HELDENGEDENKDAG. DE HUIDIGE POLITIEKE TOESTAND. tweeL voor SOEST en BAARN fE DE BESCHERMERS VAN EUROPA. Een zwarte dag voor zwendelaars. NUMMER 11 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. jAARQANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 20 MAART i. OMROEPERS (bij vooruitb taling) 1 tot 20 woorden 0.92. Lik woord meer cent. i „Betrek- 0.77 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedeetraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 Rubriek „Betrekkingen gevraagd" kingen aangeboden": 120 woorden Elk woord meer AAN HET OOSTFRONT. De Duitsche tegenaanval tusschen Dnjepr en Donets heeft na de vernie tiging der ingesloten deelen van het pantserleger-Pawlow tot nieuwe suc cessen geleid. De stad Charkow werd door een ^ömsingelingsactie stormen derhand heroverd, nadat zij eerst een maand geleden door de bolsjewisten bij hun opmarsch naar het Westen be zet was. Zoowel door de afsluiting der terugtochtswegen van den tegenstan der als door de onophoudelijke aan vallen van het Duitsche luchtwapen leden de Sovjettroepen zware verlie zen aan menschen en materiaal. Ten Noorden van de stad tot in het gebied van het op ruim 75 K.M. afstand ge legen Belgorod werd de opmarsch in Oostelijke richting voortgezet. Aan de overige sectoren van het Oostfront waren aanvallen der bol sjewisten wederom tot mislukking ge doemd door krachtigen afweer der Duitsche troepen. Vooral was dit het geval bij Orel en Koersk en bij Stara- ja Roessa ten Z. van 't Ilmenmeer, ter wijl in den centralen sector het front verder werd „rechtgetrokken"- In het kader van deze frontverkorting werd o m. Wjasma aan den spoorweg van Moskou naar Smolensk ontruimd. Al le voor de oorlogvoering belangrijke installaties waren tevoren vernield en slechts het indertijd op de bolsjewis ten buitgemaakte materiaal werd ge deeltelijk achtergelaten. DE LUCHTOORLOG. Verschillende Duitsche steden waren wederom het slachtoffer der Britsche ierreüraanvallen, die niet zoozeer op de fabrieken dan wel op de woonwij ken gericht zijn. Zoo werd te Neu- ïenberg, München, Stuttgart en Essen zware schade toegebracht aan arbei derswoningen, ziekenhuizen, musea, enz. Eiken nacht werden door de Duit sche luchtdoelartillerie en nachtjagers vele Britsche bommenwerpers neerge schoten, zoodat de aanvallen de Brit sche luchtmacht zware verliezen aan toestellen en piloten kosten. Boven dien wordt, zooals uit de vastberaden stemming van het Duitsche volk blijkt, geen demoralisatie met deze luchtaanvallen bereikt. De inwoners der geteisterde steden zijn integen deel verbetener dan ooit. De Duitsche luchtmacht viel enkele Britsche havensteden met succes aan. Vrijdagochtend stortte een formatie snelle gevechtsvliegtuigen zich in scheervlucht op Londen, joeg uit alle mitrailleurs vurend over de huizen en keerde na talrijke bommen gewor pen te hebben, zonder eigen verliezen terug. 497.000 TON. Op alle wereldzeeën hebben de Duitsche duikbooten in de eerste helft van deze maand goede resultaten be haald. Tot nu toe werden 77 schepen met een totalen inhoud van 497.000 ton tot zinken gebracht. Hierbij waren zoowel schepen, die met levensmidde len naar Engeland en met oorlogsma teriaal naar Noord-Afrika voeren als met mijnhout beladen schepen, die van de Sovjet-Unie naar Engeland te rugkeerden. Op den Atlantischen Oceaan joeg een Italiaansche duik boot het groote mailschip „Empress of Canada", dat met troepen beladen was, naar den bodem der zee. Naar aanleiding van de geallieerde scheepsverliezen verklaarde Rijksmi nister Goebbels in een onderhoud met buitenlandsche journalisten, dat de ze thans circa 1 millioen ton per maand bedragen. De duikbooten blij ven Duitschland's scherpste wapen, dat de geallieerde scheepvaart zoo zware verliezen toebrengt, dat Enge land en de Ver. Staten op den duur geen groote invasie zullen kunne» on dernemen. Over den gezondheidstoe stand van den Führer, waarover van Engelsche zijde vele geruchten ver spreid zijn, Jcon de Minister mededee- len, dat deze uitstekend is; de Führer vertoeft in het hoofdkwartier. EDEN TE WASHINGTON. De Engelsche Minister van Buiten landsche Zaken brengt op uitnoodi- ging van de Amerikaansche regeering een bezoek aan