STRIJD TOT HET - UITERSTE IN TUNESIË. voor SOEST en BAARN AANMELDING VOOR Eerst voor hen, die De verjaardag van den Leider. Sobere, doch geestdriftige viering. DEN ARBEIDSINZET, in 1921 geboren zijn. LEEGE WINKELS. De Vischvoorziening te Soest. TUNIS EN BIZERTA. NUMMER 38 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. LoöSe nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 15 MEI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer o.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 peesche Volkerenfamilie, ons gemeen schappelijk grooter Vaderland, waarin geen oorlog meer zijn zal. De Leider dankte» ten slotte voor alle ondervonden kameraadschap en toewijding bij het bereiken van ons gemeenschappelijk ideaal: de weder opstanding van ons Volk uit zijn nood en vernedering. In het Kabinet van den .Leictar te 's-Gravenhage ontving Mussert Duit- sche autoriteiten, Gemachtigden en functionarissen van den Staat. Van de gelegenheid om den Leider geluk te wenschen, werd o.a. gebruik gemaakt door Hauptdienstleiter Schmidt, de Beauftragten Schwebel, Volkers, Schröder en Müller Reinert, terwijl van militaire zijde Oberführer Knapp, commandant van de Nederlandsche Landwacht en Sturmbannführer Ru- henhoff, chef van de Erganzungsstelle, aanwezig waren. Vervolgens maakten hun opwach ting bij den Leider de plaatsvervan gende Leider C. van Geelkerken en M' M. Rost van Tonningen, het Hoofd van de Secretarie van Staat, dr. J. H. Carp, de Gemachtigden van den Lei der* voor Staatsaangelegenheden en adviseurs van den Leider. Er waren voorts deputaties van het Nederland sche Arbeidsfront onder leiding van den Arbeidsfrontleider H. J. Wouden berg, van den Nederlandschen Ar beidsdienst onder leiding van den /N overeenstemming met den ernst plaats geven in de toékomstige Euro-* van het oogenhlik heeft de Bewe ging den 49sten verjaardag van den Leider gevierd. Op volstrekten wensch van den Leider zelf, die daarbij ge heel handelde in den geest, welke op dit oogenblik, nu nieuwe beproevingen over ons Volk zijn gekomen, de Be weging dient te beheerschen. Zóó heeft de Beweging in harte lijke verbondenheid met de nooden en zorgen van ons Volk het ook ge voeld en belééfd. Slechts in talrijke vlaggen* op torens en aan de gevels openbaarde zich deze bijzondere naar buiten. In den kring der Beweging zelf is Musserts' verjaardag op eenvoudige wijze gevierd. Des morgens vond in de groote zaal van den Utrechtschen Stadsschouwburg een bijeenkomst plaats voor alle medewerkers van het Hoofdkwartier der N.S.B. De Secreta ris-Generaal, Ir. C. J. Huygen, sprak den Leider toe. „Voor de eerste maal aldus Huy gen herdenkt gij Uw geboortedag als Leider van het Nederlandsche Volk. De moeilijkheden van het oogen blik zijn groot en de toestand, waarin Nederland verkeert, is somber. Wij waardeeren het en zien het als een nieuw bewijs van Uw groote liefde en hechte verbondenheid aan Volk en Vaderland, dat gij opzettelijk hebt af gezien van een 'openbare en feestelijke viering van Uw verjaardag. Het is de taak der Beweging ons Volk nader tot het nationaal-socialisme te brengen. Gij, Leider, neemt ook daarbij weer den zwaarsten last op Uw schouder. Naar de woorden van den Rijkscom missaris, op 13 December van het vo rig jaar uitgesproken, zult GIJ het zijn en GIJ ALLEEN, die, wanneer de tijd daartoe is gekomen, door den Führer zal worden geroepen, om, vóórdat de nieuwe ordening in Europa zal wor den doorgevoerd, met hem te spreken over de plaats, die ons Volk daarin zal gaan innemen. De historie heeft ons, door den oor log, in zeer moeilijke omstandigheden gebracht. Wij onderschatten de bezwa