Soest Baarn HuwjeJUft. Vreemde Volksgebruiken te Spakenburg. 1 dltyd *7<? Puddüig\ OMROEPERS ALLES MET MUZIEK. De laatste weken is er een beetje veel amusementsmuziek in Baarn ge bruikt en vermoedelijk is dat wel de oorzaak, dat Donderdagavond „Musis Sacrum" niet geheel was uitverkocht, toen Johnny Prins de muzikale revue opende. Aangezien de aangekondigde hoofd schotel, het dansorkest „De Georgians" door omstandigheden ontbrak, had men een orkestje gevormd uit de ver schillende medewerkende ensembles. Allereerst waren er de 3 Adlers, de bekende mondharmonicavirtuozen, die de aanwezige verbaasden door hun knappe spel en die na de pauze, doch nu met hun vijven, een zeer komisch nummertje gaven, waarmede zij veel succes oogstten. Voorts was er het Stille-Zuidzee- trio, een Hawaiïan-ensemble, dat ons een oogenblik het beeld voor oogen bracht van de voor-oorlogsche rust der Hawaï-eilariden. Het hoogtepunt van den avond was echter wel het optreden van den be kenden imitator Jos. Windt, die het publiek Versteld deed staan door zijn imitaties van verschillende muziekin- strumenten (trompet, trombone, basx, van bekende zangers en van Lou Ban- dy). Voorts deed hij nog zeer natuur getrouw het uitrukken van de brand weer na. Bovendien bleek Jos Windt nog een zeer goede pianist te zijn, zoo dat zijn optreden het grootste succes was. Vervolgens hoorden wij nog 't „In legvel", een orkestje, dat gevormd was uit leden van de verschillende ensembles. Een der Adlers ontpopte zich daarbij als een goede klarinettist. Het was echter te merken, dat ze on derling nog niet op elkaar ingespeeld waren, daar er af en toe nog wel eens een valsch toontje tusschen door klonk. Ten slotte zij nog vermeld, dat de nummers op vlotte wijze werden in geleid door den conférencier Johnny Prins, die de kunst verstaat het pu bliek aan het lachen te brengen, vooral door het „Puntje van het neus je van het puistje van Oom Arie." Het geheel was een gezellige avond, (waarbij het publiek zich kostelijk heeft geamuseerd. PEKING. Naar wij vernemen heeft de ge meente Baarn, behoudens de vereisch- te goedkeuring van de hoogere auto riteiten, de buitenplaats „Peking" aan gekocht. Velen zullen dit bericht met blijd schap begroeten, want voor tal van Baarnaars was het verwaarloosde „Peking" al jarenlang een doorn in het oog. Voor dit buitengoed komen er thans weer nieuwe perspectieven. Binnen kort zullen wij daarover het- een en ander kunnen mededeelen; thans vol staan wij met slechts het een en an der uit de geschiedenis van „Peking" te vermelden. Op 9 Augustus 1791 legde Reinhard Scherenberg, een rijk Amsterdammer, Wenscht U op zeer discrete wyze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. dene zomers tot aan zijn dood in 1824, op een terrein tegenover de Toren laan, de eerste steen voor een land huis, dat geheel in Chineeschen stijl en geheel van Chineesche materialen zou worden opgetrokken. Ouderen hebben dit Chineesche huis, dat in 1890 werd afgebroken, nog gekend; met zijn grillige vormen en steile kleu ren was het voor de vreemdelingen die Baarn bezochten, een groote attractie. Vóór het huis Peking kocht Scheren berg ook een gedeelte van het bosch aan en wel aan het begin van de To renlaan rechts. Hier liet hij een vij ver graven, de Scherenberger kom ge- heeten, doch later meer bekend onder de naam Pekingkom. Dit schilderach tige plekje is in 