Russische winterslag verscherpt Sociale Revolutie voor SOEST en BAARN Nieuwe bolsjewistische troepen nóodig ter voeding hunner offensieven. Toegenomen tegenaanvallen der Duitsche troepen. HEVIGE STRIJD BIJ KOERSK. ZEEVAART IS NOODZAAK De afgeloopen week in Nederland. NUMMER 12 ABONNEMENTSPRIJS.' voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschynt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 13 FEBRUARI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat twee factoren tot een nieuwe verscherping van den winterslag hebben geleid, nl. het in het vuur brengen van nieuwë vijan delijke strijdkrachten en de toegeno men tegenaanvallen der Duitsche troepen. De terreinwinsten hebben de bolsjewisten er blijkbaar toe ge bracht, uit hun volkskracht de reser ve te halen, die er uit te halen valt. De bolsjewistische leiding gaat daar bij, zooals steeds duidelijker blijkt, van de veronderstelling uit, dat in den oorlog nu of nooit een keerpunt kan worden afgedwongen, nu voor het eerst in dezen oorlog de bolsjewisti sche militaire macht in enkele secto ren zich in voorwaartsche beweging bevindt, en, naar bolsjewistische mee ning, slechts een voortdurende voe ding dezer beweging noodig is om haar gaande te houden. In deze op vatting, aldus de correspondent, steekt ongetwijfeld veel wat juist is, vooral waar dit jaargetijde de beste bond genoot van de bolsjewisten is en de zen zich moeten haasten, als zij er nog gebruik van willen maken. Maar er zijn ook fouten in deze berekening. In Duitsche militaire kringen wordt de toestand uiterst nuchter beoor deeld. Men miskent geenszins de kan sen, welke de toestand den bolsjewis ten in handen heeft gegeven, maar nog duidelijker overziet men de mo gelijkheden voor het Duitsche com mando. Bijzonderheden over de Duit sche plannen zijn niet beschikbaar, maar de mededeeling in het weer- machtbericht van heden, dat in het mondingsgebied van den Don Duit sche tegenaanvallen gaande zijn, kan beschouwd worden als een duidelijke aanwijzing. Overigens kon juist in dit gebied een versterkte Duitsche afiweeractie verwacht worden, omdat dit onge twijfeld de zenuwknoop van 't aan valsplan der bolsjewisten is en de toe stand hier, zoowel als in het Oskol- gebied, wel een geheel ander aanzien zal krijgen, wanneer de rivieren vrij van ijs zullen zijn. Gebieden en ste den spelen in het grootscheepsche spel der krachten van thans geen of een zeer ondergeschikte rol, want het komt er op aan, wie ten slotte de meerdere is, wiens slijtage het grootst is en wiens psychologische weer standsvermogen op het beslissende oogen'blik de toepassing van nieuwe strategische of tactische denkbeelden mogelijk maakt. Ook ten aanzien daarvan doet men te Berlijn thans geen voorspellingen. Cp oogenblikken, waarop een ontwik keling gaande is, is men van Duitsche zijde steeds gereserveerd. Den op- merkzamen toeschouwer, die van het front naar Duitschland terugkeert, ontgaat het echter niet, dat hier ach ter het front een concentratie van krachten voor het front wordt uitge voerd, die bij den tegenstander veel vroeger moet zijn geschied. Ook van dit gezichtspunt uit moeten de bolsje wistische verliezen aan menschen en materiaal bezien worden. IN DEN SECTOR-KOERSK. In den sector om Koersk, al Jus meldt S. P. T. uit Berlijn, hebben de Sovjets bij ongewoon hevige regen en sneeuwstormen, een sterken aanval ondernomen op de Duitsche stellin gen, die echter op de voornaamste punten kon worden afgeslagen. In verbitterde gevechten geluk1:? het den bolsjewisten tot in