Baarn Soest Uuw-e&jk. „Zij' konden naar den biiksem loopen". Met de Prijs- beheersching op stap. ^7e Pudding Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. TOCH WEER GEPAKT. Begin December arresteerde de Bussumsche politie een ingezetene uit die gemeente, C. v. B. genaamd, we gens rijwieldiefstal en verduistering, voor welk feit zoowel de Bussumsche als de politie uit Putten hem zocht. Op 1 Dec. ontvluchtte deze arrestant en sedert dien werd er niets meer van hem gehoord. Thans evenwel lis het met zijn vrijheid gedaan, want de Baarnsche politie heeft hem Zaterdag opnieuw gearresteerd en ingesloten. Hij werd naar Bussum overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. De onderstaande voorwerpen wer den bij de politie ais gevonden aange geven of gedeponeerd: Oorbel, vulpotlood, portemonnaie met inhoud, jongensjas. 4 RIJWIELDIEFSTALLEN. Vrijdag werden 2 rijwielen ont vreemd, resp. één van G. R. in de Kampstraat en een van A. v. D. in de Laanstraat. Zaterdag verdween er we derom een exemplaar, hetwelk toebe hoorde aan L. v. A. en geplaatst was aan den Dalweg. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Donderdag werd O. J. gearresteerd wegens verduistering van een rijiwiel en van een electrische handdynamo (z.g. knijpkat). BIJEENKOMST VAN SLECHT- HOORENDEN. Vrijdagavond kwamen de leden der afdeeling Baarn-Soest van de Veree- niging tot Bevordering der belangen van Slechthoorenden in het gebouw v. Chr. Belangen, bijeen, waar Mej. Gerda v. Ede voor hen gesproken heeft over de zijderupsencultuur. Mej. v. Ede, die als secretaresse van de Ned. Zijdeteeltvereeniging, uiter mate deskundig is, heeft op onder houdende wijze het een en ander ver teld over de wordingsgeschiedenis van de zijdeteelt, eerst in China, daarna in Japan, tot de zijdecultuur ook haar in trede deed in Europa. Vroeger nam ook Nederland een belangrijke plaats in de zijde-productie, doch allengs werd dat minder, totdat er van een cultuur in Nederland geen sprake meer was. Eerst ongeveer 10 jaar ge leden is men daarmede opnieuw be gonnen, doch veel baanbrekend werk moest daarvoor geschieden. De ba kermat van de nieuwe zijde-rupsen- cultuur is de Gooische gemeente Hui zen, wier dud-burgemeester veel in het belang van deze cultuur heeft ge daan. Vervolgens gaf de spreekster een overzicht hoe bij deze cultuur wordt te werk gegaan, waarbij zij gewonnen materiaal (cocons, zijde, strengetjes zijde enz.) liet circuleeren. Een 50-tal lantaarnplaatjes gaf op het witte doek op duidelijke wijze het gesprokene weer. De afdeelingsvoorzitster, Mevr. S. d. Kcning-Siemens dankte aan het ein de van den avond Mej. v. Ede voor haar boeiend betoog. Spr.ster meende, dat de zijderupsen-cultuur bijzonder geschikt was om door slechthoorenden te worden beoefend. Men kan in het klein en zeer primitief beginnen, zoo dat de kosten miniem zijn. LEZING VOOR DE NED. DUITSCHE KULTUUR GEMEENSCHAP. Prof. Dr. Hugo A. Bernatzik zal op Dinsdag 9 Maart a.s., des avonds te 7.30 uur; in de Aula van het Baarnsch ^Lyceum, voor de Werkgemeenschap BaarnSoest van de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap een lezing met lichtbeelden houden over de „Gehei men van onbekend Achter-Indië." VROOLIJKE UREN. Cabaretprogramma in „Musis". „Vreugde en Arbeid" van het NAF, brengt Vrijdagavond, onder den titel „Vroolijke uren", in Musis Sacrum, een Cabaretprogramma. Medewerking verleenen o.a. Ferry de Rooy, humo rist-conférencier, Truus Keiler, ca baretière, Harrison, komiek-jongleur, Montagne, de man met de geheimzin nige handen, Bram v. Brakel, pianist- accordeonnist en het duo Phylana, muziek, zang en dans. Het belooft weer een gezellige, vroo lijke^ avond te worden en ongetwij feld'"wordt deze „V. en A,"-avond we derom een succes. Leden van onderdeelen