Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Amerikaansch vlieg kampschip tot zinken gebracht. WAAROM STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL? Ned. Volkseenheid tegen het Bolsjewisme. Openluchtvergadering te Soest. TWEEDE JAARGANG Britsche terrcuraanval op een stad In het Westen van ons land. Arbeiderswoningen en huizen werden verwoest en vooral waren vrouwen en kinderen het slachtoffer CNF-M-Pax m NUMMER 33 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. Hevige gevechten in West-Tunis HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 April. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het Oostelijk front worden geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. Voor de kust van den Kauka- sus brachten lichte Duitsche zeestrijd krachten een vijandelijke motortorpe doboot tot zinken, beschadigden ver scheidene andere booten ernstig en schoten een schip in brand. De afweerslag van het Westelijk front in Tunis duurt met onverminder de hevigheid voort. Ondanks groote numerieke superioriteit bleef ook gis teren elk doorbraaksucces van den vijand achterwege. Doorbraken van geconcentreerde pantserstrijdkrachten werden opgevangen en de vijand werd na verbitterde gevechten onder zware verliezen aan pantserwagens verdre ven. Overdag en des nachts bevonden zich sterke formaties der luchtmacht boven den vijand en vielen gereed staande pantserstrijdkrachten, batte rijen en troepencolonnes met bommen en boordwapens aan. In luchtgevech ten en door luchtdoelgeschut werden 12 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Twee eigen jachttoestellen borden vermist. Opgesteld op het brandpunt van den strijd hebben gedurende de laatste dagen de tiende pantserdivisie, de divi sie „Hermann Göring" en het regi ment grenadiers 754 zich door voor- begldigen strijdgeest en onverschrok ken dapperheid bijzonder onderschei den en de hoop van den vijand op een doorbraak verijdeld. Zooals in een extra-bericht is me degedeeld, heeft een onderzeeboot on der bevel van den Kapitan-Leutnant von Büloiv in het midden van het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan het ter bewaking van de At lantische konvooiwegen gebruikte Amerïkaansche vliegkampschip „Ran- ger" tot zinken gebracht. De Führer heeft Kapitan-Leutnant von Bülow als 234en soldaat van de Duitsche weer macht het eikenloof bij het ridder kruis tian het ijzeren kruis verleend. bod. Maar dat gebeurt niet, zegt spr. Spr. had in Orthodoxe Geref. krin gen gevraagd of men hoopte op een overwinning door Rusland. Het ant woord luidde: „ja, dat hopen wij, dat bidden wij zelfs." Stumpers en stak kers! Ze denken, dat de bolsjewisten Duitschland zullen vernietigen, maar nooit in Nederland zullen komen, want daarvoor zorgen de Engelschen. Vervolgens las spr. gedeelten voor uit een pamflet, hetwelk de Ned. Com munisten in groote getale verspreid hebben in de steden Amsterdam, Rot terdam en den Haag. Daarin werd ge zegd, dat op 1 Mei 1943 de Ned. Com- (Vervolg pag. 3) WOENSDAG 28 APRIL 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Hongersnood in Nederland. TWEE fundamenteele waarheden moet elke Nederlander leeren begrijpen. De eerste isy Iedere hoeveelheid, die clandestien gekocht of verkocht wordt, verdwijnt ten na- deele van het Nederlandsche volk. De tweede luidt: Zwarte handel be- teekent hongersnood, zedenverwilde ring en inflatie. Iedere Nederlander weet, hoe het met onze voedselpositie is gesteld. Af gesneden van eiken import, met een bevolkingsdichtheid, die op één land na het hoogste van Europa is en een landbouwareaal, niet toereikend om ons volk zoo te voeden als het moest zijn, zijn wij volkomen op ons zelf aangewezen. Wat