de voorsteden van Koersk door te dringen, waar zij echter, zooals van gezaghebbende mi- Transportvliegtuigen brachten 47000 gewonden en zieken uit Stalingrad. Ju trouwe kameraadschap konden transportvliegtuigen der Lultwaffe in het verloop van den heldenstrijd om Stalingrad ongeveer 47000 gewonde en zieke stri|ders van het 6de leger naar de hospitalen vervoeren Een gewonde wordt aan het Oosteli|k front uit een Roode Kruis-auto in een transportvliegtuig gebracht Hoffmann-Stapf-Pax m litaire zijde te Berlijn wordt mede gedeeld, tot staan zijn gebracht. De strijd om de stad houdt met onver minderde hevigheid aan, waarbij van Duitsche zijde nieuwe reserves in den strijd zijn gebracht. In het gebied van den beneden loop van den Don en in het Donetz- bekken, waar versche Sovjet-troepen aanvallen hebben ondernomen, zijn de bolsjewisten in het algemeen in hevige gevechten afgeslagen. Van een verflauwen van den strijd in deze sectoren, kan echter nog niet worden gesproken. In het gebied van Rostof is een met sterke afdeelingen onder nomen poging der bolsjewisten om den Don over te steken, mislukt. Bij al deze aanvallen, zoo wordt van mi litaire zijde te Berlijn verklaard, zijn ce Sovjets in de meerderheid. Zij trachten een beslissing te forceeren, doch het Duitsche verdedigingsfront heeft ondanks al deze aanvallen, we ten stand te houden. Door alle eeuwen heen is de zee vaart Hollands glorie geweest. Zoo is het niet alleen in de dagen van De Ruyter en Tromp geweest, maar ook in de jaren vóór den oorlog. Hoe ver splinterd en verdeeld ons vaderland dan ook geweest is, de koopvaardij vloot heeft altijd onze vlag trots om hoog gehouden en in de verste uithoe ken van de wereldzeeën waren onze schepen te vinden. Laag waren de gages, zwaar was het zeemansleven, donker de toekomst, maar de liefde voor het water was onuitbluschbaar in het hart van ons volk gebrand en ondanks de ongunstige omstandighe den bleef de zee duizenden van onze landgenooten trekken en stonden wij wat zeemanschap en navigatiekunst betrof aan de spits van de zeevarende volkeren. En ook thans, nu onze drie kleur van de oceanen verdwenen is, nu onze vloot of gezonken is, of onder vreemde vlag in dienst van andere landen vaart, nu onze werven verla ten zijn 'en onze havens leeg, blijft de zee onze liefde houden en verbei den duizenden den dag, waarop zij weer de scheepsplanken onder de voeten zullen kunnen voelen. Daarom zijn de zeevaart- en machi- nistenscholen vol in ons land, de jeugd wanhoopt niet aan de toekomst ei weet onbewust, dat Nederland moet blijven varen, wil het niet roem loos ten onder gaan. Ook de N.S.B. beseft dit. In het nieuwe bestel had het Zeevaartfront een groote rol ver vuld, totdat in het einde van het vo rige jaar de afdeeling nieuw Zeewe- Op kindervisite In den Achterhoek Traditiegetrouw komen de „noabers,, uit de buurtschap op den dag. dat jn een gezin de Jongste telg den leeftijd van drie maanden heeft bereikt, een bezoek afleggen. „Mansluu" mogen echter niet in het gezelschap komen. Een uitzondering wordt gemaakt voor den Inwonenden grootvader, die het kleintje binnenbrengt en het aan de bezoeksters toont, maar dan moet hij verdwijnen. Het hoogtepunt van het bezoek, dat drie uur duurt, is het moment, waarop de kleine om beurten door de bezoeksters op schoot wordt genomen VNP-Zeijlemaker-Pax ra zen de ideologische taak van het Zee vaartfront overnam, terwijl het Ne- dt-rlandsch Arbeidsfront door de stich ting van de onderbedrijfsgroep Koop vaardij het sociale gedeelte voor zijn