Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Het siaakte leven. NAT. JEUGDSTORM BETOOGT TE BAARN. Voor Volkseenheid tegen het Bolsjewisme. NUMMER 15 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt fWoensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 24 FEBRUARI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) tot 20 woorden 0.92. Elk woörd meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. „BEPERKT HET ELECTRICI- TEITSVERBRUIK. HET IS tJW EIGEN BELANG." Geen burgerlijk volk zal dezen oorlog overleven. (Adolf Hitier). Wanneer het Duitsche volk en zijn bondgenooten hun kostbaarste bezit hun bloed geven om Europa te beschermen tegen den bolsjewisti- schen zondvloed, dan mag het overi ge Europa toch minstens wel zijn ar beid voor hetzelfde doel beschikbaar stellen. Zoo ongeveer betoogde Dr. Göbbels Donderdagavond in een g'roo- te rede in het Sportpaleis te Berlijn, op een tijdstip, dat het Duitsche volk bereids alle luxe had opgegeven en nadat het zich bereid verklaard had het bolsjewisme te bestrijden met zijn eigen methodes, d.w.z. door het ge- heele volk nog slechts één levensdoel te laten; de overwinning. Dit beteekent, .dat in de toekomst alleen nog de oorlogsnopdzaak het le ven van den enkeling zal bepalen. En als wij ons realiseeren, wat het Duit sche volk alles opgeeft aan die pret tige dingen, die het leven, voor onze West-Europeesche begrippen, zooals wij dat half ernstig, half schertsend zeggen: „de moeite waard" maken, dan zal menigeen constateeren, dat wat er overblijft, niet veel meer is, dan „het naakte leven", zonder meer. ■Er? wanneer het Duitsche volk der gelijke offers brengt, dan doet het dat, omdat het, zooals Göbbels zeide, „beter is, eenige jaren in gelapte klee- ren rond te loopen, dan eenige eeuwen in lompen gehuld te gaan." Zij, die heil verwachten van een bolsjewistische overwinning, mogen bedenken, dat zelfs wat wij „het naak te leven" noemen, altijd nog een pa radijstoestand is, in vergelijking met de offers, welke een volk moet bren gen onder bolsjewistisch regiem. Daar zijn ten onzent onnadenkenden, die meenen, dat het bolsjewistische mon- sl'er hier in West-Europa zijn tanden wel zal verliezen. Zij vergeten ech ter, dat West-Europa slechts een springplank zal zijn voor de wereld veroveringsplannen van dit bolsjewis me, zoodat ook alle West-Europeesche vclkeren opgeofferd zullen moeten worden aan den opbouw van een nog grootere^ en geweldiger oorlogsmachi ne dan de huidige. Bij de offers, welke het Duitsche volk thans reeds op elk gebied brengt in veel hoogere mate dan de be volkingen der bezette gebieden! zendt het zijn zonen nog naar de slag velden in het Oosten, daar offert het zijn hoogste bezit, zijn bloed. Is het in het gezicht van deze offers erg, als ook wij Nederlanders ons beperkingen op moeten leggen? En als ook wij binnen kort nog eenige offers zouden moeten brengen? In trouwe: neen! Onze of fers zijn slechts zeer gering in verge lijking tot die, welke de soldaten der Europeesche naties brengen aan het Oostfront. Het past ons niet om te klagen, zelfs al zouden ook wij gedurende eenige jaren niet meer dan het „naak te leven" behouden, want men eischt van ons nog altijd niet, dat wij ons bloed offeren. Destemeer eerbied moe ten wij hebben voor de Nederlanders, die daar vrijwillig toe bereid waren! Een Duitsche U-boot is na een sutcesvollen tocht op den Atlantischen Oceaan op haar steunpunt teruggekeerd. Op het achterdek waait de buitgemaakte Amerikaansche vlag van een tot zinken gebracht transport schip PK Engelmeyer-Transo-F- P m Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds in het Oosten Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbatal- jon in Nederland. Zaterdag