lieuwsblad SOEST BAARN voor en ALLE SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. In Februari 576.800 b.r.t. tot zinken gebracht HET OFFER. Oorlappen, zwarte uien en pakjes O.D.T. Strijdt mee tegen het Bolsjewisme! J NUMMER 17 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Ad,vertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vsijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 3 MAART 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Maart. Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Aanvallen, die de vijand ook giste ren op de fronten van het Koeban- bruggenhoofd deed, mislukten onder zware, bloedige verliezen. Voor No- vorossisk schoot artillerie van het le ger een met pantsers geladen schip in brand. Aan het Mioesfront ging de vijand na hevige artillerievoorbereiding over een breed front tot den aanval over. De Sovjets werden reeds voor de fioofdgevechtslinip in het afweervuui' uiteengeslagen. De eigen aanval in het gebied van Isjoem won ook gisteren verder ter rein. De aanvalsdivisies fWierpen den Wij zijn ons er van bewust, dat wij na de afkondiging der nieuwste Ver ordening, welke den Rijkscommissa ris de gelegenheid geeft, om de Ne- derlandsche productie- en arbeids- kiacht vrijwel geheel in dienst van de totale oorlogvoering te stellen, aan den vooravond staan van groote of- fers, welke óns volkin zijn geheel 'ZcfTmoeten brengen. En men behoeft het niet onder stoelen of banken te steken, dat een groot gedeelte van ons volk deze offers slechts met tegen zin zal brengen, En tochWij mogen ons op dit oogenblik niet laten leiden door pro- of anti-gevoelens ten aanzien van En geland of Duitschland, want deze oorlog is reeds lang de beteekenis van een interne, Europeesche uiteen zetting tusschen deze beide staten ontgroeid. In den loop der eeuwen hebben -wij steeds weer gezien, hoe de cultuur en beschaving van óns Avondland werden bedreigd door den vloedgolf van' het Euraziatische con tinent met zijn ontzaglijke menschen- massa's. En steeds weer hebben wij stand kunnen houden, omdat alle Europeesche volkeren zich in den strijd wierpen tegen den gemeen- schappelijken vijand. Ditmaal eischt men van ons echter niet, dat wij ons bloed offeren, doch slechts, dat wij onze arbeidskracht beschikbaar stellen. Zeker: het is hard om het bedrijf, dat wij in den loop der jaren hebben opgebouwd, gesloten te zien, of om den arbeid, die onze liefde had, in den steek te^i moeten laten. Maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Anderen brengen nog grootere en zwaardere offers.... die ook ONS ten goede zullen komen. Wij kunnen ons niet langer aan on zen plicht onttrekken inet de betwe ring, dat wij persoonlijk dezen oor log niet gewild hebben. Niemand heeft persoonlijk dezen oorlog ge wild, doch'deze conflicten hebben nu eenmaal een diepere oorzaak, dan de eenvoudige oorlogsaanleiding en dan sleepen zij de volkeren onherroepe lijk mee. Laten wij deze offers (blijmoedig dragen, in de wetenschap, dat zij slechts tijdelijk zijn en dat zij ons en onze kinderen ten goede zullen ko men. Laten wij ze blijmoedig dragen in de wetenschap, dat het geheele volk ze deelen 2al met geheele ande re volkeren van Midden-, Noord- en West-Europa. En in. de wetenschap, dat wij ons deze opofferingen niet lang zullen behoeven te getroosten, want de totale oorlog is nu eenmaal de kortste. zich taai verwerenden tegenstander op ei over den Donetz terug. Uiteengeslagen en afgesneden strijd krachten der Sovjets werden vernie tigd, waarbij 23 pantsers werden stuk- geschoten en talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen en vliegende artillerie voerden krachtige aanvalsslagen tegen terug trekkende vijandelijke colonnes uit en bestreden geconcentreerde strijdkrach ten der Sovjets. In de sevechtsgebieden van