T A K's Baarn Soest 4%. XXX Wolven in Gooi-en Eemland Soesterberg MIDDENSTANDS DIPLOMA Brandstoffenhandel ALLE RADIOTOESTELLEN VERBEURD VERKLAARD. Een ernstig vermaan :n PONY-TAX DE OVERHEID EN DE ZWARTE HANDEL «RENOVATUM» Eerste Soester Begrafenis- Onderneming Lnclitgevaar Geeft U nu nog op voot onzen gecombineerden, monde lingen en schriftelijken óursus. (Examen 1944). IJ. MEIJER - Diependaalschelaan 268 Hilversum Telefoon 9256 Sobstdijk - Teil. 2180 Ritten voor Zon- en Feest dagen TIJDIG bestellen. v. Weedestr. '41, Tel. 2676 Vondellaan 17, Telef. 2307 SOEST EEN GEHEIMZINNIG GEVAL TE LAGE VUURSCHE. In het bosch onder Pijnenburg, eeni- ge honderden Meters vóór de beken de 300-roedenlaan, staat een zomer huis, hetwelk bewoond wordt door een Amsterdamschen bankier. Dit landhuis, dat den naam draagt v,. i'„Het Leer" is dezer dagen het terrein geweest van e^n geheimzinnige zaak, welke voor alsnog nog niet tot opheldering is ge komen. De bewoner van het huis hoorde Donderdagmiddag, terwijl hij zich op de bovenverdieping bevond, in de be nedenwoning een verdacht gerucht. Hij begaf zich naar beneden om te onderzoeken of er onraad was, waar bij hij ook de woonkamer wilde bin nengaan, doch hierin werd hij verhin derd, omdat de kamerdeur aan de binnenzijde werd tegen gehouden. Hierop ging hij naar buiten, waar hij nog juist 2 dames zag wegloopen. Hij achterhaalde de dames en informeer de,'wat zij in zijn woning hadden uit gevoerd. Terwijl hij deze vraag stel de voegde zich een heer bij de beide dames, die beweerde tot het gezel schap te behooren. De eigenaar van het huis nam hierop de beide dames en de heer mede naar binnen en waar schuwde een in de omgeving wonen den bosch wachter, die de namen van deze 3 verdachte personen- noteerde en een en ander aan de politie te Baarn meldde, met verzoek om het drietal te komen halen. Toen de politie, hoewel er slechts korten tijd was verloopen, aan de wo ning arriveerde, waren de vogels ech ter gevlogen. Wat toch was het ge val? Terwijl het heele gezelschap in de woning vertoefde, in afwachting van de komst van de politie, waren 2 mannen, met automatische pistolen gewapend, de woning binnengedron gen. Onder bedreiging van de wapenen hadden zij de gearresteerde dames en de heer in vrijheid gesteld en boven dien van den boschwachter het papier afgenomen, waarop deze de namen van het drietal had genoteerd. De 3 verdachten en de 2 gewapen de mannen verdwenen hierop op 3 fietsen in het bosch, nadat zij zich eerst voorzien hadden van kleeren van den bewoner van het huis. Donderdagavond ontving de bewo ner een telefonische mededeeling, dat de kleedingstukken weer te zijner be schikking op een bepaalde plaats in het bosch waren neergelegd, waar hij ze inderdaad ook vond. De politie hield Donderdagavond te Baarn een 19-jarig meisje aan, dat zich na 9 uur op straat bevond. Dit meisje bleek een der gezochte dames te zijn en te Blaricum thuis te behooren. Haar verhoor leverde tot dusver nog niets op. CLANDESTIEN GESLACHT. Te Lage Vuursche kon een partij varkensvleesch worden achterhaald, hetwelk van clandestiene slachting afkomstig was. LUTHERSCHE DIENST. De Kerkdienst van het Ned. Luth. Genootschap, afdeeling Baarn, zal dit maal worden gehouden in de zaal van het Nutsgebouw, Penstraat. Zooals ge bruikelijk, vangt de dienst te 30.30 uur aan; voorganger is Ds. L. Schutte, van Amsterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Postkantoor werd geduren de de maand April op Spaarbankboek jes ingelegd 88.888.86 en terugbe taald 43.448.98. Er werden 45 boek jes nieuw uitgegeven. SCHOUWVOEiJNG. Het Waterschap „De Drie Zielen en de Geeren" houdt de jaarlijksche voor- Jaarsschouw over de wegen, watergan gen en slooten, op Donderdag 20 Mei