De toestand aan het Oostfront en in Noord-Afrika. voor SOEST en BAARN Tegen het Bolsjewisme! MOSKOU GELOOFT NIET AAN TRANEN. De atgeloopen week in Nederland. J TWEE NIEUWE KQLENBONNEN AANGEWEZEN. Thans 2 boterbonnen in 24 'éJR&rvKfctëéèrci te. Rundvet op Boterbon „07". Amateurstabak vrijgegeven. NUMMER 14 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags- middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1943. OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden 0.77 Elk woord meer q,03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 Aan het geheele Oostfront, vooral tusschen Koersk en het Koebange- bied, duurden de zware afweerge- vechten voort, waarbij de Duitsche en verbonden troepen dflor een beweeg lijke oorlogvoering den druk der aan stormende massa's wisten te weer staan. Bij Leningrad werd de ontrui ming van Schlüsselburg, 'n stad aan de uitmonding van de Newa in het Ladogameer, bekend gemaakt; dit be- teekent echter niet, dat het belegerde Leningrad thans over een goede ver binding met de buitenwereld beschikt, werd hieraan van Duitsche zijde toe gevoegd. Terwijl het front tusschen Leningrad en Charkow ten oosten van laatstgenoemde stad werden zwa re aanvallen afgeslagen vrij stabiel bleef, werd in het Donetzgebied tot een frontverkorting over gegaan, die de ontruiming van Rostow aan de monding van de Don en van Woros- jilofgrad aan de Noets met zich me debracht. In het Koebangebied moest even eens tot een dergelijke verkorting worden overgegaan, waarbij de hoofd stad van dit- gebied werd ontruimd. Ir. het gebied tusschen Don en Kau- kasus behouden de Duitsche en ver- bi nden troepen thans nog een brug- gehoofd aan de monding van den Koe- ban, dat tegen zware aanvallen van buitenaf en van de bij Noworossisk ge lande Sovjettroepen wordt verdedigd. ROMMEL IN DE MARETH- LINIE. In Tunis, het bruggehoofd der spil in Noord-Afrika, beperkte de militai re bedrijvigheid zich ten gevolge van het slechte weer tot wederzijdsche verkenningsacties. De Duitsche troe pen in het centrale gedeelte zetten evenwel hun aanvallen in westelijke richting voort om de verbinding tus schen de troepen van Von Arnim in het noorden en die van Rommel, wel ke in het zuiden bij de Golf van Babes opgesteld zijn, te verbreeden. Afdeelingen van het Britsche acht ste leger, dat thans onder opperbevel van Generaal Eisenhower staat, heb ben nabij Ben Gardane gevechtscon tact met Rommel's achterhoede. Ben Gardane ligt in Tunis, 25 K.M. van de grens, en is het centrum van de eer ste verdedigingszöne van de bekende Marathlinie., .die. irr_.de jaren 1937 1940 door de Franscnen xegen een vanuit Libye oprukkenden vijand is aangelegd. De linie strekt zich over een afstand van 125 K.M. tusschen de grens en Mareth uit en wordt als zeer sterk beschouwd. In hoeverre Rom mel voornemens is achter deze linie definitief stand te houden, hangt uiteraard in sterke mate van de ont wikkeling in het noordelijk deel van Tunis af. REDE VAN CHURCHILL. Churchill sprak voor het Lagerhuis en Roosevelt hield een radio-rede om hun volkeren over den gang van za ken in te lichten en op toekomstige, acties voor te bereiden. Beide staats lieden wezen op de hevigheid van de gevechten, die in Tunis te verwachten zijn, waar volgens Roosevelt ,.de vij and in zee gegooid" moet worden, voordat invasies op het Europeesche centinent mogelijk zijn. Churchill verklaarde verder, dat de geallieerden een voor negen maanden berekend operatieplan hebben; vóór den afloop van deze periode zullen beide staats lieden elkaar weer ontmoeten op de wijze als dit te Casablanca het geval was geweest. Over den strijd in Oost-Azië ver kondigde de Britsche premier de in geallieerde kringen heerschende op vatting, dat de vernietiging van Duitschland de voorrang heeft boven die van Japan. JAVA'S PLANTAGES BEHOUDEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan de moderne plantages in Ned. Indië onaangetast zal laten en allerlei plan nen omtrent beperking van suiker- en rubberproductie ten behoeve van de katoenteelt enz. niet uitgevoerd zul len worden. Dit besluit is genomen in verband met het onlangs met Duitsch land en Italië gesloten handelsver drag en met het oog op de in deze plantages