der SS, Le gioen, N. S. K. K., Nachrichtentruppen, Wachtbataljon of hun familieleden hebben vrijen toegang. Kaarten hier voor zijn verkrijgbaar bij het kantoor van het N.A.F. te Baarn en te Soest. SINAASAPPELEN VOOR STADSKINDEREN. Binnenkort ook voor het platteland. Tot en met Zaterdag 20 Maart a.s. komen kinderen van 4 tot en met 13 jaar, die woonachtig zijn in stadge- bied, in aanmerking voor 350 gram si naasappelen. In verband hiermede geeft de bon „reserve 311" met roo- den opdruk van de stadkaart, recht op het koopen van 350 gram sinaas appelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaasappelen onmiddellijk te betrekken in verband met de bevoorrading van den handel. Het ligt in de bedoeling over eeni- gen tijd een bon van de „landkaart" aan te wijzen, welke in landgebied recht zal geven op het koopen van sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Controleurs van "de luchtbescher ming moeten nu eenmaal hun plicht deen en dan komt het niet te pas, dat er menschen zijn, die zulke men- schen brutaliseeren, met te zeggen, dat zij met belwijzen van aanstelling, wanneer deze op verzoek Worden getoond, niets of zooals een verd. het uitdrukte, „geen bliksem te maken hebben." Het schijnt nog niet voldoende tot sommige menschen te zijn doorgedrongen, dat het verduis teren een eerste burgerplicht is, waarmede de veiligheid van zichzelf en zijn medemenschen is gemoeid. Ir. Baarn wordt daar nu eenmaal streng op gelet en zoo hadden wij voor het Amersfoortsche Kantonge recht weder met een aantal zaken tegen slechte verduisteraars te ma ken. Beï^ilve de verd. hierboven be deeld, traden de anderen zeer gemoe delijk op en gaven toe, dat zij ge- faudeerd hadden. Met den brutalen verd. werden korte metten gemaakt. De Ambtenaar hield bij zijn eisch niet eens rekening met het brutale optreden van verd., hetwelk hij ook vcor de balie handhaafde, maar eischte toch 15.subs. 6 dagen en de wnd. Kantonrechter, mr. v. d. Mark, veroordeelde heip conform. Achteraf had verd. wel spijt van zijn optreden, maar voor den Kanton rechter is het veelal te laat. Een bakkersvrouw uit Baarn ver telde, dat men de verduisteringsgor dijnen uit de bakkerij gestolen had en er waren geen andere te krijgen. Zij had zich beholpen met gele gor dijnen, maar die lieten licht door. Haar man was ziek en zij moest alle zaken behartigen. Haar pleidooi maakte indruk. Zij werd veroordeeld tot 3.subs. 2 dagen. Er zijn menschen, die de voor schriften nog niet goed be_grijp9n. Voorheen was het zoo, dat er geen licht naar buiten mocht uitstralen, maar deze voorschriften zijn gewij zigd en thans mag er van buiten geen licht zichbaar zijn. ;De controleurs van de luchtbescherming in Baarn houden zich aan deze voorschriften e maakten proces verbaal op tegen personen waar zij licht zagen. Het komt er dus op aan, dat er intensief verduisterd wordt. De persoon te Baarn, wien dit overkwam, .een bewo ner van de Oranjestraat, vatte het gemoedelijk op en gaf toe, dat hij het nu wel goed in orde had. De man (Veruolg van pag. 1) onze zegsman. Hebt U de laatste maanden al eens bloemkool gegeten? Of hebt U, mevrouw, al eens bij Uw groentenboer een kilo uien kunnen koopen? Of Brusselsch lof? We noe men maar een paar dingen, die we zoo graag eten en bijna niet kunnen koopen. O ja, ze zijn wel te koop. Dat gaat in den regel zoo. Uien, me vrouw? Nee, die heb ik niet. Daar is niet aan te komen op de veilingen. En dan vervolgt de groenteboer met een geheimzinnig lachje: Maar ik wil het wel eens voor U probeeren, hoe welEn dan begint de man te aar zelen. Hij moet voorzichtig zijn in dezen tijd! Hoewel.... als U er een paar centen voor over hebt. En me vrouw, die dolgraag eens stamppot wortelen met uien wil eten, of mis schien wel erwtensoep, zegt, dat