Washington. Hij heeft reeds verschillende besprekingen met President Roosevëlt, Gordell Huil en andere vooraanstaande politici gehad. Het doel der besprekingen schijnt een bindende Anglo-Amerikaansche over eenkomst te zijn, die de basis voor een algemeen vergelijk tusschen de vereenigde naties moet worden. Eden zal verder als bemiddelaar tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie fun- Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie bS Pk' Leltt-O H-P t geeren, daar tusschen deze landen den laatsten tijd een vrij gespannen ve: - houding bestaat. Dit bleek o.m. uit een klacht van Admiraal Standley, den Amerikaanschen ambassadeur te Mo. - kou, over het feit, dat de pei^ in de Scvjet-Unie nimmer berichten pubh- ceert over de Amerikaansche hulp aan dit land. Zondag 21 Maart a.s. zal wederom in hèt geheele Duitsche Rijk en mede in alle gebieden, die door de Duitsche troepen zijn bezet, de Heldengedenk dag worden gevierd. Deze dag is in* dezen oorlog inge steld om daarop te herdenken allen, die in dezen grootsten strijd aller tij den gevallen-zijn voor hun land en volk, die het hoogste offer daarvoor hebben gegeven, wat nu eenmaal een mensch geven kan. Oorspronkelijk ingesteld in Duitsch- land, heeft men in andere landen de zen herdenkingsdag, den eenigen dag in het geheele jaar, dat de gevallenen piegen te woTden herdacht, zoowel in den engeren familiekring als in het openbaar, overgenomen en daardoor is die dag uitgegroeid tot een groote al- gemeene herdenking over bijna ge heel Europa. Degenen, die vielen op de verschil lende fronten en nimmer meer naar huis en haard zullen terug keeren, hebben een grootsche taak vervuld en niet te vergeefs. Waar de huidige strijd zich hoe langer hoe meer af- teekent als eene tegen het alles ver nietigende bolsjewisme, dat slechts de totale chaos en de wereldrevolutie "be oogt, hebben de helden, die hun leven daarbij hebben gelaten, recht op groo te waardeering hunner onbezoedelde nagedachtenis door allen, die wars zijn van een bolsjewistische wereld heerschappij en dat is tenslotte het zeer overgroote deel van alle Ger- maansche volkeren. In dit verband komt dan ook op de zen dag meer in het bijzonder naar vo ren de strijd in de Sovjet Unie, waar zeer machtige legerscharen met de modernste en technisch vervolmaakt- ste hulpmiddelen het bolsjewisme be strijden op leven en dood. De herinne ring aan de verschillende veldslagen aldaar-is nog versch en zeker de held haftige titanenstrijd in en om Sta- lingrad, waar zoovelen het leven lie ten. Ook vele Nederlanders, die zich vrijwillig in den strijd tegen den De achter ons liggende dagen zijn in het bijzonder gekenmerkt door het verschijnen van een aantal uitermate belangrijke Verordeningen, die groo- ten invloed op het maatschappelijke leven van ons volk zullen hebben. In de eerste plaats is thans versche nen de Verordening, welke in het ka der van de plaats, welke ook Neder land gaat innemen in de algemeene oorlogsinspanning tot afweer van het bolsjewisme, de sluiting dier bedrij ven, welke niet van vitaal belang ge acht worden, regelt. Zooals verwacht werd, gaan luxe hotels, bars, amuse- mentsnachtlokalen, toonzalen, recla mebedrijven, rij-instituten en -scholen en dansinstituten en -scholen dicht. Voorts een heele reeks van gespeciali seerde kleinhandelszaken, schoon heidssalons, e.d. Het thuisbezorgen van alle mogelijke zaken zal aanz;en- lijk worden beperkt, terwijl de kap pers hun werkzaamheden tot het ab soluut noodzakelijke zullen moeten beperken. In een groot aantal bedrij ven zullen aanzienlijke beperkingen van het mannelijke personeel worden ingevoerd. In samenwerking met den Leider werd voorts in het leven geroepen de „Landwacht Nederland." De beteeke- kenis van deze nieuwe instelling mag niet onderschat worden. In feite zal het hier op neerkomen, dat Neder land wederom eigen soldaten zal krij gen, een leger, dat in het nieuwe Europa op waardige wijze de taak zal vervullen, welke in militair opzicht op de schouders van ons volk zal ko men te rusten. De aanmelding voor de Landwacht voor drie maanden is geheel vrijwillig. Men moet om toegelaten te worden Nederlander zijn, minstens 17 en hoogstens 50 jaar oud zijn, en wat