Hel Nieuwsblad HULP AAN ROTTERDAM. voor SOEST en BAARN DE RUITER OP HET VALE PAARD. GEDENKT 424771 424771 v_s De verstrekking van Vrijstellingsbewijzen. Groote inzamelingsactie en een collecte. NUMMER 29 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentien worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 14 APRIL 1943 OMROEPERS (hij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Tusschen ons volk en den honger staat slechts het distributie-apparaat. Deze woorden, die Ir. Louwens reeds geruimen tijd geleden op een perscon ferentie heeft gesproken, hebben sindsdien niets van hun beteekenis verloren. Integendeel, nog moeilijker is de voedselpositie van ons volk ge worden, ondanks de tot het uiterste opgevoerde krachtsinspanning van on ze geheele agrarische bevolking. De laatste voorraden zijn opgeteerd, de noodzakelijke inkrimping van den vee stapel en het gemis aan kunstmest stoffen drukken zwaar op het produc tiecijfer van landbouw en veeteelt. De verschrikkelijkste van de vier Apoca lyptische ruiters, de honger op het vale paard, is geen verre bedreiging meer. Het gevaar van hongersnood is dichterbij dan menigeen denkt. Voor dit gevaar mag geen mensch in Nederland de oogen sluiten. Het doet zijn gevolgen gelden op alle terreinen des levens. Aantasting van de gezond heid, van de productieve kracht, van de bestandheid tegen besmettelijke ziekten zijn niet de eenige gevolgen. Verscheuring van ons volk, verwilde ring vaw de zeden, vermeerdering van de criminaliteit op ongehoorde schaal, dit alles sleept de honger in zijn ge volg mee. Nog scheidt ons een smalle streep van dezen ergsten geesel der mensch- heid. Nog is het mogelijk een bedrei ging af te wenden, die, eenmaal wer kelijkheid geworden, verschrikkingen met zich mede zou brengen, welke zelfs in deze bewogen tijden, waarin wij helaas aan veel gewend zijn ge raakt, het voorstellingsvermogen van ons volk te boven zouden gaan. Wanneer de dijken onder den druk van het door den stormwind opge zweepte water dreigen te bezwijken, grijpt iedere polderbewoner naar een spade om de gatep, welke de onstui mige golvep in den dijk geslagen heb ben, te dichten. Wie dan zelf niet mee helpt om de gevaren te bezweren en liever blijft afwachten tot de verant woordelijke autoriteiten ter plaatse zijn aangekomen, loopt gevaar door den watervloed verzwolgen te worden. Zoo*is het ook met den strijd tegen de dreigende verschrikking van den hon gersnood. Want iedere kilogram voedsel, die in Nederland kan worden voortgebracht en moet worden voortgebracht, iedere inbreuk op een rechtvaardige verdee ling hiervan, is een aanslag op het bestaan van ons volk. Een ieder, die direct of indirect deze rechtvaardige verdeeling saboteert, pleegt een mis daad jegens ons volk, waarvoor geeA enkele verzachtende omstandigheid ta vinden is. Dag in, dag uit vreet het steeds erger woekerende kwaad van den zwarten handel aan de laatste smalle strook, die ons van den honger scheidt. Aan den strijd om deze-ramp van ons volk af te wenden, kan zich thans geen mensch meer onttrekken Ingezetenen vap Soest kunnen hun giften voor de hulp aan Rotterdam storten op het gironummer van het Provinciaal Bureau van den Ned. Volksdienst te Utrecht onder het motto HULP ROTTERDAM. In aansluiting op het reeds gepubli ceerde maakt de Voedselcommissaris voor Utrecht het volgende bekend: Voor enkele hierna te noemen categorieën mannelijke personen in, of grootendeels voor den landbouw, tuinbouw of boschbouw werkzaam, kunnen door den plaatselijken bureau - houder vrijstellingen worden uitge schreven, van elders te zullen Worden tewerkgesteld. Deze vrijstellingen zullen worden verleend aan: 1. Personen van het mannelijk ge slacht, die geboren zijn in de jaren 1914 t.m.'T924 en wier hoofdbezigheid in den landbouw, tuinbouw of bosch bouw is gelegen. 2. Al degenen, wier hoofdberoep is. landarbeider, tuinarbeider, bosch bouwer, boer of tuinder,, komjen voor een vrijstelling in aanmerking, mits zy vóór 1 April 1942 reeds als zoo danig werkzaam waren. 3. Onder landarbeider worden te dezen ook verstaan: loonploegers, wanneerzij, behalve het ploegen in loon, ni^rmaal ook andere landbouw- werkzaamheden verrichten. 4. Leerlingen van landbouwscholen worden eveneens beschouwd als werk zaam in den landbouw. Behalve de bovenvermelde catego rieën komen ook voor vrijstelling in aanmerking dorpsambachtslieden, die ouder zijn dan 25 jaar (dus minstens 26 jaar oud zijn), onder voorwaarde, dat zij of wel zelfstandig werkzaam zijn, of wel in loondienst en daarbij een vakopleiding hebben genoten. Zij, die in loondienst werkzaam zijn, zon der een vakopleiding op een schóól of cursus te hebben genoten, doch ge- x-ekend kunnen worden lang genoeg in het bedrijf werkzaam te zijn geweest om als goed geschoold arbeider be schouwd te kunnen worden, komen eveneens voor een bewijs in aanmer king. Tot de dorpsambachtslieden worden gerekend: a. dorpssmeden; b. wagen makers; c. dorpstimmerlieden voor zoover zij hoofdzakelijk voor den land bouw werken; d. machine-reparateurs, voor zoover zij hoofdzakelijk voor den landbouw werken; e. electriciens, voor zoover zij hoofdzakelijk voor den landbouw werken; f. gareelmakers, voor zoover zij hoofdzakelijk voor dan landbouw werken; g. zadelmakers, voor zoover zij hoofdzakelijk voor den landbouw werken; h. dorschers en het personeel van dorschmachines; i. per- serijen van hooi en stroo en hun