Baarn Soest KANTONGERECHT 111 Amersfoort De betooging van tien Nationale» Jeugdstorm. Dr.H.G.v. d. Hc Donderdag 25 Februari geen spreeku gestoffeerde suiti Net meisje gevrae Gevraagd leerjongens bankwerkers alsmed flinke timmermansjor TER HALL S REVUE IN „MUSIS". Vrijdagavond vond in „Musis Sa- crum" voor een bijna uitverkocht huis de opvoering plaats van ter Hali's re vue „De Optimist.' Onwillekeurig gaan bij het verne men van den. naam ter Hall, de ge dachten terug naar den ouden tijd, toen Henri ter Hall's revue triomphen vierde. De samensteller van de re vue „De Optimist", Ben ter Hall, heeft evenwel geenszins een volkomen over eenkomst van zijn revue met die van zijn beroemden voorganger willen suggereeren, integendeel in zijn voor woord in het programma wijst hij op de verschillen welke door de tijdsom standigheden noodgedwongen er in voorkomen. Ben ter Hall is er in geslaagd met zijn „Optimist" het publiek een avond van beschaafd vermaak te schenken, dit is Vrijdagavond duidelijk uit het applaus van de aanwezigen gebleken. Opzet, verzorging' en monteering lie ten niets te wenschen over. „De Opti mist" is een aantrekkelijke revue ge bleken; dat haar roep haar al vooruit was gegaan, bewees iwel de groote op komst van het publiek. Want het wil in Baarn heel wat zeggen om bij een eerste uitvoering reeds een bijna vol le zaal te hebben. Hopen we, dat Ben ter Hall s gezel schap in dit eerste contact met Baarn, aanleiding zal vinden meerdere ma len in Baarn te komen spelen. Het geen beslist met stijgend succes zal zijn! UITVOERING B.G. EN S.V. - De Baarnsche Gymnastiek- en Schermvereeniging heeft in Musis Sacrum haar jaarlijksche uitvoering gegeven, waarvoor een dusdanige be langstelling bestond, dat deze den volgenden avond herhaald moest wor den. Het programma, dat onder leiding van den directeur, den heer Jac. Ste vens stond, afgewerkt werd, was zeer gevarieerd. Bijzonder sloeg weer in de opmarsch welke op keurige en correcte wijze ge schiedde. Bij de vrije oefeningen door de jon geren konden die van de jongens meer bekoren dan die van de meis jes, waar het werk niet zoo af was. Ook de allerkleinsten deden aardige oefeningen, die keer op keer bij de aanwezigen applaus verwierven. Het hoogrekwerk van de heeren hebben we iwel eens beter gezien van deze vereeniging, doch ook daarbij vielen goede prestaties op te merken. Het brugwerk der dames was zeer goed, knotszwaaien daarentegen min der. Over het geheel genomen waren het echter zeer goede uitvoeringen. Het publiek toonde zich dankbaar. VIERING le LUSTRUM POLITIESPORTVEREEN. Zaterdagavond heeft de Baarnsche Politie-sportvereeniging haar eerste lustrum in een ledenbijeenkomst op Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. feestelijke wijze herdacht. De Voorzitter der P.S.B., de heer C J. Dragt, heette de aanwezigen wel kom en gaf een overzicht over het ontstaan der geschiedenis der veree niging. Afgevaardigden der zuster-or- ganisaties, o.a. van de Voetbalver. Baarn, B.G. en S.V. en van de Politie- sportvereenigingen uit Hilversum en Bilthoven boden vervolgens hun feli citaties aan. Hierna werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het zeer geva rieerde programma. Genoemd mogen worden de gymnastische oefeningen (vi'ije oefeningen en grond-gymnas- tiek) door leden der vereeniging. Na de pauze werd opgevoerd een blijspel, getiteld: „Arme Rijken", hetgeen zeer goed