Baarn Soest m Uuw-elijfk. Soesterberq Voor de Vrouw EEN WEDERZIEN 0E BALIE. lJÏ/ifya' \7e De Vischvoorziening te Soest. OMROEPERS PALING IN BESLAG GENOMEN. Op den Bisschopsweg werd een wiel rijder aangehouden die een partij pa ling vervoerde, welke te groot was dan alleen voor eigen gebruik. De pa ling werd in beslag genomen en de man kreeg een bekeuring. BEROEPEN. De Ned. Herv. Gemeente van Lage Vuursche heeft een beroep uitge bracht op Ds. H. N. v. Hensbergen, predikant der Ned. Herv. Gemeente van Over-Langbroek. AMUSEMENTSMUZIEK. De liefhebbers van amusements muziek kunnen a.s. Zondagmiddag hun hart ophalen, nu Dick Wille- brandt s radio- en gramofoonorkest dien middag in Musis Sacrum komt concerteeren. Het orkest komt in zijn volledige bezetting; medewerking verleenen Nelly Verschuur en Jan de Vries. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Met ingang van Zondag is ook in on ze gemeente een vermakelijkheidsbe lasting ingevoerd, waarmede Baarn dus niet langer meer een witte raaf tusschen de omliggende gemeenten is, want elders kende men deze belasting reeds sinds jaren. Voor 1943 werd de opbrengst van deze belasting begroot op 3000..terwijl men van gedachte is, dat zij voor volgende jaren 3500.- zal opbrengen. Vermoedelijk zal het bedrag van 3000— wel niet bereikt worden, daar het eerste halfjaar bijna met aan de opbrengst zal bijdragen gezien het feit, dat het vacantieseizoen nadert en gelet op de huidige beper king in het uitgaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau werden als gevonden aangegeven de onderstaande voorwerpen: Zilveren rozenkrans; étui met distri butiebonnen; broche; sleutels aan nng; haarlint; bonnen voor scheer- zeePi glacé handschoen; broodbonnen; paar heerenhandschoenen; twee plan ten. GLAS OP DEN WEG. „Glas op den weg, bandenpech". Deze slagzin mogen dié personen zich wel eens in het geheugen pren ten, die flesschen of glazen op den weg stuk laten vallen en niet de moei te nemen de scherven op te ruimen. Juist nu het bij ieder zoo critiek wordt met de fietsbanden, heeft er nog nooit zooveel glas op de straat ge legen als thans. Dit is geen verwijt aan de gemeentereiniging, maar aan de weggebruikers zelf, die blijkbaar geen oog hebben voor de belangen van anderen. Het is zoo'n kleine moeite, als men scherven maakt, déze aan den kant van den weg te deponeeren, in- plaats van die scherven midden op den rijweg te laten liggen. Blijven de brokken glas op den rijweg liggen, dan worden ze door de wagens aan splin ters gereden en juist die kleine splin ters zijn zoo funest voor de rijwiel banden. Laat ieder deze waarschuwing ter harte nemen! KANTONGERECHT AMERSFOORT POGING TOT INBRAAK. In huize Peking is een poging tot inbraak gedaan, door aan de achter zijde van het huis een ruit uit te snij den. Door dit uitsnijden brak de ruit echter en dat maakte blijkbaar zooveel lawaai, dat de inbrekers weer onver - richterzake de vlucht namen. Er wordt niets vermist. EEN JUBILEUM. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van zijn zaak, heeft de heer A. J. Hertogh, Vrijdagmiddag j.1. in zijn winkelpand een druk bezochte receptie gehouden. Vele particuliere en zakenvrienden zoomede zijn buren, zijn den jubilaris dien dag geluk komen wenschen of zonden een bloemengroet. De in in richting zoo gezellige aandoende win kel bevatte dan ook in het middaguur een schat van fraaie bloemen. Onder hen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, bevonden zich af gevaardigden van den plaatselijken Middenstand en van Baarn's Bloei terwijl ook de V.V.V. „Soest-Vooruit"' bij monde van haar voorzitter, den heer J. A. G. Batenburg, den jubilaris kwam complimenteeren. Dat de heer Hertog, in den loop der jaren dat hij, penningmeester van onze V.V.V. is, vele vrienden buiten de ge meentegrenzen heeft gemaakt, bleek dezen middag overduidelijk. Veertig jaren zaken doen, is een heele tijd en de heer Hertogh heeft er in die periode heel wat zien komen en gaan. Het is nu al weer dertig ja ren geleden, dat hij zich in het pand Laanstraat, hoek Oranjestraat, vestig de. Waar blijft de tijd! ONVOLDOENDE VERDUISTERD. Een bewoner van den Verl. Postweg kreeg een bekeuring voor onvoldoen de verduistering van zijn woning. Te vens werd voor drie dagen het licht afgesneden. BEKEURINGEN. Op Maandag j.1. werden twee personen bekeurd voor het feit, dat zij zich na 20 uur buiten bevonden. Twee vrouwspersonen voor het feit, dat zij zich 's nachts in den verboden tijd op straat bevonden. Twee personen voor overtreding der Motorrijtuigenbelas tingwet. Een wielrijdster voor het ver voer van een tweeden persoon boven de tien jaar op haar rijwiel. Wenscht U op zeer discrete wyze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. GROENTESOEPEN. Het kooknat van groenten is geurig en smakelijk en bevat stoffen, die voor de voeding noodig zijn en die niet ver loren mogen gaan. Blijft er bloemkool water of spinazienat over, dan is hier van in een oogenblik een goede soep te maken. Een bouillonblokje of aro ma verhoogt de smaak van het nat, peper- en nootmuskaatsurrogaat kruidt het aangenaam en een gerasp te rauwe aardappel of wat vlugkoken- de gortmout geeft de gewenschte dik te. Een paar stukjes bloemkool of een lepel spinazie er nog doorgeroerd en de soep is klaar. Doch niet alleen van restanten, ook van versche groen ten is in weinig tijd een soep te brou wen. Een preisoep, een uiensoep, sel derijsoep, wortelsoep en koolsoep zijn in ons land weinig bekend, maar wor den door de kenners niet versmaad. Groentesoep van één groente. 100 gr. groente, als postelein, spina zie, worteltjes enz., 1 liter water, 2 rauwe aardappelen of 60 gr. gortmout, zout, kruiden, aroma of 2 bouillon blokjes. De groenten schoonmaken en klein snijden. In kokend water de bouillon blokjes oplossen, de kruiden, het zout en de groenten toevoegen en 5 minu ten zachtjes laten koken. De aardap pelen boven de pan fijnraspen of de gortmout toevoegen. De soep nog 5 min. laten koken en met zout en aroma op smaak brengen. Het is gedetineerden of gevangenen niet kwalijk te nemen, wanneer zij elke gelegenheid, welke hun geboden wordt aangrijpen om er eens tus- schenuit te kunnen gaan, zij het dan oqk onder geleide van een maréchaus- sée. Zulke gelegenheden doen zich voor wanneer zoo iemand tijdens zijn gevangenschap nog iets met den Kan tonrechter heeft te vereffenen. Dan komt het vaak voor, dat. moeder de vrouw tijdig op de hoogte wordt ge bracht met het bezoek van manlief aan een of ander Kantongerechtsge bouw en dan wordt er voor gezorgd, tijdig aanwezig te zijn, opdat men el kaar dan nog even kan spreken, het geen, en dit is zeker prijzenswaardig, door den begeleidenden man dan ook wordt toegestaan. Zoo'n geval deel zich voor toen de Amsterdammer J. D., die een straf van vier maanden op het'fort Spijkerboor moet uitzitten, voor den Amersfoortschen Kantonrechter moest verschijnen. Hij kon destijds, toen hij in Baarn werd aangehouden geen per soonsbewijs toonen en voor dit feit moest hij zich verantwoorden. Hij vertelde zijn persoonsbewijs verloren te hebben, 't Bleek, dat aan dit verlie zen meer vastzat, maar dit wilde de Kantonrechter buiten beschouwing la ten. De man werd veroordeeld tot J 3.