Het Nieuwsblad SATAN PIJPT „Invasie kan thans geen beslissing brengen". voor SOEST en BAARN Cyrill Falls over het geallieerde krijgsplan. NUMMER 27 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 7 APRIL 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. ER is ons uit de late middeleeuwen bewaard gebleven, een gravure, die doet denken aan Albreeht Dürers Ridder, Dood en Duivel en die een volksmenigte voorstelt, welke blindelings den fluitspelenden satan volgt op den weg naar het verderf. Satan pijpt en de menigte, bedwelmd door de zoetgevooide klanken, wil in den fluitspeler niet den verderver der menschheid zien, noch zijn knokigen metgezel, en evenmin de afgronden, welk zich aan het einde van den weg hebben geopend. Onwillekeurig gaan onze gedachten uit naar deze gravure, toen Woensdag middag, 31 Maart j.1. in paradeforma tie een aantal Britsche bommenwer pers hoog in de blauwe voorjaarslucht "boven den Haag cirkelden. Verholen vreugde teekende zich af op het gelaat van sommige voorbij gangers in de straten en gebiologeerd staarden talrijken omhoog in de blau we lucht. Uit de wolken pijpte Sa tan Even te voren vlogen dezelfde vliegtuigen boven Rotterdam, ditmaal echter niet in paradeformatie. Als gieren cirkelden de zware bommen werpers op veilige hoogte hoog boven de angstige stad en lukraak werden tonnen brisant- en brandbommen af geworpen op een weerlooze burgerbe volking, op arbeiderswijken en op straten, waar zich nergens ook maar één militair doel bevond. Vanaf een hoogte van meerdere dui zenden Meters, een hoogte, die nood zakelijker wijze technisch moet mede brengen, dat precies gericht afgooien van de dood en verderf brengende last, onmogelijk is te achten, een om standigheid, die natuurlijk aan dege nen, die voor deze daad verantwoor delijk zijn, ook nauwkeurig bekend is, vanaf een hoogte, waarop een halve seconde te laat afwerpen van de bom- menlast al reeds een verschil in plaats vw neerkomen van meer dan 100 Me ter kan beteekenen, ongeacht nog de voor een dergelijke hoogte vrijwel on berekenbare bijzondere omstandighe den van atmosferischen aard, die de afgeworpen last gedurende zijn val- periode ondervindt en waardooi dat getal van 100 Meter heel gemakkelijk tot vele honderden meters kan uitdijen, vanaf een hoogte, van waar dus geen enkele zekerheid bestaat, dat het be oogde doel werkelijk zal worden ge raakt, neen, van welke de hoogstwaar schijnlijkheid bestaat, dat heel andere doelen, woonhuizen der noncombat- tante burgerbevolking met erin ver toevende geheel onschuldigen, de dupe van de dood en verderf brengende bommen zullen worden, vanaf een hoogte, die wel gevaarloos is voor de aanvallende vliegtuigen, dodh die be nauwend levensgevaarlijk voor de burgerbevolking is, werd geopereerd door de luchtmacht van een Regee ring, die te pas en te onpas beweert het zoo goed voor te hebben met de bevolking dezer landen. Meer dan 225 mannen, vrouwen en kinderen zijn volgens de voor- loopige opgaven door bommen uit eengereten, verpletterd onder het neerstortende puin of ellendig omge komen in de brandende huizen. Meer dan vierhonderd werden gewond, het aantal dakloozen loopt in de tiendui zenden. Menschelijke woorden schie ten te kort om de verwoestingen te schilderen, welke hier in luttele mi nuten zijn aangericht Schreiende vrouwen, mannen met verbeten gezichten staan tusschen de ruïnes, op de plaats, wat eens hun huis was, onder de puinhoopen waarvan nog huisgenooten, ja kinderen, bedol ven liggen. Overal, bij allen, die dit Vier mogelijkheden. HOE de strijd in Tunesië ook mo ge beslist worden, de spil heeft in ieder geval ondanks vrij on gunstige omstandigheden en tegenover een numeriek sterkeren tegenstander „een aanzienlijke vertraging van het Anglo-Amerikaansche krijgsplan be reikt", stelt Falls reeds terstond vast. Deze vertraging bedraagt minstens drie tot vier maanden, die niet zonder invloed -op de