ons land opbrengt is precies genoeg om ons volk te be hoeden voor den hongersnood. Elke kilogram voedsel, die dan ook clan destien aa'n de distributie onttrokken wordt, brengt het spookbeeld van den hongersnood dichterbij. Tot voor kort wisten wij in ons land niet, wat hongersnood beteekende. Ze ker, wij lazen er over, aan het ont bijt, in de jaren, die achter ons liggen. Wij lazen over den hongersnood in de Sovjet-Unie, het directe gevolg van de bolsjewistische heerschappij. Wij la zen over hongertyphus, over tot op het gebeente vermagerde menschen, die gras aten en boomschors, ja, zelfs me- demenschen en lijken. Wij lazen over den hongersnood "Tn China, over de millioenen dooden en wij' klopten een nieuw eitje en zeiden tegen elkaar: „Zooiets gebeurt hier nooit." Maar zooiets kan thans wel gebeu ren. Onze voedselpositie is zoo, dat zelfs bij de beste verdeeling de grens van den honger gevaarlijk dichtbij komt. Deze grens loopt thans, dank zij den misdadigen zwarten handel, groot gevaar overschreden te worden, ja op sommige oogenblikken werd zij zelfs overschreden. Men kan zich daarom de gevolgen van werkelijken honger en hongersnood niet te ernstig voor stellen. Het doet zijn gevolgen gelden op alle terreinen des levens. De vblks- gezondheid wordt aangetast, de ar beidskracht ondermijnd, de bestand heid tegen infectieziekten gaat verlo ren. Dit is evenwel nog niet alles. Hon gersnood beteekent ook verscheurd heid van het volk, verwildering van de zeden, vermeerdering van misda den op ongehoorde schaal. Hongers nood beteekent broederstrijd, moord, woeker, afpersing en diefstal op groo te schaal. Nog zijn wij gespaard ge bleven voor dezen verschrikkelijksten geesel van alle tijden. Maar reeds werpt de ruiter op het vale ipaard zijn sombere schaduw vooruit. Jeugdcrimi naliteit, zedenverwildering, woeker, bedrog, diefstal en moord zijn helaas alledaagsche verschijnselen geworden. Een bedenkelijk zedelijk defaitisme maakt zich meer en meer van ons volk meester. Wij moeten ons zelf helpen en wij kunnen ons nog zelf helpen. Het geeft niet of men zich overgeeft aan bespie gelingen, hoewel beter het zou zijn als het alles anders gekomen was, als wij buiten den oorlog waren gebleven. De gevaren, die ons bedreigen, kunnen nog worden afgewend. Maar dan zullen wij strijd tegen den zwarten handel moeten voeren, hoe moeilijk dit ook velen zal vallen. Ieder op zijn plaats, ieder op zijn wijze, zul len wij moeten vechten, hard en on verbiddelijk, om den honger buiten onze grenzen te houden. Slapheid kan niet langeT geduld worden. Want wij vechten thans voor het eigen naakte leven. In een openluchtvergadering op het kruispunt Soesterbergschestraat-Drie- hoeksweg heeft de heer J. H. L. de Bruin Donderdagavond gesproken over de Nederlandsche Volkseenheid tegen het Bolsjewisme. Spr. werd in geleid door den groepsleider van Soest-Zuid, den heer Vermey. De heer de Bruin constateerde, dat onder zijn gehoor zooveel kinderen waren. Dit verschijnsel verklaarde spr. omdat de harten der kinderen nog niet bedorven zijn door democratie, kapi talisme of bolsjewisme/ maar open staan voor het nieuwe, hetwelk hen aantrekt. Spr. had voor zich liggen een foto van Koningin Wilhelmina. Deze foto's werden door een Engelsch vliegtuig boven Nederland uitgestrooid op den zelfden dag dat er bommen op Rotter dam werden geworpen. Spr. had deze foto in Zalt Bommel gekregen, de menschen daar waren blij met deze beeltenis van de Landsvorstinne, waarop Zij met eigen hand had ge schreven: „Met hartelijke groeten, Wilhelmina." De achterzijde van de foto vermeldde, dat deze speciaal was opgenomen om door de Royal Airfor-. ce te worden verspreid. De menschen in