— subs. 1 d., waartegen hij geen bezwaar had. Wanneer zijn vrouw het geld bij zich had, kon wel direct wor den betaald. Na het vonnis ging verd. snel naar buiten, waar hij zich eenige oogenblikken met zijn vrouw kon on derhouden. Controle te Soesterberg. Op een regenachtigen avond in Ja nuari stond een politieman te Soes- terberg op post voor het maken van processen-verbaal tegen wielrijders, die door leden van de Duitsche Weer macht werden aangehouden wanneer de fietslantaarns te veel licht uit straalden. Het echtpaar M. uit Zeist werd ook aangehouden en bij den po litieman gebracht. Beiden maakten gebruik van een goedgekeurd verduis- tenngslampje, maar de verf was er wat afgegaan en daardoor scheen er te veel licht door. De Kantonrechter weet welke moeilijkheden daaraan soms verbonden zijn en informeerde nauwkeurig of verd. ook in de mee ning konden hebben verkeerd, dat hun lampjes nog aan de voorschriften vol deden. De politieman gaf dit toe, maai er scheen dien avond toch te veel licht door en daarom stonden de Duitsche politiemannen ook in hun recht, toen zij verd aanhielden. De Ambtenaar eischte J 6.subs. 3 dagen, doch de Kantonrechter vonniste met f 2 subs. 1 dag. Ambtenaren moeten correct zijn. Ja, ambtenaren moeten correct zijn in alles. Dit ondervond een Soester ingezetene, ambtenaar op een kantoor van de Voedselvoorziening te Lage Vuursche. Deze had n.1. op den Wiek- slooterweg zonder licht op een fiets gereden, zonder voor- en achterlicht nog wel. Hij beriep zich op het feit dat het dien avond lichte maan was maar, zeide de Ambtenaar, dat gaat toch niet op. Een ambtenaar moet in alles correct zijn. In verband met zijn geringe inkomen werd verd. veroor deeld tot 4.— subs. 2 dagen. Tuchtvol gedrag. De Ambtenaar van het O.M., mr. Van Oppenraay, geeft goede wenken.' Zoo zeide hij tegen een voorman van den N.A.D., dat een arbeidsman zich tuchtvol moet gedragen. Inderdaad. Op 8 December van het vorige jaar had een voorman van den N.A.D. een cigaret gerookt in een niet-rookeoupé van de Ned. Spoorwegen. Hij vertelde, dat een wagon derde klasse vrij ge maakt moest worden voor een joden- transport en zoodoende werden de rei zigers naar een coupé tweede klasse verwezen. Zonder erg kwam verd. in een niet-rook-coupé terecht, waar hij werd ontdekt door den chef, die pro ces verbaal opmaakte. De arbeidsman gaf het verkeerde van zijn daad toe en nam genoegen met zijn vonnis, 2.— subs. 1 dag. Roekelooze daad met ernstige gevolgen. Een chauffeur te Maarsbergen was op zekeren avond in Januari met zijn auto door een reeds neergelaten spoor boom gereden, terwijl een trein met groote snelheid naderde. De gevolgen waren ontzettend. De auto werd to taal versplinterd. De chauffeur was tijdig uit den wagen gesprongen. De man verklaarde, dat de roode stop lichten met brandden en na het onge val wel. Uit getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat verd. ter plaatse roeke loos had gereden. De dienstdoende chef verklaarde uitdrukkelijk, dat hij, voor dat de boomen werden neergelaten, eerst de roode stoplichten had ont stoken, een handeling, welke men als t ware automatisch verricht. De Kan tonrechter was van meening, dat verd. zoodanig had moeten rijden, dat hij voor elke reactie op den weg kon stop pen. Zoo had hij ook moeten zien, dat de spoorboomen waren neergelaten. Bovendien verklaarden eenige getui gen dat zij op dit tijdstip nog vrij goed onden zien. Na hoor en wederhoor werd verd. veroordeeld tot f 20.