verdere plannen der Anglo-Amerikanen zullen blijven Wat zal nu na een eventueele ver overing van Tunesië de volgende stap der geallieerden zijn? Falls ziet vier mogelijkheden: een aanval op Sicilië, een aanval op Sardinië met een lan dingspoging in Zuid-Italië, een op- marsch op den Balkan via de Donau- monding en ten slotte een invasie in Frankrijk. Op zichzelf bieden deze mogelijkheden weinig nieuws, daar zij in de Engelsche en Amerikaansche pers reeds uitvoerig besproken zijn. Falls gaat echter op elke mogelijkheid dieper in en komt dan tot de conelu- den oorlog beslissende slag mogelijk is. oorlog beslissende slag mogelijk is. Sicilië is „zeer aanlokkelijk" omdat eerst de bezetting van Sicilië een on- gestoorden doorvaart door de Middel- landsche Zee mogelijk maakt. Boven dien zou een aanval op dit eiland veel ervaring in gecombineerde operaties geven. Een aanval op Sardinië zou vol gens Falls alleen zin hebben bij een gelijktijdigen landingspoging in Zuid- Italië. De mogelijkheid hiertoe is ge heel afhankelijk van de sterkte der beschikbare strijdkrachten en zeer problematisch. Wat een opmarsch op den Balkan betreft, blijkt Falls een te genstander van het herhaaldelijk raar voren gebrachte plan om eerst op Kreta en dan eerst op den Balkan te landen. Dit plan is z.i. wegens het ge- aanschouwden, liggen gekwelde hul- pelooze uitdrukkingen op de gezichten en staat dezelfde angstige vraag te lezen: Waarom....? Waarom dit al les....? Eén oogenblik heeft Satan het mas ker afgeworpen, één oogenblik heeft ons land de geallieerden gezien zooals zij werkelijk zijn. En ieder, die nog over eenig redelijk gevoel beschikt, zal, onverschillig hoe of zijn politieke instelling is, zich met afgrijzen afwen den van landen, die in naam recht vaardigheid, menschel ij kheid en vrij heid voorstaan, doch in werkelijkheid dood, verwoesting, tranen en bittere ellende brengen. Nog altijd waren er in ons land ve len, die gefascineerd luisterden naar het pijpen van Satan. Hopelijk zullen nu ook die oogen geopend worden. Wanneer zij, die overzee opdracht gaven tot dezen zinloozen aanvat, mee- nen, dat zij zoo de toch reeds grooten- deels verspeelde sympathie bij de Ne- derlandsche bevolking kunnen terug winnen, dan vergissen zij zich wel héél erg. Dergelijke aanvallen op de Nederlandsche burgerbevolking kun nen slechts het besef versterken, dat in de toekomst van hen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, niets goeds te verwachten is en dat de eenige kans op een betere toekomst voor dit land en zijn burgerbevolking ligt in een lotsverbondenheid van het geheele Europeesche continent tegen degenen, die dat continent belagen. APITEIN CYRILL FALLS is een der bekendste mili taire deskundigen van Enge land. Hij is militair commen tator van den Engelschen be richtendienst, medewerker van de Times en schrijft voorts in verschillende tijdschriften over actueele militaire vraagstuk ken. Zoo publiceert hij thans in het jongste nummer van II- lustrated London Neius een door het Hamburger Fremden- blatt uitvoerig weergegeven besch,ouwing „Tunesië en de Toekomst." brekkige verkeersnet en het moeilijke terrein onuitvoerbaar. Meer succes zou een doorbraak door de Dardanel- len kunnen hebben. De hiermede ver bonden moeilijkheden van politieken aard zouden zeer groot zijn, terwijl de bolsjewisten bovendien gelijktijdig moeten doorbreken in den Zuidelijken sector van het Oostfront. Tenslotte de invasie in Frankrijk. Ook in dit geval ziet Falls meer na- deelen dan voordeelen. Na een ge slaagde bezetting van Frankrijk zou d<> Westwal bestormd moeten worden. „Dit zou, zooals ook elke leek moet bekennen, een enorme onderneming worden. De huidige krachten der geal lieerden zijn voor een dergelijke on derneming niet voldoende en wegens de ernstige ^scheepvaartmoeilijkheden, waarmede de tegenstanders der spil voorloopig te kampen hebben, zou de eenmaal begonnen operatie