SOVJET-OFFENSIEF TOT STAAN GEBRACHT. Nederland en de totale oorlog. DE BEVOLKING VAN SOEST. voor SOEST en BAARN Positie in Afrika steeds sterker. Afd. Kraamverzorging bij den Nederl. Volksdienst. KOP EN SCHOTELS VOOR ÉÉN DUBBELTJE en emaille emmers voor 64 cent. Toont U een waarachtig Nederlander! NUMMER 16 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer o.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 Van Leningrad tot het Koebange- bied had het Duitsche afweerfront wederom meerdere aanvallen der bolsjewisten te verduren, die overal met aanzienlijke verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Mede als gevolg van den thans invallenden dooi is in den zuidelijken frontsector een stabilisatie te verwachten op een zeer verkort front In bevoegde militaire kringen te Berlijn wordt tharsj veel aandacht aan de Dnjepr geschonken. In het kader der frontverkorting werd Charkow, ten noorden van de groote Dr.jeprbocht gelegen, door de Duit sche troepen ontruimd Na de bezetting van Chancow poog den Sovjet-troepen door een offen sief, dat met den bovenloop van de Donets als uitgangsstelling in de rich ting van de groote Dnjeprbocht ver liep, de Duitsche troepen in het Do- netsgebied. een belangrijk industrie centrum en de Krim van hun achter- wagrtsche verbindingen af te snijden. Door aanvallen in de flank en den rug werd dit volkomen verijdeld. Vooral tusschen Donets en Dnjepr heeft de strijd fel gewoed en een pit vele divisies bestaande sterke Russi sche legermacht werd hierbij in een „zak" gelokt, waarvan de opening la ter door Duitsche divisies werd afge sloten, die daarop aanvingen de inge sloten Russische legermacht te ver nietigen. Tegelijkertijd vernietigden sterke Duitsche luchtstrijdkrachten belangrijke deelen van de reserves, die achter het aanvallende Russische leger oprukten. Het Duitsche bruggehoofd aan den benedenloop van de Koeban weerde vele aanvalleri met succes af. De Duit sche troepen beheersrhen hier' beide oevers van de straat van Kertsj, een strategisch munt van groote waarde, dat ook inwroegere phases van den oorlog in het Oosten een rol heeft, ge speeld, BRUGGEHOOFD TUNESIc, Tunesië, h.et brvig§öhQ9fd der spil in Noord^Afrika, was het tooneel van zware gevechten, die de Duitseh-Ita- Uaanscbe posities verbeterden. Ter wijl Rommel .zich achter de Mareth- linie terugtrok, op den voet gevolgd door het Britsche achtste leger, gin- Zou het bolsjewisme zegevieren in Nederland, dan zou dat betee- kenen, dat de Nederlanders slechts slaven zouden zijn in het land, dat eerst het hunne Deze woorden, welke Mussert Za terdag in Maastricht sprak, zijn geen profetische woorden. Het is een vast staand feit en niemand, die nog over eenig gezond verstand beschikt, hieraan twijfelen. Éven duideli3^ als de uitspraak van Mussert is de erken ning, dat de huidige oorlog geen oorlog meer is tusschen staten, 'geen strijd om machtsuitbreiding of grondstoffen, doch een strijd van we reldbeschouwing tegen wereldbeschour wing. Als een allesvernietigende springvloed bedreigen de bolsjewisti sche horden het oude Europa en slechts de saamgebalde krachten van het geheele continent zullen deze roo- de springvloed kunnen keeren. Daar om weergalmt over Europa het kla roengeschal, dat alle volkeren van het oude Avondland te wapen roept. Ook ons volk zal zijn deel van den tqtalqn oorlog moeten dragen en nieuwe of fers zullen van ons worden geëischt. De Verordening, welke thans is afge kondigd, geeft den Rijkscommissaris vérstrekkende