ren van den huidigen: toestand geens zins. Wij verhelen ons niet, dat er bij enkelingen twijfel is ontstaan aan den goeden afloop van dezen strijd, zelfs onder deigenen, die, geplaatst op ver antwoordelijke postenonder alle om standigheden onwrikbaar uitdrukking zouden moeten geven aan hun vertrou wen in de toekomst. Zij hebben een verkeerde, een onvolledige opvatting van het begrip „trouw". Onze trouw wordt geschraagd door de wetenschap en door het vaste geloof, dat wij over winnen zullen, wat ons ook persoon lijk overkome. Onze trouw aan U, Lei der," is trouw aan het Nederlandsche Volk, waarvoor Gij altijd op de bres hebt gestaan. Onze trouw is trouw aan Nederland en aan het nieuwe Europa, trouw aan den Germaanschén Führer Adolf Hitier." Ir. Huygen maakte zich de tolk van de geheele Beweging, met het uitspre ken van den innigen wensch, dat de Voorzienigheid Mussert kracht en ge zondheid zal geven om zijn historischen arbeid voort te zetten. Hierna bracht de Gemachtigde van den Leider voor de Financiën, Van Bilderbeek, verslag uit van de verlo ting ten bate van Gezins- en Jeugd zorg. Onder stormachtig gejuich deel? de hij -den Leider mede, dat ter gele genheid van zijn verjaardag woor dit doel het groote bedrag van 90.000. bijeen is gebracht. De Leider zeide verheugd te zijn, bij de intrede van zijn 50ste levensjaar, temidden van zijn kameraden te zijn. Ook ik heb niet verwacht, aldus de Leider, dat het afgeloopen jaar zoo moeilijk en donker zou zijn. Steeds duiken nieuwe moeilijkheden op, die overwonnen moeten worden. Ik heW indertijd tegen den Führer gezegd, dat het leiden van een autoritaire Bewe ging in een bezet gebied, waarlijk niet eenvoudig is. Twijfel echter niet, ka meraden KARAKTER EN FAT SOEN ZULLEN TENSLOTTE OVER WINNEN. Wij moeten ons Volk eèn Commandant De Bock, van den Ne derlandschen Landstapd onder leiding van Boerenleider Roskam en vaii den Nederlandschen Volks^ienst onder lei ding van den Directeur-Generaal Van Vloten: Klokslag kwart voor drie betrad de Leider wederom de Schouwburg te Utrecht, voor het uitreiken van de eereteekens „Strijd en Offer" en „Die nen en Volharden". Na de uitreiking nam de Leider het woord. „Wij", aldus Mussert, „zijn in ons Volk de pioniers van de revolutie, die over Europa is gekomen en waardoor een groote volkerenfamilie zal ont staan, die solidair zal staan tegen bolsjewisme en kapitalisme en beide buiten Europa zal houden." De Leider eerde de eenvoudige wer kers in onze rijen en zeide, dat door hen de Beweging onaantastbaar is. Er komt een nieuw Europa. Wanneer gij dat geloof blijft behouden, ook in de zen tijd, nu ik nog niet voor U kan doen wat ik zou willen, deert de hoon en het misverstand U niet. Met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus en een drie werf Hou Zee, werd de bijeenkomst besloten, waarna de Leider naar Paus huize vertrok. Daar bestond gelegen heid allereerst voor deputaties, func tionarissen en daarna voor ieder lid der Beweging om den Leider geluk te wenschen. Van deze gelegenheid is een zeer druk gebruik gemaakt. Om vijf uur stond voor het gebouw een steeds groeiende rij mannen en vrouwen. Zij allen hebben den Leider de hand ge drukt en hem een nieuw strijdbaar jaar toegewenscht om ons Volk naar een gelukkiger toekomst te leiden. Zooals uit den in dit nummer gepu- bliceerden oproep tot aanmelding voor den Arbeidsinzet blijkt, moeten al le mannen, die in het jaar 1921 zijn geboren, dus zij, die in 1943 reeds 22 jaar zijn geworden en zij, die in dit jaar dat alSnog worden, zich melden aan het Gewestelijke Arbeidsbureau. Voor de inwoners der gemeente Soest moet die aanmelding