voor SOEST en BAARN De Overheid en de zwarte handel. De ontwikkeling van de Oorlogsgebeurtenissen. te Soest. De meest bewogen en tragische week sinds de Mei-dagen van 1940. NET ALS BIJ ONS.... NUMMER 36 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 8 MEI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 120 woorden0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962' Giro 161165 De afgeloopen week in Nederland. DE mèest bewogen en meest tragi- sinds de Meidagen van 1940 on- sche week, welke Nederland derging, ligt achter ons. Op Donderdag 29 April werd door den Wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden be kendgemaakt, dat de leden van de voormalige Nederlandsche weermacht terstond opnieuw in krijgsgevangen schap zouden worden weggevoerd. De motiveering van dezen maatregel staat ia de bekendmaking duidelijk om schreven. Afzonderlijke leden van het voormalige Nederlandsche leger heb ben door hun vijandelijk gedrag tel kens opnieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, ge schonden. Dit misbruik van een vol komen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. Dit was de alarmeerende inzet van deze bewogen dagen. Een deel van ons volk heeft hiertegen willen protestee ren, in verschillende plaatsen in den lande volgden ongeregeldheden. Het heeft zich hierbij geen rekenschap ge- g#ven van het feit, dat Nederland be zet gebied is en dat op de scherpste represailles gerekend moest worden, vooral, wanneer er sprake is van sta king of sabotage. Het afkondigen van het Standrecht voor eenige provincies op den dag na de bekendmaking heeft helaas niet die gevolgen gehad, die men hiervan kon en moest verwach ten. Menschen van nabij en ver, die zich geen rekenschap konden of wil den geven van de werkelijke situatie, waarin ons volk verkeert, gingen door met het ophitsen van de massa, het geen voor honderden noodlottig is ge worden. Het politiestandrecht werd voor het geheele land afgekondigd, tientallen doodvonnissen voltrokken. Deze harde maatregelen hebben dui zenden de oogen geopend voor de nuchtere werkelijkheid. De rust keer de snel terug en op Maandag 4 Mei j.1 kon bekend gemaakt "worden, dat onder den indruk van de ingrijpende maatregelen de rust in het geheele land hersteld was. Helaas geschiedde dit niét eerder dan nadat opnieuw een reeks doodvonnissen geveld en ten uitvoer waren gebracht, of, zooals dit ia het Noorden des lands is gebeurd, personen, die actieven tegenstand had den geboden, waren neergeschoten. .Met ontroering, ontzetting en deernis heeft het Nederlandsche volk al deze dingen vernomen. Tientallen gezinnen ixi rouw, talrijke versche graven, het zijn alle de tragische gevolgen van het feit, dat ons volk voor een oogenblik den veelgeroemden trek der nuchter heid heeft prijsgegeven. Het hoofd koel, dat moet in de komende dagen het parool zijn. Onsdrolk heeft behoef te aan orde en rust, het moet zich voe gen naar de maatregelen van orde, die door de bezettende autoriteiten zijn uitgevaardigd. Het spreekt welhaast vanzelf, dat tengevolge van deze droevige gebeur tenissen den, eersten Mei, den dag van den arbeid, niet zoo herdacht kon wor den als anders het geval geweest zou zijn. De verschillende bijeenkomsten, die dien dag zouden plaats vinden, werden afgelast en het werk werd ner gens onderbroken. Dat verandert, ech ter niets aan het feit, dat 1 Mei 1943 als een nieuwe en belangrijke mijl paal op den weg naar het werkelijke socialisme beschouwd moet worden. Wat immers een jaar geleden nog on mogelijk leek, is thans werkelijkheid geworden. Het Nederlandsche Ar beidsfront staat hecht overeind en is een levend begrip geworden voor tienduizenden Nederlandsche wer kers. Ondanks de ongunstige omstan digheden werden op sociaal-econo misch terrein talrijke overwinningen behaald. Ziektewet