geïnvesteerde kapitalen. Aan een deel der planters is op Java en Sumatra weer het beheer over de plantages teruggegeven. Meldt u san bij de W«ffen-SS, het Legioen of het wachtbataljon in Nederland. Sluipmoord in NederlandMis schien wel voor de eerste maal in on ze geschiedenis zijn thans politieke geschillen met de revolver beslecht. En niet openlijk, op klaarlichten dag, doch verraderlijk in het beschutten de duister, waardoor de daders ge makkelijk ongezien konden ontkomen. Revolverterroristen hebben in de' laatste dagen hun bloedig handwerk verricht en de bevolking van Neder- k nd moet thans de gevolgen dragen van de misdaden, begaan door ano- njme moordenaars. Gelukkig hebben de jongste ge beurtenissen velen in ons land tot be zinning gebracht. Zelfs in het kamp der onverzoenlijken. De echo's van de schoten hebben velen wakker geschud en er zullen slechts enkelen zijn, die niet de wer kelijke macht herkenden, welke voor deze schoten verantwoordelijk is, de hand, die fanatieke en domme dwe pers verlaagde tot sluipmoordenaars in het duister. De hand van Moskou, die dreigend uitgestrekt is naar de lage landen. Vol eerlijke verontwaardiging heb ben duizenden bezonnen Nederlanders dergelijke daden vèn terreur afge- Nederlandsche daden uitgesproken. De verblinden echter, die tegen be ter weten in voor dergelijke daden nog verontschuldigingen weten te vinden, willen wij wijzen op een in gezonden stuk, dat dezer dagen in een van de dagbladen in ons land ver scheen. In dit stuk smeekt de vrouw van een van de gijzelaars om medelijden met de gezinnen van deze gijzelaars. Zij vertelt, hoe vele vrouwen des avonds niet de bladen meer durven inkijken, uil vrees weer te moeten lezen van een aanslag en zij doet een roerend beroep op het eergevoel van deze da ders om tenminste ruiterlijk de ge volgen van hun daad te durven dra gen en deze niet af te wentelen op de gezinnen van gijzelaars, die hieraan in elk geval volkomen onschuldig zijn. Het was een kort en simpel stukje, de Een donkere week ligt achter ons. Nog was de echo van de noodlottige schoten, welke Generaal Seyffardt doodelijk troffen, niet weggestorven of opnieuw werden verschillende ver raderlijke aanslagen gepleegd. In Haarlem was het een W.A.-man, in Voorschoten Secretaris-Generaal Rey- don -en zijn vrouw, welke het slacht offer werden van deze terroristen. De gevolgen zijn niet uitgebleven. In de provincies Noord- en Zuid-Holland is het sluitingsuur vervroegd en het tijd stip, waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, gesteld op tien uur. In Amsterdam en Den Haag is het sluitingsuur vervroegd tot zeven uur en mag zich na acht uur niemand meer op straat bevinden. Het is drin gend te hopen, dat er een einde komt aan deze golf van terreur, welke niet scherp genoeg veroordeeld kan wor den. Op sobere, doch indrukwekkende vrijze werd Woensdagmorgen 1.1. te 's- Gravenhage de uitvaartplechtig heid gehouden voor Luitenant-Gene raal H. A. Seyffardt, den comman dant van het Vrijwilligerslegioen. Op het Binnenhof hebben vertegenwoor digers van de Weermacht en de Na- ticnaal-Socialistische Beweging de laatste eerbewijzen gebracht, waarna het stoffelijk overschot op een affuit geplaatst en naar den Leidschen straatweg is vervoerd, vanwaar het per auto naar Westerveld is gebracht. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss ïnquart, Mussert en talrijke andere hooge autoriteiten waren aan wezig. Tijdens de geheele plechtigheid cirkelden Duitsche vliegtuigen boven het Binnenhof. De Führer heeft aan de eerste compagnie van het Neder- landsche Legioen den naam van Ge neraal Seyffardt verleend. Onder de talrijke kransen en bloemstukken be vond zich. ook een krans van den Führer. Een weerzinwekkende roofmoord vond Donderdag plaats te Rotterdam. Een 44-jarige dame met haar 21-ja- rige dochter werden hier neergescho ten en beroofd. De moeder werd op slag gedood, de dochter kreeg een schot door den arm. De onverlaat wist in het duister te ontkomen, doch is later opgespoord. Zaterdagmiddag heeft Mussert voor een groote menigte op den Dam te Amsterdam een belangrijke rede gehouden, waarin hij onder meer heeft gesproken over de gebeurtenis sen der laatste weken. Nadat de