ze die „paar centen" er wel voor over heeft. U kunt er van op aan, dat me vrouw binnen korten tijd enkele pon den uien tegen duur geld in huis heeft. Zr. worden natuurlijk netjes thuisbe zorgd, want zooiets verhandel je niet in den winkel, nietwaar? Je moet op letten voor de controleurs van de Prijsbeheersching! Dat zijn zulke gladakkers! En mevrouw, die nu een maal graag uien in huis heeft je kunt ze immers overal voor gebrui ken! betaalt zuchtend den schan dalig hoogen prijs voor de „zwarte" uien, en., zwijgt. Maar in de groen tewinkels zijn ze niet. Ze zijn er nooit. Hoewel de uienoogst nog nooit zoo uitstekend is geweest als% het vorige jaar. De groenteboer heeft zs veilig opgeborgen bij kennissen of familie. Voor een paar pond gratis belast deze of gene zich wel met deze zaak. En vanefbar uit worden ze gedistribueerd aan de „vertrouwde" klanten. De an deren mogen kool eten, afgewisseld met kool en kool. Zoo gaat het met de groenten, zoo gaat het met het fruit en ook met genotmiddelen. U herinnert zich on getwijfeld nog den tijd, toen de rook artikelen nog niet op den bon waren, het plakkaat bij de sigarenwinkeliers: Alle rookartikelen uitverkocht. Je snapt niet, waar zoo'n winkelier in die maanden eigenlijk van leefde! Zoo kan men tegenwoordig lezen bij deze winkeliers: Geen shag, geen vloeitjes. Dus alleen sigaren, sigaret ten en rooktabak. Wij hebben hier over ons licht eens opgestoken bij een groote grossierderij in tabak. En deze deelde ons mede, dat iedere wirfkelier op gezette tijden nog shag in zijn zaak ontvangt. Ook degenen, die per manent „geen shag" in huis hebben. Waar blijft het? U mag het antwoord, er op geven. De klant, die dezer dagen een si garenwinkel inliep, was er beter ach ter. Hij legde geld en bonnen op de toonbank en zei: E^i pakje O.D.T. alsublieft. De winkelier keek hem verbaasd aan. O.D.T.? Nooit van ge hoord! Wat is dat! Toen'lachte de klant beminnelijk en zei: Dat is een pakje „Onder de Toonbank". Of de winkelier het gevraagde van onder de toonbank vandaan haalde, is jam mer genoeg niet bekend geworden. In een volgend artikel nog enkele gevallen uit de practijk. kreeg 3.subs. 1 d. En zoo waren wij door de verduisteringsgevallen heen. Een persoon te Soesterberg had op een wagen zonder licht gereden, het geen de Ambtenaar, terecht, zeer ge vaarlijk vond. De man zeide, dat hij in dienst was van de Duitsche weer macht, maar dit is nog geen reden om met een wagen zonder licht over den openbaren weg te rijden 's avonds in donkgr. Hij werd tot 5.subs. 2 dagen veroordeeld. De Ambtenaar had 15.subs. 5 dagen geëischt. Over het persoonsbewijs. Een schipper was op het IJssel- meer bekeurd, omdat hij geen per soonsbewijs kon toonen. De man had het wel aan boord, maar het was in een kastje bij de andere scheepspa pieren opgeborgen. Voor dit geval trad de Amersfoortsche advocaat mr. Frima voor de balie, die het plagerij npemde, wanneer men op deze wijze tegen iemand proces verbaal op maakt. Over 'het persoonsbewijs hebben wij het al eens meer gehad. De Ambtenaar van het O. M., mr. Pastoor, is van meening, dat men het persoonsbewijs bij zich moet dragen wanneer men in het bad gaat. Dat mr. Frima deze opmerking niet ernstig nam, bleek wel uit net feit, dat hij den ambtenaar vroeg: „Hebt gij uw persoonsbewijs 's nachts in den zak van uw pyama?" „Neen", zeide de Ambtenaar, „maar ik ben geen verdachte." „Maar gij moet het volgens uw op vatting dan toch ook bij u dragen", repliceerde mr. Frima. Er werd verder^niet meer over ge sproken en verd. werd veroordeeld tot 3.subs. 1 dag. Doch mr. Fri ma had geen ongelijk, toen hij hier van plagerij sprak. Bunschoten en Spakenburg. Weer allerlei zaken tegen inwoners van de dorpen aan het IJsselmeer. Ondermaatsche paling en