— subs. 10 dagen. DE VLEESCHBON 19 VOOR 28 DAGEN GELDIG. Dus tot 29 Mei a.s. Deelen van den Nederlandschen landbouw zijn de laatste week op groote schaal in gebreke gebleven t a v hun afleveringsplicht. De aanvoer op de abattoirs is derhalve niet .voldoen de om de bevolking volgens 'de plan nen van vleesch te voorzien. Dat is de reden, waarom de bekendgemaakte vleeschbon 19A en B op het oogenblik niet gehonoreerd kan worden. Zooals onlangs werd medegedeeld geven de bonnen 19A recht op het koo- pen van 100 gr. vleesch met been, de bonnen 19B op het koopen van 25 gr. vleesch met been, in den tijd van 2-15 Mei 1943. Dit rantsoeneeringstijdvak moet om bovenvermelde reden met 14 dagen tot 29 Mei 1943 verlengd wor den. Men zal dus met het op de bon nen 19A en B verkrijgbare rantsoen niet zooals anders 14 dagen, maar 28 dagen moeten doen. Niet getroffen worden door dezen maatregel de werk lieden, die zwaren, zeer zwaren, lang- durigen en nachtelijken arbeid ver richten. Zij krijgen van 16 Mei af op speciale bonnen van hun' distributie kaart zoowel het normale rantsoen als het bijzondere rantsoen voor 14 dagen De hervatting van de normale vleeschverdeeling hangt af van de houding der boeren. Nadere bijzonder heden zullen te zijner tijd bekendge maakt worden. OMRUILEN VAN DE BOTER BONNEN 13 EN 17. Voor „rantsoenbonnen". Aangezien de geldigheidsd uur van k bonnen »boter 13A", „13B boter", öf €n »17B boter" in tegen- e mg met hetgeen in de bonnenlijst is vermeld, op Maandag 10 Mei 1943 zou afloopen en de mogelijkheid be slaat, dat nog niet alle verbruikers op deze bonnen boter, margarine, rund- vet of bak- en braadvet hebben kun nen verkrijgen, kunnen zij, die ge noemde bonnen nog in hun bezit heb ben, deze tot en met Zaterdag 15 Mei a-s. bij de plaatselijke distributiedien' s en inwisselen tegen rantsoenbonnen voor boter, welke, zooals bekend, een onbeperkten geldigheidsduur hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Duimstok, Verlengde Dalweg 16, aarnhuissleutel, Soesterbergsche- straat 4; koperen oorbel, Beetzlaan 83; -arie snelbinder v e rijwielf Kerk- Pa Ïri armbandje met steentjes, ^arKiaan 9; portemonnaie met inhoud, Kerkstraat 10c. vJT' .?79/1- Verantwoordelijk voor het redactioneele gedeelte van den inhoud: Haver, Hoofdredacteur. Soestdijk. erantwoordelijk voor de advertenties: J. Immerzeel, Soestdijk. Uitgave en druk van: N.V. Eerste Soester Electri- sche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk. Kengetal: K 2353. CLANDESTIEN ROGGE VERVOERD. Wegens het clandestiene vervoer en het ongerechtigd verhandelen van een hoeveelheid rogge, is alhier aangehou den en in verzekering gesteld A. G. van D., wonende alhier. DIER AAN EEN RIJWIEL GELEIDEN. De Soester inwoner H. E. K., geleid de dezer dagen een dier, terwijl hij op een rijwiel zat, hetgeen, met het oog op het gevaar, dat daaraan voor de andere weggebruikers is verbon den, verboden is. Hij kreeg deswege een proces verbaal. JONGETJE WEGGELOOPEN. Een klein jongetje, Dick heetende, was uit Baarn weggeloopen en aldaar op een wagen, bespannen door een paard gekropen en*aldus medegereden naar Soest, alwaar hij er af ging. Hij werd alhier opgevangen en in den loop van den dag van hier weer op gehaald door zijn