Lei der gewezen had op het bolsjewisti sche gevaar en opgemerkt had, dat de jongste sluipmoorden het bewijs zijn, dat ook hier de handlangers van Sta- l»n werkzaam blijven, wekte hij ieder op mede te werken aan het vernieti gen van deze duistere elementen. Verder wees Mussert er op, dat aan zijn verzoek om de N.S.B. te be wapenen met spoed gevolg wordt ge geven. De N.S.B. wordt bewapend in duizenden mannen, o.m. in de hulp politie en in de nieuw op te richten landwacht. Over de honderden stu denten, welke thans door de Sicher- heitspolizei opgepakt zijn, zeide Mus sert: Ik heb thans gedaan gekregen, dat bona-fide studenten, die zich behoor lijk aan hun studie wijden en geen streken uithalen in den rug van het front, hun studie zullen kunnen voort zetten. Zuivering is echter noodig van de ophitsers en saboteurs, om onze hoogescholen en universiteiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Tenslotte wees de Leider op de noodzakelijkheid, dat het geheele Ne- derlandsche volk één zal worden in den strijd tegen het bolsjewisme, het welk hij schilderde als het grootste gevaar, dat Europa ooit heeft be dreigd. kreet van een vertwijfelde vrouw, verstikt door tranen. Een vrouw, die sprak uit naam van honderden lotgenooten, een vrouw, die nog geloofde in eer en ridderlijk heid, toen zij een beroep deed op de daders van deze moordaanslagen. Een vrouw, die evenwel geen reke ning hield met de werkelijke mach ten, die verantwoordelijk zijn voor deze terreuracties. Want Moskou gelooft niet aan tra nen, Moskou gelooft slechts aan bloed. Nummers 09 en 10. Laatste in dit stookseizoen. Tot en met 30 April 1943 geeft el kder bonnen „09 BV" en „10 BV der DV-kaart leekt op het koo- pen van één eenheid vaste brand stoffen. Voor het huidige stook seizoen zullen geen verdere brand- stoffenbonnen meer worden aan gewezen. Ook thans wordt het publiek er in zijn eigen belang op gewezen, daf het gewenscht is de thans geldig ver klaarde bonnen zoo spoedig mogelijk aan den leverancier, bij wien men als klant staat ingeschreven, te over handigen om hem zoodoende in staa/ een zoo economisch mogelijk gebruik te maken. Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder gel dig verklaarde brandstoffenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voor schrift, - dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen, dat een gezin reeds brandstoffen ontvangt op de bonnummers 9 en/of 10, terwijl een ander gezin, dat bij denzelfden leve rancier staat ingeschreven, nog wacht op brandstoffen van eerder aangewe zen bonnen. Het zal den handelaren niet altijd mogelijk zijn op alle geldige bonnen zeer gewilde soorten, bijv. anthraciet of parelcokes, te leveren; men neme daarom zoo noodig genoegen met ge deeltelijke levering van andere soor ten. Periode bonnen. In hetzelfde tijdvak tot en met 30 April 1943 geven de met „één eenheid negende periode", „één eenheid tiende periode", „één eenheid elfde periode" en „één eenheid twaalfde periode" ge merkte bonnen elk recht op het koo- pen van een eenheid vaste brandstof fen. Groote huisbrandverbruikers in de groepen 'B, C, D en E-rood (dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie waaronder zij ressorteeren, een iden titeitskaart hebben ontvangen) zullen binnenkort door den plaatselijken distributiedienst worden opgeroepen. Zij kunnen dan op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag, de toewijzingen in ontvangst ne men. BEPERKT HET GAS- EN ELEC- TRICITEITSVERBRUIK, HET IS UW EIGEN BELANG. De wederopbouw van Rhenen is na een arbeid van ruim twee en een half jaar practisch voltooid. Aan den voet van den (raaien Cuneratoren zijn tal van nieuwe woningen verrezen. Schimmelpenningh-Stuvel-Pax m Nog een bon; geldig naast bon 05. Boterbon 05, waarvan dezer dagen werd bekend gemaakt, dat daarop voor de distributieperiode, welke op Zondag 28 Februari 1943 begint, mar garine beschikbaar werd gesteld na inlevering van den bon bij den de taillist, is geldig van 28 Februari tot en met 23 Maart. In die periode kan men dus aflevering van margarine verlangen. Bovendien zal voor de genoemde periode een tweede bon worden aan gewezen, welke recht geeft op het koopen van boter of desverlangd voor zoover