Zalt Bommel waren blij eh dachten aan den dag van de z.g. bevrijding. Maar de Rotterdam mers waren niet blij. Daar laaiden de vlammen op, daar werden huizen ver brijzeld, werden levens van mannen, vrouwen en kinderen afgesneden. In de eene plaats blijheid en verwach ting, in de andere plaats afsnijding van alles. In de eene plaats juichte men van „dat zijn onze bondgenooten", in de ander plaats waarde de dood- Slpr. had opgemerkt, dat in de om geving van het spreekgestoelte de gordijnen van de huizen allen waren neergelaten. Dit heeft in Nederland altijd rouw beteekend. „Stakkers van Soest", aldus spr., die de gordijnen dicht doen, maar daar achter tóch naar me luisteren. Eens komt de dag, dat U zelf deze gordijnen open zult doen en anders zullen wij het doen. (ap plaus). Vervolgens besprak spr. de anti- menschen, die hun pondje worst of hun drank tegen hooge prijzen ver- koopen, welke artikelen het volk noo- dig heeft, doch niet krijgen kan. Deze ware Nederlanders verrijken zich ten koste van het Volk, maar zitten nu achter de dikke gordijnen. Dat is geen teeken van rouw, maar intense ge meenheid. Spr. zal spreken tot de menschen die nog niet weten waar het om gaat, menschen, die tegen het Nationaal So cialisme zijn, doch er zoo weinig vanaf weten. Deze anti's vlaggen niet meer. Het zijn de Nat. Soc., die de Neder landsche kleuren laten wapperen en hun muziek laten hooren. En achter de W.A. loopen de kinderen van het Volk, zij zingen mfee: in hun hart leeft er iets, dat er een nieuwe toekomst komt. Die toekomst komt Haat is er niet bij ons, maar bij U. Wij hebben maar één behoefte, n.1. U te leeren, dat liet gaat om Nederland, om het behoud van het volk. Gij ge looft niet in V-t Nat. Soc., gij gelooft e- ook nie'. in, dat het Nat. Soc. in Nederland beslissend zal zijn. Gij hebt sedert Mei 1940 maar in één ding ge loofd, n.1., dat de Engelschen zullen komen: in den afgeloopen winter hebt gij ook gehoopt in een overwinning door de Bolsjewisten. Gij dacht, de Nat. Soc. hebben nu een grooten mond, maar binnenkort komen wij weer aan HET TABAKSRANTSOEN. Zooals uit de bonnenlijst van deze week blijkt en zooals men uit de samenstelling van de nieuwe tabaks- kaart al wel begrepen zal hebben zal voortaan voor hen, die een ta- bakskaart bezitten, als regel slechts één rantsoen tabak (20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak) per week beschikbaar worden gesteld. WEER EEN KILOGRAM AARDAPPELEN EXTRA. Evenals gedurende de week vóór Paschen zal tot en.. met Zaterdag 1 Mei a.s. een bijzondér rantsoen aard appelen beschikbaar worden gesteld. Bon „Algemeen 555" geeft gedurende dat tijdvak recht op het koopen van één kilogram aardappelen. W.A.-PINKSTERMARSCH 1943. NIJMEGEN. In de mooie en gezellige „Keizer Karei" stad of beter bekend als de stad der „Vierdaagsche" zal op 14 Juni a.s. (2e Pinksterdag) een marsch over een afstand van 25 K.M. worden ge houden. Deze marsch zal de loopers langs de mooiste plekjes in de prachtige omge ving van Berg en Dal en Groesbeek voeren, terwijl de schoonste verge zichten vallen te genieten. Diegenen, die de marsch goed vol brengen, ontvangen een herinnerings medaille, terwijl voor groepen tevens een groepsp^ijs 'beschikbaar wordt ge steld. Het inschrijfgeld bedraagt 0.50, waarbij als bijzondere attractie een éénpansmaaltijd is inbegrepen (lepel hiervoor medenemen). De inschrijving sluit op 11 Juni a.s. De inschrijfgelden moeten vóór dezen datrim worden gestort op Postrekening Nr. 380944 ten name van J. Maters, St. Geertruidestraat 31, Nijmegen. De start heeft plaats om 10.30 uur vanaf het Concertgebouw „De Ver- eeniging", te Nijmegen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1