volmacht 'om al die maatregelen te treffen, welke er toe kunnen bijdragen, dat ook Nederland ingeschakeld wordt in den totalen oor log. Zoo zullen bedrijven, welke niet van vitaal belang zijn, gesloten wor den en nieuwe lichtingen arbeiders zullen zich moeten voegen bij de dui zenden, welke reeds in Duitschland te werk zijn gesteld. In elk besluit ech ter zal Mussert en zijn staatspolitiek secretariaat gekend zijn en geen maat regel zal genomen worden, wanneer hierover niet eerst overleg is ge pleegd. Hieruit blijkt duidelijk, dat de erkenning van Mussert tot Leider van het Nederlandsche volk en de mede zeggingschap van de N.S.B. in het be stuur van ons land geen ijdel gebaar is geweest. Wij zullen ongetwijfeld in de toekomst nog zware offers moe ten brengen, maar de zekerheid, dat deze offers gevraagd zullen worden van een volk, dat in het Nieuwe Europa een vrij volk zal zijn; verzacht veel. En wanneer het bolsjewistische monster verslagen is en de vrede we dergekeerd, dan zullen wij straks met den Leider kunnen zeggen: Toch is Nederland herrezen. gen Duitsche troepen in centraal-Tu- nesië tot een aanval in westelijke richting over. De Amerikaansche stel lingen werden over een breed front doorbroken, duizenden gevangenen gemaakt en groote hoeveelheden oor logsmateriaal buitgemaakt of vernie tigd. In den loop der operaties viel Gafsa ten noordëh van het zoutmeer Chott el Djerid in Duitsche handen, hetgeen ook met nog verder noorde lijk gelegen dorpen en bergpassen het geval was. Zelfs het spoorwegknoop punt Tebassa in Algerië werd be dreigd. Door deze gevechten, waarbij de onvoldoende oefening en ervaring der Amerikaansche troepen aan het licht kwam, verloopt het front in Tu nesië thans van Bizerta en Tunis in het noorden in zuid-westelijke rich ting naar het Chott el Djerid, dat met de Marethlinie de posities der spil te gen de aanvallen van het Britsche achtste leger beveiligt. De luchtmacht yan heide partijen ordernam wederom aanvallen op ha vens en vrachtschepen. Vooral ver schillende havensteden op Sicilië le den groote schade, die blijkens de Duitsche successen in Tunesië echter van weinig invloed op het scheepsver keer tusschen Sicilië en Tunesië is geweest. DE DUIKBOOTOORLOG. In betrekkelijk korten tijd zijn een viertal extra weermachtberichlen uit gegeven, vermeldende het tot zinken brengen van in totaal meer dan 400.000 BRT aan vijandelijke scheeps- ruimte, ondanks de moeilijke weers omstandigheden en de krqchtjge qs- sefcerming. Het lagtst1 wérden weer 17 schepen met 104.000 BRT van een in den Atlantischén Oceaan varend krachtig beschermd konvooi tot bin ken gebr^c^t. terwijl 3 andere stoom schepen van het konvooi getorpedeerd ivêrdèp. Uit de berichten, dat soms geheele scholen duikbooten opereeren, mag worden opgemaakt. d.Ot een geheel nieuw aysteem in dep duikbootoorlog is ingetreden, waarbij deze zooveel scheepsruimte vernietigende vaartui gen niet meer uitsluitend alleen en in dividueel opereeren, doch thans oqk in georganiseerde duikbuoteskaders, het- geen-uit den aard der" zaak veel doel treffender is en voor de vijandelijke konvooien heel wat gevaarlijker. Het duikbootwapen gaat steeds maar door met zijn taak in de gehee le oorlogsvoering en brengt vij and zóódanige verliezen tóe, dat de beschikbare scheepsruimste yoor trans porten van manschappen en mate rieel steeds aanzienlijk afneemt, wat den vijand groote zorgen baart en diens operatieplannen danig in de war stuurt. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen l Bij de taak van den Nederlandschen Volksdienst, die in de eerste plaats ons volk gezond eq sterk wil maken er: daarna gezond en sterk wil hou den, is uit den aard der zaak een be langrijk onderdeel een goede verzor ging van kraamvrouwen. Naast de uit zending van kinderen, naast het ver- leenen van hulp in de gezinnen, naast het uitzenden van moeders met va cantie, alles binnen het doel yqn den N.V.D,. ,,§ezqnder maken wat gezon^i is eq sterker rqaken wat sterk is", is thans een nieuwe afdeeling „Kraam verzorging" opgericht, die beoogt bin nen het gestelde doel meer in het bij zonder hulp en bijstand aan kraam vrouwen te verleenen. In het middel punt van de belangstelling van den NV.D. staan steeds moeder eq kind, moeder, die de draagster is van het komende geslacht, kiqd, dat de toe komst in handen heeft. Ook hier wil do N.V D. de waardevolle volksgenoo- *RA A M V E R P L G f N G ISfe Hef affiche voor de nieuwe actie van den Necferlandccheo Volksdienst. do mverplefll&Q' J. SchJpper-Pax m ispppi De plaatsvervangend leider van de Nationaal Socialistische Beweging det Nederlanden, Van Geelkerken, inspecteert de eereformaties, welke ter gelegenheid van de Zondag te Utrecht gehouden vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en N.S B. waren aangetreden Bildarchiv NSDAP-Stapf-Pax m Over prentbriefkaqyten ei> woekerende winkeliers. (Van een onzer redacteuren)- Wanneer U tegenwoordig Zater dags met Uw tabaksbon bij Uw win kelier komt om a raison van 90 cent or duurder Uw pakje sigaretten in ontvangst te nemen, waarmede U een heele week moet doen, herinnert U zich dan nog den tijd, dat U te kost en te keur pakjes sigaretten van 20 stuks voor 15 cent kon koopen? En wanneer U het geluk hebt nog ee\\ pakje shag van 74 cent te berriach tigen, denkt U ér dan1 nog &an, dat er eens een tijd was, dat net zoo veel pakjes shag voor een dubbeltje kon koopen, als U \yilv\e en net zoo veel -pakjes v-ioeltjes voor 6 cent, als U noódig had? En weet moeder cje vrouw nog, wanneer nu met haar bonnen een kop en schotei koopt voor 1.73 en er nog een andere schotel moet bijkoo- pen (eq er eveneens een punt voor moet inleveren natuurlijk!), dat er kostte, een werkspons 18 cent en een ■w"»—schotels kocht voor 59 cent e< Met de Prijs-. eyn zware email- Ie emmer VOQr 04 beheers$hing 1 cent? öeh, het is 11 nog maar drie op stap. 1. vier Jaar gele- den, dat een co- ,^11 1—1- cQSfqqt §4 cent eens een Was, (lat ze zes 'ko.p gq eerste kwaliteit 'zeenjlap 74 Dat U éeq fluitketel' kocht voor 59 cent, dqt \J ul een aardig theeservies had voor 1.98 en een eetservies voor j 6.38. Probeert U dat nu e(s*\s,! Ja, dat is nog maar eqktüe jaren gele-- den, het schijnt ons vaak een eeuwigheid toe, wanneer we de prij zen aanschouwen, die op het oogen- blik door duizenden en nog eens (lui zenden winkeliers zonder blikken en blozen r>n hup waren worden gezet. Zetter, w'e hébben een instituut voor de Prijsbeheersghiqg, dat er voor waakt, d.at de winkeliers ons niet af zetten, maar in tallooze gevallen staat dit instituut nog geheel machteloos. Er zijn gelukkig maximympru- zen in het leven geroepen voor "yele noodzakelijke artikelen, o.a. leyens= middelen eri noodzakelijke gebruiks voorwerpen, maar er is' geen net zoo kiem, ot or zitten mazen in om door heen te kruipen, waarvoor door de gewetenloozen dankbaar gebruik wordt gemaakt. Het Nederlandsche volk, het publiek, de kocpqrs, worden heden ten dage qp een schandalige manier afgezet, bedrogen en belogen. Vaak ook