karakter en lichaam be treft, geschikt bevonden worden. Het lidmaatschap van de Landwacht is niet afhankelijk van het lidmaatschap van eenige politieke organisatie. De zwarte handelaars hebben we derom een zwarten dag beleefd. On verwachts kwam er namelijk Zater dag een Beschikking af, waarbij de bankbiljetten van 1000 en 500 gulden als wettig betaalmiddel werden inge trokken. Men heeft thans nog tot en met 31 "Maart gelegenheid om derge lijke biljetten, voorzoover men die in zijn bezit heeft, in te leveren bij de belastingkantoren. Indien blijkt, dat men met den fiscus op goeden voet staat, ontvangt men de waarde Vol gens in gangbare specie terug. Voor hen, die op onregelmatige wijze een kapi taal vergaard hebben en dit in groote coupures thuis in een oude kous be waarden, ontstaat hierdoor vanzelf sprekend een zeer pijnlijke situatie. In elk geval zullen deze gelden thans door dezen maatregel toch de gemeen schap weer ten goede komen, terwijl den schuldigen een gevoelige afstraf fing te wachten staat. De reeks der belangrijke Veror deningen wordt besloten door een nieuwe Verordening inzake de ver zending van poststukken naar het bui tenland. Dit kan in het vervolg' niet zonder meer geschieden, door zulke zendingen, voorzien van porto, op de bus te gooien, doch slechts door af gifte aan de loketten der P.T.T. Te 's-Gravenhage is dezer dagen in den ouderdom van 73 jaar overle den, de bekende Nederlandsche dich ter dr. P. C. Boutens. bolsjewistischen kolos inzetten, waren daar helaas onder. Doch niet alleen te land, ook te wa ter en in de lucht hebben^ velen hele- haftig gestreden en hun leven opgt- offerd voor hetzelfde doel. Niet min der heeft de burgerbevolking in Duitsohland zelf en in de bezette gt- bieden te lijden gehad van de terreuj- aanvallen uit de lucht, waarvan vekn helaas het slachtoffer zijn geworden, helden in het burgerlijke bestel vaa het thuisfront, werkers in het arbeids proces ten bate der oorlogsproductiv, die thans zeker ook mogen wbrden herdacht. Ook in Nederland zelf willen wij fop dezen dag -de helden gedenken, die zich geheel gegeven hebben voor c"e taak, waarvoor zij stonden en die ij de vijf oorlogsdagen van 1940 sneui' velden bij de verdediging van huji land. Niet minder mag men thans der ken aan de velen der Nedeijandscb^ Marine, die in rJederlandsch Oost-ïn- dië den dood vonden, toen zij krach tens hun opdracht het territoriaal be zit aldaar verdedigden tegen de aan vallende maritieme en luchtstrijd krachten en tegen de landingstroepen. Zij allen hebben voor hun land en volk het beste gegeven en hun nage dachtenis zal zeker steeds bij ons volk in eere blijven. Zoodat samenvattende, velen van diversen landaard en op verschillen de deelen van de wereld als held ge bleven zijn op het veld van eer, strij dende voor hunne idealen, zo'oals zij die zagen, en hunne gezinnen en na bestaanden achterlatende met een groote leegte. Op deze jaarlijksche herdenking de zer Helden, mogen wij in gepasten eerbied aan hun nagedachtenis ge dachten wijden. Charkow is door de Duitschers her- o\erd en reeds begint in de Sovjet pers wederom de kreet om het twee de front te weerklinken. Tegelijker tijd heft in Engeland en Amerika het koor de sprekers en. persorganen een loflied aan op de Anglo-Amerikaan- sche luchtaanvallen op Duitschland en de bezette gebieden in het Westen, welke een soort van tweede front te gen onze kuituur, en onze vrouwen en kinderen moeten beteekenen. Dit al les is niet nieuw; wij hebben dezelfde geluiden ook gehoord aan het einde van den vorigen winter. Ditmaal komt er echter nog een symptoom bij, dat aantoont, hoe de positie van Engeland en Amerika doch voorarvan Engeland nog ver zwakt is, ondanks het Afrikaansche Avontuur. Immers, de officieuze Lon- densche Times stelde dezer dagen vast, dat de „bescherming van Euro pa, een bescherming door Engeland èi de Sovjet-Unie" beteekende. Een der gelijke uiting, die van Duitsche zijde niet ten onrechte werd gekenschetst als een principieele verandering der Britsche buitenlandsche politiek, ver raadt de militaire en strategische zwakte van Engeland in haar geheel. Immers: Engeland maakt zich geen illusies meer over zijn eigen militaire kracht, het is