1922 door het slechten van het bosch, verdwenen; de vijver werd in 1923 gedempt, thans bevindt zich "op die plek de Nic. Beetslaan. Hoelang deze Scherenberg eigenaar van Peking is geweest, is niet bekend. Kort na de^omwenteling van 1813, toen de Fransche overheersching voorbij was, bracht Jhr. Mr. Joan Melchior Kemper die een voorname rol in de Bevrijding had gespeeld verschei dene zomers tot aan zijn dood in 1824, op Peking door. In 1833 kocht de kroonprins (de la tere Koning Willem II) Peking en verhuurde deze bezitting eerst aan den heer Diemers en later aan de familie Moorman. In 1882 verkocht Prinses Sophie, gehuwd met den Groothertog van Saksen-Weimar, het buiten aan de Baarnsche Bouwmaatschappij. Daarna kwam Peking in handen van de familie Oyens, die de buitenplaats in 1885 verkocht aan de toenmalige burgemeester van Baarn, Jhr. Mr. B. Ph. de Beaufort. J Op den duur bleelc het huis niet ge schikt om gedurende het geheele jaar bewoond ^e worden; men moest b.v. om boven van de eene kamer in de andere te komen, soms door de buiten lucht gaan. Daarom liet Jhr. de Beau fort het oude Chineesche landhuis af breken en op dezelfde fundamenten door het huidige vervangen, naar ont werp yan den toenmaligen gemeen te-architect, den heer J. D. F. v. d. Veen. Jhr. de Beaufort betrok de nieu we villa, welke ongeveer 100.000. kostte, op 1 Februari 1891. Na het vertrek-van Biu-gemeester de Beaufort naar den Haag (1898) kwam „Peking" in handen van den heer G. H. van Senden, een groot phi- lantroop, na wiens dood zijn weduwe het huis op 1 October 1910 verkocht aan den heer August Janssen, die op „Canton" woonde en „Peking" ver huurde. Het huis stond in 1914 leeg en werd bij het uitbreken van den wereldoorlog door den eigenaar afge staan als lazaret voor het Ned. Roode Kruis. Het heeft als zoodanig geen dienst behoeven te doen. Na den dood van den heer Aug. Janssen (11 April 1918) werd Peking door den makelaar R. Wöhrmann pu bliek verkocht op 3 April '1919 voor 164.820. Eigenaar werd de heer Schmiedel en thans hebben diens erf genamen de buitenplaats aan de ge meente Baarn verkocht. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau werden als gevonden aangegeven: Damesrijwiel zonder banden; 4 por- temonnaies met inhoud; ceintuur; re genjas, keeshond; handschoenen; kin derpantoffel; Lipssleutel; gekleurde want; glacé dameshandschoen; zak- portefeuille; waaten; rijtwielsleutel. 32 PROCESSEN VERBAAL. De politie, in samenwerking met de Duitsche autoriteiten, heeft Zondag avond niet minder dan 32 processen- verbaal opgemaakt, bijna allen tegen wielrijders. Speciaal werd aandacht geschonken aan de rijwiellampen (vóór- en achter). Het bleek, dat nog velen hun rijwiellampen niet behoor lijk hébben afgeschermd, terwijl er ook nog altijd wielrijders rondrijden die geen achterlicht op hun fiets voe ren. Het vermelden van deze 32 bekeurin gen moge een waarschuwing voor an-» deren zijn hun rijwielen nog eens ter dege na te zien. Naar wij vernemen zal binnenkort ook aandacht worden geschonken aan het behoorlijk rechts van den weg loo- pen. Ook hieraan mankeert er nog wel het een en ander, vooral bij avond. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Er gaat geen zitting van het Kan tongerecht voorbij of er verschijnen verdachten uit Spakenburg voor de balie. Meestal betreffen de overtre dingen delicten op het gebied van de visscherij of de Leerplichtwet, maar ditmaal hadden we te maken met een vreemd soort volksgebruiken in het bekende dorpje aan het IJsselmeer. Het schijnt daar n.1. de gewoonte te zijn wanneer men bij elkaar op visite gfat en men schijnt niet bepaald wel kom te zijn, zooals dit bij de Spaken- burgsche meisjes wel eens het geval is, men de deur openbreekt en zich met geweld toegang verschaft. Ge volg is dan in den regel, dat de politie er aan te pas moet komen om de on- genoode gasten te verwijderen met al le gevolgen van dien. Twee jongemannen hadden zich voor zoo'n feit te verantwoorden, n.1. M. van T. en Z. de Gr. Beiden hadden zij, aldus de dagvaarding, een deur gerammeid. Nu wilde laatstgenoemde dit feit wel erkennen. Hij had aan de deur getrokken en omdat deze ver molmd was, kon het gebeuren, dat er een stuk afviel. Van T. echter kwam niet ruiterlijk voor de waarheid uit, doch trachte zich achter zijn kame raad te verbergen en zich aan een vennis te onttrekken. Ridderlijk was dit niet, maar we vreezen, dat deze vriend cfe volgende maal, (zijn zaak werd aangehouden om den verbalisant te hooren, omdat verd. ontkende een bepaalde uitlating tegenover de politie te hebben gebruikt, waaruit zijn schuld vaststond) er niet zoo goed zal afkomen, gezien de dreigende uitla ting van den Ambtenaar. De zaak tegen de Gr. kon worden afgedaan omdat deze het feit toegaf. Voordat de Ambtenaar zijn eisch stel de, deelde hij mede aan de politie te Bunschoten het verzoek te doen bij voorkomende gevallen dergelijke kna pen tweemaal 24 uur te doen opsluiten ter beveiliging van de openbare orde. Hierna eischte,hij tegen de Gr. j 15. subs. 7 dagen tuchtschool. Verd. zei- de geen vijftien gulden te kunnen be talen. De wnd. Kantonrechter, mr. L. Stadig, veroordeelde verd. tot 5. subs. 7 d. tuchtschool. Over drie weken zal deze verd. als getuige tegen verd. v. T. worden gehoord. Een groote kwajongen. De volgende zaak was weer zoo'n vreemd geval te "Spakenburg, waaruit bleek, dat men zich daar nog zoo dron ken kan drinken, dat men niet meer weet wat men doet. Verd. E. R. was baldadigheid- ten laste gelegd, omdat hij, zooals het precies in het proces verbaal stond omschreven, „een fiets iu het water heeft gebracht". Verd. vertelde van het geval niets te weten. Hij was op een verjaarpartijtje ge weest en zag, buiten gekomen zijnde, een fiets staan, in de meening ver- keerende dat deze yan zijn zwager was. .Verd. liep toen naar den water kant en wierp de fiets te water. Den vclgenden dag kwam hij pas aan den weet wat hij gedaan had. Verd. een ruim veertigjarige man, kreeg van den Ambtenaar te hooren, dat hij feitelijk een groote kwajongen was door zoo te handelen. Wanneer hij een volgende maal in staat van dron kenschap weer zoo iets uithaalt, dan kwam hij er niet goed af. In dit geval eischte de Ambtenaar 25.subs. 10 dager*. Verd. deelde mede,, dat hij de fiets had laten herstellen, hetgeen hem 7.50 had gekost. De Kantonrechter hield daarmede rekening en legde verd. 15.subs. 5 dagen op. Aanrijding in Hoogland. Een chauffeur uit Baarn, zekere D., had zich te verantwoorden, omdat hij in Hoogland, waar hij met een truc met oplegger had gereden, een aanrij ding had veroorzaakt, ten gevolge van het niet genoeg uitwijken naar rechts. Hierdoor had hij een melkwagen in een heg gedrukt en de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Verd. gaf