DE FEITEN VAN DE AFGELOOPEN WEEK voor SOEST en BAARN DE STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL. SADISME. Wat onze beschaving bedreigt. SOCIALISME VAN DEN DAAD. Uitzicht op Gibraltar. NUMMER 30 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 17 APRIL 194o OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 120 woorjjen 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Wee4estraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 16X165 De bewuste leugen. EEN van de meest gebruikte argu menten, waarmede men het koo- pen van clandestiene artikelen tracht te rechtvaardigen is wel „het gpat anders toch naar Duitschland". „Het gaat anders toch ««naar Duitsch land", zegt mevrouw X, wanneer zij clandestien melk, boter en eieren koopt. „Beter dat wij het opeten, al is het duur", verontschuldigt mevrouw IJ zich, „dan dat het naar onze huren gaat." Uit welken koker deze ge ruchten komen is maar al te duidelijk. Het is de zwarte handelaar, die deze leugens de wereld instrooit en de goe de gemeente, dat wil zeggen, het ge( deelte, dat over een goedgevulde beurs beschikt, gelooft het maar al te graag. Elk argument immers, waar mede men de stem van het geweten tot zwijgen kan brengen, wordt nu eenmaal grif aanvaard. Men voelt drommels goed, dat iedere hoeveel heid, die clandestien verdwijnt, ont trokken wordt aan het geheele volk. De vleesch-, melk-, boter- en suiker bonnen, die men clandestien koopt, worden evenmin geëxporteerd, zooveel verstand hebben de meesten nog wel. Alles, wat tegen schandelijk hooge prijzen zwart gekocht wordt, is af komstig van woeker, diefstal, oplich ting en bedrog. De boer, die rogge of aardappelen 'achterhoudt en deze clandestien verkoopt, vergrijpt zich aan het geheele volk. De man, die 9chapen uit de weide steelt en het vleesch zwart verkoopt, is een dubbe le dief. De slager, die zorgvuldig het vet afsnijdt van het vleesch, dat hem ter verdeeling onder zijn klanten wordt verstrekt, is een dief. De bak ker, die van zijn klanten suiker en boter eischt voor het vervaardigen van gebak en hiervan een gedeelte zelf houdt, is een oplichter. De man, die bonnen koopt van de armsten der armen en deze bonnen met tienvou dige winst weer verkoopt, is een,mis dadige woekeraar. En een ieder, die van deze bende gewetenlooze schur ken en hun handlangers clandestien koopt, maakt zich schuldig aan he ling en is evenzeer te veroordeelen als de pleger van deze schandelijke mis drijven zelf. Men kan zich evenmin verontschul digen, wanneer men zegt: Nou ja, dat eene pondje vleesch, dat ik eens ge kocht heb, dat beetje boter, wat be- teekent dat nog eigenlijk?" Alleen in den winter van 1941 op 1942 zijn 500.000 varkens verdwenen, dat is het aantal, wat statistisch kon-worden na gegaan. Het werkelijke aantal is nog hooger. Schat men elk varken op 100 Kg., dan verdween in den ziwarten handel 50 millioen kilogram vleesch, dit wil zeggen: het rantsoen van ons geheele volk voor het tijdvak van meer dan tien maanden! Dit kon ge schieden dank zij het feit, dat me neer X en mevrouw IJ een pondje vleesch of een half pond spek duu wilden betaler en bovendien nog meenden het vaderland een dienst t? bewijzen. IN deze dagen huivert de couranten lezer, telkenmale als zijn blad hem het laatste nieuws over de gruwe lijke vondst in het bosch van Katijn, twintig kilometer ten Westen van Smolensk, opdischt. Misschien zijn. wij in den loop der jaren een weinig af gestompt voor de verschrikkingen der Russische revolutie, welke millioenen menschen het leven heeft gekost, en wellicht is men onder invloed van de Anglo-Amerikaansche propaganda gaan gelooven, dat de scherpste kant jes van het bolsjewisme nu zoo lang zamerhand wel afgeslepen zijn. Doch