leuwsblad voor SOEST en BAARN RUMOER ROND EEN BANKBILJET. AFWATERING VAN DE GELDERSGHE VALLEI. Beschikking. NUMMER 25 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk, TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 31 MAART 1943. OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangéboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer f 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. De jongste monetaire maatregelen ten aanzien van de bankbiljetten van duizend en vijfhonderd gulden hebben tot gevolg gehad, dat een» stroom van hardnekkige geruchten in stad en land de ronde doet. Op zichzelf is dit niets bijzonders. Er is nog geen Verorde ning verschenen, waar door bepaalde elementen geen kwaadwillige geruch ten over verspreid werden. En on danks de lessen van het verleden leent men ook thans nog maar al té vaak het oor aan deze geruchten, om ten slotte ontnuchterd te moeten con- stateeren, dat men zelf het slachtoffer er van is gewoi'den. Het jongste gerucht is, dat de bank biljetten van honderd gulden ongeldig verklaard zullen worden. Ieder, die even nadenkt, zal de ongeloofwaardig heid van dit gerucht moetén inzien. Een dergelijke maatregel immers zou ongetwijfeld een ernstige ontwrich ting in het economische leven teweeg brengen en daarmede is'niemand ge baat. Toch zijn er nog menschen ge noeg, die onder het motto: Je kimt nooit weten, thans probeeren hun bankbiljetten overhaast in te wisse len zonder er bij na te denken, dat zij door hun handelwijze juist dat gevaar dichterbij brengen, dat zij integendeel meenden te kunnen bezweren. De eerste gevolgen van een derge lijke onbezonnen handelwijze zijn niet uitgebleven. Talrijke zaken worden huiverig om bankbiljetten van hon derd gulden te wisselen en het is feeds zelfs voorgekomen, dat deze biljetten aan de loketten van het postkantoor geweigerd werden. Dergelijke voorval len maakten verschillende menschen nog zenuwachtiger, en gaven nieuw voedsel aan de geruchtenstroom. Voegt men hier nog bij, dat er prompt duis tere elementen ten tooneele versche nen zijn, die aanboden om tegen een provisie van tien procent bankbiljet ten van honderd gulden te wisselen, dan ziet men welke gevolgen het ge loof schenken aan geruchten met zich medebrengt. Het kan daarom niet duidelijk ge noeg herhaald worden, dat alle rumoer rond het bankje van honderd eiken grond mist. Het is en blijft een wettig betaal middel en wie geloof hecht aan de geruchten, die het tegendeel beweren en de biljetten tot eiken prijs tracht tï wisselen, benadeelt zjch zelf en ten slotte de gemeenschap. Men hoede zich dus voor elke overdrijving en wissele onnooclig geen bankbiljetten van hon derd gulden. Van zelfsprekend is het even verkeerd wanneer men weigert dergelijke biljetten in betaling aan te nemen. Men kan zich voorstellen, dat een winkelier een vreemde klant, die een doosje lucifers van drie centen koopt en met een bankje van honderd wil betalen, liever wegstuurt. In nor male gevallen echter mag niemand weigeren deze biljetten in betaling aan te nefnen of te wisselen. DE BOTERBONNEN A EN B. Op de nieuwe bonkaarten voor de 4o periode, uitgereikt aan personen van 4 jaar en ouder, komen met „Bo- tei A" gemerkte bonnen voor. Deze bonnen geven, naar gelang van het ar tikel ter verkrijging waarvan' zij wor- wten aangewezen, recht op het koopen van één rantsoen boter, margarine of vet, d.w.z. 