voorradig mai-garine. Het nummer van dezen tweeden bon, die niet zooals bon 05 van te vo ren behoeft te worden ingeleverd, wordt nog nader bekend gemaakt. Ditmaal zullen dus twee bonnen te gelijk geldig zijn voor een periode van 24 dagen inplaats van zooals ge bruikelijk één bon voor een tijd vak van 12 dagen. Voor bon 05 wordt geen andere bon aangewezen Naar gebleken is, zijn sommige menschen niet meer in het bezit van den bon „boter 05", toelke tot Dinsdag margarine. Er is echter nimmer be kend gemaakt, dat deze bon niet meer zou worden aangewezen. In verband hiermede zij er nadrukkelijk op ge wezen, dat men nimmer bonnen van loopende kaarten moet vernietigen, ook al meent men, dat deze worden overgeslagen. Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat tot en met Zaterdag 27 Februari 1943 op bon „boter 07" aan hen, die dezen bon bij den slager hebben ingeleverd, per bon 1C0 gram rundvet zal worden afgele verd. WIE SLAAPT HEEFT GEEN FEESTVERLICHTING NOODIG. Wie vermoeid is en wil gaan sla pen, heeft geen feestverlichting noodig en wie in bed ligt moet ook het lampje op het nachtkastje uit doen alvorens in te slapen. Er zijn men schen, die beweren niet in te kunnen slapen, als zij niet nog urenlang te voren in bed liggen lezen. Zij verge ten, dat op die manier veel electrici- teit wordt verspild. Te laat zullen zij tot de ontdekking komen, dat de elec- triciteitsmeter niet heeft stilgestaan en het rantsoen is overschreden. Een flinke boete of afsnijding van den toevoer zal er het gevolg van zijn. Steeds weer moet er aan herinnerd worden: licht uit, daar waar het niet beslist noodig isOok tijdens het werk is het verstandiger het licht zoo dicht mogelijk bij zich te hebben dan bij een ver verwijderde, algemeene verlichting te werken. Zóó bespaart U op Uw electriciteitsverbruik In Uw eigen belang. en mr. Churchill, zou het tweede front in de eerste plaats geen verschrikkelijke gevolgen hebben voor de bevolking?" „Ach slechts de eerste 24 uur, dan zou alles voorbij zijn (Teekening Erik-Pax. (m.) OVERMAKING VAN LOON. Aan gezinsleden van in Duitsch land werkende Nederlanders. De Centrale Persdienst van het Ne- derlandsche Arbeidsfront meldt: In vele gevallen is de overmaking van loon aan gezinsleden van in Duitschland werkende /Nedei landers vertraagd, doordat de geadresseerden geëvacueerd waren en het nieuwe adres ten tijde van de overmaking nog niet bekend was.. Het is daarom noodzakelijk, dat geëvacueerde gezin nen hun nieuwe adres onverwijld me- dedeelen aan het postkantoor, waar zij tot dusver hun Joon ontvingen, op dat dit postkantoor voor doorzending zerg kan dragen. Bovendien is het gewenscht, dat de in Duitschland werkende Nederlanders in alle geval len het nieuwe adres van hun gezin aan den Duitschen werkgever mede- deelen, zoodat deze het verschuldigde loon rechtstreeks aan het gezin kan doen toekomen. HOOGE BOETE WEGENS HET NIET SCHEUREN VAN GRASLAND. Aan een landbouwer in de provin cie Zuid-Holland was in het voorjaar 1942 door den Productiecommissaris voorgeschreven om 4 H.A. grasland te scheuren. Bij controle op de naleving van dit voorschrift bleek, dat de betrokkene niet had gescheurd, zoodat een tucht- maakt. Op grond hiervan heeft de tuchtrechter den landbouwer in kwes tie tot een boête van 3000.ver oordeeld. Deze uitspraak zij een waar schuwing voor hen, die mochten mee- nen, dat men het met het scheuren niet zoo nauw behoeft te nemen. Naast de extra hooilevering van 5000 K.G. welke wordt opgelegd per H.A. grasland, ten aanzien waarvan men zijn scheurplicht niet is nageko men, dreigen hooge boeten. Boven dien kan het grasland van de nalati- gen op hun kosten worden gescheurd. DE OPBRENGST VAN VOLKS TUINEN. Verondersteld wordt, dat de volks tuin de gebruikelijke oppervlakte van 225 M2 heeft. Na aftrek van de op pervlakte aan paden en randen blij ven er netto ongeveer 200 MJ te be telen grond over. Hoeveel kilo's kun nen deze 200 M2 aan verschillende producten opbrengen? Wij laten hier de gemiddelde op- brengstcijfers volgen, volgens drie verschillende teeltplannen. I. Indien de 200 M- geheel met aard appelen worden beteeld, kunnen ze ongeveer 400 kilo voortbrengen, dat wil zeggen, bijna 6 mud. II. Wordt