ge schieden aan het Gewestelijk Ar beidsbureau te Amersfoort, Hoo- geweg 4, voor de inwoners van Baarn echter aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Hilversum aan de Ministerlaan 10. Zooals uit den oproep blijkt, moet men eerst een aanmeldingsformulier komen afhalen, dat thuis nauwkeurig invullen, indien men werknemer is, er NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT Inlichtiiwen over het dienst nemen van Nederfhndsche vrij willigers bij de Duitsche Zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden facili teiten staan vermeld. (C.N.F. - Pax s). Er zijn in onS land vele leege win kels te vinden. Leeg zijn de étalagéb, leeg de schappen en kasten. Soms schijnt de winkelier een kleinen voor- xaad goederen aangekregen te hebben, dan staat er eeltige uren een lange file menschen voor de deur, doch dit is een uitzondering. Meestal hangt er een bordje met het laconieke opschrift „Uitverkocht." Toch komen er ook klanten, die zich niet storen aan dergelijke bordjes. De winkelier ontvangt hen als goede be kenden, verdwijnt in de huiskamer of duikt onder de toonbank en even later .is de klant aan het gevraagde gehol pen. Het kasregister wordt bij derge lijke transacties echter meestal niet aangeslagen. Er zijn veel van dergelijke winkels in ons land. Zuivelwinkels, dié nooit boter of kaas schijnen te hebben, si garenwinkels, die door hun grossiers stelselmatig worden overgeslagen, kou senwinkels, die alleen nog maar mo dellen etaleeren, slijterijen, waarin niets dan leege flesschen staan. Voor een manufacturenhandel jn Amsterdam stond dezer dagen een groote tien ton's vrachtauto, vol bela den met duizenden paren kousen en sokken, ondergoed, wol, overhemden en andere manufacturen. Deze voor raad kwam uit een woning boven de zaak, de winkel was meestal „uitver kocht." Wie echter met boter, paling of slaolie bij den manufacturier kwam, kon altijd terecht Hier had de prijsbeheersching in gegrepen, tot groote voldoening van de buurtbewoners, die met geld en punten tientallen malen in dezen win kel waren gekomen en even vele malen waren afgescheept. Ondanks dergelijke waarschuwende voorbeelden zijn er nog altijd veel te veel dergelijke zaken. Meestal wijzen de eigenaren elke medeplichtigheid aan den zvArten handel verontwaar digd van de hand. Zij krijgen zoo wei nig aan, dat slechts bepaalde klanten kunnen worden geholpen, beweren zij. Wat ér niet bij gezegd wordt, fs dat deze bepaalde klanten goederen in ruil geveiO die even schaars zijn en veelal op dezelfde wijze aan de ge- .meeóschap worden onttrokken. Dergelijke winkeliers vergeten, dat zij een belangrijke taak in het distri butieproces te vervullen hebben. Zij hebben vergeten, dat zij vroeger geha merd hebben op de beteekenis van een gezonden middenstand in de volksge meenschap, dat zij steeds wezen op het vertrouwen, dat in hen werd ge steld. Zij zijn echter hard op weg, om dit vertrouwen voor goed te ver spelen. een geteekende en gestempelde ver klaring op doen stellen van zijn werk gever, aangevende den juisten duur der dienstbetrekking en dan het aldus in gevulde formulier persoonlijk aan het betrokken Arbeidsbureau gaan afgeven. Het afhalen der aanmeldingsformu lieren behoeft niet bepaald persoonlijk te geschieden, dat kan men eventueel door een ander laten doen. Grootere bedrijven kunnen de benoodigde aan meldingsformulieren collectief laten halen door een werknemer van dat bedrijf. De afgifte van het ingevulde formulier behoort echter i" elk geval persoonlijk plaats hebben op de aan gegeven data. De oproep tot aanmelding geschiedt per lichtidg, dus thans voor degenen, die