a.s. OP JACHT NAAR LEVENS MIDDELEN. Onbekenden zijn de villa binnenge drongen van den heer T. aan den Am- steittamschestraatweg. Hun bezoek gold in hoofdzaak den kelder van het huis, waar diterse levensmiddelen werden weggehaald. ELKE tijd heeft zijn zorgen en zijn jacht om er aan te ontko men. In de 16e eeuw ging Gooi en Eemland gebukt onder een wol- venplaag, welke een vereende bestrij ding noodzakelijk maakte. Men ging over tot het organiseeren van gewes telijke drijfjachten, uitgeschreven door de Staten van Utrecht, maar al spoe dig bleek, dat men er op deze wijze alleen niet kwam. Daarom gingen de Staten er in* 1588 toe over een premie uit te loven voor eiken doodgeschoten wolf; doch ook dit had niet voldoende succes. De broodjagers bepaalden zich liever i)ij de „harten, hasen ofte co- nynen dan zich met de gevaarlijke wolven in te laten! De toestand werd blijkbaar critiek, want 4 jaar na het uitloven van de premie, schreven de Staten v. Utrecht opnieuw een nu algemeenen wol venjacht uit, waaraan alle weerbare, mannen moesten deelnemen. Men zou bij Muiderberg beginnen en vandaar af dit wild opjagen, waarbij de ge- heele streek tot Grebbéberg toe, gezui verd moest worden. Of het gekozen jachtterrein te groot is geweest, dan wel dat de wolven zich niet zoo gemakkelijk lieten vangen, het volgende jaar, 1593, was er in elk geval weer zoo'n drijfjacht noodig, welke ditmaal onder de persoonlijke leiding van den Baljuw van Eemland stond. In datzelfde jaar werden ook de pre mies weer verhoogd en wel ineens ver dubbeld, maar het gedoode dier moest nu aan de Staten worden uitgeleverd. Wie de verblijfplaats van een wolf op spoorde en hiervan kennis gaf, ont ving eveneens een premie en wie een wolf den eersten messteek toebracht, ook. Het vinden van een nest jonge wolven werd eveneens beloond, mits de diertjes bij de Staten werden be zorgd. Een dikke vijftig jaar later werden de premies alweer verhoogd, waarbij bepaald werd, dat voor een wijfjes- wolf een iets hoogere uitkeering zou worden gegeven, dan voor een reu. Zoo langzamerhand begon deze jacht attractief te worden! Waren dit alle maatregelen van de gewestelijke overheid, plaatselijk zat men ook niet stil om het kwaad te be zweren en daarom gingen eenige dor pen gezamenlijk ter wolvenjacht. In het jaar 1612 bleken deze dieren het allergevaarlijkst te zijn in de bosschen rónd Hilversum en Baarn en "dit was aanleiding, dat de Schouten uit de verschillende dorpen te Hilversum in vergadering bijeenkwamen ter bespre king van een gezamenlijke wolven jacht. Hilversum nam daarbij de lei ding op zich en zou nader een dag vaststèllen waarop de jacht gehouden zou worden. Op deze jacht werd succes geboekt, want te Lage Vuursche liet zich een wolf vangen. Of dit gekomen is van het tromgeroffel, dat tijdens deze jacht gehoord werd? Er werd n.1. een groote trom meegevoerd, hetgeen blijkt uit het kasboek van den Baarn- schen Schout, die aan den trommel slager eenige stuivers loon betaalde. Eigenaardig was het, dat de Staten van Utrecht aan deze onderlinge jacht partijen paal en perk stelden; vermoe delijk waren zij bang geworden, dat de jagers meer herten dan wolven mee naar huis namen! Toen in het Gooi- en Eemland voor den 4den Mei 1612 we derom zoo'n wolvenjacht was vast gesteld, zonden de Staten den dag daarvóór een schrijven aan deh Bal juw, waarin deze jacht werd verbo den. Baarn zond terstond een bode naar Hilversum, Soest en Eemnes om de Schouten uit te noodigen een geza menlijk protest hiertegen bij den Bal juw te doen hooren, waaraan denzelf den dag nog gehoor werd gegeven. De Baljuw bezweek voor zooveel aan drang en stond de jacht toch maar toe .ondanks de Staten van Utrecht. Nog regelmatig kwamen verder der gelijke