ten tooneele werd •gebracht en waarbij vooral de heer v. Doorn selecteerde. Een conférencier, die zi^n vak op uitmuntende wijze verstond, zox'gde den geheelen avond voor de vroolijke noot. Het is voor de politiemannen een zeer gezellige avond geworden, waar op met 'genoegen kan worden terug gezien. LUCHTBESCHERMINGS DIENST. „Probebetrieb" des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am Samstag den 27. Febru^r 1943 im Vormittag statt. Es wird deiS. lange Dauerton (Entwarnungssignal) Dauerton (Entwarnungssignal) einmal einmal (eine Minute) zu horen sein. *Findet der „Ptobebetrieb" aus be- sondern Gründen nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe. Baarn, den 22. Februar 1943. Der örtliche Luftschutzleiter, H. Froonhof. PROEFALARM" op Zaterdag 27 Februari 1943 zullen de Luchtbescher-mingssirenes in den. voormiddag bij wijze van proef in werking worden gekield. Déarbij zal het signaal „Luchtalarm geëin digd" (één mihuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou door gaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendma king. Baarn, 22 Februari 1943. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, H. Froonhof. EINTOPFESSEN. J.l. Zondag vond in de Aifle van het Lyceum het reeds eerder aangekon digde NEintopfessen plaats, waarvoor veel belangstelling bestond, zoowel van de zijde der Weermacht als van de burgerij. De heer Polhaus, Ortsgruppen,-. führer van de N.S.D.A.P., sprak een kort woord; een strijkje zorgde voor meerdere gezelligheid en .het samen zijn van dit g«ed geslaagde Eintopf- essen werd besloten met het zingen van het Deutschland-lied. RIJWIELDIEFSTALLEN. Het politierapport maakt weer mel ding van verschillende rijwieldiefstal len. In verband hiermede moge nog eens er op gewezen worden, dat rij wielen, welke niet onder toezicht staan, van een slot dienen te zijn voorzien. WEGGELOOPEN. Uit een der rusthuizen alhier, is een man in overspannen toestand wegge- loopen. Nog denzelfden dag werd hij te Amsterdam aangehouden en weer naar Baarn teruggebracht. DRONKEMANSVERDRIET. De politie ontving bericht, dat in de Nassaulaan een man aan den kant van den weg lag, die in beschonken toestand verkeerde en lag te huilen. Teen de politie ter plaatse arriveerde, was de dronken man evenwel ver dwenen. GELD WAS WEG. Ten nadeele van den heer J. C. v. d. W. werd een bankbiljet van 25. ontvreemd. INBRAAK IN KIOSK. De betrokken eigenaar deed bij de politie aangifte, dat er ingebroken /was in zijn kiosk, waaruit verschillen de goederen waren gestolen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te verkrijgen over onderstaande gevonden voorwerpen: Armband; kinderwant; parapluie; étui met zakkam; bril in étui; zwarten hond; heerenrijwiel zonder banden; huissleutel. EET MééU PALINGMAAR GEEN ONDERMAATSCHE. Met een variatie op bekende ge zegdes als „Eet meer brood en „Eet meer visch", maken we ditmaal ge bruik van den goeden raad „Eet meer paling'1maar dan geen onder ma atsche. Nu moet men zich in dit opzicht ook wteer niet aan overdrij ving schuldig maken, want een inwo ner van Baarn kwam vertellen, dat hi.i dertig pond paling had gekocht, omdat, hij zoo'n honger had en die partij zelf opgegeten had. Dat gelooft natuurlijk niemand en met dergelijke verzinsels behoeft men niet voor een kantonrechter te komen. Uit een en ander zal het onzen lezers wel dui delijk zijn geworden, dat wij weer eens een zitting