in 1921 geboren zijn; verdere spe ciale oproepen zullen telkens opnieuw per lichting worden uitgegeven. Men onderscheide wel het ondér- scheid tusschen aanmeldingsplicht en arbeidsinzet. Onder den aanmeldings plicht vallen allen, althans voor zoo ver zij niét in het bijzonder zijn üitge- zonderd van de aanmelding in de Be schikking, dus ook degenen, die in het bezit zijn van een z-g. „Bescheini- gung"; dit stuk behoort echter bij de aanmelding te worden getoond. Voor zoover dit niet met zooveel woorden uit de Beschikking blijft, zijn Rijks- duitschers van de aanmelding niet uit gezonderd. Zij moeten zich melderrbij den Duitschen deskundigen adviseur van het betrokken Gewestelijke Ar beidsbureau. Uitdrukkelijk zij er echter op gewe zen, dat het doel van den maatregel niet is de tot aanmelding verplichten terstond in te schakelen in het ar beidsproces, doch om de lichtingen na te gaan en om uit te maken, of de betrokken arbeiders zóó zijn te werk gesteld, als in overeenstemming is met den totalen oorlog en om hun even tueel, als dat noodig mocht blijken, een andere werkplaats aan te wijzen. Dat wil dus zeggen, dat niet allen, die zich moeten aanmelden, persé in Duitschland te werk zullen worden gestel^, doch ook in Nederland zal men, na onderzoek van de uitkomsten der gegevens, zooals die op de aan meldingsformulieren zijn vermeld, ook de arbeiders meer rationeel over de verschillende bedrijven verdeelen. Er worden vischknipkaarten ingevoerd. Een omroeper zal den verkoop tijdig aankondigen. Ter aanvulling op hetgeen wij reeds in ons vorig nummer omtrent de nieu we regeling voor de vischvoorziening door middel van vischventers schre ven, kunnen wij nog het navolgende berichten. Zooals men dus weet, kan men nog tot en met heden, Zaterdag, aan het kantoor van den Keuringsdienst, Cen- traie slachtplaats, Lange Brinkweg, zich aanmelden voor een „vischknip- kaart" op vertoon van de distributie stamkaart met de aanduiding „Hoofd" en voor gezinnen van meer dan 5 ge zinsleden op vertoon van alle distri butiekaarten der gezinsleden; in het laatste geval komt men in aanmerking voor 2 vischknipkaarten. Voor elke vischknipkaart moet men 3 cent beta len, ter dekking der onkosten. Na Zaterdag kan men zich niet meer aanmelden en komt men voortaan niet in aanmerking om visch van de ven ters te koopen. Nadat heden, Zaterdag te half één alle gegadigden zich hebben gemeld, volgt eerst de administratieve behan deling der binnengekomen aanvragen. Op den Keuringsdienst worden dan na de aanmelding kaarten uitgeschre ven voor het daar aan te leggen kaart systeem van gegadigden. Na Zaterdag worden alle deze aldus uitgeschreven kaarten gesorteerd straatsgewijze, en daarna genummerd. Van die kaart- systeemkaarten worden daarna ge nummerd „vischknipkaarten" uitge schreven, die aan de betrokkenen per post afzonderlijk zullen worden toe gezonden. Verwacht mag worden, dat> de nieuwe regeling zal kunnen ingaan met ingang van heden, oveï- een week, dus ^2 Mei; het te verrichten nauwkeurige administratieve werk zal wel niet mogelijk maken de nieuwe regeling eerder-te doen ingaan. Aan de venters, die te Soest hun visch komen verkoopen, zal thans door den Burgemeester de verplichting worden opgelegd daarvan den dag te voren telefonisch mededeeling te doen, onder opgave wanneer en met hoe veel en welk soort visch zij zullen kojnen. Alsdan kan de Keuringsdienst uitzoeken hoeveel porties visch voor verkoop beschikbaar zijn en kan wor de') vastgesteld, welke houders der ge- ujst.r.uDrde „vischknipkaarten" ervoor in aanmerking komen. De groote moei lijkheid was nog verder,, hoe nu de houders der