Hei Nieuwsblad S:£S:Xn-Siïbo'sjewist6nof NEDERLANDSCHE VOLKSEENHEID TEGEN BOLSJEWISME. 2?2S.en 00k negen,ien man- voor SOEST en BAARN Rostof en Worosjilofgrad volgens plan ontruimd. Zeer zware verliezen der Sowjets. ROODESCHADUWEN OVER EUROPA. NUMMER 13 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en F?am 0 90 per drie maanden, daar- buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot Uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur TWEEDE JAARGANG Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. MUSSERT. (PolggoonfN.S.B. fotodienst Pax m). gestaan. Ik gelook ook niet, dat uit men nè"henu SIuipmoordenaars ko- Belangrijke rede van Mussert in de Volksvergadering op den Dam. sfÜSlerdag Werd °p den Dam te Am- f'S een massale demonstratie ge houden. waar de Leider het woord oerde, met als onderwerp; Neder- tendsehe Volkseenheid tegen bolsjl Mussert stelde vast, dat een over winning van stahn beteekent, dat het bolsjewisme heerscht van de Japan- en^ra" u0f ln he' hart van Europa en na enkele weken, maanden of ja ren. ook in de weststrook: Spanie Frankrijk en de Nederlanden. Niemand kent den omvang van de Sowjetmacht, die in 25 jaren is opge! bouwd. De voorloopige mislukking van het communisme tusschen 1919 en Hi L O6, ?nken aan Mussolini en - Sedert 1931 voerde de N.S B een consequenten strijd tegen het —™ST d3t 'n zijn beteekenis vaak werd onderschat. Behalve de De bestrijding van de zijde der regeerders was slechts schijm rifoh'a°m.hun ambten en waar digheden, hun geld en hun elfec- •aen teiJio|!char'»an_w. ftk^-socialisme. bestreden zij de' N.S.B. In de oorlogsdagen gin gen zij er van door en lieten het volk strijdend achter, na de oor logsdagen hitsten zij uit hun vei lige schuilhoeken het voik op tot sabotage en tot sluipmoord. Dat is drie maal verraad aan ons eigen volk. SLUIPMOORD. Wat in de laatste dagen ge schiedde, aldus de Leider, was sluipmoord. Te Haarlem, op een Duitschen Feldwebel, waarvoor tien gijzelaars zijn geëxecuteerd. Verder sluipmoord op luitenant- generaal Seyffordt, op mevrouw Reydon, op een W.A.-man te Haarlem en poging tot moord op procureur-generaal Feitsma en op den secretaris-generaal Reydon. De daders zijn nog onbekend. Als zij niet uit Londen gezonden zijn, zijn ze toch door Londen er toe aangezet, door den Oranje-zender, de Neder- landsch sprekende Joden en hun handlanger Gerbrandy. Is dit Nederlandsch? Wij veraf schuwen sluipmoord. Het is het bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is, eerst N.S.B.-ers vermoorden, dan anderen. Mussert herinnerde hier aan den roofmoord te Rotterdam op een dame en haar dochter. Stalin maakt vorde ringen op 3000 K.M. afstand en als gevolg daarvan beginnen hier de moorden. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den intocht der bolsje wieken dood zijn of in Siberië omko men. GIJZELAARS. Er zal worden gevraagd, zoo ging Mussert voort, waarom er na. deze moorden geen vijftig of hon derd gijzelaars zijn doodgescho ten. Dat is niet geschied, omdat generaal Seyffardt, in zijn laatste levensuren, en ik daarna voor hen zijn ingesprongen. Wij hebben dit nog weten te voorkomen. Hoelang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, om dat deze gijzelaars wel tegenstanders zijn, maar omdat ik niet geloof, dat sluipmoord op hun programma heeft WOENSDAG 17 FEBRUARI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 1—20 woorden 0 77 Elk woord meer q 03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Aclm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. ren. De eer van dë Nederlandsche po litie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet, omdat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen straatje voor om geloopen. Maar wij allen, N.S.B.-ers en niet- N.S.B.-ers moeten ons mooie vader land er voor bewaren, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingen, vernietig ze en veracht de aanstokers in Londen. Als het doorgaat met sluipmoorden koint er een oogenblik, aldus de Lei der, waarop in Den Haag niet meer naar mij zal worden geluisterd. Dan geef ik voor het leven van de gijze laars geen cent meer. BEWAPENING DER N.S.B. Aan mijn verzoek de N.S.B. te be wapenen, wordt met spoed gevolg ge geven. De N.S.B. wordt bewapend in duizenden mannen, o.m. in de hulppolitie, en in de nieuw op te richten landwacht. Ik heb gisteren gedaan gekregen, zoo ging de Leider voort, dat bona fide studenten, die zich behoorlijk aan hun studie wijden en geen streken uithalen irc den rug van het front, hun studie zullen kunnen voortzet ten. Zuivering is echter noodig van- de ophitsers en saboteurs, om onze hoogescholen en universiteiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. In het laatste deel van zijn toe spraak zette Mussert uiteen, dat het or.ze taak is hier te helpen de orde en rust te verzekeren, mede te helpen in fabrieken en werkplaatsen, hier en ir. Duitschland, de oorlogslasten zoo bereidwillig mogelijk te dragen en •mede te helpen aan het front. Hulde brengend aan het legioen, dat voor de tweede maal eervol is vermeld, herdacht de Leider 300 N.S.K.K.- mannen van Nederlandschen stam, die mede in Stalingrad zijn gevallen. Ten slotte zongen allen gezamen lijk het zesde couplet van het Wil helmus, waarna Mussert onder luid „Hou zee"-geroep, staande in zijn auto den Dam verliet. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 15 Febr. Het Sfperb°™ van de weermacht maakt bekend: De vijand beproefde aan 't Oost front met steeds nieuwe formaties, die ij in de plaats van zijn zwaar ge teisterde troepen in den strijd wierp door omsingelings- en doorbraakope: komen beslissend resultaat te De Duitsche legers verijdelen door een onwankelbaren tegenstand, elas tische oorlogvoering en vastberaden tegenaanvallen, het plan van de Sov jets en brengen den vijand weer op nieuw zeer zware verliezen toe De bij Noworossisk .en nog eenige andere bi m h0t Kasban-bruggen hoofd ondernomen aanvallen van den vijand, werden onder hooge bloedige verliezen afgeslagen. vsn0HWini,erSlag tusscI«n de monding van den Don en het gebied ten Noor den van Koersk, nam weer in hevig- ocorgëdrcmgen vijandelijke caValërie- formatie werd van haar achterwaart- sche verbindingen afgesneden en gaat haar vernietiging te gemoet. In het kader van de troepenver plaatsing uit de bocht van de Donetz naar de vooraf vastgestelde verkorte verdedigingsstelling, werden systema tisch en zonder door den vijand be lemmerd te worden, de steden Rostof er. Worosjilofgrad ontruimd. Aan het front tusschen Wolkof en Ledogameer en voor Leningrad viel ook gisteren de vijand over een breed Lont aan. De aanvallen stortten in het geconcentreerde vuur van alle vuur van wapens ineen. Formaties van het luchtwapen brachten ondanks moeilijke weersom standigheden den vijandelijken aan- valstroepen gevoelige verliezen toe en schoten boven zijn gevechtsgebieden IJ vijandelijke vliegtuigen neer. In de baai van Kroonstad sloeg een kustbat- ttrij van de marin%. een vijandelijken aanval af. Aan het front in Noord-Afrika heerschte gisteren levendige activi teit van verkenningstroepen. In scheervlucht uitgevoerde aanvallen van het luchtwapen richtten zich doel treffend op vijandelijke concentraties Ipentsers, stukken geschut en auto's. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers elf Spitfires neer. In de Straat van Dover werd een formatie lichte vijandelijke zeestrijd krachten, die Kaap Grisnez naderde, door het vuur van een kustbatterij der marine verdreven. Britsche vliegtuigen wierpen in de avonduren van gisteren op eenige plaatsen in West-Duitschland voor het grootste deel op dorpen, brisant- en brandbommen. De bevolking, vooral te Keulen, leed verliezen. Er ont stond brandschade, overwegend in woonwijken. Acht der aanvallende bommenwerpers werden neergescho ten, vier andere vijandelijke vliegtui gen werden overdag aan de Kanaal- kust neergehaald. „WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS Moskou en de randstaten. Waarom was Stalin niet op de con- eientie te Casablanca aanwezig-"Ve len zullen zich ongetwijfeld afge vraagd hebben, waaraan het opmer- kehjke zwijgen van Moskou moet worden toegeschreven en talrijke gis singen zullen gemaakt zijn. Het Ame- nkaansche blad „Ai-my en Navy Jour nal" was niet ver van de waarheid, teen het schreef: De Sovjet-Unie wil geen inlichtingen geven over het lot van de kleine staten. Het had nog duidelijker geformuleerd kunnen worden. De Sovjet-Unie blijft, even als vroeger streven naar de wereldre volutie en wenscht zich door geen overeenkomsten af te laten brengen van het eerste doe], de boisjewiseermg van Europa. wëë"t7 wat "dit Beteekent. "icr "zmien tr echter velen zijn, die zich en anderen trachten wijs te maken, dat het zoo ver nooit zal komen, omdat Engeland en Amerika een bolsjewiseering van Europa tot eiken prijs zouden verhin deren. Hoe Amerika echter over dit pro bleem denkt is dezer dagen duidelijk aan het licht gekomen. In de New York Heral Tribune gaf Walter Lipp- man, een van de vertrouwelingen van Roosëvelt, de kleine staten in Euro pa, in de eerste plaats de randstaten, do cynische raad zich maar aan te passen" aan de buitenlandsche poli tiek van de Sovjet-Unie. Duidelijker kon het niet gezegd worden. Amerika zal zeker niet ingrij pen, wanneer de Sovjets er in moch ten slagen de dam, welke het. Duit sche leger en de verbonden volken in het Oosten hebben opgeworpen, te doorbreken. En Engeland vaart vol komen in Amerikaansch kielzog „Let Europa go to heil", laat Europa naar de hel loopen, de'slagzin van de Amerikaansche isolationisten, heeft blijkbaar meer aanhangers dan men in Europa heeft gedacht. En wat dit aanpassen beteekent, daarvan weten de Finnen, de Letten, do Esten en de Roemenen mee te pra ten. Ook hier had men eens gedacht door aanpassing aan de Sovjets nog iets te redden. De gevolgen waren echter verschrikkelijk. Onteigening van het privé-bezit, massa-deportatie, moord en vervolging op groote schaal vernietigden in enkele maan den tijds een eeuwenoude Europee- sche beschaving. De woorden van Lippman zullen hen, die twijfelden en nog wilden ge- looven aan een geallieerde hulp tegen het bolsjewisme, van alle illusies heb ben beroofd. Slechts één zekerheid is gebleven. Niets en niemand kan het Avondland redden van den dreigen den ondergang dan de vastbesloten wil alleen van het vereenigde Euro pa om zich met inzet van alle krach ten te verdedigen tegen het bolsjewis tische gevaar.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1