de tuin voor de helft be teeld' met, aardappelen en voor de an dere helft met bruine boonen, dan zal de opbrengst ongeveer zijn: 200 kilo aardappelen en 20 kilo bruine boonen. III. Wordt volgens dit plan, weer de helft beteeld met aardappelen, waar van 50 M-' vroege en 50 M- late, voorts een vierde van de oppervlakte met bruine boonen, en van de nog restee- rende 50 M-' voor stamslaboonen 25 M2 en voor tuinboonen of doperwten, kroten, uien, peen, tomaten en ver schillende bladgroenten, de overige 25 M2 bestemd, dan kan in den zomer na de tuinboonen of doperwten en na de vroege aardappelen nog een nateelt met boerenkool, prei en andijvie wor den toegepast. Zulk een volkstuin kan in één jaar opbrengen: 100 kilo vroege aardappe len, 100 kilo late aardappelen, 10 kilo bruine boonen, 25 kilo slaboonen en bovendien nog verschillende hoeveel heden tuinboonen of doperwten, kro ten, uien, peen, tomaten, voorjaars bladgroenten, andijvie, prei en boeren kool. Deze hoeveelheden vormen een overtuigend bewijs van de groote waarde van een volkstuin onder de huidige omstandigheden. DE INHOUDING OP LOONEN VOOR DE VEREVENINGS BELASTING. De centrale persdienst van het Ne- derlandsche Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront doet een beroep op de „Betriebs- führer" voor zoover het hun is toege staan 1 Vz pCt. van de loonen in te hetifng, brn hntrns—OuaV iiernv/g- 'vytüi- eigen rekening te nemen, ten bewijze van hun voornemen degenen, die in hun onderneming werkzaam zijn, juist thans zooveel als in hun vermogen is bij te staan. ca v* t' min Een overzicht van de massale bijeenkomst der N.S.B., welke Zaterdag op den Dam te Amsterdam werd gehouden, waarbij de leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A Mussert. een rede hield Stapf-Borrlus-Pax na Kosten van fermenteeren en kerven. Er zijn nu het met de tabak zoo schaarsch is geworden in den laat- sten tijd heel wat personen geweest, die op een klein stukje grond in hun tuin zelf ook wat tabak hebben ver bouwd. De een is daarmee, wat de kwaliteit betreft, iets beter geslaagd dan de ander, maar deze amateur telers, die ten hoogste één are met ta bak mochten beplanten, hadden aan vankelijk allen één groote gemeen schappelijke zorg: wat zullen we met onze tabak mogen doen en wat zal ze ons tenslotte kosten? Want met het oogsten van de tabak waren ze nog met aan het rooken ervan toe. Het product moest eerst nog door fermen teeren, d.i. een broeiïngsproces, voor gebruik geschikt worden gemaakt. Daarna volgde nog het kerven. Eerst dan zou de amateur-tabakker van zijn zelf geteelde tabak kunnen gaan genieten, indien zijn gekorven ta bakook aan hem zou kunnen v;orden afgeleverd. Want aanvanke lijk stond het zoo, dat het fermentee ren van de tabak geheel was vrijge laten, doch voor het kerven waren zoo goed als geen regelingen getrof fen. Dit is thans veranderd. Amateurs- telers mogen nu hun tabak laten fer menteeren bij ondernemingen, welke van het fermenteeren van tabak hun normaal bedrijf maken en als zooda nig bij het Rijksbureau voor Tabak eu Tabaksproducten staan ingeschre ven. Het kerven in loondienst van ama teurs mag geschieden door bij het Rijksbureau ingeschreven kerffabri- kanten, die in het bezit zijn van een door dit bureau afgegeven vergunning voor deze Icondienstwerkzaamheden. De gekorven tabak mag onder be paalde voorwaarden aan de amateurs worden afgeleverd. Behalve dat er ac cijns en omzetbelasting van betaald moet wordan, mogen fermenteurs en kervers aai de amateurs ten hoogste de voor hun verrichtingen vastgestel de prijzen in rekening brengen. Indien de tabak door bemiddeling van den fermenteur aan den kerver wordt doorgezond2n, wordt alleen .door den kerver een bedrag voor kerf- en fer- menteerloc.i samen in rekening ge bracht. Met inbegrip van accijns en omzetbelasting beloopt dat 1.20 per pond. Ontvangt de amateur de tabak ongekorven van den fermenteur te rug, dan brengt de fermenteur zeven cent per pond in rekening. De kwestie van de amateurstabak, waaromtrent een tijd lang onzeker heid bestond, is door deze regelingen thans geheel opgehelderd. Belang hebbenden zullen dat ongetwijfeld op prijs stellen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1