hebben medegemaakt, waarin slachtoffers van ondermaat- sche paling zich hadden te verant woorden. Inderdaad. In de maand September van het vorige jaar was er extra controle geweest en dan vliegen er velen tegen de lamp. Er was zoo waar ook nog een verd. ook uit Baarn die kwam aandragen met de mededeeling, dat hij nooit van on- dermaatsche paling had gehoord. De man had een zoodje gekocht op het werk en was juist bezig met de kop pen van de paling "af te doen een truc, die hem dus niet onbekend was toen de politie eens kwam neuzen en bevond, dat de paling onder de maat was. De eisch luidde 10.subs. 4 dagen en het vonnis 5.subs. 2 d. Bij de volgende zaak kregen wij den indruk met een complot te doen te hebben. Het betrof hier; twee per sonen uit Amersfoort en twee uit Bunschoten, die al heel wat onder- maatsche paling aan den man schij nen te hebben gebracht. Dit te oor- deelen naar de hoeveelheid, welke zij steeds hebben vervoerd, maar, zooals het veelal gaat, eenmaal loopen zij te gen de lamp en zoo was het ook hier. Een hunner, C. V., was gesnapt toen hij pl.m. 100 kilo ondermaatsche pa ling vervoerde. De man vertelde on dersteunde te zijn van het Maat schappelijk Hulpbetoon te Amers foort en van 13.per week met vijf personen te moeten leven. Inder daad niet veel, maar dit geeft nog geen vrijbrief ongeoorloofde dingen te doen. De man bekende ronduit, dat, hij er daarom maar iets trachtte bij' te verdienen en had zich toegelegd op het verhandelen van paling. De man schrok van den eisch, 200.— sub-* 100 dagen, maar met de uitspraak scheen hij zich wel te kunnen veree nigen, want tegen het vonnis van den wnd. Kantonrechter, den heer Plan- tenga, 100.subs. 50 d., had hij weinig te zeggen. Er schijnt dus wel wat aan ondermaatsche paling te wor den verdiend. Toen kwam zijn broer, J. V., naar voren. Deze had geholpen de zak met paling op de fiets te tillen en stond ook terecht, omdat hij de paling had vervoerd. Hij ontkende, maar, zeide de Ambtenaar, mr. Pastoor, vervoeren staat in dit opzicht gelijk met ver plaatsen. Dus was verd. strafbaar en uit den eisch, 250.slbs. 100 dagen, bleek wel hoe de Ambtenaar over de zen verd. dacht. In den regel zit er meer achter «zulke aangeboden dien sten. De heeren waren samen op stap. De Kantonrechter vond dien prijs te gepeperd en maakte er 50 subs. 20 dagen van. Verd. J. de Gr. was de derde verd. die voor dezelfde partij paling terecht stond, hij heeft n.1. de paling in opslag gehad. Hij was de verkooper. Hij zal 75.subs. 30 dagen van zijn winst moeten afstaan, want dit was de boe te waartoe hij veroordeeld werd. Op den vierden persoon kon de Ambtenaar geen vat krijgen. Deze zou alleen maar de zaak hebben opge houden, terwijl de paling erin gedaan werd. Wel vroeg mr. Pastoor of hij geen paling had opgeraapt, maar de knaap doorzag blijkbaar de bedoeling van deze vraag en antwoordde ont kennend, hoewel hij tegenover de po litie anders zou hebben verklaard. Maar naar aanleiding van verd.'s hou ding op de zitting, kon de Ambtenaar gefen bewijs, leveren en dus moest hij vrijspraak vragen. De Kantonrechter sprak verd. vrij, praar gaf hem de waarschuwing zich liever niet meer mpt dat soort zaken bezig te houden. Te veel licht in Soesterberg. Een inwoner van Soesterberg, die zich kort geleden uit Amsterdam al daar had gevestigd, stond terecht, terzake overtreding van dé verduis teringsvoorschriften. Hij gaf