rekening had genomen. En dit is noo dig ook. Na dezen oorlog immers zal ei een enorme behoefte ontstaan aan schepen, aan ervaren scheepsbouwers en aan bemanningen, berekend voor hun taak, bezield met een groote lief de voor de zee en vastbesloten de eer van de vlag hoog te houden. Daarom is het goed, dat al deze problemen thans reeds in studie worden geno men, opdat men ons na afloop van den oorlog niet onvoorbereid zal vin den. Voor ons land is zeevaart noodzaak e.i wanneer wij ook in de toekomst de vrachtvaarders van Europa willen zijn, dan zullen wij thans reeds ons daarop moeten voorbereiden. laat de pandeksels geen KLEPPEKMARSCH MAKEN! Denk vooral om Uw gasrantsoen Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop moch ten de pandeksels rustig een kletpper- marschje maken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg in het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was het noodig, dat onze grootmoe ders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappelen en groen ten dan beslist noodig is. Wanneer groenten met weinig wa ter Worden opgezet, blijven juist de voedingsstoffen bewaard, welke an ders met het water in den gootsteen zouden verdwijnen. En dat mag in de zen tijd, waarin de voeding zoo'n be langrijke rol speelt, niet gebeuren. Kookt dus vooral niet op „de manier van grootmoeder." Het is heusdh niet noodig en bovendien hebt U dan veel minder gas noodig. Kookt met weinig water en U zult bemerken, dat U met weinig gas veel kunt doen! Een bewogen week ligt achter ons. Een week, waarin door duistere machten een aantal laffe aanslagen zijn gepleegd, op leden van de bezet tende weermacht en op generaal Seyffardt, den leider van het Vrijwil ligerslegioen Nederland. De laffe moordenaars bleven in het duister, voor hun daden hebben tien gijzelaars met hun leven moeten boeten, terwijl een deel van de bevolking eveneens door de genomen maatregelen werd getroffen. Dergelijke laffe zinnelooze aanslagen kunnen niet genoeg ver oordeeld worden. Moge ons volk de tallooze waarschuwingen eindelijk ter harte nemen. De N.S.B.-is thans ingeschakeld in de staatsleiding. Met ingang van 1 Februari 1943 is een secretarie van staat der Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden ingesteld, terwijl verder een aantal prominente figuren in de Beweging tot gemach tigde voor staatsaangelegenheden werd benoemd. De secretarie zal het centrum zijn waarbinnen de werkzaamheden van den door den Leider benoemde ge machtigden tezamen komen en dat omgekeerd, zorg draagt voor de coör dinatie en concentratie van deze werkzaamheden. Voorts zal de secre tarie zich bezig houden met die aan gelegenheden, die voqrtvloeien uit de verhouding Beweging en Staat. Te Zwolle werd Zaterdagmorgen een vierling geboren, een gebeurtenis welke slechts eenmaal op een half millioen geboorten voorkomt. Moeder en kinderen, drie meisjes en een jon gen, maken het goed. Zondag werd te Leiden een vor mingsdag door Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten gehou den, welke van groote beteekenis is geweest, niet alleen door de actueele problemen, welke hier besproken werden, doch ook voor de toekomst van ons volk. Dat geen offers te groot zijn om de r.ationaal-socialistische gedachte ter overwinning te voeren, demonstreer de de plaatsvervangende Leider der N S.B., van Geelkerken, aan den of ferdood van den commandant van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal Seyffardt, die tot aan zijn laatste ademtocht als soldaat leefde en viel en in zijn laatste oogen