NIEUWE SUCCESSEN BIJ CHARKOV. PANTSERJAGER GERARDUS MOOYMAN, Levendige Bonnenhandel. Eerlijk handwerk voor SOEST en BAARN OORLOG DER BONDGENOOTEN. Winstgevende luiheid die misdaad kweekt. margarine en vet. NUMMER 20 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05 Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags- middags te 12 uur. Verschynt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Eiectr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 13 MAART 1#43 OMROEPERS (bij vooruu'setalirig) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. kin»?.?1 "Be're^killSer gevraagd" en „Betrek- tangen aangeboden": 1-20 woorden 0.77 Elk woord meer 003 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7. Soestdgk. Telefoon 2#62 Girc 161165 Nadat de opmarsch van bolsjewis tische pantserafdeelingen naar de Dnjepr verijdeld was, zijn - de Duit- sche troepen in den Zuidelijken sec tor tot een succesrijken tegenaanval overgegaan. De midden- en bovenloop van de Donets werden over een breed te van 250 K.m. bereikt, verschillende sleden stormenderhand veroverd en vijandelijke troepen omsingeld en vernietigd. Ten Westen van Orel en Koersk werden hevige aanvallen der bolsjewisten, die wederom veel tanks, vliegtuigen en menschen in denv strijd wierpen, afgeslagen. In den eentfalen seetor zijn eenige steden w.o. Rzjew, Bjeloi en Sytsjefka volgens de plannen ontruimd. Deze ontruiming geschiedde in /hq.t kader der frontverkorting en was reeds ge- ruimen tijd voorbereid, zoodat het ini tiatief tot deze achterwaarsche bewe gingen geheel in Duitsche handen lag. De bolsjewisten, onwetend omtrent de verdere plannen der Duitsche leger leiding, traden hier slechts voorzich tig tastend op. De Duitsche aanval in het gebied van Charkov gaat ondanks de opnieuw ingetreden koude met succes voort en de Duitsche troepen hebben nieuwe terreinwinst kunnen boeken. De bol sjewisten leden hierbij zeer zware verliezen. Ten Zuiden van Charkov zijn groote hoeveelheden oorlogsmate- rieel buitgemaakt. Van zeer veel be lang is, dat de Duitschers verscheide ne spoor- en straatwegen in hun macht hebben kunnen brengen, waar door de verdediging voor de bolsje wisten moeilijker is geworden. Gezien da ontwikkeling der operaties in dit gebied is het niet uitgesloten, dat de bolsjewisten zich in de stad Charkov niet zullen kunnen handhaven. LUCHTAANVAL OP BERLIJN. In het kader der terreuraanvallen, die de Biitsche en Amerikaansche luchtmacht den laatsten tijd in ver sterkte mate op Duitsche steden on< dernemen, werd ook de Duitsche hoofdstad aangevallen, Het was de he vigste, die Berlijn tot nu toe te ver duren had. In vrijwel alle wijken der stad braken branden uit, terwijl ver- - sahïllc.ida kerken g!g dc ïlcdwêgskir che, ziekenhuizen enz. een prooi der vlammen werden. Meer dan twintig vier-motorige bommenwerpers werden neergeschoten. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe 486 dooden en 377 zwaar gewonden. Rijksminister Goebbels richtte een oproep tot de Berlijnsche bevolking, waarin hij zijn waardeering voor haar dappere houding uitsprak. „De Engel- schen beweren, dat de Berlijnsche be volking nooit zal kunnen doorstaan, wat de Londenaars hebben doorstaan. Gij hebt hun Uw antwoord gegeven en daarbij getoond en zult ook in de toekomst steeds toonen dat Ber lijn waardig is de hoofdstad van het Groot-Duitsche Rijk te zijn." DE STRIJD IN TUNIS. V Terwijl het Duitsch-Italiaansche bruggehoofd rond Bizerta en Tunis in Westelijke richting werd uitgebreid, blijken de Duitsche troepen, die in midden-Tunis een offensieven stoot in de richting van de Algerijnsche grens hadden ondei*nomen, zich weer eenigsfins teruggetrokken te hebben. Zooals ook te Berlijn werd verklaard, ging het hier slechts om een gewa pende verkenning van grooten om vang. Hetzelfde is ongetwijfeld ook het geval met het van Engelsche zij de gemelde offensief, dat Rommel vanuit de Mareth-linie zou onderno men hebben. JAPAN IN NED.