betreffende vischknip kaarten gewaar worden, wanneer er voor hen visch verkrijgbaar ia. Dit is opgelost door het systeem van den OMROEPER weer te gaan invoeren. Zoodra be kend is welke nummers der visch knipkaarten aan de beurt komen om er op visch te koopen, zal een omroe per door de betreffende straten rond gaan en met luider stemme en bek kenslag bekend maken, welke num mers aan de beurt zijn en wanneer precies. Waar de „vischknipkaarten", die uitgereikt zijn, straatsgewijze zijn genummerd, vallen al die aart de beurt komende nummers dus in dezelfde straat of in straten vlak bij elkander, zoodat de omroeper alleen maar in een bepaalde buurt behoeft rond te gaan. Vandaar dan ook, dat niet kan worden toegestaan, dat gegadigden zich later, na de eerste aanmelding, nog komen aanmelden^ dat was practisch en de finitief onmogelijk, waar daardoor het geheele systeem op losse schroeven zou komen te staan. De betrokkenen in een bepaalde wijk weten dus via den omroeper, dat e. voor hen visch te koop is eri wan neer. Zij behoeven zich dan op dat tijdstip alleen maar te begeven naar den Keuringsdienst (Openbare Slacht plaats), waar de verkoop van visch plaats heeft. De thans gebruikelijke verkoopplaatsen (politiebureu, plein tje Zwaluwenweg en pleintje Soester- bergschestraat) vervallen dus en al leen aan het Slachthuis wordt visch verkocht, evenals daar de verkoop van vleesch van noodslachtingen is ge- „What price glory?" Het bruggehoofd van de Spil- mogendheden in Noord-Afrika heeft zijn taak vervuld dit is de heldere, duidelijke conclusie, aan Duitsche zijde getrokken uit de' gebeurtenissen in Noord- Afrïka. EN inderdaad kunnen wij, die thans uit ervaring weten, in welk een tempo en op welk een grondige wijze de Organisation Todt een verdedigingswal opwerpt, ons er een voorstelling van maken, hoe de Spilmogendheden thans in alle ge moedsrust, gepaard met de uiterste paraatheid, den volgenden stap der geallieerden, die Noord-Afrika nu ge heel in hun bezit hebben, afwachten. Bij alle vreugdekreten, welke er tlans in het geallieerde kamp ge slaakt worden, nu men eindelijk voor het eerst de troepen van den Spil heeft kunnen terugdringen aan den uiter sten rand van het groote slagveld, doet de toeschouwer, die prijs stelt op een nuchter oordeel, er goed aan te bedenken, dat de Engelschen en Ame rikanen thans na een half jaar einde lijk het doel hebben bereikt, dat zij zichzelf reeds in November 1942 had den gesteld. En om dit te bereiken moesten zij een tienvoudige over macht inzetten van Amerikanen, En gelschen, Franschen, Canadeezen, Australiërs, Nw.-Zeelanders, Britsch- Indiërs en de hemel weet, wat voor landslieden nog meer. Juist het feit, dat deze reusachtige, in de geheele wereld samengeraapte overmacht een half jaar noodig had om het kleine Duitsch-Italiaansche pantserlegertje van Rommel terug te dringen, is wel het beste bewijs voor de kracht van het duikbootwapen. Het maakt ons te vens duidelijk, waarom de Spilmo gendheden in de toekomst in alle ge moedsrust een eventueel geallieerd of fensief tegen Europa van Noord-Afri ka uit, zullen afwachten. Het einde van het bruggehoofd Tu- nis-Bizerta, heeft echter ook een menschelijk element, ^ooals men weet, is het monsteroffensief der geallieer den .gepaard gegaan met groote, bloe dige verliezen. In dit verband doet een bericht in de Daily Herald van 4 Mei j.1. wel zeer tragisch aan. Uit dit bericht blijkt immers, dat de Britsche soldaat, die beide beenen, beide oogen, beide handen, een hand, een voet, of het gehoor verloren heeft, slechts 37 HOOFDKWARTIER VAN £>EN FÜHRER, 12 Mei. Het Opperbevel vSn de weermacht