dankbaar voor elke maand, dat de Sovjet-Unie het gevaar van een invasie, welke Engeland van Duitsche zijde blijft bedreigen, af wendt en het is daarom bereid tot el ke concessie,, als Stalin maar vol houdt.Het lot der neutrale en kleine staten laat Engeland onver schillig, want zoolang de legers van de Spil en haar bondgenooten nog wor den vastgehouden aan het Oostfront, krijgen de heeren aan de Theems nog uitstel van executie. Maar ook niet langer! KEURINGEN WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Erzatzkommando Niederlan- öe deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te .wor den. Thans bestaat ook de^mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwil ligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de 'Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverplegingex tra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot -de Ger- maansche SS in Nederlanft willen toe- treden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Ij e n Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 20.3.43 9.00. Roermond, N.S.D, A.P., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16 b. 2i.3.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00 Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.3.43 15.00, Leeu-warden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 25.3.43 10.00, Amersfoort. dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Het geld ligt op straat, was het de vies van de zwarte handelaren, de profiteurs en de zwendelaars. Geen ar tikels of er valt aan te verdienen. En er werd aan verdiend. Levensmidde len, tabak, goud en juweelen, schilde rijen en machines, het verdween alle maal in den zwarten handel, het werf gekocht en verkocht, in kleine en groo te partijen en voor bedragen, die soms 'het vijftigvoudige van den oorspron- kelijken koopprijs uitmaakten. Hand in hand met den zwarten han del gingen woeker en bedrog, afper sing en diefstal. „Geld stinkt niet", zeiden de profiteurs en zwendelaars en met omzichtige gebaren stopten' zij een nieuw briefje van duizend in hun portefeuille. Er kleefde zweet aan het geld, tranen en misschien wel bloed, doch wat deerde dat? Er waren er on der hen, die nog als werkloos te boei: stenden, maar bedragen van twintig mille en meer bij zich droegen. Er wa ren er, die aangeslagen waren in de belasting voor een inkomen van twee duizend gulden, maar zwart het^eel- voudige ervan bij wisten te verc^jnen. Zij kenden slechts één vrees, deze pro fiteurs en zwarte handelaars, één zorg. De vrees, dat de oorlog te snel zóu eindigen en de zorg voor een veilige 'belegging van hun woekergelden. Over die veilige belegging behoeven zij zich thans het hoofd niet meer te 'breken. Onverwachts zijn de bankbil jetten van vijfhonderd én duizend gulden uit de circulatie genomen en slechts bij de belastingkantoren kun - nen zij ingewisseld worden. Met de belasting staat het wijdvertakte gilde van de zwendelaars en profiteurs nu eenmaal op geen al te goeden voet en het feit, dat nauwkeurig de herkomst van het geld zal worden nagegaan, zal velen met gerechtvaardigde vrees e-i ontzetting vervullen. En slechts weinigen zullen den zwaren gang naar het belastingkantoor durven onderne men en zij zullen zich te laat herinne ren, dat een rustig geweten ook wat waard kan zijn. Het geld stinkt niet, hebben velen eens schouderophalend gezegd. Zij vergaten echter, dat het wel in de vingers kan branden. OP 21 MAART (HELDENGE DENKDAG) GEEN WED STRIJDSPORT. De Gemachtigde voor de Sport deelt mede Nu onze volksgenooten in bloeds- verbondenheid schouder aan schouder met het Duitsche volk tegen het bol sjewisme strijden, is het gewenscht, dat ook gezamenlijk de Heldenge denkdag wordt geëerd. Daarom zal den 21 sten Maart alle wedstrijdsport geen doorgang vinden. WINKELS MOETEN MET APRIL TOT ZES UUR OPEN BLIJVEN. Zij mogen tot 7 uur open zijn, (Zaterdags tot 8 uur). Van de zijde van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart wordt de aandacht van de win-' keiiers op gevestigd, dat met ingang van 1 April 1943 in zake de verplich te openstelling der winkels de rege ling van kracht Wordt, welke voor het zomer-halfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bakkers-, kruideniers-, melk-, groen