was het een dag zooals de ze maand er gewoonlijk slechts weinig geeft, zoo één, die er op wijst, dat de natuur weer uit haar winterslaap is ontwaakt en de lente dichtbij is. Het was dan ook een uitzonderlijke dag en het Gewest Nedersticht van den Nat. Jeugdstorm had juist dezen dag uit gekozen om te getuigen van zijn wil tot volkseenheid tegen het Bolsjewis me. Het Gewest Nedersticht omvat een gedeelte van de provincie Utrecht, de Veluwe en het Gooi en het feit, dat Baarn als plaats van verzamelen was gekozen, moet dan ook daarin gelegen zijn, dat onze gemeente van alle zij den gemakkelijk te bereiken was. Baarn stond al vroeg op dezen dag in 't teeken van den Nat. Jeugdstorm.Van het Gemeentehuis wapperde reeds dés morgens de oranje-blanje-bleu-vlag en de vlag van de Nat. Jeugdstorm; op de Brink was de geluidswagen van den Nat. Jeugdstorm reeds vroeg be zig kabels uit te leggen, luidsprekers t? plaatsen, kortom alles in gereed heid te brengen voor den middag. Want de Brink was de plek waar alle 800 jeugdstormers en -stormsters, die verwacht wedden, zouden bijeenko men en waar Opperbanheer Quispel zijn rede zou uitspreken. De groote drukte begon eerst in de middaguren en wel in de omgeving van de stations. Tegen 2 uur waren er reeds eenige groepen aangekomen en geleidelijk aan vermeerderde hun aantal, totdat er te 3 uur ongeveer 800 stormsters en stormers op de Prinses Marielaan en Gen. v. Heutz- laan stonden opgesteld. Het wachten was op den Opperbanheer Quispel, die weldra arriveerde en de troep in specteerde. Bijzonder viel hierbij op de model-muziekgroep onder leiding van kompaan Oerlemans. Na de inspectie, waarvoor van de zijde van het publiek veel belang stelling bestond, werd naar de Brink gemarcheerd, waar de troep te onge veer 4 uur stond aangetreden. Ook hier was veel belangstelling, vooral van de zijde van de Baarnsche jeugd, die ben goed plaatsje had gevonden vóór de garage Messing, tegenover het Gemeentehuis. Vier soldalen van de Duitsche Weermacht merkten we in de omgeving van den geluidswagen op, die goed Nederlandsch spraken. Bij informatie bleken het 4 Holland- sche jongens te zijn, oud-leden van den Nat. Jeugdstorm, die in het Legioen Nederland hadden gevochten aan het Oostfront en nu met verlof in het Vaderland waren. De jeugdstorm trok nog altijd en daarom waren zij naar Baarn 'gekomen om met hun oude kameraden mede te getuigen. Ook eenige burgers merkten we op, het waren de ouders van voormalige jeugdstormers, die hun leven in den strijd tegen hét bolsjewisme daar ver in de Steppen van Rusland gelaten hadden Onder de genoodi^den merkten wij op de burgemeesters van Baarn en Amersfoort, den Ortsgruppenführer van de N.S.D.A.P., den heer Polhaus, den Kringleider- van Kring Eemland, den hr. ïlramer, den groepsleider der N S.B. te Baarn, den heer Bijl en vele anderen; de leiding van dezej»fJeugd- stormdag berustte bij den Opper-hop- man Vis, gewestelijk leider. Te 4 uur beklom Opperbanheer Quispel het spreekgestoelte, na in geleid te zijn door den Gewestelijken leider. Wegens de belangrijkheid van de rede, wélke de heej^ Quispel hield, laten wij hieronder een groot gedeelte ervan volgen. Namens den Hoofdstormer deelt spr. mede, dat aan de jeugd ook bevolen wordt deel te nemen aan de „Neder- landsche Volkseenheid tegen het Bol sjewisme", in alle handelingen en in alle gedragingen. Aller macht is noo- dig om het Bolsjewistische monster te verslaan. Het levende getuigenis, dat de Jeugdstorm weet, is, dat het zijn of niet zijn afhangt van de keus „Neder lander of Bolsjewiek." Dat wij daarop slechts één antwoord hebben, is van zelfsprekend. De Jeugdstorm, aldus spreker, ge boren in 1934, uiting gevend aan het verlangen van een deel