Char- kof, Koerst en Orel en ten Zuiden van het Ilmenmeer mislukten talrijke aanvallen van den vijand in zware gevechten. Op-één plaats werden ge motoriseerde troepen der Sovjets in gesloten en vernietigd. Op een smalle vooruitgeschoven stellingbocht ten 'Zuiden van het La degameer deed de vijand gisteren achter elkaar tien aanvallen, die even7, wel met groote verliezen afgeslagen werden. In den tijd van 2\ tot 28 Febr. wer den aan het Oostelijk front 1.060 Sovjet-pantsers door .formaties van het leger vernield, buitgemaakt of onmanoeuvreerbaar geschoten. Duit^che zeestrijdkrachten vernie tigden bij herhaalde aanvallen voor Noworossisk een torped-sbcot, vier koopvaardijschepen van 6500 b.r.t., alsmede twee kustvaartuigen. Het luchtwapen vernietigde nog twee transportschepen van den vijand. De aanval van Duitsche en Iialiaan- sche troepen aan het front in Noord- Tunis maakte verderen voortgang. In den afgeloopen nacht werden volgens tot nu toe binnengekomen berichten drie groote vijandelijke transport schepen voor de kust van Algiers door Juchttorpedo's 'getroffen. Het staat vast, dat een schip van 7000 b.r.t. ver nietigd werd. In de Middellandsche Zee brachten duikbootjagers van de Oorlogsmarine een vijandelijke duikboot tot zinken. Bij aanvallen van Britsche vliegtui gen, welke militair van geen invloed waren, op eenige plaatsen van het bezette gebied in 't Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan, evenals bij enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op West-Duitschland werden gewor pen, leed de bevolking verliezen. Vijf vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. In den strijd tegen de scheeps- ruimte van Groot-Brittannië en van de Ver. Staten van Noord-Amerika brachten duikbooten in Februari 82 vijandelijke koopvaarders met 545*300 b.r.t. tot zinken en torpedeerden zij 14 andere schepen, van wie een aan tal als gezonken kan worden be schouwd. Motortorpedobooten brach ten drie koopvaarders met 6.500 b.r.t. tpt zinken. Het luchtwapen bracht in dezelfde periode vijf koopvaardijschepen met 25.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde 14 koopvaardijschepen ten deele zwaar. Hiermede werden in de maand Fe bruari 576.800 b.r.t. vijandelijke koop- vaardijtonnage vernietigd. Duikbooten brachten verder een kruiser, een tor- pedobootjager en drie escortevaartui gen tot zinken. Andere eenheden van de Oorlogsmarine vernietigden drie motortorpedobooten, twee patrouille vaartuigen. een ravitailleeringsschip en een duikboot. Verder werden door het luchtwapen een duikboot tot zin ken gebracht en twee kruisers, alsme de een klein oorlogsvaartuig bescha digd. Met „verxoïgingsbomnieD". welke aan parachutes woideo neergelaten, wor den de strijders van een egelstelling aan het Oostelijk front van nieuwen aanvoer voorzien PK Siedel-PBZ-R-P m lijstcollecte: w.h.n. Tot en met Zaterdag 6 Maart a.s. wordt de zesde en 'daarmede de laat ste lijstcollecte van W.H.N. in dit sei zoen gehouden. Met genoegen hebben wij geconsta teerd, dat bij ons Volk langzaam het begrip gaat doordringen, wat W.H.N. voor behoeftige Volksgenooten reeds gedaan heeft en nog wil doen. Het besef gaat langzaam doordrin gen, dat zij, die zich behoorlijk van alles kunnen aanschaffen, iets moeten afstaan aan hen, die van deze geluk kige omstandigheid verstoken zijn, eerst dan heeft de leuze „Voor het Volk door het Volk" beteekenis. •- De collectanten zijn Maandag j.1. weer vol goeden moed met lijst en bus de straat op gegaan, geeft dus dit keer in ruime mate. Aan hen. die zich tot dusverre af zijdig hielden, vragen wij: „Breekt met deze gewoonte, want het is voor Uw volk, dat niet vraagt naar voor of tegen, maar dat vraagt om nulp." Geeft niet 'alleen, maar offert!" Leemtes in de prijsbeheersching. (Van eenonzer redacteuren). In normale omstandigheden