Hel Nieuwsblad Hitier spréékt op den Heldengedenkdag. voor SOEST en BAARN In het Oosten is de crisis overwonnen. Er wordt weer verlof aan de soldaten verleend. WEER 32 SCHEPEN VERNIETIGD. Met een inhoud van meer dan 200.000 b.r.t. „Roode Ruggen" NUMMER 23 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 24 MAART 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer f 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. In tegenwoordigheid van den Führer is j.l. Zondag om 13 uur de Helden gedenkdag van het Duitsche volk in het Berlijnsche Zeughaus plechtig gevierd. Aan de frontzijde van de „Ehrenhof" van het Zeughaus was een machtig IJzeren Kruis aangebracht, geflankeerd door de Rijksoorlogsvlaggen. Generaals en admiraals, en vele hooge officieren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plechtigheid deel 300 gewonden, het „Führer- korps" van het Rijk en de partij, de Rijksministers en Reichsleiter, gouw leiders en staatssecretarissen en de leidende personen der dochtersorganisa ties. De Führér betrad den Ehrenhof in gezelschap van vele hooge militaire autoriteiten. DE FüHRER SPREEKT. De Führer sprak daarop onder meer als volgt: Voor de vierde maal vieren wij den heldengedenkdag van ons volk in dit gebouw. De dag der herdenking is op geschort, omdat ik meende pas thans de plaats van mijn werk, waaraan ik sinds maanden gebonden was, met rustig geweten te kunnen verlaten. Immers, dank zij de offervaardigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oostelijk front is het gelukt, thans definitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche leger door een onverdiend lot was ge stort, het front te stabiliseeren en al le maatregelen te nemen, die aan de voor ons liggende maanden weer het succes tot aan de definitieve overwin ning moeten verzekeren. Dat 't in die omstandigheden verantwoord kan worden, het thans sinds vele maanden beslaande verlofsverbod met ingang van heden op te heffen, om in de ko mende maanden in toenemende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vader land te openen, maakt het ook vopr mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te zijn. De steppen van het Oosten hebben der afgeloopen winter nog eens haar massa's van millioenen tegen Europa laten optrekken,opgezweept door de zelfde macht, die sinds oudsher oorlo gen organiseert, daaraan verdient en daarmede juist in het huidige tijdperk kapitalistische belangen en bolsjewis tische instincten laat dienen voor het zelfde doel. Hoe groot het gevaar was, dat het oudste beschaafde continent ter wereld dezen winter geloopen heeft om te worden overrompeld, blijft over gelaten aan het latere geschiedkun dige onderzoek. Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend, is de onvergankelijke ver dienste van de soldaten, die wij thans herdenken. EEN GEWELDIGE STRIJD. Doch reeds een blik op de geweldige voorbereidingen, die het bolsjewisme getroffen heeft ter vernietiging van onze wereld, doet met huivering in zien, waarin DuitsChland en de gehee- le rest van het continent geraakt zou den zijn, wanneer niet de nationaal- s'ocialistisdhe beweging tien jaar gele den de macht in den staat verkregen had en met de haar eigen vastbera denheid na tallooze mislukte pogingen tot beperking der bewapening begon nen was aan het herstel van de Duit sche weermacht.* Een oorlog zonder medelijden en erbarmen werd ons door het eeuwige jodendom opgedwongen, een oorlog, die, indien hij niet voor de grenzen van Europa de elementen der ver woesting tot staan zou weten te bren gen, dit continent zou veranderen in één groot puinveld. Maar niet de ver brande steden en niet de verwoeste cultuurmonumenten zouden het zijn, die als ergste gevolg van dezen strijd dan over zouden blijven, maar de beestachtig vermoorde menschenmas- sa's, die aan dezen vloed uit Binnen- Azië precies zoo ten offer zouden val len als reeds het geval is geweest in den tijd van de aanvallen der Hun nen en Mongolen. Het Duitsche volk heeft heden in zijn moreele houding geen woorden van troost noodig.- Het front bewijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans terzij de gestaan door het Duitsche vader land, dat zelf in groote deelen van het Rijk oorlogsgebied is geworden. Wat echter de zg. „neutrale wereld betreft, de voorwaarde voor de daar zoo geliefde aanmatigende, ni/ eens bespiegelende, dan weer doceerende beschouwing der gebeurtenissen, valt toch slechts uitsluitend te zien in de offervaardigheid van hen, die haar er voor bewaren, de harde werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en gevoelen. Want één ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volken op den duur slechts met eèn duidelijke hou ding bestaan. Wij mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand den geest van valsche objectiviteit in het Duitsche volk uit dooft en in plaats daarvan zet de na tuurlijke instincten: wgrme liefde je gens het vaderland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle ^benzen van afkomst en geboorte, en gloeienden haat tegen eiken vijand. De branden irj onze steden en dorpen zullen steeds meer die vastberadenheid van orjs volk stalen, een vastberadenheid, die, niet meer vertroebeld door gevoelens van wereld'burgerdom, maar gevoed door het inzicht van een doodelijk ge vaar en vervuld van een grimmig fa natisme, dit gevaar nu eens en voor altijd üit Europa en uit ons eigen volk wil