-INDIë. Ter gelegenheid van het feit, dat Java ruim een jaar geleden door de Japanners werd bezet, heeft het mili taire bestuur op dat eiland een ver slag over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar gepubliceerd. Terwijl de inheemsche bevolking volgens dit verslag haar volledige medewerking verleend heeft, boden de niet-Javanen een moeilijk probleem. Alle Nederlan ders, die met de wapens in de hand tegen Japan hebben gevochten, wer den als krijgsgevangenen behandeld. De overigen moesten hun woonplaats opgeven en mogen het district, waar zij wonen, niet verlaten. In speciale districten wonen de vrouwen en kin deren onder bescherming van het Ja- ^TeZr Br,e"6' welke Donderdag J.l. bi) goed het doe' "an ee" terreuraanval wa..SJÖ(ldb.rfti,»-St,p/-Pa° r. pansche bestuur. In de toekomst zal de aandacht van het militaire bestuur vooral aan het onderwijs gewijd zijn, terwijl de Japansche taal en cultuur zullen worden bevorderd. Als hun doel op economisch gebied beschou wen de autoriteiten den overgang naar de totale oorlogsvoering om Ja va tot de basis van militaire operaties te maken. De verhooging van de rijst- en maïsoogst, welke ook export zal toestaan, de vergrooting van de teelt van katoen en hennep, de uitbreiding van de visscherij en de verplaatsing van de beschikbare werkkrachten naar voor de oorlogsvoering belangrijke productietakken vormen de bijdrage van Java in den strijd om de vrijheid van Groot-Oost-Azie, besluit heé ver slag. Een ongeloofelijke brutaliteit van honderden jonge kereis. (Van een specialen verslaggever) Bonnen meneer? Welke bonr.en wilt u hebben?. Cigaretten? shag? Een fijne si gaar? Tracteert u zichzelf eens! Een snoepkaart mevrouw? Spctkoop, omdat u er zoo "aardig uitziet Bonnenhandel en handel in gedistri bueerde artikelen in optima formia. Tientallen jongemannen leuren er mede langs enkele straten en pleinen van Amsterdam. Voor hem, die het niet gezien heeft, is het niet te geloo- ven en hij, die het ziet, wrijft zich bij wijze van spreken, de oogen nog eens uit of hij niet droomt en of het' wel werkelijkheid is. Het is werkelijkheid! Deze week zijn wij er eens op uitge trokken om na te gaan in hoeverre de fantastische verhalen die daarom trent in omloop zijn, juistheid bevat ten. De Führer heeft den Nederland- Schen vrijwilliger SS-paiUserja- ger Gerardus Mooyman het Rid derkruis van het IJzeren Kruis •fèrleénd, wegens zijn heldhaftig optreden in den slag ten zuiden an het Ladogameer, waar hij 'iet zijn kanon alleen dertien bol- s)ëwistische tanks vernietigde. Het .feit, dat een 19-jarige Neder landsche vrijwilliger deze hooge, Duit sche militaire onderscheiding ver wierf, mag velen tot nadenken stem men. Het betreft hier een onderschei ding, welke slechts zelden wordt uit gereikt en dan alleen nog in die ge vallen, waarin zonder eenigen twijfel gesproken kan worden van een hel dendaad. En de eerste Nederlander, wien deze eer te beurt valt, is een vrijwilliger uit 'n eenvoudig arbeiders gezin, zoon van een volk, dat tiental len van jaren de reputatie genoot van „niet militair aangelegd" te zijn. Het verloop der gebeurtenissen aan het Oostelijk front heeft bewezen, hoe dwaas en hoe weinig in overeenstem ming met de waarheid een dergelijke legende is. Het bleek n.1., dat de Ne derlander, zoodra men hem een ge dachte geeft, waarvoor het vechten de moeite waard is, niet alleen bereid is om te vechten, maar zelfs een fanatiek en hartstochtelijk strijder wordt. Leer zaam is ook in dit opzicht de geschie denis van den jongen Mooijman, die zichzelf met kunst- en vliegwerk uit rekte, tot hij de maat had om door de keuring heen te komen. En dan mag de Nederlander dan misschien geen model-„kazernesoldaat" zijn, in Le gioen en Waffen-SS heeft hij bewe zen een uitstekend vechtsoldaat te zijn, mits hij slechts een goede oplei ding heeft genoten. Mogelijk zijn er landgenooten, die geen beteekenis hechten aan het feit, dat thans ook een Nederlander Rid derkruisdrager is geworden.' Van hen kan men slechts zeggen, dat zij de slachtoffers zijn van dwaze hitscam pagnes, terwijl het hun