ge draagt de -mensch zich doorgaans ook normaal: Aitnahs de fatsoenlijke mensch. Maar zoodra de tijden abnor maal worden, verandert er ook wat bij de „fatsoenlijke" menschen. Het dunne laagje beschaving verdwijnt als sneeuw voor de zon en onder de fluweelen handschoen huist eensklaps een vrekkige klauw. In oorlogstijd is er altijd wat te verdienen voor men schen, die het met hun geweten niet zoo nauw nemen en toch kans zien om voor het oog van de wereld „mijn heer" te blijven. Wij willen hierbij vaststellen, dat er gelukkig nog een groote categorie menschen zijn, die ondanks de aangeboden kansen eer lijke zakenlieden blijven en liever ar moede lijden, dan mee te deen aan de zwendelpractijken van de andere dui zenden winkeliers, grossiers en zwar te handelaren. En dat strekt dezen menschen tot eer -w-»-"-»—1r-w— Vanaf deze j D 1plaats brengen JViet de r YIJS- -wij ze dan ook i een dankbaar en beheersching 1 welgemeend i eeresaluut. En Op stop. 2. het is dan ook in hun belang, dat wij in deze arti kelen krachtdadig stelling nemen te gen hen, die er op uit zijn om ten koste van hun medemenschen zich gedurende dezen ongelukkigen oor logstijd te verrijken. Want het is een kwestie van algemeen belang, dat deze gewetenlooze individuen -aan de kaak worden gesteld! En wij zullen niet schromen dit te doen Daarvan kan men verzekerd zijn. Om eens wat meer te weten te ko men van het euvel der prijsopdrijving en de taak der prijsbeheersching, zijn wij een dag met een controleur op stap geweest en wel in verschil lende plaatsen in het midden des lands. Zoo vertelde onze zegsman het volgende geval. Oorwarmers kostten vóór den oorlog 15 cent. U kent ze wel (twee zwarte, met roode wol ge voerde oorlappen en een metalen beu gelt je). Met 15 cent goed betaald. Zoo is $r een winkelier in een der groo te plaatsen van ons land, die ze ver leden winter verkocht voor 15. cent en dezen winter plotseling voor 45 cent. Onze zegsman «^ing eens pools hoogte nemen en de'winkelier toonde hem triomfantelijk een factuur, waar op de inkoopsprijs van 37 Ys cent voorkwam. Maar de partij, die daar- op betrekking had, was 40 stuks groot en de controleur gaat tellen: in den winkel en etalage zijn er 39. Dat klopt, zegt de winkelier, ik heb er pas één verkocht. Veertien dagen la ter komt de controleur weer. Nu ziji^ ei nog 37. Dat iklopt, antwoordt de winkelier lachend, ik heb er weer 2 verkocht. Maar het heele dorp rijdt met oorlappenvan 45 cent, die ner gens anders in den wijden omtrek te koop zijn. De man heeft er in die veertien dagen minstens 1000 ver kocht. Maar het is niet te bewijzen. Dat hij er wel 2000 in voorraad had, die hem zelfs hoogstens 10 cent heb ben gekost, staat bij den controleur vast. Maar men kan den winkelier niets bewijzen. En daarom kan deze rustig, zonder dat iemand hem wat doet, zijn oorlappen verkoopen met 35 cent winst, of wel 350%. Zijn nota van 40 stuks dekt zijn vooroorlog- sche partij volkomen. En de klant, die koude ooren heeft, legt zonder mop- i. peren zijn negen stuivers neer. Hij is ai blij, dat hij het artikel kan koopen eu vraagt dan naar geen prijs. Leve de zwendel? Jan publiek -zwijgt, om- dat"het bang is anders niets meer te kunnen koopen en duizenden winke liers verdienen honderden guldens per week aan artikelen met 350 en meer procefiten winst, zonder dat de Prijsbeheersching er wat aan kan doen. Ook op ander gebied. Tallooze huis moeders betalen iederen dag vel te veel voor noodzakelijke levensmid delen. Zij weten het, mopperen er in stilte over, doch zwijgen verder. Want als ze den prijsopdrenver aanbrenge»:, slachten ze de kip met de gouden eie ren. Met andere woorden: dan krijgen ze heelemaal niets me-i. nar heb je bij voorbeeld de groc n, zoo zeide (Veruolp pap. 2). Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1