wanneer men leest, hoe in dat bosch, op vijfhonderd meter afstand van het herstellingsoord, waar de G.P.Oe-beambten feest vierden, meer dan tienduizend Poolsche officieren den dood vonden, dan voelt de be schaafde West-Europeaan plotseling Weer, welk een onoverbrugbaar di^pe klove er gaapt tusschen Europa en de Aziatische steppe. En als er onder de Nederlandsche krijgsgevangen offi eieren, bloedverwanten of vrienden van hem zijn, dan gevoelt hij mis schien dankbaarheid, omdat Neder land in die noodlottige dagen van Mei 1^40 in oorlog was met Duitschland en niet met de Sovjet-Unie. In de zakken der slachtoffers vond men nog hun papieren en menigmaal zelfs de brieven aan hun familieleden, welke nooit meer verzonden zijn. Wat men niet meer vond, dat waren hun horloges en kostbaarheden Men vraagt zich af, welke gedach ten de staatslieden, die voor deze ge beurtenissen verantwoordelijk zijn, thans moeten besluipen. De Engel- schen en Amerikanen, die Polen blan co-volmachten verstrekten tegen Duitschland, natuurlijk uit zuiver „hu- "manitaire" oogmerken, ongeacht het feit, dat ditzelfde Polen zich tevoren maar al te belust had getoond op een verdeeling van het voormalige Tsje- cho-Slowakïje, ongeacht het feit, dat het anti-semietisme in Polen ook in 1938 en 1939 slechts één uiting kende: barbaarsche pogrom, ongeacht het vermoorden en martelen van tallooze volksduitschers, die het ongeluk had- In de „MoederCehulzen", welke door den Nederlandschen Vglksdlenst op verschillende plaatsen zi)n Ingericht, kunnen vela huisvrouwen, voor wie tot dusver vscantle een ongekend iets was. gedurende eenige weken éto welverdiende rust genieten op kosten van den Ned. Volksdienst. Zang en rauslek geven een aangename verstrooiing en doen baar de huishoudelijke beslommeringen voor een wijle vergeten. CNF-Sagers-Pax m VAN de Noordelijke IJszee tot het Koebanbruggehoofdheerscht in de laatste dagen overal een be trekkelijke plaatselijke activiteit zon der veel belangrijke gevechtshande lingen. In den Donetzsector werden eenige Duitsche zuiveringsacties met succes bekroond. Bij den Koeban en ten Zuiden van het Ladogameer werden door de Sovjets eenige plaat selijke aanvallen van betrekkelijk ge ring belang__ondernomen, die alle wer den afgeslagen. De Duitsche lucht macht was aan het Sovjetfront het meest actief en viel herhaaldelijk met sterke formaties de verschillende bol sjewistische stellingen daar aan, waar bij tevens industrieele doelen achter het .Jront bestookt werden. EEN MASSAKERKHOF GEVONDEN. Een meer dan gruwelijke vondst, .die een goed beeld geeft van de beest achtige wijze, waarop de Sovjetregee- ring en haar Gepeoe-organen te werk plachten te gaan, deden de Duitsche militaire autoriteiten te Smolensk. Hier werden op het terrein van een Gepeoe-herstellingsoord de lijken van manstens 10.000 Poolsche officieren op gegraven, die in het begin van 1940 vermoord werden. Zij hadden zich na de Duitsche bezetting van Polen naar de Sovjet-Unie teruggetrokken en hun lot daar blijkt thans even afschulwe- lijk te zijn als dat der honderdduizen den Poolsche burgers, die tijdens de Sovjet-bezetting van Oost-Polen zijn weggevoerd. Deze officieren, die blijk baar het grootste gedeelte van de nar Sovjet-Rusland uitgeweken Pool- sch officieren vormden, hebben daar wel ?en geheel andere behandeling ontvangen, dan zij dachten en zijn blijkbaar ten slotte zonder meer afge maakt, omdat zij uit niet-proletarische kringen stamden en de bolsjewisti sche machthebbers van hen geen voor deel meer meenden te kunnen trek ken. Hun vertrouwen in de roode Sovjetstaat is wel héél erg beschaamd geworden! Een groot gedeelte van de Poolsche burgers, die ook waren uitgeweken, is van ontbering in de Siberische