door hun eigen geloofsge- nooten! Menschep, die den naam „mènsch" niet meer verdienen, die een ruim te ruim geweten heb ben. Loop waar ge wilt: in de steden, in de dorpen, in de winkelstraten, in warenhuizen en bij kleine neringdoen den: in vrijwel iedere zaak leegt men prijsopdrijving. En Jan Publiek, hoe vaak hij er zich ook over ergert, zwijgt, omdat hij bang is, niets rqeer te kunnen koopen, wanneer hij een 01' anderen gewetg&iQOzeh winkelier aanklaagt, De druppel op de gloeiende plaat, In yele gevallen treedt dé Gemach tigde voor de Prijzen op tegen de prijsopdrijyers en iedereen weet, wel ke harde straffen reeds aan dergelij ke gewetenloqze individuen werden opgelegd- Maar 't is als een druppel op de gloeiende plaat; enkelen worden in hun kraag gegrepen, krijgen hoo- ge boetes en moeten vaak vqqr lan gen tijd hun bedrijf sluiten. Maar tien duizenden anderen gaan ongestraft met hu,n bandietenpractijk^n verder. Mqq staat vrijwel machteloos tegen het epvel van dezen oorlogstijd: de prijsopdrijving. Daarbij komt nog, dat in vele gevallen niet kan worden op getreden, omdat de prijsopdrijving niet bewezen kan warden. Een voorbeeld: Een winkelier is r.og pr het bezit van een groote partij prentbriefkaarten, die hem 1 cent per stuk hebben gekost! De verkoopprijs is feitelijk cent, hoogstens 3, maar in dezen tijd mag je wel een extra'- tje verdiepen, dus de winkelier maakt $r. 7 cent van. Het loopt immers te gen Kerstmis of Nieuwjaar! Prent briefkaarten beginnen ook al schaarsch te worden en men is al blij. wanneer mep tegen de feestdagen een behoorlijke keuze kan doen. Jan Pu bliek denkt er niet aan te vragen, of 7 cent voor zoo'n onnoozel kaartje niet veel te veel is; hij is al blij, wan neer hij kaarten kan koopen en de winkelier wrijft zich vergenoegd in de handen. \Vanneer een controleur van d® Prijsbeheersching komt kij ken en deze vraagt naar de factuur, dan toont de winkelier hem een fac tuur van een partij na-oorlogsche prentbriefkaarten, die 5 cent inkoop hebben gekost. En wie zal hem be wijzen, dat de kaarten, welke hij voor 7 cent verkoopt, niet betrekking heb ben op deze factuur, maar reeds be- hooren tot een partij, die hij vóór den oorlog heeft ingekocht voor 1 cent per stuk? Zoo zouden tallooze voorbeelden te noemen zijn. Op schier elk gebied. In een volgend artikel hierover meer. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland, ten bijstaan en sterken naar lichaam en geest. Deze zorg begint reeds vóór en met de geboorte van het kind, eensdeels door het uitreiken van de bekende voorrangskaarten aan a.s. moeders, die een nieuwe wereldbur ger verwachten, anderdeels door de kraamverzorging na de geboorte, waarbij het doel voor oogen staat kraamverzorgsters uit te zenden daar, waar het noodig is en deze hulp an- ieis ontbeerd zou moeten ,vorden. Over het inschakelen van deze kraam verzorgsters kunnen bij het Buurt- schapshoofd ten kantore van den N.*V.D. nadere inlichtingen worden in gewonnen. Het argument, dat velen met dezen Volksdienst niets te maken willen hebben, omdat die dienst Duitsch is, is een argument, dat reeds lang zijn kracht verloren heeft voor hen, die werkelijk nuchter denken, en zich al les naar behooren realiseeren. Al is dan het principe van den N.V.D. van Duitsche origine, het gaat er alleen maar om, of het goed is, goed voor land en volk in Nederland. En dat is het, dat geeft welhaast een ieder grif toe. Dan is er ook geen argument, om het te bestrijden alleen op grond van zijn origine, op grond