blikken- slechts het welzijn van zijn volk voor oogen had, daar hij de laf fe daad van zijn sluipmoordenaar niet door het bloed van zijn landslieden vergolden wilde hebben. Dat -even wel de sfeer, -waaruit dergelijke laffe daden kunnen ontstaan, gezuiverd moet worden, stelde van Geelkerken als onvoorwaardelijke eisch, hetgeen alle nationaal-socialisten uit het hart gegrepen was, naar de stormachtige bijval bewees. De Germaansche stam men, zoo besloot van Geelkerken, zijn thans voor de bestaansvraag ge plaatst. Als het lukt de goede krach ten in het Nederlandsche volk te mo- biliseeren, behoeven wij geen vrees te koesteren voor de toekomst van dit volk. Hauptdienstleiter Schmidt merk te op, dat voor de hardheid van den oorlog het particuliere leven moet wijken. Meer dan driehonderdduizend Nederlandsche arbeiders werken thans in Duitschland. Zij hebben het juiste besluit genomen en zullen eens dankbaar denken aan den tijd, waar in zij werkten voor de verplettering van het communisme. OmtrefTt den moord o(p generaal Seyffardt zeide Hauptdienstleiter Schmidt, dat gerui- men tijd geleden is verklaard, dat het beter was de actieve officieren in Duitsche krijgsgevangenschap over te brengen. Als deze heeren thans nog in het land waren, zou wellicht de een cf ander in het belang van zijn eigen leven inzien: als een generaal valt, zou het rechtvaardig zijn als daarvoor vijfhonderd officieren van de tegen partij van het leven werden beroofd. Wij nationaal-socialisten hebben evenwel als voorzorgsmaatregel deze officieren in krijgsgevangenschap ge bracht en hun daardoor belet een verkeerden weg in te slaan. Boven dien hebben wij hen daardoor voor hun gezinnen gespaard. Als men des tijds dit besluit van den Wehrmacht- befehlshaber, dat ik eens zeer wijs heb genoemd, niet heeft begrepen, zal men het thans beter verstaan. DE AMERSFOORTSCHE KEI WORDT VERSLEEPT. De beroemde Amersfoortsche kei, die men met de oorlogsdagen van 1940 •ie. den grond gestopt heeft, twordt mo menteel weer opgegraven, volgens een bericht in het „Utrechtsch Nieuws blad." In groote naaktheid ligt het gevaar- le daar in den breeden kuil, die er om heen gegraven werd. Gemeentewerk- l'eden hebben de satelieten, de steun- keien, die uiteraard minder zwaar zijn dan de oude heer zelf, reeds op den beganen grond gekregen. Maar zelfs zij waren slecht handelbaar. Het zal wat worden met den groote! Naar verluidt wordt de Arnersfoort- sthe steen overgebracht naar Den Hof. Hoe en wanneer dat gebeurt konden zelfs de bevoegde autoriteiten niet mededeelen. Het is gelukkig, dat de kou zoo'n beetje de lucht uit is. Want het is de moeite waard de wacht te houden bij het gevaarte: Men mag den laatsten gang van Europa's beroemdste kei toch niet missen. Als Everhard Meyster, het eens had kun nen beleven! Wat zou hij genieten! LANDBOUWERS EN VEEHOU DERS DOOR DEN TUCHT RECHTER GESTRAFT. Wederom hebben eenige landbou wers en veehouders ervaren, dat met de overheidsvoorschriften ten behoeve van onze voedselvoorziening niet ge spot kan worden. Voor de tuchtrech ters hebben zich weer eenige overtre ders te verantwoorden gehad. Twee landbouwers, te Helmond en Acht maal (gem. Zundert), kregen f 2500.— boete, daar zij in strijd met de voor schriften niet alle op hun bedrijf ge wonnen en daarvoor in aanmerking komende melk aan een melkverwer- kend of standaardisatiebedrijf hadden geleverd. Voor hetzelfde feit werd een landbouwer, tevens melkslijter, te Nieuwkuyk, gem. Vlijmen, tot 1000.boete veroordeeld. Een veehouder te Delft, die niet alle melk had afgeleverd en boven dien volle melk aan zijn varkens had vervoederd, kreeg van den tuchtrech ter te 's-Gravenhage een boete van 750.doch het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak verhoogde deze straf in hooger beroep tot 1000.