en ziekenfonds- verzekeringen, verhooging van den kinderbijslag, overbruggingsgeldenen toelagen bij tewerkstelling in het bui« tenland, het zijn slechts eenige gre pen uit een indrukwekkende lijst. Nie mand kan dan ook zijn oogen sluiten voor het vele, dat verricht werd in tij den, waarin vele ankers zijn losgesla gen, duizenden stuurloos werden en welhaast geen gezin gespaard bleef voor leed en rouw. Op 1 Mei sprak ook Mussert* Hij sprak over de beteekenis van den 1 Mei-dag, over den huidigen toestand en het onwrikbare geloof in de groei ende Europeesche solidariteit en de wedergeboorte van het Nedei'landsche volk. Wij willen ons volk vereenigd zien, aldus Mussert, als leden van één groote werkgemeenschap, één groote familie: het volk, de natie. En in die familie ieder zijn plicht doende, zijn talenten, zijn kunnen en kennen in dienst van de natie stellend, dat er sociale gerechtigdheid is, socialisme van de daad. Geen klassenstrijd, maar saamhoorigheifd, geen uitstooting, maar geborgenheid in eigen volk. Dat is de nieuwe tijd, de nieuwe ordening, waarin wij halsstarrig blijven geloo- ven, ook 'nu, nu zij verder dan ooit wan ons schijnt te wijken. Den 1-Meidag, zoo besloot de Leider, zullen wij niet gauw vergeten door de zorgen, die ons drukken. Maar er is geen enkele reden, om het hoofd te laten hangen en aan niets meer te ge- looven. Europa zal blijven leven en in dat Europa zal een wedergeboren Nederlandsch volk zijn. Laten wij vereenigd met elkander aan deze we dergeboorte werken en alle dwaashe den achterwege laten, die alleen maar kunnen dienen om ons nog dieper in den put te werken. Slechts enkele dagen hebben de on geregeldheden geduurd. Gevolgen wa- rer niet alleen versche graven en rouw in vele gezinnen, maar ook de voedsel voorziening van ons "volk heeft ernstig schade geleden. Verschillende boeren hebben hun, melk niet aan de zuivel fabrieken afgeleverd, wat tot gevolg heeft gehad, dat het geheele volk thans gedurende één" periode geen bo ter of vêt zal ontvangen. Bovendien hebben misdadige elementen van de verwarring gebruik gemaakt om in het Noorden van ons land talrijke melkbussen te stelen, zoodat de melk- aflevering hierdoor ernstig belemmerd wordt. Ook hierdoor wordt weer be wezen, dat onbezonnen handelingen en sabotagedaden, niet alleen talrijke slachtoffers eischen, doch bovendien het geheele Nederlandsche volk in ernstig gevaar brengen. Vrij regelmatig komen den laatsten tijd berichten uit Nederlandsch-Indië binnen. Het verheugendste is wel, d&t thans veelvuldig lijsten van krijgsge vangenen worden overgeseind, zoodat in vele gezinnen de begrijpelijke on rust en onzekerheid is weggenomen. Er wordt gemeld, dat op Java een algemeene amnestie is afgekondigd voor inlandsche gevangenen, commu nisten, anarchisten en gevangenen, die voor een Japanschen Krijgsraad te recht hebben gestaan, uitgezonderd. Verder is een Javaansch legercorps in oprichting. Van japansche zijde verwacht men, dat 1*0.000 Javanen zich voor dit .corps zullen melden. Op Borneo zijn door Japansche des kundigen talrijke nieuwe olievelden en steenkolenlagen ontdekt. Voorts zijn er vindplaatsen van ijzererts vast gesteld met productiemogelijkheden van 200 a 300 millioen ton. De reeds bekende vindplaatsen van verschillende andere ertsen bleken rij ker dan men had aangenomen. DE BOTERBONNEN ,18 EN 17 HEBBEN VOORRANG. Zooals men? weet is de geldigheids duur van de bonnen „boter 13A", .