van zijn „niet- Nederlandsch-zijn". Immers noch Cal- vijn, noch Marx, noch Engels, noch Marconi of Edison waren Nederlan ders en tóch heeft men in Nederland van hunne principes, stellingen en uit vindingen gaarne gebruik gemaakt. Niemand wil geen radio hebben, om dat Marconi geen Nederlander was en niemand gebruikt geen electrische gloeilampen, omdat Edison niet in Nederland woonde.' Waar daarenbo ven de Nederlandsche Volksdienst door en door Nederlandsch is, het werk wordt gedaan door Nederlan ders en voor Nederlanders, terwijl de ze dienst zich inzet voor alle volks- genooten, ongeacht de confessie of politieke gezindheid, is dat een argu ment te meer, zich daarvan niet af zijdig te houden. Vandaar een beroep op allen, wien het aangaat, met den raad aan hen, zich in voorkomende gevallen tot den Nederlandschen Volksdienst te wen den en thans zeer zeker, als de hulp van de afdeeling Kraamverzorging noodig, gewepscht of aanbevelens waardig is. Men schrome dan niet, de ze hulp aan te vragen; zij zal U zeker worden verleend, in het belang van moeder en kind, in het uiteindelijke belang van een gezond en sterk Ne derlandsch volk. Thans op 19.465. In de maand Januari 1943 is de be volking der gemeente Soest wederoifi met enkele tientallen toegenomen. Op 3j December 1942 was het totaal zie lenaantal 1 9 4 2 1 en in Januari 1943 is dat vermeerderd met 44, zoodat het per 31 Januari 1943 gekomen was op 1 9 4 6 5. Daarin kunnen nog enkele wijzigingen komen, zoodat dit laatste cijfer slechts een voorloopig cijfer is; het kan nog iets grooter worden. In Januari zijn vertrokken 47 man nen en 59 vrouwen, in totaal dus 106 inwoners. In die maand zijn alhier van elders gevestigd 51 mannen en 96 vrouwen, in totaal dus 147 nieuwe in woners, Als gevolg daarvan is het ves tigingsoverschot 41 zielen. Er zijn geboren \n die hiaand Ja nuari 14 jongens en 10 meisjes (al weer aanzienlijk meer jongens dan meisjes!), in totaal dus 24 zie len. I^et aantal overledenen bedroeg 14 mannen en 7 vrouwen, in totaal dus 21 personen, waardoor het ge boorte overschot kwam op 3 zielen. In totaal is de Soester bevolking dus in Januari vermeerderd met 41 plus 3 's 44 zielen. De geëvacueerden. Wij hebben tevens eens geïnfor meerd naar het totaal aantal geëva- cueerden, die momenteel in deze ge meente zijn. Globaal geschat bedraagt dat aantal 850 personen, doch deze zijn niet allen reeds in het bevolkings register ingeschreven, daar slechts van de vorige gemeente officieel worden afgeschreven en overgeschreven naar de nieuwe gemeente van vestiging diegenen, wier vertrek practisch de finitief is en wier terugkomst op de oorspronkelijke plaats van inwoning nu niet bepaald spoedig te verwach ten valt. Van die 850 geëvacueerden zijn er te Soest officieel als inwoner ingeschreven ongeveer een 425. Die 425 zijn di\s begrepen in bovenver meld getal inwoners van 19465. zoo dat dit bestaat, pit pl.m. 19.040 vaste inwoners en pl.m. 425 ingeschreven geëvacueerden, PROPAGANDA-AVOND VAN VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond j.I. hield de afdeeling Soest van Volksonderwijs een Propa- ganda-avond in Hotel Eemland, die uitstekend geslaagd is. De zaal was tjokvol, terwijl de heer Dammers den tijd verkortte met pianomuziek, waar voor hem zeker een compliment toe komt. Om half acht riep de Voorzitter, de heer J. den Besten, allen een hartelijk welkom toe. De vraag is aan de afdeeling gesteld: „Hoe durft zij zoo'n avond te organiseeren?" Volgens ons is het eens noodig, dat