—. Te Wijk en Aalburg (N.B.) kon een boterhandelaar bij controle de bon nen en andere bescheiden, betrekking hebbende op een groote hoeveelheid boter, niet toonen, zoodat het vermoe den rees, dat de man gedurende ge- ruimen tijd boter had afgeleverd zon der bonnen e.d. daarvoor in ontvangst te nemen. Hij had bovendien ge tracht, door het boeken van onjuiste gegevens, zijn bormèntekorten te ca- moufleeren. Deze feiten kostten hem een boete van lOnnDe tucht rechter te Alkmaar veroordeelde een landbouwer te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, tot 1000.boete, daar de man een hoeveelheid op zijn land geteelde tarwe, in strijd met zijn verplichtingen, niet te.' beschikking van de P.I.C.A. had gesteld. Boven dien had de man, zonder ontheffing van de betreffende verbodsbepalin gen, tarwe en aardappelen afgeleverd. In hooger beroep verhoogde het Cen traal College voor de Tuchtrecht spraak de boete tot 1500. BOTER VOLDEED NIET AAN DE EISCHEN. Eigenaren van standaardisatie- bedrijf voor den tuchtrechter. Streng wordt er op toegezien, dat de^kwaliteit van de levensmiddelen, welke wij op onze bonnen kunnen verkrijgen, voldoet aan de voorschrif ten. Zoo wordt regelmatig controle uitgeoefend op de samenstelling van de boter in de fabrieken en wanneer b.v. blijkt, dat het vochtgehalte hoo ger is dan het voorgeschreven gehal te van 16%, dan moeten de overtre ders zich voor den tuchtrechter ver antwoorden. Bij een meermalen" gehouden con trole op een standaardisatiebedrijf te Oostzaan waar van het vet, dat bij de ontrooming van de melk wordt verkregen, boter wordt vervaardigd kwam aan het licht, dat boter met een hooger vochtgehalte dan 16 °/o werd bereid. Bovendien was boter af geleverd in strijd met de voorschrif ten, n.1. zonder merk. De beide eige naren van dit bedrijf moesten zich daarvoor verantwoorden voor den tuchtrechter te Haarlem, die hen ver oordeelde tot een boete van 1500. Zij hadden niet alleen bovengenoem de voorschriften overtreden, maar ook de noodige zorg nagelaten, om bij de bereiding van hun producten andere dan onvermijdelijke verliezen te voor komen. Voorts hadden zij de admi nistratie niet volgens de voorschriften gevoerd en van overheidswege ge stelde vragen niet nauwgezet en naar waarheid beantwoord. ONVOLDOENDE ZORG VOOR LANDBOUWGEWASSEN. Landbouwer tof 6000.boete veroordeeld. Het is een ieder duidelijk, dat in dezen tijd van voedselschaarschte niet geduld kan worden, dat kostelijke voedingsmiddelen, in den vorm van landbouwgewassen of verwerkt tot eindproducten, door zorgeloosheid of onbekwaamheid verloren gaan. Het Voedselvoorzieningsbesluit bepaalt daarom, dat een ieder, die eenige han deling met een landbouwproduct ver richt, gehouden is daarbij die zorg aan te wenden, welke met in achtneming vap de ten aanzien van de voedsel voorziening bestaande omstandighe den redelijkerwijze' van hem verlangd kan worden. Hij, die in strijd met dit voorschrift handelt, zal zich tegen over den rechter hebben te verant woorden. De tuchtrechter te Arnhem heeft dezer dagen een landbouwer te Buur- malsen, die niet voldoende zorg aan zijn landbouwgewassen had besteed, tot een zware boete veroordeeld. De man had het vorige jaar op zijn land tarwe, haver, zomergerst en groene erwten geteeld, die hij echter veel te laat had geoogst, waardoor deze pro ducten vrijwel waardeloos waren ge worden. Bovendien had hij oip een perceel, beplant met jonge fruitboo- men, als onderteelt duivenboonen, erwten, bruine boonen, voederbieten en knolrapen verbouwd, welke hij eveneens voor het grootste deel waar deloos heeft laten worden door ze te laat of in het geheel niet te oogsten. Daar deze landbouwer de voedsel voorziening in ernstige mate bena deelde, heeft de tuchtrechter hem veroordeeld tot 'n boete van 6000.