Hel Nieuwsblad Stalingrad een symbool. DANS OP DEN VULKAAN. voor SOEST en BAARN. 10 JAAR NATIONAALtSOCIAUSME IN DUITSCHLAND Indrukwekkende herdenkingsbijeenkomst in de Baarnsche Aula. Bij verstandig gebruik, kan men met WEINIG GAS VÉÉL OGEN. TWEEDE JAARGANG In de laatste dagen hebben ongeveer 10.000 Nederlandsche jongemannen de verschillende kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst betrok ken. om aldaar hun arbeidsdienstplicht te vervullen. Aangetreden voor de "eerste sport oefeningen. (Stapf-Pax s). NUMMER 9 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. Tien jaar nationaal-socialisme. ET is wellicht van symbolische beteekenis, dat op 30 Januari 1943, tien jaren nadat Adolf Hitier en zijn nationaal-socialisten in Duitschland aan de macht kwamen, de aandacht van de geheele wereld is geconcentreerd op Stalingrad, in deze dagen het brandpunt van de bloedige worsteling tusschen natio naal-socialisme en bolsjewisme. Van symbolische beteekenis, niet voor den uitslag van deze worsteling, want hoewel het bezit van deze puinhoop van groot belang is 'bij den strijd in het Oosten, staat of valt het Oostfront niet met Stalingrad. Symbolisch voor ac wedergeboorte van een volk, dat na zich jarenlang op het hellende vlak bevonden te hebben zich in tien jaren nationaal-socialistische op voeding weer bewust werd van zijn schoonste en beste eigenschappen, die van alle eeuwen zijn: de heldenmoed réïY opofferingsgezindheid van zijn soldaten, Van symbolische beteekenis ook, omdat bij dezen tienden verjaardag van de nationaal-socialistische regee ring, duidelijker dan ooit tevoren is gebleken, dat het ideologische con flict tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme slechts kan eindigen met de overwinning en niet met het com promis. De Duitsche, Roemeensche en Kroatische soldaten, die in Stalingrad vechten tot het bittere einde, schou der aan schouder met hun officieren er generaals, weten, dat zij de over winning niet meer zullen beleven, doch zö offeren zich op voor de Europee- sche cultuur, voor de haardsteden der Europeesche volkeren, voor on zen godsdienst. Het einde van het groote conflict tusschen nationaal-socialisme en bol sjewisme, dat tot in lengte van eeuwen voort zal leven -als het groote epos van den strijd van dén Germaanschen mensch tegen de duistere machten, welke onze samenleving reeds dui zenden jaren lang hebben bedreigd, is voorzoover wij op dit oogenblik kun nen zien, nog niet nabij. Doch wij weten, dat het slechts één einde kan en mag hebben: de overwinning van Europa, den bakermat der Wester- sche beschaving. Op dit oogenblik, nu wij de kracht van het bolsjewisme hebben leeren kennen, weten wij, dat dit Europa reeds verloren zou zijn, indien Adolf Hitier op 30 Januari 1933 het Duitsche volk niet had ver zameld tot dezen strijd. En 10 j. later bewijst ditzelfde nationaal-socialisme in Stalingrad, dat het geen „politie ke" beweging was in den gewonen zin van het Woord,doch dat het nh tien jaren nog in het bezit is van al zijn oude kracht en dynamiek, zoodat het juist in deze dagen er toe over gaat, alle krachten van het Duitsche volk in dienst van dezen strijd te stellen. Daarom zal de geschiedenis het den Führer dan ook vergeven, wanneer t^ grijpen, in het leven van zijn eigen 'volk en in de levens van andere vol keren. Het licht in de lijn der geschiede nis, dat Europa zich zelf in dezen oorlog zal hervinden, in laats van onder te gaan in den bolsjewistischen baaierd van bloed en vuur. Sta lingrad is een symbool, dat bewijst, dat de nieuwe volkeren van Europa beschikken over den heldenmoed en de opofferingsgezindheid, waarmede deze strijd alleen gewonnen kan worden. Zaterdag was het tien jaar geleden, dat het Nationaal Socialisme onder leiding van Adolf Hitier het bewind in Duitschland in handen nam, naar aanleiding waarvan de beroem de fakkeloptocht door Berlijn trok, een gebeuren, dat als de bekroning op een strijd van jaren, kon worden aangemerkt. Het tweede lustrum van dit his torisch oogenblik is Vrijdagavond op indrukwekkende wijze in een aahtal gemeenten van ons Vaderland door de NSDAP herdacht en wel o.a. te Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Baarn. Voor deze bijeenkomsten bestond er overal groote belangstelling en hierop maakte Baarn geen uitzonde ring, want de Aula van het Lyceum, waar de herdenking van de machts overname plaats vond, was meer dan gevuld. Deze, als aula uit den aard der zaak, anders stemmige zaal, leverde een fleurigen aanblik, niet het minst we gens de vele uniformen, welke waren op te merken. Hooge autoriteiten van de Duitsche zee- en landmacht, hoo- gere functionarissen in de N.S.B., de burgemeester van Baarn, de heer H. Froonhof en de wethouder van Baarn, Ir. J. P. Leeuwenburg, waren aanwe zig, zoomede leden van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P., Baarn en van dc N.S.B. Deze herdenkingsbijeenkomst ving aan met het gemeenschappelijk zingen van het lied: „Es zittern die morschen Knochen.waarna de heer C. R. Polhaus het welkomstwoord sprak. Alvorens pg. Bergmann de herden kingsrede hield, declameerde Gefr. Heineke op zeer verdienstelijke wijze. De