het feit toe en riep de clementie Van den Rechter in; hij kon zijn huis zoo moei lijk verduisteren, omdat het zoo groot was en vele ramen bezat. Deze open hartige houding van verd. zal er wel toe geleid hebben, dat de Kantonrech ter hem slechts tot 4.subs. 2. d. veroordeelde. (Vervolg van pag.' 1). Hebt durf, aldus spr., en treedt aan en wordt „Nederlander", niet in het be grip van wat' je er onder verstond en dat bestond uil Engelschë zenders, geruchten-verspreiders en zwarthan delaars, maar als „Nederlander" zoo als wij het zien, als eerlijk en moe dig Mensch, als dapper en arbeidzaam lid van de Nederlandsche Jeugdge meenschap, om daardoor ons Volk op te heffen uit zijn halfheid en slap heid, om daardoor Neêrland veilig te stellen tegen verwording en ontaar ding. Na enkele vragen, 'of men voelt waarom het gaat, met daarop gegeven antwoorden, constateerde de spreker tot slot, dat er een keus te doen is tusschen werken, strijden, opofferen voor Neerland of levend dood onder Bolsjewistisch bewind. Kies dan, riep spreker uit: „NEDERLANDER of BOLSJEWIEK", en kies dan vlug, omdat het anders te laat is. De leden van den Jeugdstorm weten het al jaren en weten het van daag nog duidelijker dan ooit. In onverbrekelijke trouw, als een hecht aaneengesmede gemeenschap, belooft de Jeugdstorm den Hoofd- stormer, hoe en waar dan ook, deel te nemen aan den strijd tegen hét Bolsjewisme. Elk bevel, waarbij elke opdracht vervuld zal worden en waardoor wij allen, Jeugdstonn, de Jeugd van he den deel zullen uitmaken van de Ne derlandse he Volkseenheid tegen het Bolsjewisme. Deze rede van Opperbanheer Qui- spel, welke met vuur werd uitgespro ken en overal op den Brink goed ver staanbaar was, werd met aandacht aangehoord. Een oogenblik was er stilte, toen beklom de Gewestelijk Leider weer het gestoelte; een kort bevelen uit honderden jonge ke len klonken frissche strijdliederen der N.S.B.-jeugd ten hemel op. Na beëindiging van den zang, slo ten de verschillende groepen zich weer aanéén en maakten zich op Voor het défilé. Er werd afgemarcheerd aan de zijde van garage Lettemeycr, om vervolgens via den Stationsweg en Oranjestraat, Laanstraat, langs het Gemeentehuis te marcheeren, waar inmiddels zich de Opperbanheer Quispil en verdere genoodigden op en vóór het bordes hadden opge steld. Ten slotte werd nog een .marsch door Baarn en omgeving gemaakt en te ongeveer 6.00 uur behoorde deze Jeugdstormdag weer tot het verleden. De Baarnsche ingezetenen hebben Zaterdag een indruk kunnen krijgen van de wijze waarop de N.S.B.-jeugd is georganiseerd. In de weinige jaren, dat deze jeugdorganisatie bestaat, moet er ontzettend hard zijn gewerkt en veel zijn gepresteerd om een der gelijk resultaat wat er Zaterdag in Baarn te zien was, was nog maar een onderdeel te bereiken. 15 ZAKKEN ROGGEMEEL GESTOLEN. De buit opgespoord. In den nacht van Maandag op Dins-\ dag j.l. heeft men ingebroken in een schuurtje, toebehoorende aan den bakker D. aan het Eerste Heeserlaan tje. De daders hebben zich door braak de toegang tot dat schuurtje verschaft en de daarin geborgen 15 zakken rog gemeel gestolen. De politie stelde di rect een uitvoerig onderzoek in, mede met behulp van den Rijksspeurhond Breston. Deze laatste leidde de politie- mahnen in een bepaalde richting, /waarheen trouwens ook waarneem bare sporen liepen en het resultaat van het verder ingestelde onderzoek was, dat Donderdagavond ten huize van de Wed. B.