—. SINAASAPPELEN VOOR KLEINE KINDEREN. Onder de vier jaar. Tot en met Zaterdag 6 Maart a.s. zullen voor kinderen beneden den leeftijd van ongeveer vier jaar we derom sinaasappelen beschikbaar worden gesteld, en wel ditmaal 500 gram. De kinderen dienen hiertoe in het bezit te zijn van een textielkaart DE of DF. De sinaasappelen zullen verkrijgbaar zijn: 1. op de beige-gekleurde, met „LL" gemerkte bonnen der textielkaarten D.F., welke aan kinderen beneden den leeftijd van één jaar zijn uitgereikt. 2. Op de blauwe, met ,.DD" gemerk te bonnen der textielkaarten D.E., welke aan kinderen van één tot drie jaar zijn uitgereikt. In verband met de bevoorrading van den handel zal het niet steeds mo gelijk zijn, de sinaasappelen onmid dellijk te koopen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de stad- en landregeling niet voor sinaasappelen geldt. Ook de tot en met 20 Februari a.s. verlengde bonnen „Reserve 4-03" en „Reserve 4-04" welke voorzien zijn van een zwarten opdruk en aangewezen zijn voor on derscheidenlijk 350 en 850 gram man darijnen en/of sinaasappelen) zijn dus zoowel in het stad- als*in het land gebied geldig. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ook de verklaringen „geldig voor 1200 gram mandarijnen", tot en met 20 Fe bruari zijn verlengd. Deze verklarin gen zijn uitgereikt voor kinderen, ge boren tussehen 30 Nov. en 28 Dec. 1938, tegen inlevering van bon „Re serve 3-02" bij de distributiediensten. Bovendien kan voor kinderen, dde ge boren zijn tussehen 30 Nov. en 28 Dec. 1938, alsnog bon „Reserve 3-02" bij de distrvbutiediensten worden in geleverd ter verkrijging van boven bedoelde verklaring, wanneer zulks tot dusver verzuimd is. ABSOLUUT BETROUWBAAR. John Buil:en vreest U niets mijne Heeren, met dit machtige wa pen houd ik in het ergste geval de Bolsjewisten zonder meer van Uw grenzen verwijderd!" Teekening Erik/Pax (m.). Europa's weg tot het ware socialisme. De groote omwenteling, die thans bij alle staten in een wereldomspan- nenden oorlog heeft gewikkeld, is in wezen een sociale omwenteling. De problemen, waarvoor een oplossing wordt gezocht en in vele landen ook reeds is gevonden, zijn van socialen aard en betreffende de plaats van den enkeling in de gemeenschap. De kiem tot deze omwenteling, die zich eerst in dezen tijd in al haar kracht openbaart, werd reeds een eeuw geleden door de ontwikkeling der techniek gelegd. Toen deze in de negentiende eeuw Europa en later ook de geheele wereld veroverde, werd het aangezicht van deze wereld ver anderd op een wijze als slechts en kele malen in de geschiedenis der menschheid is voorgekomen. De op komst der techniek gaf den stoot tot de groot-industrie en daarmee ook tot dc vorming der moderne massa. Mo derne massa niet alleen in dien zin, dat de bevolking der aarde in een on gewoon snel tempo begon toe te ne men, maar ook door de verbreking der oude bindingen in den zin van een verzameling van individuen zonder onderlingen samenhang. Zooals de in dustrialisatie zich^pver alle landen