mijnen en fabrieken omgekomen of op andere wijze spoorloos verdwenen, zoodat al le onderzoekingen der Poolsche emi- grantenregeering te Londen vruchte loos is gebleven. Slechts weinigeri hebben via Iran de Sovjet-Unie kun nen verlaten. Voorts verklaarde de Poolsche bisschop Cawtina te Was hington, dat van de millioen Poolsche kinderen, die in de jaren 1939'40 den op Poolsch gebied te wonen. En Welk antwoord kunnen zij geven op de verwijten der Poolsche emigran- tenregeering, die nu het antwoord heeft ontvangen op haar vragen, waar de Poolsche krijgsgevangenen en kin deren zijn gebleven? En welk beeld zweeft Summer Wel les en Wallace voor oogen, wanneer zij voor de zooveelste maal K de ovjet- Unie in het Europa van na een geal lieerde overwinning de rol van poli- tie-agent toebedeelen? Misschien dat van een uitgemergeld intellectueel uit West-Europa bij voorbeeld uit Ne derland wien een GPOe-beambte den loop van een pistool in den nek drukt? Wij zijn ons er van bewust, dat me- nigen braven burger deze zaken té huiveringwekkend voorkomen, om er dieper over na te denken. Doch laat men om der wille van ons Nederland- schë volk, om der wille van onze kin deren en kindskinderen, goed besef fen, dat dit ons toekomstbeeld zou zijn, als Engeland en Amerika ooit hun zin zouden krijgen. En wie zelfs zoover niet durft te denken, die herleze nog eens de pas sage uit het boek van den Joodschen bolsjewist Ilja Ehrenburg „Trust voor de verwoesting van Europa", welke dezer dagen door de bladen werd af gedrukt. Dan zal het hem duidelijk worden, zonder dat hij de verschrik kingen der feiten uit het bosch van Katijn behoeft te proeven, welk een duivelsch sadisme onze beschaving bedreigt I naar de Sovjet-Unie zijn weggevoerd, er 400.000 zijn omgekomen HET BUGGEHOOFD TUNESIë. Naast het Oostfront is de Middel- landsche Zee het terrein, waar de spil een strijd op leven en dood tegen de belegeraars van Europa voert. Verbit terde gevechten speelden zich daar af in het bruggehoofd Tunesië. Stap voor stap^week maarschalk Rorrümel met zijn troepen voor de van alle kanten opdringende Engelsche, Airerikaan- sehe en Fransche strijdkrachten terug. Nadat het Britsche achtste leger van Generaal Montgomery den nauwen doorgang tusschen het zoutmeer Chott-el-Djerid en de Middellandsche Zee had geforceerd, kon het bij zijn opmarsch naar het Noorden de ha-, vensteden Sfax en Sousse bezetten. De Amerikanen,in CentraalTunesië oprukkend uit westelijke richting, - konden noch bij Maknassy noch bij Kaiouran, de heilige stad van den Is lam, maarschalk Rommel den pas af snijden. In het Noorden leverden de^ spiltroepen afweergevechten tegen het Britsche eerste leger onder "bevel van Generaal Anderson. Na den terugtocht van Gabes tot voorbij Sousse vonden, de spiltroepen eerst in het bergterrein van Noord- Tunesië wederom gelegenheid zich voor de verdediging vast te zetten. Hier is een sterke linie aangelegd, die bij Enfidaville ten Noorden van Sousse aan de kust gelegen begint en via Pont du Fahs, Bou Arada en Medjez-el-Bab de Noordkust van Tu nesië ten Westen van Bizerta bereikt. Aldus beschikt de spil hier nog al tijd over een zeer sterk bruggehoofd op Afrikaanschen bodem, om welks bezit binnenkort ongetwijfeld beslis sende gevechten zullen worden gele verd. Sicilië en Zuid-Italië komen steeds dichter bij het oorlogstooneel te liggen, zooals ook uit de herhaaldelijke bom bardementen blijkt. Dat men van Ita liaansche zijde de beteekenis van dit gebied, vooral bij de komende worste ling om de zee- en luchtheerschappij in de Straat van Sicilië niet onder schat, blfeek uit de mutaties bij de Italiaansche Marine. Nadat de Duit sche Admiraal Fricke met het opper bevel-Zuid was belast, kreeg Admi