-J. aan den Wiek- slooterweg de totale hoeveelheid ont vreemd roggemeel werd aangetrof fen, opgeborgen in een diepe kamer- kast. Als verdacht van de hand in de zen diefstal te hebben gehad, in elk geval zich te hebben schuldig ge maakt aan heling, werd de Wed. B.-J. aangehopden en in verzekering ge steld, evenals haar schoonzoon J. W., ook aan den Wiekslooterweg wonen de, en hare dochter A. M. B. Deze laatste werd echter later weer na verhoor op vrije voeten gesteld, doch de beide eerstgenoemde aangehoude nen werden vastgehouden en Dinsdag op transport gesteld naar Utrecht, al waar zij ter beschikking zullen wor den gesteld van den Officier van Justi tie. i De 15 zakken roggemeel werden natuurlijk door de politie in beslag genomen. BOTER EN JOGHURT GESTOLEN. Ten nadeele van den winkelier K. in zuivelproducten aan het Nieuwer- hoekplein werden vermist een pond boter en een flesch met joghurt. Deze winkelier verdacht van dezen diefstal een bepaalde dame, die kort tevoren in zijn zaak was geweest, zonder daarvoor echter eëhige aanleiding te hebben. De politie stelde een onder zoek in, waarbij bleek, dat de aan geduide dame hier boven elke ver denking stond. De dader van dezen diefstal is tot dusverre onbekend ge bleven. KELDERINBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Za terdag werd bij J. K. S. aan den Krommeweg een kelderinbraak ge pleegd, door verbreking van een ga zen hor, waarmede deze kelder alleen maar naar buiten toe was afgesloten. Vermist werden eenige levensmidde len. De politie stelde een onderzoek in. MEISJE LASTIG GEVALLEN. Door Mevr. 1. C. werd bij de poli tie aangifte gedaan, dat haar 10-jarig dochtertje was .lastig gevallen door een vooralsnog onbekend gebleven manspersoon. Pogingen om de iden titeit van dezen persoon op te spo ren, hadden tot dusver geen succes. JONGENS SPEELDEN MET DONDERBUSSEN. Zondag speelden op diverse plaat sen alhier jongens met zoogenaamde donderbussen, waarin zij een gaatje maakten, met carbid vulden, onder toevqeging van water, waarna er een vlammetje .werd bijgehouden. Met een hevigen knal sprong de bus dan weg, en veelal zelfs stuk. Dit spelletje was natuurlijk in het geheel niet gevaar loos en vftndaar dan ook, dat de po litie op twee verschillende plaatsen, namelijk aan den Lange Brinkweg en nabij den Lazarusberg, deze donder bussen van de jeugd afnam en hun dit gevaarlijke werkje verder onmc^ gelijk maakte. P. 1379/1. Verantwoordelijk voor het redactioneele gedeelte van den inhoud: C Haver, Hoofdredacteur. Soestdijk. Verantwoordelijk voor de advertenties: J J. Immerzeel, Soestdijk. Uitgave en druk van: N.V. Eerste Soester Electfi- sche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk. Kengetal: K 2253. TREIN TEGEN OPLEGGER AANGEREDEN. Treinverkeer een half uur vertraging. Maandagochtend reed op de Talina- laan een truck met oplegger, waarvan de generator defect was en die ge trokken werd door 'n anderen vracht auto, naar den overweg toe. 