van de Ne- dtrlandsche Jeugd, een halt toe te roepen aan afbraak van leger en vloot, welke leuze toen opgeld deed, wisten wij reeds na eenige jaren belaagd door or.dergrondsch gekuip en terreur, van het communisme. Dit Bolsjewisme echter had een ide aal, dat verankerd was in de woorden „wereldrevolutie" en „arbeiders pro letariaat" en dat zich wierp :n de ar men van de Joden, met het plan voor oogen, een wereldrevolutie te bren- gen. Wij moeten niet vergeten, dat Neêr- land slechts dèn groot kan worden, iv.dien Europa groot wordt en. bevrijd wordt van dit communistische mon ster. De Jeugdstorm eischt thans £ijn aandeel in den strijd tegen het Bolsje wisme op. En steeds opnieuw blijft de Jeugdstorm dat recht opeischen. Als op dit moment ruim 250 Stor mers hun soldatenplicht t.o.v. hun ideaal „Neêrland" in de voorste linies aan het Oostfront vervullen, dan is dit het bewijs, dat voor ons Jeugdstormers het begrip Nederlander of Bolsjewiek geen loos begrip is. Zoo staan wij dan hier, aldus spr., één in wil, één in strijd, één in trouw achter den Hoofdstormer, achter den Leider, in het begrip, te staaij met hem voor „Neêrland." Wij, Jeugd, maken thans ook deel uit van de Nederlandsche Volkseen heid tegen het Bolsjewisme en al die genen, die ^iet met ons willen zijn, zijn tegen ons, zij zijn Bolsjewieken, zij zijn Volksverraders, zij zijn onze vijanden.Want wij kunnen slechts „Ne derlander" of „Bolsjewiek" zijn; een andere keus bestaat er niet meer. Alle Iauwen en slappen zullen dus nu moeten kiezen, Nederlander of Bolsjewiek. Spr. vraagt, of hij nog iets moet zeggen over de Mongolen-storm, die losbarst over het Oosten van Europa, over Communistische toestanden, van de verwording, geestelijk als wel ma terieel, die in het Sovjet Paradijs heerscht, maar dat weet eigenlijk iedereen, die zijn gevoel niet in slaap heeft laten sussen, omdat 3500 K.M. zoover zijn. Maar de Bolsjewistische horden zijn ook hier in Nederland. (Vervolg pag. 2). DE OPLETTENDE HUIS VROUW. In vele gezinnen worden ivttinig ëe_ bruikte nevenvertrekken totaal ver duisterd en de lamp vam een verduis teringskapje voorzien, zoodat er slechts een spleet door de onderste opening valt. Op zichzelf moge het ge makkelijk zijn, het is niet bevorder lijk voor een spaarzaam gebruik van electrischen stroom. Zoo'n duurzame verduistering maakt het noodzakelijk, dat, als men overdag in zoo'n vertrek moet zijn, telkens de lamp wordt aan gedraaid en omdat de kleine licht schijn nauwelijks wordt bemerkt, laat men het licht vaak per abuis branden. Dergelijke verduisteringen moeten door rolgordijnen of afneem bare luiken worden vervangen. Voor de oplettende huisvrouw zijn er nog velerlei mogelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zorgen, dat de kost bare stroom niet wordt verkwist. Weest zuinig met overleg! Het is Uw eigen belang. VOEDSELVOORZIENINGS BEPALINGEN OVERTREDEN. Tuchtrechters deelden hooge boeten uit. Een grossier te Breda, die zijn voor raden levensmiddelen niet juist had opgegeven, is daarvoor door den tucht rechter veroordeeld tot 5.000.boe te. Een melkinrichting te Tilburg en een zuivelproducent te Aerdenhout, die boter hadden afgeleverd tegen inle vering van bonnen, doch de beschei den niet konden toonen, kregen 1000.boete. Een landbouwer te Udenhout. die gedorschte rogge op zijn bedrijf voorhanden had zonder dat hiervan op een dorschbriefje opgave was gedaan, zag zich eveneens een boete van./ 1000.opgelegd. Boeten van resp. 1200.en 1000.legde de tuchtrechter op aan een veehouder te Zijpe en een melkslijter te Badhoe vedorp, die runderèn hadden verhan deld zonder hiervan in de vee- en zakboekjes aanteekening te houden.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1