raal Berganini het opperbevel over de Italiaansche slagvloot. Tot nu toe heeft deze slagvloot nog geen belang rijke rol bij de zeegevechten in de Mid dellandsche Zee gespeeld. Geruimen tijd geleden kon evenwel gemeld w!or- den, dat de bij den Engelschen lucht aanval op Tarente opgeloopen bescha digingen hersteld waren en nieuiwe slagschepen in dienst waren gesteld, zoodat Italië's acht slagschepen nog een werkzaam aandeel kunnen nemen aan den strijd in het centrale bekken van de Middellandsche Zee. FüHRER EN DUCE. Met deze situatie in de Middelland sche Zee stonden ongetwijfeld ook de besprekingen in verband, die Hitier en Mussolini, beiden vergezeld door een staf van hooge militaire en civie le autoriteiten, hebben gevoerd. .Vier dagen duurden de conferenties, waar zoowel de algemeene politieke toe stand als alle kwesties van de gemeen schappelijke oorlogvoering behandeld werden. Omtrent de alle gebieden te treffen maatregelen werd volledige overeenstemming bereikt. De Duitsche en Italiaansche pers wijdde uitvoerige beschouwingen aan deze zevende sa menkomst, die de Führer en de Duce tijdens den oorlog hebben gehouden. De diplomatieke correspondent van het Deutsche Nachrichtenbüro wees er op, dat beide spilmogendheden na drie en een half jaar oorlog eerst aan het begin der vitale oorlogvoering staan. De vastberadenheid van. deze mogendheden om de gevaren, die Europa in het Oosten en het Westen bedreigerv uit den weg te ruimen, ont spruit niet alleen uit het bewustzijn van hun materieele mogelijkheden, maar uit het bewustzijn van een historische missie. MOEIZAAM worstelt werkend Nederland in deze dagen om om de verwezenlijking van het ideaal, dat Jedere werker steeds voor oogen heeft gezweefd; een waar achtige socialistische gemeenschap. En slechts weinigen zullen beseffen welke offers gebracht moesten' wor den voor de reeds behaalde resultaten en welke schier onoverkomelijke hin derpalen overwonnen moeten worden. Het is immers oorlog, totale oorlog en veel, wat anders nimmer getole reerd zou zijn, moet thans als onver mijdelijk aanvaard worden. De vrouw, wier taak en roeping in het huisge zin ligt, wordt steeds meer en meer ingeschakeld in het arbeidsproces, va- canties worden verkort, in bepaalde bedrijven, is de Zondagsarbeid in gevoerd. Steeds meer wordt van vele arbeiders en arbeidsters gevergd en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de gezondheid en daarmede de arbeids prestaties geschaad wordt. Het Ne derlandsche Arbeidsfront heeft de oogen voor deze gevaren, die zoolwel het individu als de gemeenschap be dreigen, niet gesloten en het is daar om, dat een nieuwe afdeeling werd opgericht, de afdeeling Arbeidsiont- spanning. Deze afdeeling, die thans reeds over een viertal groote hotels en ontspan ningsoorden met een kleine vierhon derd bedden beschikt, stelt zich ten doel die arbeiders, mannelijke zoowel als vrouwelijke, die gevaar loopen vroeger of later overwerkt te raken,- gedurende veertien dagen rust en ont spanning te bezorgen. In een omgeving, rijk aan natuur schoon, weg uit de zorgen en beslom meringen kunnen de werkers hier nieuwe krachten opdoen, gezondheid en energie. De keuze, der deelnemers en deelneemsters geschiedt door de bedrijfsleiding in overleg met den so cialen voorman van het N.A.F. en on der toezicht van een door dit lichaam aan te Wijzen geneesheer, voor zoover althans geen bedrijfsarts aariwezig is. Het verblijf in de ontspanningsoor den geschiedt voor rekening van het bedrijf waarin de betrokkene werk zaam is, evenals de reiskosten, de ove rige kosten komen ten laste van het N.A.F. De verblijfkosten zullen zeven tig gulden bedragen, een bedrag, dat niet hoog te noemen is. Men vergete niet, dat deze arbeidsontspanning een bedrijfsbelang van de eerste orde is, hierdoor immers zullen de deelnemen- dë arbeiders en arbeidsters gezond, frisch en versterkt hun taak opnieuw kunnen vervullen, waardoor èn werk gever èn werknemer gediend zullen zijn. •En zoo is opnieuw een stap gezet op den weg naar een werkelijk socia lisme en heeft het Nederlandsche Ar beidsfront weer eens getoond, dat ook in de ongunstigste omstandigheden werkelijk sociale belangen gediend kunnen worden. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Versche groenten voor den zomer. Vele volkstuinders en andere tuin- amateurs plegen naast hun aardappe len en bruine boon en ook nog een vrij belangrijke hoeveelheid groenten voor versch gebruik en voor den inmaak te telen. Tot de belangrijkste en voed zaamste hiervan behooren ongetwij feld de peulvruchten, zooals tuinboo- nen, doperwten, slaboonen en snijboo- nen. Ter voorkoming van te eenzijdi ge voeding doet men echter verstan dig door naast deze peulvruchten ook verschillende bladgroenten, wortel en knolgewassen en nog andere produc ten als voedingsreserve te telen. Van de bladgroenten komen hiervoor krop sla, andijvie, namenia en snijbiet in aanmerking. De laatstgenoemde twee kunnen des zomers eenige keeren wor den gesneden. Om in den zomer steeds kropsla ter beschikking te hebben, plante of zaaie men vanaf April tot in Juli iedere maand wat uit. De bekende ronde zomerfoieten le veren ook een uitstekend en smake lijk zomergerecht en mogen, eigenlijk iajjeen tuin onderbreken. Ze kunnen in April of begin Mei nog worden gezaaid. Later worden ze op 15 .c.M. uitgedund. Voorts zaaie men 2 3 keer in het seizoen wat zomerwiorte- len, b.v. in April, in Mei en ten slotte nog eens in Juni. Later op 4 5 c.M. uitdunnen. Verder mogen ook tomaten niet ontbreken. Ten slotte kunnen in Augustus als nateelt ook nogmaal. spinazie, raapstelen en radijs worden gezaaid. Al deze groenten nemen slechts weinig ruimte in beslag. In dien men voor elk tijdens den zomer een paar vierkante meter bestemt, dan wordt een nuttige reserve aan smakelijke groenten verkregen, het geen een voortdurende variatie in het dagelijksche menu mogelijk maakt. VOORJAARSWERK IN DEN BONGERD. Het prachtige voorjaarsweer heeft overal in de boomgaarden de knoppen doen zwellen en hier en daar zijn zelfs reeds bloesems te zien. Alles schijnt te wijzen op een goeden oogst en het is daarom te hopen, dat wij voor nachtvorsten gespaard mogen blijven. Nederland kan geen fruit genoeg heb ben. Niets wordt ons echter geschonken en ook irt den bongerd is werk noeg te doen. Zoolang de knoppen nog gesloten zijn, kunnen we, waar dit nog niet geschied, is, met kleurstoffen spui ten. Het snoeien moet afgeloopen zijn, de meest geschikte tijd is reeds voorbij. Lijmbanden, die nog om de stam zit ten, worden verwijderd; al het snoei- hout, dat nog in de boomgaarden ligt, ruimen We zoo spoedig mogelijk op. Aan de verzorging van den bodem moet de grootste aandacht worden be steed, vooral een goede ontwatering is hoogst noodzakelijk. Jonge vrucht- boomen kunnen nog geplant worden. Pruimen en kersen worden bij het planten ingesnoeid, bij appels en peren snoeien we eerst, wanneer we zien, dat jonge boomen goed aanslaan. DE FIETSENDIEFSTALLEN. Twee rywieldieven geknipt. Zes rijwieldiefstallen thans opgelost. Zaterdagavond te ruim 11 uur gaf Mej. O. G. aan de politie nnis, dat te haren nadeele aan de ariastraat een rijwiel ontvreemd wns. Het ter stond Zondagochtend door cte politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat hier twee rijwieldieven aan het werk waren geweest en aldra kon den ter zaka gearresteerd worden J. "W. P. en H. v. S., beiden uit Soest. Waar de heeren blijkbaar tevoren waren