't Sleepen geschiedde met een ijzeren sleepket- ting. Juist, toen de oplegger op den onbewaakten overweg aldaar was, en de vrachtauto het geheel tegen den daar nog al sterk oploopenden weg moest optrekken, brak de sleepketr ting, waardoor de oplegger met het achterste gedeelte op den overweg bleef staan. Tegelijkertijd naderde een trein vanuit de richting Utrecht, namelijk die van half negen. De chauffeur, het gevaar inziende, liep terstond den spoorweg op, den trein tegemoet en zwaaide daarbij met zijn rcode zakdoek om de aandacht van den machinist te trekken. Hoewel de trein daar slechts geringe snelheid had, bemerkte de machinist de waar schuwing toch niet zóó tijdig, dat hij nog de snelheid van den trein geheel kon afremmen vóór den overweg, zcodat de locomotief tegen het ach terste gedeelte van den oplegger, dat zich nog op den overweg bevond, op reed. Daardoor werd de geheele op legger gegrepen en overlangs langs de spoorlijn geplaatst. Waar zich op dat moment geen personen op dien op legger meer bevonden, hadden geen •persoonlijke ongelukken plaats, alleen ontstond er eenige materieele schade. De trein verkreeg ongeveer een half uur vertraging, totdat de omstanders met vereende krachten de geraakte oplegger zoodanig hadden verzet, dat de spoorbaan.althans weer vrij was. STATIONSCHEF BEKNELD TUSSCHEN WAGON EN AANGEREDEN OPLEGGER. Als gevolg van de aanrijding, hier boven gememoreerd, was natuurlijk eenige stagnatie ontstaan in den trei nenloop en moesten de locomotieven op de plaats van de aanrijding erg langzaam rijden. Een agent van poli tie had zich een 100 Meter verder de spoorbaan op geposteerd met een roo- de vlag, om den machinist van de na derende treinen te waarschuwen. Toen teril.35 uur weer een trein van uit de richting Utrecht naderde, vond zulks ook plaats en de trein minderde direct vaart en stond tijdig tevoren nagenoeg stil. De Stationschef van het station •oest-Soestdijk, de hefr A. Lankamp, was mede ter plaatse en gaf toen den machinist een teeken om langzaam op te trekken, daar hij nel langs de no* ger heen kor op, terwijl d< stond te pr; van de truel Toen de ee seerde, wild daarvan spr met den treil station Soes bi* de aankc den trein air zijn. Hij staj doch kon da wicht bewar hij in aanral legger naast schikbare ri en trein nu Hij raakte e een paar ma tusschen de ger en kwam lijn terecht, reet doordat ongeval zag 4 rem trok. Dc pen, die doe verleend. De; hulp te hebbc van den heer waarheen hij gebracht, pe E.H.B.O. naa Stationsweg o vankelijk wei kneusd zijn 't waarschijn! mag gehoopt Lankamp we werkzaamhed Een ongeluk wonder nog -\ VEF DISTRII De Distribu mede, dat hel 12a met ingai 1943 zal wor perceel „Mid pad Z.Z. 55. In verbani verhuizing za straat 12a o 1943 gesloten KOOKRE SEI2 De Distrib en Soest ma tijdvak t.m. de gewone k toren van ger heid bestaat muiieren voc vaste brandst koo.kdoeleindt De ingevulc ADVERTEUTIËN. Voor Uwe deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen besten Zoon en Broeder, JACOB ADRIAAN TAAT, betuigen wij U onzen harte- lijlcen dank. Soest: L. P. TAAT-Parlevliet Amsterdam: A. J. DE JONG-Taat. SOEST, 24 Februari 1943. Driftje 10. Heden ontvingen wij bericht, dat onze gelief de Zoon en Broeder ANTON KLAREN- BEEK San. Obersturmman N.S.K.K., in den ouderdom van 20 jaar in ,„De Lichten berg" te Amersfoort, is overleden. Uit aller naam: L. KLARENBEEK. Amersfoort, 21 Febr. '43. Langestraat 99. Dagmeisje gevraaj van half negen tot 5 Zondags vrij. 12 uur v eten. Behoorlijk loon. E tueel fiets ter leen var naar Station Den Dc Aanmelden Mevr. Kamp) Soestdijkerweg 3, teger den Dolderscheiweg, (1 Stalenburg). Dame zoekt met gebruik van kei Hassing. Feithlaan 4, An foort. voor de morgenuren. H weg 54, Soest. Heiligenbergers'. 70, An foort.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2