wolvenjachten voor en langza merhand had men succes, want de wolven zijn ten slotte finaal uitge roeid. Moeten worden ingeleverd. SLAOLIE EN TOILETPAPIER. Een bewoner van de Waldeck Pyr- montlaan deed aangifte bij de politie, dat uit de woning een hoeveelheid sla olie en toiletpapier was ontvreemd. INBRAAK. Bij surveillance ontdekte de politie, dat er ingebroken was in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer G. aan d^ Torenlaan. Bij een ingesteld onder zoek bleek alles in de "woning te zijn overhoop gehaald; een parjeel in een der kamers was geheel vernield, het geen door de inbrekers was geschied met behulp van gereedschap, dat zij in de villa hadden gevonden. Daar, zooals gezegd, de villa tijde lijk onbewoond is, kon nog niet gecon stateerd worden of er iets werd ont vreemd. GESLAAGD. Voor de op 19 en 30 April 1943 te den Haag gehouden examens, slaagden voor het diploma Kantoorstenograaf (systeem „Pont") onze plaatsgenooten: Mej. C. Furster, Mej. C. J. v. Kreu ningen en voor 't Practijkdiploma Ma- chineschrijven: Jan v. Borssum Waal- kes, Mej. L. van Borssum Waalkes, de en heer H. Scholten. Voor de Eervolle Vermelding (typen met een snelheid van minstens 200 re gels per uur) slaagde: Mej. C. J. van Kreuningen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau werden de onderstaande gevonden voorwerpen aangegeven: Persoonsbewijs; hond; houten sier speld;, rozenkrans; schort. OPENSTELLING APOTHEKEN. Op Zondag 16 Mei 1943 is geopend de Apotheek Bierhaalder, Nieuwstraat 40, die ook de volgende week den nachtdienst heeft. ZONDAGSDIENST DOKTERS. Morgen (Zondag) zijn te consultee ren de huisartsen J. W. P. v. Geel kerken, J. A. Klijn, S. Meihuizen, W. A. Griethaysén en I. Vriesendorp. Burgerlijke Stand Soest GEBOREN: Nicolaas Jan, z. van N. Klarenbeek en Th. J. J. Duin, Ko- ninginnelaan 94B. Hendrika Antonia Irene, d. van N. de Koning en J. M. Meijer, Louise de Colignylaan 40. Hen drik Jan, z. van J. M. v. Daal en C. A. F. v. d. Mersch, van Beuningenlaan 6. Annigje, d. van H. Kraaij en J. Brus sel, Kolonieweg 1. Ferdinand Jacob Maria, z. van J. A. Damhuis en J. M. Damsma, Mecklenburglaan 19A. ONDERTROUWD: J. H. Buitendijk, 26 jaar, stucadooiSen A. Huijbers, 23 jaar, Soesterb.straat 53. H. v. d- Groe- nekan, 38 j., boekhouder, A'dam en M. C. Veenendaal, 40 j., coupeuse, F. C. Kuyperstraat 10. H. G. Brouwer, 34 j., landbouwer, Leusden en A. G. Wante naar, 34 j., Birktstr. 73. J. A. Smienk, 43 jaar, postbeambte, Rademakerstr. 12 en B. Weerdesteijn, 43 j., Verl. Postweg 21. GEHUWD: C. L. de Jongh, 38 j., radiotechniker en H. Köhlenberg, 36 jaar, Hartweg 27. J. G. Kamerbeek, 25 jaar, landbouwer en W. E. v. Geij- tenbeek, 31 j., Krommeweg 26. C. G. J. Fokken, 27 j., timmerman en A. R. Kok, 28 j., Beetzlaan 17. G. A. Groene- stein, 20 j., los arb. en M. Uittenboo- gaard, 20 jaar, Hilversum, Palmstr. 13. OVERLEDEN: Jan van Velsen, 71 jaar, geh. m. P. Dijkman, Korenweg 9. Francisca H. Moes, 83 j., ongeh., Loui se de Colignylaan 34. Geertruida van dalen, 70 j., wed. van N. Smit, Rem- brandtlaan 3. Cornelia Maria v. Gaa ien, 30 j., geh. met A. L. Bakker, Steenhoffstraat 22. Margaretha Karei- se, 67 jaar, geh. met P. J. L. v. d. Krift, Laanstraat 46. Anthonius Ber- nardus Fugers, 66 j., geh. piet A. H. Schalkx, Stationsweg 8b. FUIKEN GELICHT. Door een zekeren S. werden Maan dag in de rivier de Eem eenige fuiken gelicht, hoewel die hem niet toebe hoorden. Hij lichtte de fuiken uit het water, doch eigende zich de visch niet toe. De eigenaar van deze fuiken zag zulks toevallig en kwam natuurlijk di rect op S. af ep deed hem met zijn werk ophouden. Het onderzoek, dat de politie instelde, of hier soms sprake was van diefstal van visch of een po ging [daartoe, leidde echter tot de conclusie, dat het alleen maar de be doeling was eens te zien, hoe of zomi fuik nü eigenlijk precies werkte, toen S. daar in de omgeving aan het schoonmaken van de slooten was. S. is ernstig over zijn handelwijze onder houden en heeft beloofd voortaan zich niet n^eer met eens anders futken be zig te houden. VIER KONIJNEN ONTVREEMD. Door C. W., wonende aan den Kolo nieweg is bij de politie aangifte ge daan, dat te zijnen nadeele uit een hok, staande op zijn erf achter zijn woning vier konijnen zijn gestolen, te weten 1 voedsterkonijn met f^ee jon gen van ongeveer 6 weken en een an der volwassen konijn. Naar den dader van dezen diefstal wordt een onder zoek ingesteld. INBRAAK IN KIOSK. Toen de vervanger van den kiosk- houder en verkooper, van geringe etenswaren v. B., wiens kiosk nabij Soestduinen staat, 'n zekere S., Dins dagochtend vroeg bij de kiosk daar aankwam, constateerde hij, dat dé deur open wa^en dat er van den in houd 6 glazen ontbraken, benevens een aschbak. Onderzoek leerde, dat door het uitzagen van den grendel op de deur, de dief -de deur heeft kun nen openen. De politie stelt een onder zoek naar den dader van dezen in braak in. GRASPLUKKEN OP EENS ANDERS LAND. De bewoner P. van een perceel aan de Beukenlaan bemerkte des ochtends heel in de vroegte, dat iemand anders bezig was op zijn land gras te plukken. Hij kwam op den man af en onder hield hem over zijn ontoelaatbare han delingen, hetgeen de dader echter niet goedschiks opnam, integendeel, aan P. zelfs een grooten mond terug gaf. Als gevolg daarvan wendde P. zich toen tot de politie, die den betrokkene over zijn daad zal onderhouden. GEITEN EN KONIJN GESTOLEN. H., wonende aan de Zoom, deed bij de politie aangifte, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag vanuit een schuur, staande achter zijne wo ning, zijn ontvreemd een geit, bene vens een bokje van 14 dagen oud en een konijn. Van den dader was geen spoor meer te ontdekken. De politie poogt hem thans op te sporen. GEVONDEN VOORWERPEN. Rozenkrans, te bevragen politiebu- reu; damestasch met inhoud, politie bureau; huissleutel, politiebureau; pakje waardecoupons enz., Tromplaan 48, Baarn; geldige kolenkaart, Smits- weg 19; blauw jongensjasje, Kerkpad N.Z. 11; damesportemonnaie met 'in houd, Kerkstraat 10 c; doublé oorbel, Beetzlaan 83. OPENSTELLING APOTHEKEN. Op Zondag 16 Mei 1943 is geopend de apotheek „Soestdijk" aan de van Weedestraat. De Höhere S.S. und Polizeiführer heeft een Beschikking genomen, waar bij als plicht is gesteld alle zich in Nederland bevindende radio-ontvang toestellen, toebehooren en onderdeelen in te leveren, daar deze met onmid dellijk^ werking zijn verbeurd ver klaard. De toestellen enz. moeten door den houder bij den politiegezagsdra- ger ter-plaatse (burgemeester) worden ingeleverd op tijd en plaats, als deze nader zal bekend maken, doch in elk geval binnen 10 dagen na 13 Mei 1943. Men moet aan het toestel een kaartje van stevig carton bevestigen, groot 10 bij 15 c.M. met opgave van fabri kaat, type en nummer, alsmede naam, beroep en adres van degene, die inle vert. Men ontvangt een bewijs van ontvangst. Voor geschikte toestellen wordt een schadeloosstelling uitge keerd. In de toekomst kan men op vertoon van het inleveringsbewijs bij voorrang weer een toestel koo- pen. Antennes moeten binnen drie maanden worden afgebroken en luid sprekers van aansluitingen op radio-, distributiecentrales behoeven niet in geleverd te worden. Er zijn een aantal uitzonderingen en er bestaat voor eenige categoriën mo gelijkheid tot het aanvragen en ver krijgen van ontheffing van inlevering. Tegen degenen, die handelen in strijd met de Beschikking wordt ge vangenisstraf van ten hoogste vijf ja ren