wij uit de dagelijksche sleur komen en Volksonderwijs moet niet stil zitten, want dat is achteruit gang en wij moeten juist rustig en blijmoedig doorwerken. Na eenige speciale welkomstwoor den. hoopte spr., dat allen voldaan huiswaarts zullen keeren. Den heer A. van Wijngaarden, uit Amersfoort, was het een bijzonder voorrecht om op dezen avond iets te mogen zeggen in hef belang van het Openbaar Onderwijs; de afdeeling kan trotsch zijn op zoo'n goed bezette zaal; dat is een verheugend feit voor de O.L. School. Dat is de school, zooals zij was en zooals wij zoo vurig hopen, dat zij ook weer wezen zal. Is zij die be langstelling wel waard? Binnen haar muren zijn alle kinderen veilig. De openbare basis is vastgelegd in de Grondwet en zij is zeer zeker niet an- ti-réligieus. Wij willen pogen om van onze kinderen flinke mannen en vrou wen te maken. Er zijn er echter op gestaan, die getuigden, dat er een an dere richting moest komen en zoo is toen het bijzonder onderwijs ont staan, dat gesteund werd door de ouders. Er werd ook om steun ge vraagd van de Overheid en subsidies werden toegezegd. Gelijkstelling met de O.L. School volgde en deze. werd toen een beetje onder den voet geloo- pen. Haar achteruitgang is nog nim mer tot stilstand gekomen, maar daar wil spr. echter op dezen avond niet ver der op ingaan. De propaganda kunnen wij dus zeker nog niet staken en hard moeten wij werken om zoo mogelijk deze achteruitgang Hot stilstand jte brengen. Tal van Ouders zijn er nog die hun kinderen naar de bijzondere school sturen, alléén omdat die dicht bij is of omdat er een vriendje van hun kind op is. Het onderwijs moet echter zijn een keuze naar het gewe ten. In de kringen der bijzondere scholen staan thans mannen op, die aanvoelen, dat het met hun scholen mis gaat als zij den huidigen weg op blijven gaan. Heel >wat jaren zullen er echter nog over heen gaan, voor dat alle kinderen naar de O.L. School gaan. Over een Openbare Staats school zal spr. het ditmaal niet heb ben. Wij zullen naar de Ouders der kinderen moeten gaan en met hen gaan praten. Spr. wekt allen op, daar moeite en tijd voor te geven. Het is noodig, dat wij tezamen optrekken on der de leuze: „Onverdeeld naar de Openbare School" net als voorheen. Wanneer wij inzien, dat er aan de eenheid van ons volk schade wordt toegebracht, dan moeten wij ijveren voor de onverdeeldheid Volksonder wijs meent, en zeer terecht, dat wij de Openb. Lag. School uit de put moeten halen. De bijzondere scholen worden wel eens bevoorrecht en de Openbare school achteruit gezet. Deze Openbare school kweekt geen cliché-menschen! Zij heeft er voor te zorgen, dat het kind zich zelf vormt, zoodat ieder aan zijn eigen onderwijs bouwt. Wij allen hebben er voor te zorgen, dat Volks onderwijs groeit en bloeit, niet, om dat wij dat graag zien, maar enkel omdat wij willen arbeiden aan de één wording van alle leden van het Ne derlandsche Volk (applaus). De Voorzitter dankte den spreker voor zijn opwekkende woorden, waarna de beurt was aan Willem van Capellen, die als eerste nummer voor droeg „Koning Oedipus" van So- phocles (de tragedie van het nood lot). Vol bewondering is zijn voor dracht gevolgd, zijn stem, intonatie en rustige manier van optreden, toonden aan welk een groot kunstenaar hij is. Het was in de zqal muisstil. Vooraf gaf spreker een korte verklaring van den inhoud van Koning Oedipus. Het ap plaus was meer dan verdiend. Na de pauze werd de humor door Willem van Capellen naar voren ge bracht, o.a: met „Ouwe