„13B boter", „boter 17A" en /„17B boter" verlengd tot en met 10 Mei "a.s., terwijl als nieuwe bonnen zijn aangewezen „boter 18A." en „18B boter", waarvan de geldigheidsduur inmiddels is verlengd tot 22 Mei a.s. Ir. aansluiting op de bonaanwijzing deelt het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd mede, dat de houders van de bonnen 13 en 1/ alsmede de houders van rantsoen bonnen voor boter voorrang genieten bij den verkoop van boter of margari ne en van rundvet of bak- en braad vet. D«, eerste groep Laodwacht-recruten Is in de kazerne aangekomen, om de militaire opleiding te ontvangen. De vlaggcnparade op het kazerneterrein CNF-Meijer-Pax- m intrekking van banbiljëtten. BIJ decreet van de Engelsche sche bankbiljetten ter waarde schatkist worden thans de Brit van tien pond sterling tot duizend pond sterling ingetrokken en waarde loos verklaard. Het betreft hier dus Engelsche bankbiljetten, welke, omge rekend in de valutaverhoudingen van vóór den oorlog, een waarde verte genwoordigden van ongeveer negentig tot negenduizend Hollandsche guldens. Zij, die luide gekermd en gewee klaagd hebben, toen men er eenigen tijd geleden in Nederland plotseling toe overging,om de bankbiljetten van vijfhonderd en duizehd gulden in te trekken, zullen door dit bericht mis schien wel even tot nadenken gebracht zijn. Uit berichten uit Londen blijkt, dat dit nieuws evenals destijds ten onzent, veel opzien heeft gebaard. Hetgeen, na de uiteenzettingen, welke wij hier van bevoegde zijde over de kwestie der Nederlandsche bankbiljet ter. hebben gehoor^ en waaruit bleek, dat deze waardepapieren een geliefd „verzamelobject" van zwarte handela- rHA en soortgelijke knoeiers waren ge- \)ffrden, geen verbazing behoeft te wekken. In Londensche financieele kringen verklaart men thans immers, dat deze maatregelen getroffen wor den om oppotting van deze bankbil jetten en belastingontduiking tegen te 'gaan. ■i De Franschen zeggen het zoo aar dig: „Tout comme chez nous" Net als bij ons Inmiddels blijkt uit dit decreet van de Engelsche schatkist eens temeer, hoe voos Engeland's oorlogdoeleinden zijn, daar er men er letterlijk op elk gebied toe overgaat, de Duitsche maat regelen en vooral die op financieel gebied na te apen. Den Nederlan ders, die in mystiek vertrouwen op den terugkeer van den ouden tijd, hun papiertjes van vijfhonderd en duizepd maar rustig in de brandkast hebben gelegd en er misschien tegen een zacht prijsje nog een paar bij hebben gekochtkan dit bericht niet erg geruststellend in de ooren klinken DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS. Deze tijd eischt daden en menschen, die daden kunnen en durven stellen. Alles wat voos en zwak is, zal de storm, die over ons werelddeel vaagt, niet overleven. De toekomst behoort aan den mensch, die zich bewust van zijn kracht en zijn plichten, bereid is te wijden aan den opbouw van een beter samenleving. Aan deze taal zal geen onzer zich kunnen onttrekken. Ook hij niet, die meent, dat hij afzijdig van het we reldgebeuren stil zijn gang kan gaan. O? hij zal den weg tot de gemeenschap moeten vinden, of hij zal uitgestooten worden en ondergaan, slechts door een enorme krachtsontwikkeling zullen wij de wonden, die de oorlog heeft ge slagen, kunnen heelen. In het toekom stige arbeidsproces zal het er nog meer dan vroeger op aanWbmen, dat elk op de juiste plaats staat. Karakter en prestatie alleen zullen deze plaats voor elk onzer bepalen. Dit is een principe van werkelijk revolutionnaire draag wijdte. Het Langemarck-Studium zal medehelpen' het te verwezenlijken. Jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, die ongehuwd zijn en die de ge heele lagere school hebben doorloo- pen, die den moed en de kracht heb ben zich een betere toekomst te schep pen, kunnen door deze instelling de kans krijgen, een middelbare vakop leiding of een academische opleiding te volgen. Inlichtingen worden verstrekt door het Langemarck-Studium', Waalsdor- perweg 12, den Haag. JONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 24. Tot en met 31 Mei 1943 worden op bon 24 van de voederkaart voor hon den dezelfde hoeveelhedèn honden- brood beschikbaar gesteld als voor de