bedreigd en geldboete tot een on beperkt bedrag of een dezer straffen, voor zoover niet vólgens andere be palingen een zwaardere straf is ver beurdUitlokkers, mededaders en me deplichtigen worden als daders ge straftr CITY BIOSCOOP THEATER SOESTDIJK. „Quax, de Brokkenpiloot". Vanaf Vrijdag draait in de City Bioscoop te Soestdijk de bekende UFA-film „Quax, de brokkenpiloot", waarin Heinz Rühmann de hoofdrol vervult. Deze oerkomische filfh, waarbij men practisch van het begin tot het einde lacht, heeft in tal van grootere plaat sen v^n ons land gedurende vele we ken voor volle zalen gedraaid en is veelvuldig geprolongeerd, wel een be wijs, hoezeer zij in den smaak van het publiek valt. Men ziet er de verschil lende manipulaties van Quax, die den eersten prijs bij een prijsvraag heeft gewonnen, de kostelooze opleiding tot sportvlieger, waarbij dolkomische si tuaties ontstaan en allerlei minder ge bruikelijke vliegtechnische handelin gen zich voordoen door de schuld van Quax, die aanvankelijk van vliegen niet het minste benul blijkt te hebben. Tenslotte loopt alles goed af en hij Wordt zelfs instructeur bij dè vlieg- school. PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de 46-jarige Mej. S. .op de Amersfoortschestraat, ter hoogte van de garage Spaan, geruimen tijd ge wacht had op de komst van een visch- venter, zakte zij tot ontsteltenis der omstanders eensklaps in elkaar. Na in de naastbij zijnde woning te zijn binnen gebracht, moest dokter Splin ter, die spoedig ter plaatse verscheen, den dood ten gevolge van hartverlam ming constateereh. BEKEURINGEN. Een juffrouw kreeg een bekeuring in tweevoud, omdat zij zich 's avonds na 9 uur in de open lucht bevond en ..tevens haar persoonsbewijs niet too- nen kon. Vóór den oorlog waren in ons land de tegenstellingen tusschen de land bouwende bevolking en de stedelingen zóó groot, dat met recht gesproken kon worden van een kloof, welke beide bevolkingsgroepen scheidde. Sindsdien is de echter veel veranderd. Langza merhand leerden vele stedelingen in zien, welke groote waarde aan de plattelandsbevolking moet worden toe gekend, achting en eerbied voor dei! boer namen toe (al ging ook hier veel al de weg naar het hart door de maag), terwijl door een doelbewuste agrari sche politiek en de betere economische verhoudingen op het platteland vele tegenstellingen overbrugd konden worden. Keek vóór 1940 de boer vaak afgun«- stig naar de stedelingen, die het in veel opzichten zoo veel beter en ge- makkelijken hadden, thans is het om gekeerde het geval. Het platteland immers verkeert in oorlogstijden in een veel gunstiger positie dan de groote stad, terwijl de levensmidde lenrantsoenen van de plattelandsbe volking ook al ten gevolge van de ver schillende teeltpremies hooger zijn. Dubbel jammer is het daarom, dat verschillende landbouwers thans door hun onmaatschappelijke houding de vroegere tegenstellingen, welke bijna weggenomen waren, verscherpen en een nieuwe kloof scheppen tusschen zich zelf en de bevolking der steden. Zoo neemt het aantal landbouwers en veehouders, die clandestien karnen, nog steeds toe. Mede dank zij de da den van deze lieden is de voor onze bevolking beschikbare hoeveelheid bo ter uitermate gering geworden en vooral in de groote steden is de voed selpositie op sommig gebied ernstig. Zoo gaat het met de boter, maar ook met vleesch, graan en eieren. Een pluimveefokker had eenigen tijd gele den 2500 zwarte eieren te koop. Hij^ weigerde echter een partijtje af te staan aan iemand, die ze voor zijn vrouw, welke aan t.b.c. leed, wilde koopen en niet meer dan vijftig cent per stuk kon betalen. De Paaschdagen stonden voor de deur en'de fokker kon er meen voor krijgen. Dergelijke voor beelden zijn niet bevorderlijk