blijkbaar ont breekt aan het vermlogen om zelfstan dig over de dingen na te denken. Wie nog beschikt over een sprankje waar achtig nationaal gevoel, zal in som mige gevallen misschien ondanks Aan Jen Nedérlandïchen SS-pantser- layer Gerardus Mooyman. die op 16 Februari 1. met zijn pantserafweer- kanon 13 Bolsjewistische pantser wagens heelt vernietigd In den strijd ten Zuiden van het Ladoga-meer. Ie bet Rldderkrula verleend GNF-Fotodlenst NSB-Pa* m zichzelf een gevoel van trots, omdat in den grooten strijd van het beschaafde Europa tegen het godde- looze bolsjewisme ook een van onze landszonen zich de hoogste onder scheiding waardig toonde, niet kun nen onderdrukken. -Laten wij nooit vergeten, dat de eenvoudige Nederlanders, die thans zonder pretenties hun heldhaftigen plicht doen aan het Oostelijk front, hun volk en hun land heel wat betere diensten bewijzen, dan allen, die thuis zitten te jammeren en te kermen over de distributie, verlangend naar een Engelsch-Amerikaansche overwin ning, terwijl zij in den grond van de zaak hopen, dat de Duitschers toch de bolsjewisten eerst nog maar zullen verslaaft. Zonder dat zij evenwel eenig risico op zich durven nemen Ons volk en ons land mogen zich ge lukkig prijzen, nog zonen te hebben als deze eenvoudige SS-pantserjager Gerardus Mooijman! We hadden gedacht, dat, zooals ook, wel in deze streek het geval is, hier en daar een arme drommel zou staan die met een veeizeggenden ÖiiK dé voorbijgangers aankijkt en daarbij zijn tot vuist gevormde hand lang zaam opent om een boter- of suiker bonnetje verleidelijk te laten «zien. Maar zóó is het niet. Op het alom bekende Rembrandtsplein, op de Nieuwmarkt en op de beruchte Zee dijk en misschien nog wel op vele an dere plaatsen in Groot Mokum, staan jonge menschen die brutaal en op dringerig iederen voorbijganger aan houden met de vraag: „Wat zoekt u? Wilt u een boterbon of een doosje si garetten?" Brutaal en opdringerig, als er ten minste geen onraad te bekennen is. De organisatie van deze bonnen- en zwarte handelaren klopt als een bus. Nadert een agent in uniform, of ,,'n stille", zooals een rechercheur in den volksmond heet, danweg alle handel. De handen verdwijnen in de zakken, de petten blijven scheef op den kop en lanterfanterig als beroeps- kringetjesspuwers loopen de „hee- ren" met hun overvloed aan bonnen een paar honderd meter naar links of naar rechts. Nauwelijks echter heeft d»2 dienaar der wet zijn hielen gelicht of het groote spel begint weer van voren af aan in een broederlijke eens gezindheid. 'k Weet niet of al die bonnenhande laars zich in een gilde vereenigd heb ben, maar in ieder geval is het ken merkend voor de eendracht, die onder deze lieden heerscht, dat de prijzen bij allen hetzelfde zijn. Of u nu bij A of bij B komt, een suikerbon kost steeds hetzelfde schrikbarende bedrag en als men er tien tegelijk neemt, krijgt men een, overigens heel gerin ge, korting. Coulant vindt u niet? Hoe die tientallen, we mogen wel schrijven die honderden bonnenhan delaars, die alleen al in het hartje van Amsterdam staan, aan die voorraad bonnen komen? Ten eerste zal de misdaad, de bonnendiefstal, er wel niet vreemd aan zijn, en ten tweede worden de bonnen door deze -jonge mannen voor een appel en een ei van arme stumperds gekocht. Dat hierbij gewetenloos te werk gegaan wordt, behoeft geen betoog. En eveneens be hoeft niet apart gezegd te worden, dat zij, die de bonnen tegen de dwaas hooge prijzen koopen, hoe verleidelijk dat misschien voor sommigen ook is, de misdaad in de hand werken. De strijd tegen deze lieden is moei lijk. De politie heeft er handen vol werk aanDe handelaars zijn go- chem, maar de politie is slimmer en dagelijks verdwijnen een paar hande laars uit het stadsbeeld in het politie bureau. Doch dat schijnt de bonnen- verkoopers niet af te schrikken. We spraken een jongeman, die suikerbon nen en doosjes sigaretten te koop aanbood. Hoeveel verdien je daar nu mee? Da's verschillend. De eene week v/at meer, de andere wat minder; soms heb ik in één dag zoo'n klap, dat mijn heele week goed is. Doe je het werk al lang? Een dikke maand. En dan ver telt de jongeman, die er vrij netjes 1 uitziet, dat hij ergens in Limburg woont, maar alleen om in bonnen te kunnen handelen, als domicilie Am sterdam heeft uitgekozen. Had je geen werk? Jawel, doch ik verdiende maar j 20.per week. Kun je niet beter 20.