afgeloopen periode. Op bon 24 van de voederkaart voor honden'brood (groep K) wordt over deze periode lYs K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mei zijn de bonnen 24 van de ze kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Melk en zuivel. Ook melk is een product, waarvoor ten aanzien van de.distributie tal van stringente maatregelen gelden. In de zen tijd van uiterste beperking op het gebied van de voeding kan de over heid niet toestaan, dat waardevolle voedingsmiddelen of grondstoffen aan hun eigenlijke bestemming worden onttrokken, hetzij opzettelijk, hetzij door onbekwaanfheid of nalatigheid. Door intensieve controle is men er voortdurend op uit overtredingen te constateeren. Er is een speciale Af- deeling Zuivel van den Centralen Con troledienst (C.C.D.) van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, welke afdeeling met een groot aantal controleurs toeziet op de naleving van de voorschriften, betrekking hebbende op de aflevering van melk en de pro ductie en den afzet van zuivel. Een deel dier controleurs is werkzaam bij de provinciale afdeelingen. van het Bedrijfschap voor Zuivel. Vooral de melkwinning en de melkaflevering door de boerderijen aan fabrieken heeft in samenwerking met de Con sumptie Melk Centrale en de provin ciale voedselcommissarissen de bij zondere aandacht van deze controle- instanties. De economische rechter en de tuchtrechter leggen den overtre ders zware straffen op. De boeren zijn verplicht het aantal melkkoeien op hun bedrijf op te ge ven." Op de fabrieken bestaat toezicht op de melkaflevering, welke in over eenstemming moet zijn met het aantal melkkoeien. Sinds eenigen tijd treedt de overheid bovendien op strenge wij ze op tegen boeren, die hun taak ten behoeve van de voedselvoorziëning op onvoldoende wijze vervullen. De Se cretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij kan boèren, die b.v. te weinig melk aan de fabriek afleveren, straffen met ver plichte inleveringvan een deel van den veestapel. In de praktijk is deze straf al verscheidene keeren toege past. In zeer ernstige gevallen (indien men een zoodanige overtreding begaat of zijn bedrijf zóó slecht beheert, dat men niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorzie ning kan worden toegelaten), kan de Secretaris-Generaal den betrokken boer het gebruik van den grond of van de bedrijfsgebouwen geheel ont zeggen en aan andere personen oi in stellingen toekennen. Dit is wel een zeer ingrijpende bevoegdheid, waarvan zonder aarzelen gebruik zal worden gemaakt tegenover hen, die ondanks alle waarschuwingen blijven voort gaan met knoeierijen. Ook voor de zuivelbereiding heeft de overheid voorschriften gesteld, ten einde de clandestiene bereiding te be moeilijken en den frauduleuzen han del te bestrijden. Het vervaardigen van room, boter en kaas is alleen toege staan aan personen, die vanwege het Bedrijfschap voor Zuivel daarvoor zijn aangewezen; zelfs is het niet toege staan onverzegelde karnen zonder vergunning voorhanden te hebben. AAN HET OOSTFRONT. DE strijd aan het Oostfront, van Leningrad tot Taganrog, be perkte zich wederom tot plaat selijke activiteit en uitsluitend aan het Koebanbruggehoofd werden gevechten van grooteren omvang geleverd. On der krachtig gebruik van .artillerie, pantser- en luchtstrijdkrachten her haalden de Sovjet-troepen hier hun vergeefsche aanvallen, die onder zwa re vertiezen aan menschen en mate riaal werden afgeslagen. Duidelijk blijkt uit deze hardnekkige aanvals- actie en de even hardnekkige verde diging hoe groote strategische betee kenis beide partijen aan dit gebied hechten. Deze beteekenis vloeit voort uit de ligging, van het Koebanbrugge hoofd, dat behalve het moerassige /mondingsgebied van den Koeban ook 'de Noord-Westelijke uitloopers van den Kaukasus met de Zwarte