slechts zeer bezwaarlijk kunnen worden voortgezet." IJDELE VERWACHTINGEN. Ondanks de mogelijkheid van acties om den vijand te verzwakken, aldus Falls' conclusie, zou geen enkele de zer acties ook maar eenigszms een krock-out-slag, d.w.z. een beslissing van den oorlog beteekenen." En nog maals zijn overwegingen samenvat tend, schrijft hij: „Elk verstandig en zakelijk overleg moet tot de slotsom komen, dat een dergelijke beslissende slag, althans in de nabije toekomst, slechts onder twee voorwaarden mo gelijk is, n.1. óf met een gelijktijdig succesvol Sovjet-offensief of tijdens een ineenstorting van Duitschland door inwendige oorzaken. Zonder een van deze twee voorwaarden kunren wij niet verwachten in afzienbaren tijd een beslissing te bereiken." Er zijn in Engeland veel menschen, waaronder z.g. deskundigen, die met groot rumoer een „invasie in West- Europa" eischen. „Dit geschreeuw is in zooverre gevaarlijk, dat het de openbare meening tot een verkeerde beoordeeling van den toestand ver leidt. Wat dit betreft", aldus besluit Falls zijn van groote nuchterheid ge tuigend artikel, „zou ik vier punten willen opsommen, die ondanks even tueele onnauwkeurigheden in ieder geval onweerlegbaar zijn. 1. Iedere invasie van het continent zou onder de huidige krachtsverhou ding met geweldige gevechten en ko lossale verliezen, waarschijnlijk van honderdduizenden soldaten, gepaard gaan. 2. Geen enkele invasie van het continent kan momenteel direct tot de beslissing leiden. 3. Een invasie van een omvang en een aard, dat zij even tueel tot een beslissing kan leiden, kan De eenige steengroeve van ons land, waarvan het gesteente ongeschikt Is. otn voor zijn oorspronkelijk doel ge bruikt te worden, levert thans voor onze voedselvoorziening een belang rijke bijdrage in den vorm van Dolomiet-mergel. Een landbouwer bestrooit zijn grond met deze meststof NF-W. P. Zeijlemaker-Pax m eerst na groote successen der Sovjets of een ernstige verzwakking van Duitschland plaats vinden. 4. Zelfs on der deze omstandigheden zou de inva sie voor ons nog altijd een onderne ming beteekenen, waarvan de kosten niet te schatten zijn." VERVOER- EN HANDELS VERBOD VOOR RUNDVEE. Met ingang van Donderdag 8 April.. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd heeft in de pers reeds gewezen op de prijzen voor gebruiksvee, welke tot een abnormale hoogte zijn gestegen. Het Rijksbureau deelt mede, dat thans ingrijpende maatregelen moeten worden genomen, teneinde de rundveeprijzen tot een re delijk niveau terug te brengen. Daar toe zal met ingang van Donderdag 8 April 1943 het vervoeren, afleveren en ontvangen van rundvee niet meer mo gelijk zijn, daar met ingang van dien datum geen vervoerbewijzen meer zul len worden afgegeven. Alle „Vrije" rundveemarkten, alsmede de handel van bêdrijf tot bedrijf worden daarme de dus stilgelegd. Een uitzondering zal slechts gemaakt worden voor rund vee, dat geleverd wordt op een slacht- veemarkt of leveringsplaats, voor zoo ver een geldig geleidebiljet is afgege ven. De aanvoer van nuchtere kalve ren naar de hiertoe aangewezen be drijven, alsmede de levering van ge bruiksvee, dat op aanschrijven van den Provincialen Voedselcommissaris en ter vervulling van den veeleverings- plicht op de vastgestelde plaatse» /wordt aangevoerd, kan dus oók nor maal doorgaan. Alle reeds afgegeven geleidebiljetten voor het vervoer van rundvee na 7 April naar andere plaatsen dan de slachtveemarkten of leveringsplaat sen zijn niet geldig en dienen weder om bij den plaatselijken bureauhouder te worden ingeleverd. Binnenkort zullen aankoopvergun ningen kunnen worden uitgereikt aan de hiervoor in aanmerking komende veehouders. Slechts bij overlegging van deze aankoopvergunning zal als dan het koopen en verkoopen van rundvee worden toegestaan, waarom trent nog nadere mededeelingen voor belanghebbenden zifllen volgen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1