verwijderen. En ik herhaal mijn vroegere voorspelling, dat aan het ein de van dezen oorlog niet Duitschland Oj de met Duitschland verbonden sta ten slachtoffer zijn geworden, doch wel die landen en volken, die, door zich steeds meer in handen van het jodendom te begeven, cyp zekeren dag de ineenstorting en daarmede hun ein de zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zijzelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maat schappelijke ordening. De winter van dit jaar heeft het Duitsche volk niet alleen niet tot het De Ciineratoren te Rhenen ontgroeit zijn steigers Na een gestagtn arbeid van 12 laren begint thans het Tijdstip te naderen waarop de restauratie van het 80 meter hooge bouwwerk vol tooid zal zijn CNF-W. P. Zeijlemaker-Pax m defaitisme gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten worden thans in gebruik genomen. De productie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroomen jonge soldaten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten, millioenen man schappen, Oude lichtingen en 'knapen zullen ^ovendien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderd duizenden en nog eens honderddui zenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. STRIJDENDE NATIE. Zoo verandert de Duitsche weer macht steeds meer in een strijdepde natie. Het nationaal-socialisme, dat eens in een verbitterden strijd zon der ook maar ooit de minste gedach te aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwonnen, zal thans en in de toekomst als toonaan gevende macht van het rijk ook met ziin buitenlandsche vijanden het we ten klaarte spelen. Het rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volken, die van Europa tot Oost-Azië vastbesloten zijn hun sub stanties des bloeds, alsoook hun cul- tureele waarden, te verdedigen. Met hoe grootêr vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compromissen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, die vooral ons conti nent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. 1 Over het kenmerk van dien komen den tijd zullen echter niet die men- schen beslissen die de waarde van den verdwenen vrede niet hebben irifo» gezien en in hun moreele verblinding tot een oorlog hebben opgehitst en daarmede hun eigen volken naar den ondergang hebben geleid. Neen, daar over zullen alleen die staatslieden be slissen, die reeds vóór dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij be scheiden aardsche rijkdommen deson danks voor hun volken naar een hooge rnate van sociale en cultureele presta ties moeten streven. Derhalve zal de toekomst der ware beschaafde volken noch joodsch-bolsjewisti^h, noch joodsch-kapitalistisch zijn, maar zal zij in den*Üienst der nationale belan gen overar steeds meer streven naar de ware volksgemeenschap als.hoog ste ideaal. (Extra-bericht van Duitsch opperbevel). HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Maart. Het opper bevel der weermacht deelt mede De in het weermachtbericht van 19 Maart gemelde operaties, door onze duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan on dernomen tegen een zwaar gela den, in Oostelijke richting varendr vijandelijk konvooi, hebben geleid tot de grootste en succesvolste ge vechtshandelingen, die tot dusverre in den duikbootoorlog zijn voorge komen. In dagenlangen, verbitter den strijd tegen de torpedobootja- gers, korvetten en vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze duikbooten van dit eene kon vooi 32 schepen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 204.000 ton en een torpedobootjager tot zmkën. De uiteenzetting, welke Commissa ris-Generaal Fischböck dezer dagen voor de pers heeft gegeven óver de waardeloos verklaring der bankbil jetten van vijfhonderd en duizend gul den, bevestigde inderdaad de algmeen heerschende vermoedens, dat het hier een maatregel bêtreft, welke in de eerste plaats gericht is tegen den zwarten handel en tegen allen, die van deze zorgvolle tijden gebruik ma ken om zich op illegale wijze, op kos ten van hun medeburgers te verrij ken. Dat het overgroote deel van deze 'biljetten uit de circulatie was ver dwenen, was zonder twijfel voldoende aanwijzing, dat zij in de oude kous verdwenen waren. Nu ontmoet men op het oogenblik veelvuldig menschen, die zich uitvoe rig meenen te moeten beklagen over dezen maatregel. Zij zelf worden er als regel nog niet zoo heel erg door getroffen, doch zij hebben kennissen, kleine zakenmenschen, die alleen maar eerlijk zaken doen, die het licht kunnen verdragen, en die zijn nu het slachtoffer, begrijpt u wel. D^ch men begrijpe één ding goed: het kan zijn, dai eerlijke zakenmenschen een oogen blik last zullen ondervinden van de zen maatregel, dat zal echter slechts bij uitzondering voorkomen en dan nog maar gedurende zeer korten tijd. Want het is geenszins de bedoeling, dat zij getroffen worden en alle onge makken, welke er uit dezen toestand voortvloeien zullen met den grootsten spoed uit den weg geruimd worden. En het is al evenmin de bedoeling, dat kleine spaarders en renteniers er door getroffen worden. Doch zij, die bevreesd waren voor een eventueele opheffing van het bankgeheim, zullen er wel door ge troffen worden, evenzeer als zij, die meenden thuis geld te moeten potten, terwijl men de belasting haar deel onthield. En met hen kan geen en kel weldenkend mensch medelijden hebben.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1