per soneel; j. personeel, van grasdrogerijen; k metselaars, voor zoover zij hoofdza kelijk voor den landbouw werken; 1. dakdekkers en rietdekkers, voor zoo ver zij hoofdzakelijk voor den land bouw werken. Indien betrokkene meent, dat hij onder een van bovengenoemde catego rieën behoort, melde hij zich bij den Plaatselijken Bureauhouder en wel volgens onderstaande regeling: Een bewijsstuk, dat men in of voor den landbouw werkzaam is, móet dan daarbij den bureauhouder worden ge toond. De regeling van de uitgifte der vrij stellingsbewijzen is in deze omgeving als volgt: VOOR SOEST: op Dinsdag 13 April in Hotel De Gouden Ploeg aan de Mid delwijkstraat voor degenen, wier ach ternamen aanvangen met een der let ters AK, telkens van 8.30 uur tot 12 üur en van 13.00 tot 17.00 uur; op Woensdag 14 April in Hotel De Gouden Ploeg aan de Middelwijkstraat voor degenen, wier achternamen aan- Zaterdag is een grootscheepsche inzamelingsactie begonnen voor de Rotter dammers, die bij het bombardement van 31 Maart j.1. zijn getroffen. Deze actie zal zich over het geheele land voltrekken en een week duren. Een collecte op Zaterdag 17 en Maandag 19 April a.s. zal de inzameling besluiten. Ingezameld zullen worden kleeding, dekking, schoeisel, huisraad en geld. Weliswaar ver leent de overheid punten en vergunningen, maar daarmede zijn de gedupeerden niet geholpen. Willen de duizenden menschen, die alles en alles kwijt zijn, inderdaad doeltreffend worden geholpen, dan zal iedereen daaraan moeten meewerken. Reeds werd in een arbeiderswijk in Kralingen een inzameling gehouden, waarvan het resultaat verbluffend was. Men vertirouwt daarom, dat deze actie zeker zal slagen. Wat overblijft, nadat de getroffenen zijn geholpen, zal worden opgeslagen. Zou Rotterdam onverhoopt nog eens een ramp treffen, dan is men onmiddellijk in staat te helpen met wat het hoogst noodig is. Zou men om de een of andere reden worden vergeten en zou er niemand aan de deur komen om voorwerpen of geld in te zamelen, laat men dan, wat men kan missen, naar den Volksdienst zenden, rechtstreeks naar Rotterdam of naar functionarissen in zijn buurt. Deze zorgen dan voor doorzending. De Ned. Volksdienst is paraat, zooals zij deze dagen steeds paraat is geweest. Er zijn groote prestaties geleverd, zoo werden in totaal een half millioen bo terhammen gesneden, gesmeerd, be legd en gedistribueerd, en er zullen nog meer prestaties worden verricht. Daarvoor is dan de medewerking noo dig van allen. DE HULPACTIE WORDT GEWESTELIJK GEREGELD. In verband met bovenstaande actie had op hfel bureau van de W.H.N. te Utrecht een persconferentie plaats, waar de provinciaal directeur, de heer De Blank, mededeelingen aan gaande deze actie, die provin ciaal geregeld wordt, heeft gedaan. Voor Soest en Baarn is als centraal inzamelingspunt voor giften in natura aangewezen het plaatselijk bureau W.H.N. op het stadhuis te Amersfoort, telefoon aldaar No. 4141. Wat aangaat het houden der collec te op Zaterdag 17 en Maandag 19 April a.s., wordt in die beide gemeenten nog ■overleg gepleegd omtrent de wijze, waarop deze zal worden georganiseerd. vangen met een der letters LZ, tel kens van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. VOOR BAARN: op Donderdag 22 April in Hotel Groeneveld te Baarn, voor de letters AK des ochtends van 8.30 uur tot 12.00 uur en voor de let ters LZ des namiddags van 13.00*tot 17.00 uur. Men wordt -er met nadruk op gewe zen, dat m!en zijn persoonsbewijs moet medebrengen, hetgeen eigenlijk van zelf sprekend is, daar men dat toch altijd bij zich moet dragen. Deze regeling geldt voor de boven vermelde categorieën, dus degenen, die geboren zijn tusschen 1913 tot en mee 1924 en de andere categorie, die gebo ren is tusschen 1913 tot en met 1917. Degenen, die onder bovenbedoelde categoriën vallen, doch geboren zijn vóór 1913, behoeven thans nog niet te komen, doch voor hen zal een na dere bekendmaking verschijnen. Daar op dienen deze ouderen du# voorloo- pig te wachten. INBRAAK TE SOEST. Zaterdag gaf de Plaatselijke Ba- reauhouder aan de politie kennis, dat in zijn kantoor aan den Utrechtschen- weg ingebroken was. Gepoogd was het bureau met behulp van een breek ijzer open te breken. Een aantal diver se vervoerbewijzen en andere formu lieren zijn ontvreemd. Nedertandsche Vrijwilligers strij den in het Oosten SS PK Z«ch&ck«l-0-H-P m KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando Nieder lande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Thans bestaat ook de mogelijkheid toe opleiding e/n dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijloilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-S.. of het Le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toetreden. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66, 15.4.43, 15 tot 17 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45, 16.4.43, 9 tot 11 uur: Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61, 1G.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16 b, 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt, 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat, 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat, 19.4.43, 8 tot 13 uur, Amsterdam, School lepenweg 13, 20.4.43, 9 t. 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245, 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw Leusderweg, 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1