verbreidde, zoo omwikkelde zich ook in alle landen de moderne massa, in ternationaal en zonder vaderland, voor wie de machine de hoogste waar de vormde. De grenzen der staten en volkeren schenen door die der klas sen vervangen te worden. Het probleem der massa kwam in alle industriestaten met onweerstaan bare kracht aan de orde. En overal ook vertoonden zich dezelfde ver schijnselen bij het streven naar een oplossing. Sociale hervormingen, min of meer ingrijpend naar gelang van behoefte en volksaard, kwamen - aan de verlangens naar een billijker ver- doeling van den nationalen rijkdom tegemoet. Er ontstond een internatio nale arbeidersbeweging, die door mid del van den klassenstrijd den vrede in eigen volk en tussehen de volke ren trachtte te bereiken. Ondanks de vele verbeteringen, die tot stand kwamen, werd een ware op lossing van het probleem 'der raader- ne massa, die stuurloos bleef, echter niet gevonden. Een oplossing kwam eerst uit het volk, dat in den diepsten nood vertwijfeld om de verlossing had gestreden. Dat volk was het Duitsche er de verlossende idee was het alle volksgenooten omvattende socialisme op nationalen grondslag. Plet nationaal-socialistische Duitsch land vond den weg terug tot den ar beid als grondslag van zijn volksbe staan. De arbeid als bron van wel vaart en als hoogste roeping van den enkeling, die zoowel een plicht tot als een recht op arbeid heeft. Op dien grondslag bouwde Duitschland een ar- beids- en volksgemeenschap op, waar in de los van elkaar staande indivi duen. weer een levensinhoud kregen, die hen met geestdrift en met bewust zijn van hun gezamenlijke taak als volk vervulde. Tussehen alle volks genooten ontstond een lotsverbonden heid, die ook elk bedrijf, anders dan vroeger het geval was, tot een afspie geling van de arbeidsgemeenschap van het geheele volk maakte. Niet de machine, maar de mensch bepaalde in dit land de lijn van de toekomsti ge ontwikkeling. De volkskracht, die Duitschland, een havelooze onder de naties, aldus ont wikkelde, bracht in vele andere lan den verbazing en vrees teweeg. Te rend op hun rijkdom en levend in ver ouderde denkwijzen, konden zij niet tot een bewuste aanvaarding van de ze oplossing komen en bleven zij in sociale ontwikkeling verre achter bij het nationaal-socialistische Duitsch land. Slechts enkele staten als Italië en later ook Spanje gingen denzelf den weg en bereikten dezelfde heil zame resultaten. Eerst de oorlog schiep de gelegen heid en ook de noodzaak in geheel Europa het nieuwe socialisme ingang te doen vinden. Thans, nu Duitsch- land reeds tien jaren op dezen weg is voorgegaan, begint ook in de meeste staten van het oude^-werelddeel het besef, dat hier inderdaad öen loffe lijk voorbeeld is gegeven, door te dringen. Slechts Engeland houdt zich afzijdig en tracht met behulp van bui- ten-Europeesche machten als de Ver. Staten en de Sovjet-Unie den Euro- peeschen vooruitgang tegen te hou den. Noch de Ver. Staten, noch de Sovjet-Unie kunnen dit Europa ech ter bij de oplossing van het probleem der moderne massa voorgaan, de Ver. Staten niet, omdat in dit land zelfs de eerste pogingen in den vorm van de New Deal lot mislukking waren ge doemd, terwijl de barbaarsche oplos sing van het bolsjewisme buiten be schouwing kan blijven. Euroipa zal dus uit eigen kracht op den ingeslagen weg moeten voortgaan. De reeds bereikte resultaten zijn een veilige waarborg, dat dit inderdaad zal gelukken, alle bedreigingen van Europa's vijanden ten spijt.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1