heer Bergmann gaf in zijn vlot uitgesproken rede een resumé van de geschiedenis der N.S.D.A.P. sedert haar oprichting, welk overzicht zich vervolgens uitstrekte van de machts overname tot heden. Om herhalingen te voorkomen, volstaan wij met de bloote vermelding hiervan, de radio en de dagbladen toch hebben de rede van den Rijkscommissaris, die dezelf de stof uitvoerig behandelde, geheel weergegeven.. Vervolgens hield de heer A. E. van Goor den Oosterlingh, uit Soest, een rede in de Hollandsche taal, welke ongeveer als volgt luidde: Wanneer wij tezamen komen ter herdenking van de machtsovername in Duitschland door de N.S.D.A.P. op 30 Januari 1933, dan gaan onze ge dachten in de eerste plaats terug naar den moeilijken en moeizamen strijd van Adolf Hitier met zijn trouwe ka meraden, die aan deze machtsover name voorafging. Juist nu* is het goed ons te bezin nen, dat men niets groots kan berei ken zonder strijd, zonder moeite en zorgen en dat men niet mag versagen bij tegenspoed. Integendeel zal juist bij tegensla gen de trouw, de discipline, de kame raadschap en de gebondenheid groo- ter moeten zijn dan ooit, want de waarde van hetgeen men bereikt, wordt niet bepaald door de omstan digheden, maar trots de omstandighe den. Na de machtsovername werd aan stonds begonnen met hgt Nationaal Socialisme van de daad in den meest uitgebreiden zin des woords. Helaas moest dit groote en groot- sche vredeswerk maar al te spoedig onderbroken worden, om zich voor te bereiden op dien overval op Europa der kapitalistische machten en der bolsjewistische onderwereld. De strijd van'heden van het geheele Duitsche Volk, onder leiding van den genialen Führer in innigste samenwerking met de andere Germaansche Volkeren en rhet de Volkeren van Europa, herin nert aan den zooeven genoemden strijd van den Führer met zijn N.S.D. A.P. Wij herdenken heden met de Duit sche Nationaal-Socialisten den dag, waarop de N.S.D.A.P. met de Staats macht bekleed werd. Wij denken hier bij aan de toekomst, die Hitier zich voor zijn Volk en voor geheel Euro pa ^ls doel gesteld heeft. In vurige verbondenheid met dezen strijd en deze doelstelling strijden wij, onder Musserts' leiding onzen strijd voor de verheffing van ons Volk, schouder aan schouder met onze Duitsche kameraden, om straks een nieuw en beter Europa tot stand te brengen. Daarom verheugen wij ons oprecht over dat wat de N.S.D.A.P. reeds heeft bereikt en nog tot stand brengt. Namens de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden bieden wij de kameraden der N.S.D.A.P. onze ge- WOENSDAG 3 FEBRUARI 1943 ADVERTENTIëN: Van 1-15 mM 1.15 Elke mM. meer 0.07 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165 Wien de goden willen verderven, slaan zij met blindheid. Zelden is een gezegde van fataler waarheid geble ken, dan juist in deze dagen. Op een oogenblik, waarop Europa den laat- sten beslissenden aanstorm van de bolsjewistische horden ondergaat, zijn duizenden en duizenden in ons land met blindheid geslagen. En toch be leven wij dagen, die in de geschiede nis van ons continent slechts een maal geëvenaard werden. Dat was, toen de weegschaal van het lot één sidderend oogenblik in evenwicht hing boven de Catalaunische velden, vijf tien honderd jaar geleden. Toen het jonge Europa in een laatste, boven- menschelijke krachtsinspanning de Aziatische horden van Attila versloeg tusschen Sens en Troyes in het hart van Frankrijk. Stalingrad en de Catalaunische vel den, eens zullen deze namen tezamen genoemd worden en zullen de data van deze' slagen fanalen blijven in de geschiedenis van Europa. Op de Cata launische velden werd de eerste le venskreet van Europa gehoord, boven Stalingrad hangt de wijzer van het lot nog^ in trillend evenwicht. Maar even zeker als voor vijftien honderd jaar op de bebloede slagvelden in het hart van Frankrijk gestreden werd om het zijn of niet zijn van Europa, (Vervolg pagina 2, vierde kolom). KEURINGEN WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Erzatskommando deelt me de: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit batal jon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegeen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toetreden. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariaplaats, Wehrmachtsheim. 8.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg. lukwenschen op dezen dag aan en verbinden daaraan onze innige bede, dat de Führer nog lang gespaard moge blijven en het hem gegeven moge worden den opbouw van dit nieuwe Europa te kunnen voltooien en be sluiten met den groet, die op dezen dag een zoo bijzondere beteekenis krijgt: „Heil Hitier." Tenslotte heeft de heer\C. R. Pol haus in een korte rede dè vereering voor den Führer uitgesproken, waar na deze herdenkings-bijeenkomst be sloten werd met het zingen van het Deutschland- en Horst Wessellied en het 6e couplet van het Wilhelmus. Het is een bijzonder treffende her denking geworden in dé Aula van het Baarnsch Lyceum en de indruk Van het geheel kan niets beter worden weergegeven dan in de woorden, die een der aanwezigen tot ons richtte: „ik zou dit niet gaarne gemist heb- ben!"

Soester Courant | 1943 | | pagina 1