snoekbaars, leerplichtwetovertreding, venten zon der vergunning enz. Deze inwoners blijven nog maar steeds goede klan ten van het kantongerecht en leveren vele extra bijdragen aan de schat kist. Mogen wij den Ambtenaar van het O.M. gelooven, dan kan het er wel af, want zeide hij: „De visschers leven in een gouden tijd." In dit ver band doelde den Ambtenaar op het feit, dat er in de winkels geen visch te krijgen is, maar er in Bunschoten en Spakenburg met honderden pon den visch gevent wordt. Waar blijft dan die visch? Mr. Pastoor voegt de daad bij het woord en eischt hooge geldboeten tegen die visschers. Te gen één zelfs 250.— subs. 60 d., omdat hij 203 snoekbaarzen had ver voerd. „Weegt elke snoekbaars ongeveer een kilo", had de Ambtenaar ge vraagd. „Ben je mal", antwoordde verd. „Wat er van komt, dat komt er van'', zeide een ander Bunschoter, van", zeide een andere Bunschoter, Voor de 10.— boete zeide hij: „Dank je wel." INWISSELING LUISTERVER GUNNING. Deze maand is welf een groep let- ters aangewezen voor verplichte in wisseling van 4 t.m. 10 Maart der oude luistervergunning. Zij, wier geslachtsnaam begint met A. B. C. of D en die verzuimd hebben in Januari of Februari aan hun ver plichting tot inwisseling te voldoen, kunnen strafmaatrègelen voorkomen door alsnog op deze dagen in Maart zich aan een postinrichting (geen agentschap) te vervoegen. juist thans..,, want zij staat in je I 1 maag en smaakt zoo heerlijk P. 1379/1. Verantwoordelijk voor het redactioneele gedeelte van den inhoud: C. Haver, Hoofdredacteur. Soestdijk. Verantwoordelijk voor de advertenties: J J. Immerzeel, Soestdijk. Uitgave en druk van: N.V. Eerste Soester Electri sche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk. Kengetal: K 2253. MANNENKOOP „APOLLO' Jubileum-concert. „Apollo", de naam heeft in de Soes ter Zangerswereld een goeden klank, want in de 20 jaren, dat het Mannen koor van dien naam bestaat, heeft het dikwijls op waardige wijze van zich doen spreken: de uitvoeringen waren gezocht en men verheugde zich er op zoodra „Apollo" een concert aankon digde. Deze belangstelling in de prestaties van „Apollo" leeft nog on verflauwd voort, want de zaal in hotel Eemland was, ter gelegenheid van het jubileumconcert op' j.1. Donderdag en Vrijdag evengoed uitverkocht als dit het geval was in de eerste jaren van „Apollo's" bestaan. Bij het verglijden der jaren zijn er nieuwe gezichten in het koor gekomen, de directie kwam eveneens in andere handen, maar de oude roem werd gehandhaafd, zoodat ook dit jubileumconcert een succes werd. Alvorens met het omvangrijke pro gramma, onder leiding van den heer 4-- J. Bartelsman, werd aangevangen, heeft de voorzitter, de heer S. de Zoe te, de aanwezigen welkom geheeten, waarbij hij speciaal vriendelijke woorden richtte tot den heer Dijkstra, mede-oprichter van het koor, Vervol gens gaf spr. een overzicht uit de ge schiedenis van „Apollo", daarbij ge wagende van de ups and downs, welke ook aan dit koor niet voorbij gingen. De vereeniging telt thans 56 leden; het koor komt in de a.s. concoursen uit in de afdeeling Uitmuntendheid. «Verschillende zuster ver eeni gingen hebben hierna hun gelukwenschen aangeboden, waarbij de voorzitter voor de vereeniging een bloemenhulde in ontvangst moest nemen. Hierna werd aangevangen met het concert, waarbij de Bas-bariton Lau- rens Bogtman als solist optrad. Begonnen werd met „Ode aan Apol lo' gedicht en getoonzet door onze plaatsgenooten resp. de heeren E. v. Eeden en J. Bartelsman. Op keurige wijze werden de verschillende num mers afgewerkt, een meening welke, gezien het daverend applaus, het pu bliek deelde; het enthousiasme van de aanwezigen dwong het koor zelfs om het eerste nummer na de pauze „De Bruid" van H. J. den Hertog, te her halen. De solist