het feit niet toe. Ruim twintig jaar bestuurde hij reeds een auto en nog nooit was hij met den strafrechter in aanraking geweest. Uit de getuigenverklaringen kwam echter vast te staan, dat verd. de schuld was van deze aanrijding en daarom eischte de Ambtenaar 40. subs. 20 dagen. De Kantonrechter maakte er 30.subs. 15 d. van. Een schouwkwestie te Baarn. Verd. Br. te Baarn, die zich door zijn broer liet vertegenwoordigen, had verzuimd op tijd eerhige perceelen land in orde te maken, waartoe hij als eige naar verplicht was. Op de dagvaar ding stond een perceel grond vermeld, dat niet meer in het bezit is van verd. De Ambtenaar vroeg machtiging deze fout te her-stellen. De overige feiten werden toegegeven. Had. verd. nu maar de opgelegde boete door het be stuur van het Waterschap betaald, dan was hij voordeeliger uit geweest. Het Waterschap had hem de reglementaire boete van ƒ1.per perceel opgelegd, de Ambtenaar eischte 3.per per ceel en de Kantonrechter maakte er 2.van. JAARVERGADERING NATÜURWACHT. Zaterdagmiddag vond in hotel „De Gouden Ploeg" de Jaarvergadering plaats van de Natuurwachtvereeniging „Eemland." De vergadering werd gepresideerd dcor den secretaris-penningmeester, die bij de opening een oogenblik stilte verzocht uit piëteit voor den onlangs overleden voorzitter, Ds. Wielenga. Deze werd herdacht als een groote steun voor de Natuurwacht en een hard werker aan wie de vereeniging veel te danken heeft. De zeer uitgebreide notulen der vo rige Jaarvergadering werden ongewij zigd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris penningmeester maakte melding, dat 10 Natuurwachtén actief werkzaam zijn geweest. Er was in het verslagjaar veel terreinafzet, zoodat de werkzaam heden zich over een kleiner opper vlakte konden «uitstrekken. Er waren dit jaar minder dagjesmenschen, dus was er ook minder verricht. Toch had den de Natuurwachtén werk genoeg in deze tijden van verrassing, o.a. door de niets ontziende houtstroopers. De Natuurwachtén waren vrijgesteld van rijwielvordering. Vele ingezetenen bleven finantieele steun aan de vereeniging geven. De Natuurwacht bestaat thans uit den lei der en 9 leden; getracht wordt het werk staap^e te houden. Tijdens het verslagjaar werden de functies van secretaris en penning meester vereenigd. Er werd weinig gedaan om propaganda naar buiten te maken; het bestuur meende hiermede te moeten wachten tot betere tijden. De Kascommissie, bestaande uit de heeren Herwig en Visser had de ad ministratie gecontroleerd en in orde bevonden. De secr.-penningmeester werd gedechargeerd, waarna de be grooting over .1943 werd vastgesteld. Besloten werd een bijdrage van 20. te zenden aan den Bond tegen veront reiniging van de fiatuur en stad. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd bij acclamatie tot voorzitter ge kozen de £eer H. J. Gasille. De heer Gasille .dankte voor het vertrouwen in hem gesteld; Werk en streven achtte spr. van het grootste belang voor de natuurliefhebbers van Soest en uit an dere plaatsen, terwijl het bovendien een gemeentebelang is. Spr. hoopte goede resultaten te bereiken. De periodiek aftredende secretaris penningmeester werd op voorstel van den heer E. H. D. Insinger eveneens bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd wanneer de Natuurwacht weder in functie treedt. De leider van de Na tuurwacht, de heer Rowe, deelde me de, dat eerst