Zeehaven Noworossisk omvat. Door het bezit t^an dit bruggehoofd zifti de Duitsche ei verbonden troepen in staat de -straat van Kertsj te beheerschen, die reeds in vroegere stadia van den strijd aan het Oostfront een belangrijke rol hfeeft gespeeld. Over het verloop van het Oostfront in het algemeen publiceerde de Duit sche pers een overzichtskaart, die den toestand na het winteroffensief der bolsjewisten weergeeft. Het front blijkt *van Taganrog aan de Zee van Azow in Noord-Westelijke richting naar de Donetz te loopen, vervolgens ter. Westen van Koersk en ten Oosten van Órel naaf het gebied ten Oosten van Smolensk en tenslotte' via de Lo- wat, het Ilmenmeer en de Wolchow naar Leningrad. Het heftig omstreden gebied ten Zuiden van het Ladogameer, belang rijk voor de ravitailleering van het belegerde Leningrad, blijkt zich vol gens de kaart in handen des Sovjets te bevinden. Reeds vroeger gepubliceer de berichten hieromtrent vinden ook een bevestiging in het relaas van een Duitschen oorlogsverslaggever. Deze deelde mede, dat de bezetting van de Ladoga-moerassen voor de bolsjewis ten verre van succesvol is geweest; het terrein biedt vrijwel geen dek king. en wegen of spoorwegen ontbre ken ten_penenmale. Onder die om standigheden konden de Duitschers hen vanuit de meer Zuidelijk gelegen heuvelruggenontzaglijke verliezen toebrengen, behalve tienduizenden dooden en gewonden ook honderden vliegtuigen en tanks. AAN DEN KOEBAN. Aan het Koeban-bruggehoofd wer den meerdere, in golven aanrollende Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. De vüegtuigverliezen der Sovjets zijn zeer groot; in April niet minder dan 902 in luchtgevechten, 121 door lucht doelgeschut en 10 door legér- en ma- rine-onderdeelen. In totaal verloren de Sovjets in die maand niet minder dan 1082 vliegtuigen, 'Waarvan er 49 alleen al op den grond werden ver nield. Bolsjewistische landingsvaartuigen werden bij Temrjpek vernield. Tijdens luchtgevechten en door de luchtdoel- artiflerie verloren de Sovjets op één dag 49 vliegtuigen, waartegenover een eigen verlies van slechts twee toe stellen stond. 423.000 TON IN APRIL TOT ZINKEN GEBRACHT. In de maand April bracht de Duit sche marine 63 koopvaardijschepen met in totaal 423.000 br. reg. ton vij andelijke scheepsruimte tot zinken; het aandeel der duikbooten bedroeg 415.000 br. reg. ton. Bovendien be schadigde de_ luchtmacht'tien koop vaardijschepen ten deele ernstig. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden o.m. een vliegkampschip de Ame rikaan sche „Ranger" -een kruiser en eenige torpedojagers en duikbooten vernietigd. De daling der geallieerde tonnage- verliezen in Maart in verhouding tot April is geenszins een gevolg van be tere afweermethoden, die Engeland of de Ver. Staten zouden hebben uitge vonden, werd van Duitsche zijde naar voren gebracht. En ook de Amerikaan- sche Minister van Marine, Knox, ver klaarde, „dat ons eerste front niet in Tunesië, maar op de wereldzeeën ligt", en een invasie onmogelijk is, zoolang de geallieerden het duikboot probleem niet hebben opgelost. Duitsche duikbooten hebben in zwa re gevechten, die verscheidene dagen hebben geduufd, in de afgeloopen da gen in het Centrale deel van het Noor den van den Atlantischen Oceaan 16 schepen in den grond geboord met een gezamenlijken inhoud van 102.000 br. reg. ton. Deze schepen maakten deel uit van een volgeladen konvooi, dat op weg was van - Amerika maar En geland en van een konvooi, dat naar Amerika terugvoer. DE STRIJD IN TUNESIë. In het bruggehoofd der spil op Afrikaanschen bodem hielden de Duitsch-Italiaansche troepen stand te gen een ontzaglijke overmacht. Zoo- als een oorlogsverslaggever schreef, jaagt de Amerikaansche artillerie in eenige uren van den strijd zooveel munitie door de loopen als normaal in vijf tot zes dagen