— p. week met eerlijk werken verdienen dan veel meer met arbeid. als je dit ten minste arbeid noemt die de gevan genisdeuren voor je opent? Ér doen het er toch zooveel! Het gesprek schijnt- den jongeman die misschien 25 jaar telt, te verve len. Hij tikt flauwtjes aan zijn pet en schiet een heer met een fiets aan meneer sigaretten? Ook hier zal de kruik zóólang te water gaan tot zij breekt. Een man van middelbaren leeftijd komt op me af: is dat niet iets voor uw vrouw? Hij opent zijn acte- tasch en haalt er een paar sierlijke, nieuwe damesschoentjes uit Ik schud van nee. Heeft u dan niets te verkoopen? Een vulpen of een horloge? Geen drie stappen of een fietsband wordt nu te koop aangeboden. Ik hoor een exhorbitant hoog bedrag mompelen en dan roept dezelfde stem me. fluisterend achterna „een spot- kóopje" Jaap, jö wees voorzichtig, ajl je in 't gevang komtEen vader ^waarschuwt zijn zoon, doch de zoon nt.cnil hel risico en de vader strooi pelt verder. Zoo gaat het, dag in, dag uit. Of er tegen al deze menschen niet met een straffere hand opgetreden kan worden? We meenen van wel. Waarom het niet gebeurt, is ons ech ter een raadsel. Verhandelden deze lie den alleen hun eigen bonnen, dan was 'i nog tot daaraan toe, maar nu bij de zen handel andere en wel misdadige elementen in het spel komen, dient er toch. een einde aan gemaakt te wor den, mede terwille van de handelaren zelf. Doch tot dat oogenblik gaat de handel levendig door: Mevrouw, een suikerbon of een snoepbonkaart? Het is vandaag te geef (Nadruk verboden). KEURINGEN WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Erzatzkomijiando Niederlan- de deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk /zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stélt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwil ligers hebben gelijke voorrechten als dcgeneji, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverpleging ex tra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederlaftd willen toe treden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 20.3.43 9.00. Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16 b. 21.3.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00 Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.3.43 15.00, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij alle uitingen van Engeland's twee groote bondgenoten in dezen oorlog, Amerika en Je Sovjet-Unie valt het steeds weer op, hoe weinig belangen deze drie bondgenooten in werkelijkheid gemeen hebben. Zulks bijvoorbeeld in tegenstelling tot Duitschland en Italië, wier belangen inderdaad parallel -loopen, tengevolge waarvan een hechte gemeenschap ontstond, waarin beide partners uiterst scherp-rekening houden met elkan ders wenschen en verlangens Zoo vernemen wij thans weer, dat Eneil'ano"d0r volsla®=n negatie van Engelang s aanspraken op de heer- Zee' heeft medegedeeld, dat de V.S. een marine willen bou- WHken na den oorlog in staat zal blijken om alle wereldzeeën te be- Beze mededeeling moet den Engelschen, die ondanks de suc cessen der Duitsche onderzeeërs, nog altijd vol trots vasthouden aan de leuze „Bnttanla rule the waves", nt niet bepaald als hemelsche toekomst- n™1!1" df, ooren geklonken hebben. De V.S. zullen een dergelijke vloot overigens hard noodig hebben, als zij hel Engelsche imperium eenmaal zou- den erven De houding van de Sovjet-Unie be- hoeft, na de conferentie te Casablan- o?'i- ïeliïk geen nadere illustratie. in. heeft alleen belangstelling voor zijn eigen doeleinden en voelt niet de minste verplichting om daarbij reke ning te houden met de belangen van zijn bondgenooten. Bekend is o.a. in dit verband, de meer