maakt bekend: In Tunesië strijden de Duitsch- Italiaansche troepen in de bergen aan beide zijden van Zagoean tegen den van alle kanten aanvallenden, de sterkste krachten in het vuur bren genden vijand met verbetenheid tot het uiterste. De vijandelijke aanvallen werden ten deele in tegenaanvallen met de blanke wapens afgeslagen. Al le aanmaningen zie hover te geven, zijn door de formaties, die nog munitie en voorraden bezaten, tot dusver van/ de hand gewezen. Aan het Oostfront verliep de dag, afgezien van plaatselijke gevechtsac tie aan het K o e b a n-bruggenhoofd en in de streek van Lissitsjansk, over het algemeen kalm. De luchtmacht bestookte bij dag en nacht met sterke krachten troepencon centraties van den vijand alsmede luchtbases en spoorwegdoelen. In het kustgebied van Sicilië scho ten Duitsche en Italiaansche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht 21 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij een verrassenden duikaanval overdag van de luchtmacht op de ha venstad Great Yarmouth aan de Oost kust van. Engeland werden aanzienlij ke verwoestingen aangericht. Een on zer eigen vliegtuigen wordt vermist. Centraliseerd. De „vischknipkaarten" hebben 32 hokjes, en als iemand visch heeft ge kocht, wojdt zijn kaart in het desbe treffende hokje geknipt, zoodat men niet nog eens kan komen. De verkoop van de visch zal geschieden zuiver in volgorde van de nummers der kaar ten. De laagste nummers hebben dus da eerste keuze; verkocht zal als regel worden 1 pond gerookte paling óf 2 pond versche visch naar keuze voor elke vischknipkaart. Nadat de venters met hun visch aan den Keuringsdienst zullen zijn aan gekomen, zal de aangevoerde visch al daar worden gewogen en gecontro leerd, of de gebx-achte hoeveelheid klopt met de opgave op het geleide- briefj§. Indien dat niet zoo is, wordt een nader onderzoek ingesteld en in dien mocht blijken, dat een vischven- te.' onderweg van Spakenburg naar Soest visch op andere wijze heeft ver kocht, zal hij onherroepelijk voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van visch aan den afslag te Spakenburg worden Uitgesloten; waar hij dan daar toe in dien tijd practisch broodeloos zal worden, wordt verondersteld, dat deze maatregel zeer preventief zal wer ken en niemand het thans meer zal wagen met minder visch aan te ko men, dat hij te Spakenburg heeft orrt- vangen, nu hij weet, dat alles te Soest precies wordt nagewogen. Komt een vischventer niet op den door hem telefonisch aangekondigden tijd of verschijnt hij heelemaal zon der tijdige aankondiging, dan zal het hem niet worden toegestaan zijn visch eerder te. verkoopen, dan nadat de Keuringsdienst de thans getroffen re geling heeft toegepast en de omroe per in de betrokken buurt geheel is rondgegaan. Er zal voor worden ge zorgd, dat met den verkoop der visch aan den Keuringsdienst nimmer eer der wordt aangevangen, dan nadat minstens een vól uur is verloopen na de laatste aankondiging van den om roeper in de betrokken buurt. Ieder heeft dus altijd minstens nog één uur >den tijd, om zich gereed te maken naar het Slachthuis te gaan, en nie mand behoeft bang te zijn, dat met den verkoop eerder wordt aangevan gen, dan dat uur en zeker niet voor het door den omroeper afgeroepen, uur, waarop de verkoop een aanvang zal nemen. indien een venter eerst des namid dags laat en zonder vooraf bericht, met visch verschijnt, zal hij worden verplicht, zijn visch in de koelcel van het abattoir te doen opbergen ep zal de verkoop eerst den volgenden och tend plaats hebben, nadat de omroe per dit zal hebben aangekondigd. Gehoopt mag worden, dat op de bo vengeschetste