verschoten pleegt te worden, terwijl de vijandelijke vliegtuigen uitsluitend in groote troe pen starten en bij de tanks en infan terie het gebrek aan ervaring en strijdvaardige geest wordt gecompen seerd door het aantal. Overigens heerschte in vele sectoren slechts plaatselijke activiteit, die ongetwijfeld de voorbode is van nieuwe aanvals- acties der geallieerde troepen. Ten Noord-Oosten vaneMedjex el Bab kon een in de Duitsche stellingen doorge drongen pantserformatie onder zware verliezen tot voorbij haar uitgangs stellingen worden teruggedreven. Bij systematische bewegingen betrokken de Duitsche troepen in den Noorde lijken sector nieuwe gunstige stellin gen, waarbij de stad Mateur, enkele tientallen kilometers van Bizerta ge legen, zonder strijd werd ontruimd. Intusschen versterkten degeallieer den, zooals het Italiaansche legerbe- richt meldde,-hun offensief ter zee en in de lucht in de wateren tusschen Sicilië en Tunesië om aldus de ravi tailleering der spiltroepen te bemoei lijken. Alle aanvallen van den vijand, die wederom op verscheiden punten van het Westelijke front ondernomen wer den, werden door de troepen van de As afgeslagen. Luchtaanvallen op de havenwerken van Bone brachten daaraan veel schade toe. In een lucht gevecht schoten Duitsche jagers er drie vijandelijke vliegtuigen neer. JAPANSCHE ACTIVITEIT. Ondanks den betrekkelijken stil stand, die aan de fronten, in Oost- Azië voortduurt, blijkt uit verschil lende berichten, dat Japan zich doel treffend voorbereidt op de komende gebeurtenissen. Hiertoe behoort ook de mogelijkheid van Amerikaansche luchtbombardementen op het Japan sche moederland, die van luchtbases op Tsjoenking-Chineesch gebied uit zouden plaats vinden. Voortdurend hebben Japansche luchtaanvallen op deze bases plaats om de Amerikanen bij hun toebereidselen te storen, ter wijl ook in Japan zelf de bevolking op een luchtoffensief wordt voorbe reid. In Noord-China werden voorts groote successen behaald tegen de Tsjoenking-troepen, die niet alleen militair, maar ook politiek van groote beteekenis zijn om den invloed van het nationale China te Nanking te versterken. „Meer schepen, vliegtuigen en troe pen" eischte tenslotte de Australische Minister van Oorlog voor de verdedi ging van het vijfde werelddeel, dat in angstige spanning omtrent de Japan sche voornemens verkeert. Japansche duikbooten belagen het scheepsverkeer tusschen de Ver. Staten en Australië, Port Darwin wordt herhaaldelijk ge bombardeerd, terwijl ook aan de Noordkust van Nieuw-Guinea uitge breide bewegingen der Japanners worden Waargenomen. Hier wordt Wewak tot het sterkste steunpunt in het Zuid-Westelijk deel van den Stil len Oceaan na Rahaul gemaakt, over eenkomstig een verklaring van den Japanschen woordvoerder Jahagi, dat Japan zijn steunpunten zdo versterkt, dat zij ieder oogenblik een groot- scheepsch offensief mogelijk maken. IN ons vorig nummer berichtten wij reeds, dat de regeling van het verkrijgbaar stellen van visch in deze gemeente eigenlijk niemand be vredigde en daaraan groote bezwaren waren verbonden, die aanleiding tot zeer gerechtvaardigde klachten vorm den. Er is inmiddels onderzocht in hoe verre en op welke wijze aan die gere zen bezwaren tegemoet zou kunnen worden gekomen, want dat zoovele menschen dagelijks in de file wachten er. meestal weer even onverrichter- zake naar huis terug moeten gaan, nadat zij enkele uren hebben gewacht, is een systeem, dat met alle beschik bare middelen getracht moet worden te wijzigen. Uit de besprekingen, die thans van gemeentezijde zijn gevoerd met den dienst der Visscherij-inspectie en de controleerende instanties van dien dienst, is wel echter reeds gebleken, dat die bezwaren zich ook in andere gemeenten voordoen en dat het heel mofeilijk zal zijn ze definitief op te los sen. Wel kan natuurlijk