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet. De met „B Boter" gemerkte bonnen van de bonkaarten, uitgereikt "San kin deren tot en met 3 jaar, geven recht op het koopen van een half rantsoen, dus van 125 gram boter of margarine oL 100 gram vet. De Führer ln het Oosten vergezeld door Generaal-veldmaarschalk Von Kluge Hoffmann-Stapf-Pax m Verbetering begon 10 jaar geleden. II. Eerst in de laatste tien jaar is door een opeenvolging van waterstaats- en landbouwkundige werken in de Gel- dersche Vallei groote verbetering mo gelijk geworden en gedeeltelijk reeds tot stand gebracht. In 1932 werd de afsluiting van de Zuiderzee voltooid, waardoor de hooge stormvloeden op de Eem tot het ver leden behoorden. Het land onder Eem- nes kon dientengevolge tot normaal cultuurland worden gemaakt. Boven dien werd door middel van ruilver kaveling de bestaande landversnippe- ring verholpen en de aanleg van goede wegen en slooten bevorderd, zoodat betere exploitatie der boerderijen mo gelijk werd en verwacht wordt, dat in normale tijden in de Eeminesserpolders ook boerderijen zullen verrijzen, wel- ki? tot nu toe op grooten afstand aan den waterkeerenden Wakkeren dijk waren samengedrongen. Ook in de tal rijke poldertjes onder Bunschoten en Hoogland is tot ruilverkaveling beslo ten. Al moet daar voorloopig worden volstaan met een betere bemaling en aanleg van hoofdwatergangen, na den oorlog zal ongetwijfeld een Veel be tere exploitatie der landerijen en ver hooging der productie mogelijk vor- den. Ook voor het midden en zuiden der Vallei is groote verbetering inge treden, of althans is de mogelijkheid daartoe geschapen. Vallcikanaal brengt uitkomst. Na talrijke mislukte plannen en po gingen tot verbetering werd omstreeks 1933, op grond van het rapport eener Staatscommissie (de z.g. commissie- Rutgers van Rozenburg) besloten den hoofdwatergang van de Grebbe tot be neden Amersfoort van overheidswege te verruimen tot het z.g. Valleikanaal, dat onder provinciaal beheer zou wor den gesteld. Kwesties van waterge brek en waterverontreiniging in de droge tijden werden tegelijk tot oplos sing gebracht. De gevolgen van deze maatregelen zijn reeds zichtbaar. De streek van Veenendaal kan nu, zonder anderen te hinderen, steeds voldoende loozen. In 1941 is voor dit zuidelijk -gedeelte tevens een groote ruilverka veling aangenomen, waarvan de plan nen reeds gedeeltelijk zijn uitgevoerd. Het sluitstuk. Volgens de plannen der genoemde staatscommissie zal ten slotte ook het middengedeelte der Vallei onder wa- terschapsverband worden gebracht. De oprichting dezer lichamen is in voor bereiding. Op deze zal de groote taak rusten door grondige verbetering der secundaire watergangen de streek van de door het Valleikanaal geboden be tere loozingsmogelijkheid te do^n pro- fiteeren. Zoo mag gehoopt worden, dat het eeuwenoude vraagstuk van de afwa tering der Geldersche Vallei binnen afzienbaren tijd zal zijn opgelost en een bloeiende, met boerderijen gestof feerde landbouwstreek de troosteloo- z°- verlatenheid der voor natuurwe tenschap weliswaar aantrekkelijke, maar uit landbouwkundig oogpunt zoo laag staande blauwgraslanden, zal vervangen. RUNDVEEPRIJZEN TE HOOG. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd wijst er op, dat de prijzen, welke thans voor melk en kalfkoeien worden besteed, veel te hoog zijn en dat maatregelen worden overwogen om deze buitensporige prij zen tot redelijke grenzen terug te brengen. NIEUWE VOEDINGSKAARTEN VOOR KLEINE KINDEREN. Tegen het einde van het vorige jaar heeft de Overheid, van oordeel, dat specifieke voedingsproducteA voor kin deren uitsluitend voor kinderen ge reserveerd dienen te worden, de dis tributie van kindervoedsel zoodanig geregeld, dat producten als speciale 'kinderbiscuits, kindermeel, voedings suiker, met melk toebereide bloem e.d., sindsdien uitsluitend verkrijg baar zijn op beschuit- en/of melkbon- nen. Naar dezer dagen is aangekondigd, zullen bij de eerstvolgende uitreiking van nieuwe distributiebescheiden, voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar, naast de bestaande bonkaarten voor voedingsmiddelen, kaarten voor kindervoeding worden uitgereikt. Met deze kaarten doet de definitieve re geling voor de verstrekking van kin dervoedsel haar intrede. De