewend, dat het hoog ste nuttige effect wordt bereikt. Wie wel eens in een fabriek heeft kunnen nagaan hoe een product tot stand komt, zal dikwijls hebben kunnen con- stateeren, dat door een doelmatiger gebruik van de transportmiddelen de werkzaamheden vlotter zouden kun nen verloopen. Er wordt voor een eenvoudige handeling soms een om weg gemaakt, zonder dat men daarbij bedenkt hoeveel overbodige energie dit kost. Ook in de huishouding zijn ei dergelijke omwegen, waarvan men zich pas bewust wordt, wanneer men er opmerkzaam op wordt gemaakt. Er is niet alleen vereenvoudiging, maar ook meer overleg bij het werk noodig. Gemakzucht of vergeetachtig heid leiden er dikwijls toe, dat ener gie in den vorm van electriciteit en gas word? verbruikt, wat bij eenig na denken had kunnen worden bespaard. En men bedenke: wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of Wordt van den toevoer afgesneden.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2