een betere re geling worden getroffen voor het wachten in de file door het uitreiken van volgnummers en kan worden voorkómen, dat uit één gezin meerdere leden in de rij gaan staan, om zoodoen de verschillende porties visch te be machtigen, doch de principieele fout, namelijk, dat men tevoren nooit weet wanneer er vischventers met visch komen en hoeveel, is niet zoo gemak kelijk goed op te lossen. Maatregelen zijn echter inmiddels reeds genomen (en waren reeds ver schillende weken in uitvoering), dat scherp wordt gecontroleerd, of inder daad alle vischventers, die visch aan den afslag te Spakenburg via de ven- tersvereenigingen aldaar ontvangen, ook inderdaad met die visch verschij nen op de verkoopplaatsen, die hun zijn medegedeeld, en of inderdaad al daar werkelijk alle door den venter ontvangen visch daar ook wordt aan gebracht. Degenen, die minder visch aan de verkoopplaats aanbrengen, dat zij hebben ontvangen, stellen zich aan zeer scherpe coirtclieiïï&atïl^fei - bloot, waarbij de uitsluiting van den betrokken venter voor geruimen tijd een goede preventieve werking heeft. Gebleken is echter, dat aan den af slag te Spakenburg de visch wordt verdeeld via de verschillende ventere- verepnigingen voor in totaal niet min der cfan 15 gemeenten, die alle op Spa kenburg als aanvoercentrum zijn aan gewezen. Onder die 15 behooren naast Soest en Baarn ook Amersfoort, Bus- sum en Naarden. De verdeeling van de beschikbare hoeveelheid visch is dus niet zoo héél gemakkelijk en Soest en Baarn krijgen natuurlijk slechts hun evenredig deel, terwijl de venters op toerbeurt aan de beurt ko men. De groote moeilijkheid te Spa kenburg zit echter in het feit, dat aanvoer van'versche visch zoo'n on berekenbaar element in zich voert; immers moet men steeds wachten, tot dat een botter van de vangst terug keert en dat staat nimmer van tevo ren vast. Het kan binnen enkele uren zijn, het kan, ook nog best een dag duren, voor een bepaalde botter bin nen loopt. Dan weet men ook nog niet, hoe of de vangst is geweest, zoodat tevoren vrijwel nimmer kan worden voorspeld, wanneer er voldoende aan voer van visch zal zijn, die in staat stelt aan een bepaalde gemeente een kwantum daarvan toe te wijzen. Die toewijzingen kunnen dus eerst op het allerlaatste oogenblik verstrekt wor den en de menschen in de 15 ge meenten kunnen dus ook niet van te voren op de* hoogte worden gebracht met de wetenschap, of er visch komt of niet en zoo ja, wanneer precies. Nu is het met visch een andere zaak, dan met vleesch Dit laatste kan gevoegelijk een paar dagen in de koel cel worden opgeslagen, de porties ge reedgemaakt en voor het publiek de verkrijgbaarstelling worden aange kondigd. Dat gaat echter met versche visch niet zoo, deze moet zoo spoedig mogelijk verkocht worden en kan eigenlijk niet eens goed één dag In een koelcel bewaard worden; als het goed is moet zij denzelfden dag nog ver kocht worden. Gerookte paling zou natuurlijk wel even bewaard kunnen worden, doch waar gerookte paling door de venters tegelijk met andere versche visch verkocht wordt, hangt het een noodzakelijkerwijze aan het andere samen. Ook ondervindt 't bewa ren van visch voor de venters allerlei practische moeilijkheden, die bezwaar lijk opgelost kunnen worden. Desalniettemin worden momenteel door de betrekkelijke autoriteiten toch nog maatregelen in overweging geno men, die zooveel als mogelijk is te gemoet zouden kunnen komen aan de gerezen bezwaren en gehoopt mag thans alleen maar worden, dat het mo gelijk zal blijken de klachten groo- tendeels te niet te doen. Nadere mededeelingen omtrent den aard der nader te treffen maatregelen zullen door ons nog nader worden ge publiceerd, zoodra het overleg daar over beëindigd is. Dit laatste wordt zooveel mogelijk bespoedigd. I

Soester Courant | 1943 | | pagina 1