ten- en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18.00 uur voor het publiek geopend MOETEN zijn; voor alle ove rige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoormachinewin- 'kels, geldt de verplic.hting t'-1 openstelling op Maandag van 14.3) tot 18.00 uur en op de overige werk dagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 13 uur. Deze regeling is tot 1 October 1943 van kracht. Zij MOGEN ook tus schen 13.00 en 14.30 uur geopend zijn. Regelingen, vastgesteld met toepas sing van artikel 6 der Winkelsluitings wet (sluiting" van een groep van "win kels gedurende een halven werkdag per week) blijven onverminderd van kracht. De tot zulk een groep behoo- rende winkels moeten echter op Maan dagmorgen geopend zijn. (Slagers, kruideniers- en zuivelwinkels, bar biers). Ten slotte wordt er op gewezen, dat alle winkels in het tijdvak van 1 April tot 1 October op de eerste vijf werkdagen der week nog tot 19 en des Zaterdags nog tot 20 uur voor het pu bliek geopend MOGEN zijn. VERSTREKKING VAN LEVER TRAAN VOOR KINDEREN. Tot en met 13 jaar. Daar op het oogenblik wederom een hoeveelheid levertraan beschikbaar is, kan de categorie personen, die voor eventueele verstrekking daarvan in aanmerking komen, eenigszins wor den uitgebreid. De behandelende ge neesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen tot en met 13 jaar, voorzoover hun gezondheidstoe stand dit noodzakelijk maakt. De art sen hebben te dien aanzien richtlijnen ontvangen van den geneeskundig 'hoofdinspecteur van de Volksgezond heid. Mooht de arts moeilijkheden onder vinden bij de levertraan voorziening,, dan kan hij zich hierover wénden tot het Rijksbureau voor Genees- en Ver bandmiddelen, Vondelstraat 11e, te Amsterdam. BABYPAKKETTEN. Een nieuwe regeling. Tot dusver kwamen voor een bij zondere vergunning voor een baby pakket slechts in aanmerkinaan staande moeders, die haar eers.e baby verwachtten. Deze bijzondere ver gunning wordt thans ook ter beschik king gesteld van aanstaande moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister kunnen aan toonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Ter verkrijging van bovenbedoelde bijzondere vergunning kan men bij den plaatselijken distributiedienst een aanvraag indienen onder overlegging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling bin nen 20 weken zal plaats vinden en on der overlegging van bovenbedoeld uittreksel uit het bevolkingsregister. Deze regeling geldt met terugwer kende kracht van 1 Maart 1942 af, zoodat bedoelde bijzondere vergunning eveneens kan worden aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind ten minste 5 jaar oud is. Ook bij het indienen van deze aanvragen is overlegging van een uittreksel uit het bevolkingsregister noodig. Indien de aanstaande moeder in. bo vengenoemd geval reeds een bijzonde rs vergunning voor babybreigaren voor 1 Januari 1943 heeft ontvangen, kemt zij echter niet in aanmerking voor een bijzondere vergunning voor eeh babypakket. VERDUISTERINGSTIJDEN. Op last van het Luftgaukommando- Holland worden de verduisteringstij den voor het bezette Nederlandsche gebied uniform telkens voor den duur van een week door hel Luftgaukom- mando-Holland bepaald. Deze bepa ling treedt onmiddellijk in werking. Voor de periode tot 4 April 1943 heeft het Luftgaukommando-Holland intusschen het begin en het einde van de verduistering telkens voor een week als volgt bepaald: Van 15 Maart tot 21 Maart: begin 13.46 uur, einde 06.52 uur. Van 22 Maart tot 28 Maart: begin 18.58 uur, ojnde 06.36 uur, Van 29 Maart tQt 4 April: begin 19.10 uur, einde 06.20 uur. STEUN AAN STILGELEGDE BEDRJVEN. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 Maart is een nieuwe regeling opgenomen t, a. v. de steunverleening aan stilgelegde bedrijven. Hierin heeft de Secretaris-Generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bepaald, dat ter ver'crijging van de middelen voor genoemde steunverleening de Maatschappij voor industriefinancie ring (Mavif) aan alle werkende onder nemingen (leden van de Hoofdgroep Industrie, voor zoover niet werkzaam op het gebied van de voedselvoorzie ning) een heffing kan opleggen, zulks na overleg met de Hoofdgroep In dustrie en onder goedkeuring van den Secretaris-Generaal. Het door iedere onderneming te be talen bedrag bedraagt ten hoogste een nader door den Secretaris-Generaal vast te stellen percentage van het sa mengestelde grondbedrag der onder nemingsbelasting, hetwelk wordt vast gesteld voor het belastingjaar 1943. Een onderneming met een samenge steld grondbedrag van minder dan 50.is van de verplichting vrijge steld. De „Mavif" kan na overleg met de hoofdgroep en onder goedkeuring van den Secretaris-Generaal aan alle wer kende ondernemingen een voorloopige heffing opleggen. Dit te betalen be^ drag bedraagt ten hoogste ,25 °/o van het samengestelde grondbedrag vol gens den definitieven aanslag in de ondernemingsbelasting voor het belas tingjaar 1942 of, indien deze nog niet is vastgesteld, volgens den voorloopi- ger. aanslag voor dat belastingjaar. Indien de uit deze heffing verkregen middelen ontoereikend blijken te zijn, kan de „Mavif" na overleg met de hoofdgroep en onder goedkeuring van den Secretaris-Generaal een tweede voorloopige heffing opleggen. EEN „VOLKSSTERREWACHT" VOOR AMSTERDAM. Naar men ons bericht, bestaan er plannen om na den oorlog in een der stadsparken te Amster dam een sterrewacht te bouwen, waar de Amsterdammers in de gelegenheid zouden komen om onder deskundige leiding de wonderen van den sterrenhemel wat nader te kun nen bestudeeren. Deze volkssterre- wacht, die in het bezit zal komen van den Amsterdamschen Weer- en Ster- rekundige* Kring, zou dan door iede- ren Amsterdammer tegen een gerin ge vergoeding kunnen worden bezocht. ZAAIPEULVRUCHTEN VOOR VOLKSTUINDERS E.D. Hiermede wordt nogmaals onder de aandacht van belanghebbenden ge- bracht, dat slechts voor landbouw- zaaipeulvruchten (met name in de zaaizaadovereenkomst Oenoemd) met uitzondering van Waaische boonen, bonnen „algemeen 511" mogen wor den ingenomen. Voor tuinbouwzaaipeulvruchten als s'i-, snij- en pronkboonen, tuinboo- nen, doperwtjes,, peultjes, enz. behoeft dus geen peulvruchtenbon t; worden ingenomen. Per ingelsverden bon zal een hoe veelheid zaaipeulvruchten worden af geleverd, welke voldoende is om on geveer 20 M2 te betelen. DE WAARHEID OVER HET ROODI JEGER. Het officieele orgaan van de Sovjet- Unie heet Prawda. Prawda beteekent waarheid. Nomen est nomen, de naam is een voorteeken, zeiden de oude Romeinen, iets, wat de machthebbers in het Kreml niet gezegd zullen heb ben. Integendeel, zij zullen met Ham let gedacht hebben: Wat voor waarde heeft een naam? En wat voor waar de heeft tenslotte 4e waarheid in de Sovjet-Unie? Met de waarheid heeft de Prawda het dan ook nooit te nauw genomen. Doch wat het blad ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Roode Leger schreef," ging al le perken te buiten. „Het Roode Leger", zoo beweerde de Prawda, „streeft niet naar verove- ring van vreemd grondgebied. Het werd niet geschapen om andere vol ken te onderdrukken." De rookende puinhoopen van vre dige steden en dorpen in Finland, de terreur in de Baltische staten en in Bessarabië, het zijn volgens de Prawda allemaal leugens. Het Roode Leger streeft immers niet naar verovering, het werd niet geschapen om andere volken te onderdrukken? Men zou om de kinderlijke onbe schaamdheid, waarmede het blad, dat zich siert met den trotschen naam van waarheid, de waarheid verdraaid kunnen lachen, ware het niet, dat de huidige gebeurtenissen zoo bloedig ernstig zijn. De Prawda is blijkbaar de woorden van Lenin vergeten, die het Roode Leger het uitverkoren in strument genoemd heeft om de bolsje wistische wereldrevolutie te verwe zenlijken. Uit de roode wolven zijn plotseling vreedzame schapen gewor den, die slechts het eigen grondgebied willen verdedigen en er nimmer aan gedacht hebben de grenzen van de Sovjet-Unie te overschrijden. De Prawda heeft het er echter ditmaal te dik bovenop gelegd. In Europa gelooft geen mensch meer aan dergelijke leu gens, ook niet, wanneer het blad de „waarheid" heet. Daarvoor zijn er te veel landen geweest, die aan den lij/- ve hebben ondervinden, wat een in vasie van deze troepen, die de Praw da tevergeefs vreedzame schapen noemt, wil zeggen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1