kweet zich op voorbeeldi ge wijze van zijn taak; vooral het laatste nummer „Het Wuf die Spon" was schitterend. De begeleiding was bi, Mevr. N. C. de Blij-Erwich in goe de handen. Moet toch nog een opmerking wor den gemaakt, dan zou den Directeur in overweging gegeven kunnen worden de fortissimo minder sterk te doen zingen, hetgeen het geheel ten goede zal komen. Het jubileerende koor en directie kunnen op een zeer geslaagd concert terugzien. Het publiek toonde zich, zooals hierboven reeds werd opge merkt, dankbaar. D. A. Stor. GEVONDEN VOORWERPEN. Paar bruine jongenswanten, Mar- nixlaan 69,# Amersfoort; wollen don kerblauwe want, Beetzlaan 50; zwarte hond, Lange Bergstraat 5; gele rech ter handschoen, F. C. Kuypérstraat 13; zware rechter dames handschoen, F.C. Kuypérstraat 8; pakje vischsnoer, Willem de Zwijgerlaan 28; schapen wollen handschoen, Soesterbergsche- straat 103; gestreept rechter kinder handschoentje, Talmalaan 10; scha penwollen bivakmuts, Koninginnelaan 152; bruine portemonnaie, O. Utrecht- scheweg 48; blauw gestreepte wollen das, Noorderweg 1; kinderportemon- naie met inhoud, Beckeringhstr. 6. Distributie van schoenen. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat voor de maand Maart 1943 de navolgende regeling is getroffen. Formulieren kunnen uitsluitend worden "afgehaald en ingeleverd op on derstaande data, voor hen. wier ge slachtsnaam begint met de letters: Soest, A t.m. D op Woensdag 3 en Donder dag 4 Maart 1943. E t.m. K op Woensdag 10 en Donder dag 11 Maart 1943. L t.m. R op Woensdag 17 en Donder dag 18 Maart 1943. S t.Tn. Z op Woensdag 24 en Donder dag 25 Maart 1943. Soesterberg. A t.m. D op Dinsdag 2 en Donder dag 4 Maart 1943. E t.m. K op Dinsdag 9 en Donder dag 11 Maart 1943. L t.m. R op Dijisdag 16 en Donder dag 18 Maart 1943. S t.m. Z op Dinsdag 23 en Donder dag 25 Maart 1943. Formulieren kunnen slechts worden ingenomen, wanneer daarbij de be trokken stamkaart wordt overgelegd. Per post gezonden formulieren kun nen derhalve niet worden behandeld en zullen terzijde worden gelegd. Over schoeriénbonnen wordt geen correspondentie gevoerd. Degenen, die na 1 September 1942 een aanvraag hebben ingediend, mo gen zulks binnen een half jaar na da tum van indiening niet herhalen, doch dienen bericht af te wachten. Soest, 1 Maart 1943. De Burgemeester voornoemd, A. L'.'des Tombe. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De^ Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag, 3 Maart 1943, zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. VOETBAL. S.E.C. wint met 32 van G-W.L. Be Quick ontneemt Scherpenzeel de kampioenskans. De uitslagen der gespeelde wedstrij den waren: BaarnQuick 20 G.W.L.—S.E.C2—3 Be QuickScherpenzeel 10 Barneveld II—S.E.C. III 4—0 S.E.C. IV—Amf. Boys IV 3—3 S.E.C. is er in geslaagd G.W.L. te Culemborg op eigen terrein een 23 nederlaag toe te brengen. Het is van het begin tot het einde een spannen de wedstrijd geweest; met de rust; had S.E.C. zich een 13 voorsprong veroverd. In de 2e helft had G.W.L. wel het beste van het spel, maar ver der dan een doelpunt kon G.W.L. het tegen de goed spelende S.E.C.-verde- diging niet brengen, waardoor de eind uitslag 23 voor S.E.C. werd. Door een keurige 20 overwinning op Quick bezet Baarn thans de 2e plaats op de ranglijst. De stand van de 4e Klasse M N.V.B. is thans: C.D.N. 18 13 2 3 74—29 28 Baarn 18 10 5 3 d2—34 25 Quick 18 11 3 4 49—35 25 A.P.W.C. 17 8 4 5 48—35 20 S.E.C. 17 7 5 5 4941 19 G.W.L. 17 7 3 7 35—42 17 Kampong 15 5 5 5 39—32 15 Saestum 17 3 3 11 29—46 9 Amsvorde 18 3 '2 13 23—73 8 Utrecht 15 1 2 12 11—52 4 Be Quick heeft revanche genomen voor de nederlaag vorige week te Scherpenzeel geleden door Scherpen zeel met 1—0 te verslaan. Dit is wel 1

Soester Courant | 1943 | | pagina 2