Japie" van J. G. de Haas. „De Rattenvanger van Hameln", van Robert Browning, „Wat maakt gij van uw huwelijk", van Piet Bakker door Prof. Hans Nar en als slot „Het Mirakel" van F. de Sinclair. Alles tezamen was het een avond vol kunstgenot; het applaus ging aan het slot over in een ovatie. De voor zitter dankte Willem van Capellen hartelijk. Volksonderwijs kan op een geslaag den avond terug zien. ZAAIPEULVRUCHTEN OP BON 511. Zij, die dit jaar zaaipeulvruchten wenschen aan te schaffen voor uit zaai op eigen erf, in volkstuinen en dergelijke, dienen op een of meer bonnen „algemeen 511" van de bon kaart voor voedingsmiddelen geen consumptiepeulvruchten te koopen, doch moeten een of meer van deze bonnen bewaren, aangezien zij te zij ner tijd in staat zullen worden ge steld daarop zaaipeulvruchten te be trekken. Ten einde te kunnen bepalen hoe veel bonnen 511 men voor het koopen van zaaipeulvruchten dient te beste den, zij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt per bon een zóódanige hoeveelheid zaaipeulvruchten beschik baar te stellen als noodig is om onge veer 20 M2 te betelen. Verdere bij zonderheden betreff nde deze regeling zullen nader worde bekendgemaakt. Met nadruk wo<dt er de aandacht op gevestigd, dat volkstuinders en dergelijke, die van de boven om schreven regeling geen gebruik ma ken, niet in de gelegenheid zullen worden gesteld op andere wijze zaai- peulvruchten te betrekken. EIEREN VOOR KINDEREN. Tot eri met Zaterdag 3 April a.s. zullen voor personen van 14 tot en met 20 jaar twee eieren verkrijgbaar zijn op bon „Reserve 2-09". Voor kin deren van 4 tot en met 13 jaar wordt in hetzelfde tijdvak één ei beschik baar gesteld op bon „Reserve 3-10". De bonnen dienen bij den detaillist te worden ingeleverd tot en met Za terdag 27 Februari 1943, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, waarna de de taillist de eieren in den loop van bo vengenoemd tijdvak zal afleveren. BALDADIGE JONGEN. De heer L. J. H., wonende aan den Heideweg, deed bij de politie zijn be klag over ernstige baldadigheden, die hij had moeten ondervinden van een jongen uit de buurt, eveneens aan den Hefdeweg wonende, die Maandag eerst een groot gat in zijn rieten schutting had gemaakt en daarna zelfs die schutting in brand had ge stoken, waardoor een deel ervan in vlammen opging. De heer H. bemerk te het echter gauw en slaagde erin de vlammen te dooven, voor het erger werd. De politie heeft den jeugdigen baldadige, J. v. W., natuurlijk ernstig onderhanden genomen. OOK GAS IS KOSTBAAR Weest er zuinig mee in Uw eigen belang Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaarzaam mogelijk verbruikt wor den. Evenals bij het electriciteitsver- bruik heeft de huisvrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat hoevele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich ge makkelijk voorstellen, dat door wei- overlegde handgrepen bij het gebruik van de gastoestellen en handig huis houden een beduidende hoeveelheid gas bespaard kan worden voor an dere gewichtige doeleinden. Trou wens. wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toe voer afgesneden. Het is dus ieders eigen belang zoo zuinig mogelijk met het gas om te gaan. Bij het koken met gas is het vóór alles noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een dergelijken eisch verontwaardigd van de hand wijzen. Welnu, het gasstel mag deze f. Ie op lettendheid en zorg verwachten als het overige keukengerei.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1