nog een vergadering van de Natuurwachters zal plaats vinden. Spr. herinnerde er aan, dat de werk- juist thans.... want zij staat in je j maag en smaakt zoo heerlijk zaamheden yorig jaar op Hemel vaartsdag aanvingen. De vergadering werd hierna gesloten. Ds. M. UITERDIJK f Te dezer plaatse is overleden Ds. Menzo Uiterdijk. Emeritus Doopsge zind" Predikant alhier, in den ouder dom van bijna 80 jaar. Ds. Uiterdijk werd op 8 April 1863 te Grijpskerk in de provincie Groningen geboren en vertoefde aanvankelijk in de Noorde lijke provinciën, alwaar hij ook, en wel te Joure, in 1893 in het huwelijk trad. Later vervulde hij de predikants plaats bij de Doopsgezinde gemeente te Hborn, alwaar hij in 1932 zijn eme ritaat vroeg en verkreeg. Hij vestigde zich toen metterwoon te Soestdijk, al waar hij een zeer geziene figuur was. Van zijn hand zijn verschillende arti kelen verschenen over uiteenloopende onderwerpen in allerlei tijdschriften 'en vereenigingsperiodieken. De begrafenis heeft plaats gehad Dinsdagmiddag te 3 uur op de Ned. Herv. Begraafplaats aan den Veldweg te Soest, waar Ds. J. W. van Stuy- venbe^g uit Baarn woorden aan de nagedachtenis van den overledene Wijdde. KONIJNEN GESTOLEN. Twee konijnen, die aanwezig waren in een hok achter de woning van P. S. aan den Belvédèreweg werden in den nacht gestolen. Met behulp van den rijksspeurhond Wanda' werd een on derzoek ingesteld, dat echter niet tot eenig resultaat leidde. TWEE RIJWIELEN GEVONDEN. -Aan den .Wiekslooterweg werden gevonden een heerenrijwiel en een damesrijwiel, die beide bleken toe te behooren aan R. J., wonende aldaar. Van het heer'enrijwiel ^aren beide 'banden verdwenen, van het damesrij wiel de voorbhnd. Hetgeen van de rij wielen over was, werd aan den eige naar weer teruggegeven. HOUTDIEFSTALLEN. Uit de gemeentelijke bosschen wordt tegenwoordig erg veel hout gestolen. Zoo werden J. d. G. en L. v. B., bei den te Soest wonende, op heeterdaad betrapt, .de eerste bij het stelen van een stuk efkenboomstam en de tweede bij het ontvreemden van e^g partij van 35 boonenstaken. Een spanzaag, aan d. G. toebehoorende, werd mede in beslag genomen. Beiden kregen we gens houtdiefstal een proces verbaal. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. Ten nadeele van H. v. B. werd Zon dag een damesrijwiel ontvreemd, dat even onbeheerd en onafgesloten was neergezet nabij de-Christelijke U.L.O.- school aaj^L de Willem de Zwijgerlaan. Teen men het weer wilde komen ha len, .bleek het spoorloos te zijn ver dwenen; een fietsendief had zich er inmiddels over ontfermd. WEER DE VOETBALLENDE JEUGD. Van de op den openbaren weg de Middelwijkstraat voetballende jeugd werd door de politie hun voetbal af genomen, terwijl hun dit gevaarlijke spelletje verder onmogelijk werd ge maakt. HOUT GESTOLEN VAN PIJNEN BURG. Van het landgoed Pijnenburg wer den twee boomen gestolen, zooals 'bleek door J. W., alhier wonende. Hij werd aangehouden en in het politiebu reau ingesloten. Na verhoor en nadat deze zaak tot klaarheid was gebracht, werd hij weer op vrije voeten gesteld, nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt. N. A. F. Naar wij vernemen zal het spreek uur voor Rechtsbescherming voortaan gehouden worden des Woensdags avonds van 8-9 uur in de Bodekamer van het Gemeentehuis alhier. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat familie's waarvan gezins leden in Duitschland werken, zich met eventueele moeilijkheden te allen tijde op bovengenoemd spreekuur kunnen vervoegen, benevens bij de Afd. Dienst Vrouwen van het N.A.F., hetwelk gevestigd is L. Brinkweg 10. TWEE DAMESRIJWIELEN GEVONDEN. Aan den Ringweg is een damesrij wiel zonder wielen gevonden, dat bleek toe te behooren aan Mej. v B„ die haar eigendom aldus toegetakeld, kon terug ontvang^p. Aan dén - Krommeweg werd een damesrijwiel gevonden door v. E., waarvan de banden en het achterwiel waren verwijderd. Ook dit rijwiel bleek van diefstal afkomstig te zijn. Het is naar het politiebureau overge bracht, alwaar het door den recht- matigen eigenaar kan worden afge haald. ZOONTJE MISHANDELD. Het zoontje van Mevr. V. werd mis handeld door d. K., van welk feit zijn moeder bij de politie aangifte deed met verzoek dit feit te vervolgen. Het po- litioneele onderzoek is nog loopende. NOG TWEE KONIJNEN GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn bij A. E., wonende aan den Nachtegaalweg twee konijnen gesto len, vanuit een hok, dat op het erf stond. Van den dader werd geen spoor ontdekt. De politie heeft dezen diefstal al in onderzoek genomen. Burgerlijke Stand Baarn GEBOREN: Martin Rudolf, z. van M. de Haan en J. M. Bus. Jannetje, d. van A. Schipper en L. E. Verhagen. Jan, zoon van J. J. Ekkenbus en J. W. Riekwel. Elizabeth Geertruida Nan- nette Anna, d. van B. Kool en J. A. van Herk. ONDERTROUWD: J. Keuning en H. Stap. M. Dijs en L. D. Vink, J. L. Peg- tol en J. W. van Woudenberg. GEHUWD: L. Scheppers en T. Lam- mers. OVERLEDEN: J. M. van Florestein, 7o aren. C. E. Söderland, wed. van H. Mandelin, 83 j.' A. Zuiderwijk, wed. van J. J. Willemse, 80 j. Jacob van de Groep, 6 maanden (wonende te Bun schoten). A. Barones van Harinxma thoe Slooten, wed. van D. van Weide ren Baron Rengers, 63 j. P. W. Heij- blom, wed. van J. Beeke, 78 j. Jacoba Cornelia Koster van Groos, 85 j. (wo nende te 's-Gravenhage). C. G. Keij- zer, echtg. van B. F. van Dijen, 76 j. (overleden te Utrecht). J. R. Daeyt, echtg. van J. A. Dubbeling, 63 j. (over leden te 's-Gravenhage). Grietje Hil- horst, 63 j. A. Meerveld, wed. van C. Drost, 8& j. W. van der Poel, wed. van F E. A. Volmer Weijland, 68 jaren, (wonende te Amsterdam). P. 1379/1. Verantwoordelijk voor het redactioneele gedeelte van den inhoud: C Haver, Hoofdredacteur. Soestdijk. Verantwoordelijk voor de advertenties: J J. Immerzeel, Soestdijk. Uitgave en druk van: N.V. Eerste Soester Electri- sche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk. Kengetal: K 2253. Jong Gem.-ambtenaar zoekt tegen 1 Juni PENSION te Soest. Brieven No. 151, aan het bureau van dit blad. i Wegens ziekte riet DAGMEISJE GEVRA van 8-12 én van half half 6 of een werkster zes halve dagen. Mev Boon, Laanstr. 85b, E Gevraagd voor direct net DAGMEISJE van 8.305 uur. Mevrouw Klein, Oude Utrechtscheweg 10, Baarn. Te koop VIER MARKIEZEN 35.Parkstraat 6, Baarn. JONGE KONIJNEN. Een nest jonge konijnen te koop gevraagd. Brieven No. 29, Boekhandel Boering, Laanstraat 105, Baarn. Gevraagd flinke TUINJONGEN om in het vak opgele worden. Aanmelden bij baas Klaassen, W. de gerlaan 7b, Baarn. DAME ZOEKT HUI of gedeelte, event. gi feerd, Baarn of omgt Br. No. 28, Boekhandel ring, Laanstraat 105, E Te koop gevraagd kl GRASSNIJMACHIN Brieven HarUnann, Be venlaan 12, Soestdijk.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2