dan achtelooze behandeling, welke de Amerikaansche en Engelsche journalisten in de Sov jet-Unie ondervonden. Engeland zelf bevindt zich zoo lang zamerhand in een zeer onprettige si tuatie tusschen deze twee groote broe ders in, tusschen wie de ruzie zonder eenigen twijfel op een goeden dag ook los moet barsten en het maakt zich he vig ongerust over de toenemende com munistische propaganda op het eigen eiland, waar deze, gehuld in eert pa- triottischen mantel, dagelijks veld wint. Een deel van de Engelsche pers maakt zich hier den laatsten tijd ern stig ongerust over. Men moet' echter erkennen, dat En geland zijn grooten bondgenooten al zeer weinig ie verwijten heeft, in aan merking genomen de methode, waar op het zelf met zijn kleine zij het in vele gevallen niet meer dan „juridi sche" bondgenooten heeft 'omge sprongen. Kenteekenend is bijvoor beeld het geval Polen. Dit land leen de zich er aanvankelijk, onder invloed der Britsche garanties, toe om den oorlog in Europa te ontketenen. Nu het Poolsche emigranten-comité te Londen protesteert tegen het feit, dat de Sovjet-Unie er blijkbaar niet over denkt om na een geallieerde overwin ning de Poolsche gebieden, welke in 1939 door de bolsjewisten bezet zijn, terug te geven, hult Engeland zich ten aanzien van dezen kleinen bondgenoot in een veelzeggend stilzwijgen. In de aangelegenheid der bolsjewistische benden in Joego-Slavië, die met hulp en steun van de Sovjet-Unie trachten den oorlog op den Balkan vooït te zetten, geldt iets dergelijks. Het Zuid- Slavische emigrantencomité te Londen voelt er niets voor om deze benden op verzoek van Moskou te erkennen; Engeland wacht er zich echter zorg vuldig voor om in dezen ook maar een vinger voor den vroegeren bond genoot uit te steken. En tenslotte kunnen wij Nederlan ders zelf ook meepraten over dezen „oorlog der bondgenooten". Wij ver loren West-Indië (omdat Roosevelt bang was, dat de Duitschers anders onze bauxietmijnen zouden bezetten!) zonder dat Engeland zich er zelfs maar mee bemoeide, zelfs toen er twee Nederlandsche Ministers te Lon den aftraden. Nederlandsch-Oost-In- dië was slechts een simpele phase in den Japanschen opmarsch. Aan ern stige verdediging was door de Engel schen en Amerikanen zelfs niet ge dacht, nadat de Nederlandsche mari ne zich voor de Anglo-Amerikaan- sche belangen in het Verre Oosten had geofferd. En tenslotte zijn daar de Britsche bombardementen op de Nederlandsche burgerbevolking aan de orde van den dag, om ons er aan te herinneren, dat Engeland in werke lijkheid al even weinig belangstelling heeft voor het lot en de belangen van zijn kleine bondgenooten, als de groo te bondgenooten voor het wel en wee van de Britsche bevolking. Het is wel een fraai beeld, dat deze oorlog der bondgenooten oplevert. Hou zouden deze mogendheden zich wel voorstellen, om de wereld te or- ganiseeren, na een eventueele, geal lieerde overwinning? Volgens een ge meenschappelijk plan (het beroemde Atlantische Charter bijvoorbeeld), of in een algemeenen strijd van bolsje wistische-, Amerikaansche en Engel sche plannen? Gelukkig zullen wij in de praktijk voor de zegeningen van dergelijke „oplossingen" gespaard blij- Bij verstandiggebruik kan men met weinig gas veel doen I FRUITTEELT IN HET OOSTEN In tegenstelling tot de veelverbrei de meening, dat de fruitteelt in het bezette Oosten niet op groote schaal mogelijk zou zijn, staat het feit, dat een groot deel van het land niet al leen fabrieksfruit. maar ook tafelooft kwaliteit .e-tert. Want in mlllloen SA grvo-e gebied der SilH ïr 6 zijn Strekt,, met een zoo ™ïf. talmaat, dat er zelfs wijndruiven groeien Daarmede is de mogelijkheid, daar ook andere niet zoo veeleischen- vruchten als appelen, peren en pruimen te verbouwen, duidelijk be wezen. Een bijzonder geschikt fruit- gebied ligt bijvoorbeeld aan den mid denloop van den Dnjestr ten Zuidoos ten van Kolomea, alsmede aan den benedenloop bij Kischinew.. De mogelijkheid bestaat,' dat heil oosten m de toekomst steeds meer al- leverancier van fruit pp