wijze aan de bezwaren, die gerezen zijn, tegemoet zal kunnen worden voorkomen; vermjjfed wordt, dat zulks wel hfet geval zal zijn. Voor Soesterberg zal een geheel af zonderlijke regelingworden ontwor pen en nader bekend gemaakt, nadat de regeling te Soest is afgewerkt en L'i practijk is gebracht, wat dus zeg gen wil na 22 Mei a.s. BAARN. ÓEVAARLIJK hondje. Een bewoner van de Tromplaan deelde aan de politie mede, dat zijn dochtertje door een hondje was gebe ten, dat daar in de omgeving vrij rondliep. Na onderzoek bleek het hondje toe te behooren aan een bewo ner van de Wassenaerlaan, die meer toezicht er op zal moeten houden. BALDADIGE JEUGD. Bewoners van de Turf straat klaag den over de baldadige jeugd, die op straat het voetbalspel beoefent, waar door de eigendommen van de aanwo- nenden niet worden ontzien. Er zal daar meer politietoezicht komen. GEARRESTEERD. Wegens vermoedelijken diefstal is door'de politie aangehouden en in ver zekering gesteld L. V., alhier wonende. SCHIKT U NAAR DE OMSTAN DIGHEDEN In hotels en restaurants. In hotels, café's en restaurants is het heerschende tekort aan personeel voor het publiek wel zeer voelbaar. Daar komt nog bij, dat de nog beschikbare arbeidskrachten voor de bediening en in de keuken niet steeds volledig be dreven zijn. Zij worden daardoor i zwaar belast en'het is onvermijdelijk, dat het dienstbetoon dientengevolge to: het allernoodzakelijkste wordt be perkt. Dit heeft invloed op de stemming van de gasten, die hieraan niet steeds op gerechtvaardigde wijze uiting ge ven. Natuurlijk is het voor het publiek niet aangenaam, niet op zijn wenken bediend te worden, maar ook de On^ dernemers zouden het graag anders zien. Doch de nood breekt ook de wet ten der beroepsmatige gastvrijheid en voorkomendheid. Het zou voor alle partijen het pret tigste zijn, wanneer dat deel van het publiek, dat zich tot dusverre niet naar de omstandigheden heeft geble ken te kunnen schikken, hiervoor be grip toonde, en bereid zou zijn tot meer inschikkelijkheid. Daarmee be- wijst het den bedrijven, het perso neel. en zichzelf een djenst. shilling ondersteuning per week ont vangt, terwijl thans in Engeland de kosten voor het meest bescheiden, „naakte" levensonderhoud reeds min stens twee pond (40 shilling) bedra gen. Met recht .zullen velen, die dit offensief betaald hebben met hun le dematen, of hun oogen, als zij zelfp voor de geringste genoegéns van dit leven nog afhankelijk blijken tq^zijn van dien typisch Britschen deugd der „liefdadigheid", zich zelf de tragische vraag stellen„What price glory?" Roem, doch tot welk een prijs Bij onze vrijwilligers. Het instellen van het meetapparaat voor het pantserafweerkanon. (SS P.K. Grönert - O- H- P s). KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld fijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen voor familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toe treden. 15-5-'43, 8-15 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmond1 straat 16. 16-5-'43, 8-15 uur: Arnhem, Café Royal. 17-5-'43, 8-15 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstr. 18. 18-5-'43, 8-15 uur: £wolle, Hotel Gijtenbeek. 19-5-43, 8-15 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestr. 20-5--43, 8-15 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 21-5-'43, 8-15 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22-5-'43, 8-15 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 23-5-'43, 8-15 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24-5-'43, 8-15 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Öezui- denhoutscheweg. f

Soester Courant | 1943 | | pagina 1