moeder. VERDWAALD MEISJE. Een 9-jarig meisje, afkomstig uit Baarn, dat alhier was verdwaald, werd naar het politiebureau alhier overgebracht. Later op den dag werd zij door hare onderwijzeres opgehaald en weer naar Baarn teruggebracht. SUIKERBONNEN VERVALSOHT. Het vervalschen van suikerbonnen schijnt hand over hand toe te nemen. Zoo was het thans weer J. M., te Soest wonende, die er eenige vervalscht bleek te hebben. Hij werd ter zake van dat feit in arrest gesteld, terwijl de politie deze zaak verder in onderzoek heeft genomen. MANTELPAKJE VERDUISTERD. Door Mevr. R., alhier woonachtig, werd bij de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele een jasje van een mantelpakje, dat zij aan iemand anders tijdelijk uitgeleend had, was verduisterd. De politie onderzoek dit geval thans. MINDERJARIG MEISJE AANGE HOUDEN. Bij de Soester politie was het ver zoek binnengekomen om het 15-jarige meisje N. v. D., dat te Amsterdam de ouderlijke woning was ontloopen zon der voorkennis en goedvinden harer ouders, alhier op te sporen, uitgaande van de Amsterdamsche politie, die vermoedde, dat het meisje alhier ver toefde in een Jeugdherberg. Inder daad werg zij in de Jeugdherberg aan de Parklaan aangetroffen en naar het politiebureau overgebracht. Later is zij vandaar door haar vader afge haald. SCHOORSTEENBRANDJE. Maandagmiddag bluschte de Brand weer een klein schoorsteenbrandje aan de Molenstraat bij de familie v. KL Het gevaar, dat was ontstaan door het stoken met veel roet en afzetting ge vende brandstof, was spoedig bezwo ren. Schade werd niet aangericht. PARTIJ MEST GESTOLEN? Door A. L., wonende te Soest, is bij de politie aangifte gedaan, dat te zij nen nadeele een partij mest is gesto len. Den dader, die deze mest ont vreemd had, wees hij de politie aan. Deze onderzoekt thans, in hoeverre hier van diefstal sprake kan zijn. 'MT -p\J f"* juist thans.... want zij staat in je j maag en smaakt zoo heerlijk Er worden vischknipkaarten ingevoerd. Een omroeper zal den verkoop tijdig aankondigen. ÏN ons vorig nummer vermeldden wij uitvoerig, welke bezwaren er ver bonden waren aan de vischvoor ziening, speciaal in de gemeente Soest en deelden wij mede, dat op initiatief van den Burgemeester overleg was gepleegd met de betrokken autoritei ten, ten einde te zien, of een bevredi gende regeling in dit opzicht zou kun nen worden getroffen. Dat overleg heeft inmiddels plaats gehad en heeft naar wij stellig meenen zeer be vredigend resultaat opgeleverd. Als gevolg van de gehouden be sprekingen treft men elders in dit nummer aan een officieele bekendma king van den Burgemeester, waarbij de hoofden van gezinnen, die in aan merking wenschen te komen voor het koopen van visch, worden opgeroepen zich te vervoegen aan het kantoor van den Gemeentelijken Keuringsdienst, terrein van de N.V. Centrale Slacht plaats (Abattoir), Lange Brinkweg 43, ten einde aldaar zich op te geven, om een z.g. „vischknipkaart" te ntvangen. In die publicatie staat vermeld wan neer precies de gezinshoofden of iemand van hunnentwege deze opgave kunnen komen doen; de gelegenheid daartoe bestaat op a.s. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag en de gegadigden zijn alphabetisch opgeroepen, al naar mate den aanvangsletter van hun ach ternaam. Men moet zich nauwkeurig aan de thans gepubliceerde regeling houden. Ieder, die t.z.t. visch wil be trekken, moet zich op een der aange geven dagen bij den Keuringsdienst melden onder vertoon van de distribu tiestamkaart van het hoofd van het gezin (dragende als gestempelde aan duiding „Hoofd"). Wie niet op een der drie aangewezen dagen verschijnt, zal niet meer in aanmerking kunnen wor den gebracht om visch te koopen en uitzonderingen daarop kunnen onmo gelijk toegestaan worden. Wil men visch kunnen koopen van de vischven- ters, die in deze gemeente komen, dan moet men allereerst op de gemelde drie dagen zich bij den Keuringsdienst vervoegen, en anders komt men daar voor niet meer in aanmerking. Zij, die afwezig zijn of ziek zijn, kunnen een huisgenoot of andere vervanger zenden, mits in het bezit van den distributiestamkaart van het betrok ken gezinshoofd. Voor groote gezin nen, namelijk zinsleden, mo* stamkaart var ook de distrit le gezinsleder want deze „vischknipkaa Bij de aan: ringsdienst mi knipkaart", c 3 cent betalen administratiev de kaarten en van omroepen Aan de ver visch komen v den Burgeme worden opgele veren telefonis onder opgave veel en welk komen. Alsdar uitzoeken hoe- verkoop besch: den vastgestel nummerde „vi: in aanmerking lijkheid was r houders der kaarten gewas voor hen visch Dit is opgelo den „omroepej straten het ver zal bekend ma! De „vischkn betrokkenen, n post toegezond In ons volge op het geheele nog uitvoeriger BEKENDMJ REGELING Zij, die in aa komen voor aa ten zich hiervc kantoor van de van Vee en Vle de N.V. Centra Lange Brinkwt gende dagen DONDERDA 12.30 en van 1. letters A tot er VRIJDAG U uur en van 1.3 letters I tot en ZATERDAG 12.30 uur voor c Stamkaarten het gezin moet bracht. Voor gezinner nen moeten de geheele gezin i* De Soester Boodschappendienst vervoert Uw goederen in Soest en omgeving per car rier of transportrijwiel, v. Weedestr. 52. Tel. 2263 Aanbevelend A. QUIK. Gevraagd MEISJE vo morgen- of middaguren. K ninginnelaan 85, Soestdijk. BOEKEN, encyclopaedie- ën, standaardwerken, ook losse deelen, te koop ge vraagd. Br. m. omschr. en prijs Jan Bloemsma, Bach- kade 13. Groningen. Mevr. Moens, Willem de Zwijgerlaan 33, Soestdijk, vraagt een MEISJE voor de ochtenduren, van 9 tot 1. Ik zoek voor mijn meis. R.K., een BETREKKIN voor vijf heele dagen p. wee Mevr. Valks, Burg. Groth straat 47A, Soestdijk. Tel< 2732. TE KOOP w.z. trouwj; pon, m. klein sleepje, m handsch., ond.j. en kouse m. 40-42, prijs 65.Kerl dijk, Klaarwaterweg No. Soest. Wie levert mij eenige zal ken GRAS per week? Vas afnemer. Adres J. v. Ho slot, Vredehofstr. 11, Soes dijk. ZOO LANG DE VOORRAAD STREKT: Goede kwaliteit bruine en zwarte schoen crème. Oude kwaliteit leder- vet. Doozen of potjes mede- brengen. J. J. v. Kopperen, i hanjef Bo'ering,' V. Weedestraat 49, Soestdijk. I - PLAATSING GEZOCH voor net meisje, uit bete Chr. milieu, als hulp in c huish., liefst Baarn. Goec voeding boven hoog salari Intern. Br. No. 110, Boek Baarn. TE KOOP GEVRAAGD, te Baarn, Soestdijk of Soest Middenstandswoning, bur gerwoonhuizen of bouwter rein voor geldbelegging. Van de Berg, Nassaulaan 11, Soestdijk. TE KOOP GEVRAAGD houten gebouwtje, groot 4 6 Mtr. (of grooter). Robbers* Nassaulaan 14, Baarn. Juffrouw alleen vraagt ZIT- en SLAAPKAMER TJE, gedeelt. gemeubileerd. jLiefst omtrek Laanstraat, zoo spoedig mogelijk. Br. No. 52, Boekhandel Boering, Baarn. WIE RUILT RIJLAARZE] (z. g. a. n.), maat 44, voo maat 46? Sophialaan 31 Baarn. TE KOOP: een markies, Mtr. B.W. vlucht 1.60 Mtr 80.Twee ijskasten 0.75 0,75 x 0,60 M. a 75.—. An tiek buffet 175.—. Robber se, Nassaulaan 14, Baarn.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2