den voor grond zal treden. Natuurlijk moeten el^de 'ruitsoorten aangeplant worden, die de wintertemperaturea kunnen verdragen. DE EXTRA BOTER VOOR PERSONEN TOT 21 JAAR. Bon wordt later bekend gemaakt. Het nummer van den z.g. „extra"- boterbon voor personen beneden 21 jaar, welke bon met ingang van Vrii- dag 12 Maart 1943 gedurende een pe riode van 60 dagen (dus tot en met Maandag 10 Mei a.s.) recht geeft op liet koopen van 125 gram boter of margarine, zal op 12 Maart nog niet worden bekendgemaakt. De rechthebbenden kunnen er even wel op rekenen, dat zij deze boter te zijner tijd zullen kunnen verkrijgen aangezien het hier geenszins een ver laging van het boterrantsoen betreft. f)l,t faJ}tsoen blijft voor personen van tot 21 jaar ongewijzigd gehandhaafd op 175 gram per week en voor kinde ren van 0 tot 4 jaar op 87^ gram per week. Zoodra zulks mogelijk is, zal 't num mer van bovenbedoelden boterbon worden bekendgemaakt. Op de boterbon 10. Vóór Dinsdag 16 Maart inleveren. Van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April 1943 zullen de met „Boter 10" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht geven op het koopen van margarine er bak- en braadvet, met dien ver stande, dat men voor de helft van het aantal bonnen, dat men bij zijn win kelier heeft-jngeleverd, margarine e* voor de andere bak- en braad vet ontvangt. Het publiek dient de bonnep ..Boter 10" zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk op Dinsdag 16 Maart 1943 bij den detaillist in margarine en bak- en braadvet in te leveren, waarna deze in den loop van het tijdvak van 24 Maart tot en met 4 April a.s. voor de helft van het aantal ingeleverde bon nen margarine, en voor de andere helft bak- en bi .advet aan den klant zal afleveren Bij den slager kan men bon „Boter niet inleveren. De detaillisten moeten er dus zelf voor zorgen, dat hun klanten de mar garine, en het bak- en braadvet in de verhouding half om half ontvangen. Tegen winkeliers. er medewerking te wenschen mocf laten, zal streng worden opgetreden. Het lijdt geen twijf 1, of velen zweeft thans onder invloed van de reeds genomen en nog te verwachten maatregelen inzake de inschakeling van Nederland in den totalen oorlog het schrikbeeld voor oogen, dat zij binnenkort hun geriefelijke woning en hun geriefelijke schrijftafel zullen moeten verwisselen voor de werk plaats en voor de fabriek. Voorwaar, deze gedachte is niet al te aangenaar want velen zullen het gevoel krijgei dat hun op eenmaal ontnomen is, w«> zij in den loop der jaren door noestei. arbeid en vlijt veroverd hebben. De zulken doen er echter goed aan te be denken, dat het beter is, gedurende korten tijd als arbeider met eerlijk handwerk in een bescheiden levens onderhoud te voorzien, dan de rest van het leven in lompen te slijten on der den knoet van het bolsjewisme. Afgezien daarvan zal een dergelij ke arbeidsperiode van groot belang blijken bij de bevordering van de een heid en de onderlinge waardeering van ons volk. Wij denken hierbij n.1. aan de resultaten, welke de Duitsche Arbeidsdienst in de afgeloojjen tien jaren reeds heeft afgeworpen. En niet te vergeten het groote experiment, dat de Duitséhe regeering in 1936 heeft ondernomen, toen een groot aantal vooraanstaande journalisten, hoofdre dacteuren van groote bladen en hooge ambtenaren van het Propaganda-mi- nisterie, gedurende zes of acht weken in een fabriek ging werken en in dien tijd ook uitsluitend door dien arbeid in hun levensonderhoud voorzagen. Deze mannen verklaarden allen zon der uitzondering, dat zij van hun le ven niet meer lichtvaardig zouden oordeelen over de problemen van hun vclksgenooten-arbeiders, terwijl hun waardeering voor de fabrieks- en handenarbeid met honderd procent was gestegen. Alleen langs dezen praktischen weg wordt een waarachtige volkseenheid gesmeed en het wil ons voorkomen, dat tenslotte ook ons volk, behalve met onzen Arbeidsdienst ook met de ze nieuwe ervaringen zijn voordeel zal kunnen doen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1