gewaarschuwd, hadden zij het gestolen rijwiel overgebracht naar Baarn, op Zondagmorgen vroeg, al waar het in beslag werd genomen. P. en S. werden naar het politiebureau geleid, alwaar zij spoedig bekenden. In dezen diefstal was H. v. S. de me deplichtige, doch bij een nader ver hoor kwamen nog 5 andere rijwiel diefstallen uit. Beide heeren bleken namelijk minstens zes rijwieldiefstal len op hun geweten te hebben, name lijk 3 diefstallen van rijwielen uit het Badhuis te Baarn, waarvan twee ge pleegd door beiden in vereeniging met elkander en 1 door P. alleen, voorts 1 vanuit de R.K. school aan de Steenhoffstraat te Soest, door S. ge pleegd, 1 van uit Hotel Eemland te Soestdijk door P. gepleegd, en dan nog den diefstal van de fiets aan de Ma- riastraat door P. met medeplichtigheid van S. Een hunner demonteerde de ge stolen rijwielen, moffelde de verschil lende onderdeelen op en maakte van de verschillende onderdeelen van ver schillende fietsen nieuwe fietsen, die dus moeilijk tedrerkennen waren. De ze aldus opnieuw in elkander gezette fietsen verkochten zij dan weer. Voorts is door iemand aan de Bos straat nog een waarschijnlijk gestolen rijwiel gevonden zonder banden, ken nelijk van diefstal afkomstig, dat voor den rechthebbende terug is te beko men aan het politiebureau en is Zon dagavond aangifte gedaan door R. H. te Soest, dat zijn rijwiel, dat hij ge plaatst had tegen den muur van de R.K. Kerk op het Nieuwerhoekplein hem ontstolen is. SCHAAP GESTOLEN. Vanuit een weiland aan den Wiek- slooterweg is Zaterdagavond een schaap gestolen, toebehoorende aan R. V. uit Soest, gestolen. Van den dader werd geen spoor ontdekt. ONVOLDOENDE VERDUISTERD. Donderdagavond 1.1. is proces ver- baa lopgemaakt tegen E. J. t. R. aan do Kerkstraat en tegen A. B. F. aan den Stationsweg wegens onvoldoende verduistering van hun woning; zij werden voor 3 dagen van den electri- schen stroom afgesloten. MISHANDELING. T. L. B. deed bij de politie aangifte van zijn mishandeling door G. v. d. H., Vrijdag gepleegd tijdens een vecht partijtje tusschen hen beiden. KOEIEN LEEGGEMOLKEN. Ten nadeele van K. L., wonende aan de Birktstraat, zijn Zaterdagnacht een aantal op stal staande koeien vrijwel geheel leeggemiolken door een onbe voegde. Onderzoek wees uit, dat een knecht van L., zekere J. v. d. K. te Soest, hier de dader van was. Prees verbaal is tegen hem opgemaakt. RUZIE MET HAAR SCHOON ZUSTER. Mevr. K., wonende aan het Kerk- pad, klaagde in den nacht van Zater dag op Zondag bij de politie over haar schoonzuster, die doorloopend ruzie met haar maakte. Ook deed zij aan gifte, dat. deze schoonzuster te haren nadeele zou hebben ontvreemd een aantal kleedingstukken. Onderzoek wordt ingesteld. DES NACHTS IN DE OFF LUCHT VERTOEFD. De controleerende politie maakte in den naeht van Zondag op Maandag j.1. proces verbaal op tegen Mej. M. C. K. uit Baarn, di$ tusschen 23.00 en 4.00 uur te Soest op den openbaren weg vertoefde. GEVONDEN VOORWERPEN. Blaulw schoolétui, politiebureau; rood kinderschoentje, politiebureau; wollen want', politiebureau; roode muts, politiebureau; blauwe ceintuur, politiebureau; zwarte bouvier, Heems kerklaan 24, Baarn; heeren glacé handschoen, Lindenlaan la; bruine al pino muts, politiebureau; bruin kin-, derschoentje, Laanstraat 25; soeple pel, Kerkpad Z.Z. 112; portemonnaie met inhoud, Zwaluwenweg 12; witte wollen handschoen, Hooiweg 2; bruine portemonnaie met inhoud, Eigendom weg 81. EEN HULPMIDDEL VOOR DE WASCH. Sinds eenigen tijd is onder ver schillende fantasienamen hier en daar verkrijgbaar tixoton. Vraag eens aan uw drogist welke artikelen tixotin be vatten. Deze geactiveerde, colloidale klei is nl. goed te gebruiken voor al- lerei doeleinden. Zoo wordt het o.a. aangeraden