regeling brengt geen principieele veranderin gen in de distributie, de bedoeling blijft, specifiek kindervoedsel voor de zuigelingen en kleuters te reservee ren, doch thans met behulp van de nieuwe kaart voor kindervoeding. Volledigheidshalve zij vermeld, dat deze definitieve regeling geen verhoo ging der rantsoenen behelst, doch uit sluitend een betere toebedeeling aan hen, die het meeste recht op de be treffende artikelen hebben. ZAAIPEULVRUCHTEN OP BON „ALGEMEEN 511". De aflevering van zaaipeulvruchten 'op bon „algemeen 511" is 30 Maart begonnen. Zooals bekend, moest men dezen bon tevoren bij een handelaar in zaai peulvruchten inleveren. Per bon ont vangt men een hoeveelheid van 500 gram. KEURINGEN VOOR DE NED. LANDWACHT. De keuringen voor de Nederland- sche Landwacht zijn als volgt vastge steld: 31 Maart Utrecht, Weermachts-, heim, Mariaplaats, 9-13 en van 14 uur af. 1 April Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusderweg, 913 en van 14 uur af. 2 April Den Bosch, Hotel N. Brabant, Markt 45, 9-13 uur en van 14 uur af. 3 April Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg, 9-13 en van 14 uur af. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Neder lander van onbesproken gedrag tus- Van den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid in zake het sluitingsuur en het verbod om zich in de open lucht op te hou den. Op grond van de art. 44, 48 en 52 der Verordening van den Rijkscommissaris nr. 1/43 beschik ik met ingang van' 29 Maart 1943: 1) Voor het bezette Nederland sche gebied wordt het uur van sluiting van openbare lokalen op 22 uur en het tijdstip waarna men zich niet meer in de open lucht mag ophouden op 23 uur gesteld. Het einde van het verbod om zich in de open lucht op te hou den blijft onveranderd op 4 uui gesteld. 2) Voor de steden Amsterdam, X>en Haag en Haarlem is echter tot nader order het uur van slui ting 21 uur en het tijdstip, waar na men zich niet meer in de open lucht mag bevinden 22 uur. 3) Daarmede in strijd zijnde be palingen treden buiten werking. Afzonderlijke toestemmingen voor een verschuiving van het uur van sluiting tot na 22 uur worden zon der uitzondering opgeheven. „Sonderausweise", die door den gevolmachtigde van den Rijks commissaris politieofficieren voor den tijd van 04 uur zijn uitgegeven, gelden ook voor den verlengden verbodstijd. 4) Overtredingen worden op grond van art. 52 van de in den aanvang genoemde Verordening gestraft. Den Haag, 27 Maart 1943. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen: (w.g.) RAUTER, SS-Gruppenführer en Generalleutnant der Polizei. schen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vader land als soldaat te dienen binnen 'slands grenzen. De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverdedigingsorg^ni- satie, die bestemd is tot afweer van •buitenlandsche en binnenlandsohe vij anden. Zij wordt in het raam van de Waf- fen-SS opgesteld en door deze aange voerd. De Nederlandsche landwacht is een soldatenformatie die wtordt inge zet onder leiding van de SS om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitier als Germaansch Führer, als hoogsten mi litair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid be staat in de actieve politie te worden opgenonem. Voor officieren en onderofficieren, die in 'het Nederlandsche leger ge diend hebben, bestaat ae mogelijkheid na scholing en bekwaamheid in hem vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als sol daat gaat men met verlof om alleen opgeroepen te worden voor herha lingsoefeningen of bij dreigend ge vaar. Tijdens hun diensttijd bekomen ge huwden en kostwinners voldoende vergoeding voor familieonderhoud. Nederlanders strijdt als een man te gen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsche Landwacht.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1