als afwaschmi'ddel en voor het reinigen van houtwerk. Lost men tixoton in heet water op, dan geeft het een bezinksel in het water, doch het laat bij gebruik voor den af- wasch geen strepen op het vaatwerk achter. Het middel bijt niet uit en tast de huid niet aan. Wanneer het tixoton mefwater ge kookt wordt, krijgt men na afkoeling een geleiachtige massa, die toegevoegd kan worden aan het sop van wasch- poeder van nieuwe samenstelling. De reinigende werking wordt hierdoor verbeterd. Voegt men aan deze ge leiachtige massa shampoo toe of oude kwaliteit huishoudzeep of scheerzéep dan verkrijgt men een zeeppasta, die zeer goed voldoet als aansmeermiddel bij het uitboenen van vlekken. De pas ta kan ook gebruikt worden voor toi let doeleinderi. Zeeppasta. 100 gram tixoton, 100 gr. huishoud zeep of shampoo, 9 d.L. water. Het tixvLon met een weinig water tot een glad papier roeren. De rest van het water aan den kook brengen, het tixoton toevoegen en even door laten koken. Daarna de geraspte huishoud zeep of shampoo toevoegen, opnieuw de massa door laten koken en over gieten in schoone potjes. De pasta 1 a 2 dagen laten staanze stijft lang zaam op. Dof dondert het geschut van Gibral- tai over de watervlakte. Een aanval? Het is nog vroeg in het Oosten is de horizon een lichte streep, waarte gen de massieve rots donker afsteekt. Boem, boem pom, pom, pom het lichte afweergeschut ratelt nijdig door de knallen der zware batterijen. Tal rijke slapers in Algeciras en La Linea draaien zich boos om. De „doorn in Spanje's vleesch" geeft acte de pré- sence Een uur later is de lucht vervuld van het oorverdoovend gedreun der vliegtuigmotoren. De bezoeker van Al- gericas gooit zijn hotelraam open. On vergetelijk is de aanblik, die de baai van Gibraltar biedt. Een symphonie van groen in alle schakeeringen, van het wit der huizen en het azuurblauw van den hemel. Op den voorgrond het parkachtige oeverlandschap, dan de weg met zijn slanke palmen en ten slotte het water. Vlak voor de kust ligt het groene „Isla", een klein eiland, dat door een lange brug met Algeci ras verbonden is. Aan de overzijde der baai, nog in nevelen gehuld, Gibral tar! Stad en haven zijn duidelijk te onderscheiden. De geheele watervlak te is met tientallen schepen bedekt, die tot in de nabijheid de£ Spaansche ter ritoriale wateren voor anker zijn ge gaan. 30, 40, 50nauwelijks te tel len! Barkassen-en torpedobooten schie ten met schuimend kielzog tusschen de logge vrachtschepen door. In de eigenlijke haven liggen groote oor* logsschepen een vliegkampschip, twee slagschepen en enkele kruisers. Links La Linea, de Spaansche stad op de grens van Spanje en Gibraltar, waar men, staande bij de prikkel draadversperring, langs bunkers en geschutopstellingen de dokken en het vliegveld kan zien. Als bijen rond de korf zoemen on ophoudelijk vliegtuigen rond de rots. Zware bommenwerpers komen uit de richting van den Atlantischen Oce aan, landen bij Gibraltar of starten naar het Oosten. Jagers patrouilleeren op en neer. Soms glijden enkele vlieg- booten, op zoek naar duikbooten, laag over het water en werpen dieptebom men, die even later geweldige schuim- fonteinen opwerpen. Zoo aanschouwt het Spaansche Al geciras dag-in, dag-uit het rusteloos bedrijf in de Britsche rotsvesting, Het is voor den toevalligen bezoeker geen onaangenaam toeven in het liefelijke als interessante stadje, vlak bij en toch ook ver van den oorlog. Maar de bewoners vergeten niet, dat het groot ste hotel van Algeciras in 1905 voor de afgevaardigden der bekende conferen tie van Algeciras gebouwd werd en Engeland toen tezamen met Frankrijk de Spaansche machtsaanspraken in I Afrika beknot heeft.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1