voor een goede verstandhouding tusschen bdbr en stedeling. In dezen tijd moet een ieder meer bewust worden van de plaats, welke hij in de samenleving inneemt. Dit geldt ook voor den boer, temeer omdat in de laatste jaren aan veel gerecht vaardigde eischen van'onze agrarische bevolking gehoor is gegeven. De nieu we kloof, welke thans tusschen stede ling en boeren dreigt te ontstaan, is thans voor een groot deel het gevolg van de onsociale daden van sommige boeren. Granen. Op het gebied van de granen be staan niet minder strenge voorschrif ten, zoowel wat betreft het dorschen dat slechts mag geschieden on^er toezicht van zgn. dorschopzichters als het vervoer. Landbouwers, die een deel van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten (Pica) inleveren, kunnen tot hooge boeten worden ver oordeeld. Controleurs van den C.C.D. bewegen zich van dag tot dag en van uur tot uur op" de bedrijven om de oogstresultaten na te gaan. Op de kan toren van de Pica's wordt uitgezocht aan de hand van de administratie wie eventueel in overtreding kan zijn, waarna ambtenaren van den C.C.D. hierover worden ingelicht, die daarna een onderzoek op het bedrijf instellen, hetgeen uit den aard der zaak ook uit eigen initiatief kan geschieden.De boeten, die de tuchtrechter den telers oplegt bij fraude, zijn niet gering! Groenten en fruit. Ten aanzien van groenten en fruit maakten de handelaren en de consu menten zich aanvankelijk schuldig aan het koopen buiten de veiling om. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale kon begrijpelijkerwijs deze handelingen, die de voedselvoorzie ning ernstig benadeelden, niet-dulden. De Centrale, welker werkzaamheden op heden voor het grootste gedeelte zijn overgenomen door het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit, ziet er d|n ook niet tegen op om iederen han delaar als lid te schorsen, die ziöh aan het koopen buiten de veiling om schul dig maakt, of producten koopt, ver koopt of verwerkt, waarvan hij weet of behoort te begrijpen, dat zij niet op rechtmatige wijze in den handel zijn gebracht. Voor den kleinhandel gel den eveneens straffe regelingen De verkoop van fruit door telers recht streeks aan particulieren is in het ge- heele land verboden. De op de veilingen aangevoerde pro ducten worden aan de grossiers toege wezenop de veiling is een contact- commissaris aanwezig, die aan de plaatselijke verdeelingskantoren mee deelt hoeveel producten de grossiers in de groote steden hebben ontvangen. De verdeeling der groenten onder den kleinhandel geschiedt onder het oog van de plaatselijke verdeelingscom- missie. De Centrale verdeelingscom- missie zorgt er voor, dat bij een even- tueele klacht, welke gegrond wordt bevonden, inzake een te geringe be voorrading in de eene plaats en een teveel aan bevoorrading in de andere plaats, de hoeveelheden gelijkmatig naar de behoefte worden verdeeld. Ambtenaren van den C.C.D., politie en maréchaussée oefenen controle uit. In het verleden heeft de overheid er zelfs niet tegenop gezien geheele productie gebieden tijdelijk af te zetten om clan destien vervoer van tuinbouwproduc ten te voorkomen. STUDIE OP LATEREN LEEFTIJD. Door een gèheimzinnig licht om straald, staat duizenden een universi taire opleiding als een droombeeld voor oogen. Een droombeeld? Inder daad. Want ook hier gold tot voor kort het: velen voelen zich geroepen, doch weinigen zijn uitverkoren. De mogelijkheden om eén universi taire studie te kunnen volgen waren wel zeer klein voor hen, die niet over een vader met een ruim fcikomen be schikten.. Het beurzensysteem heeft getracht, deze grove onbillijkheid uit den weg te ruimen. In hoofdzaak is het echter bij de goede bedoelingen gebleven. Thans biedt het Lang^jiarck-Stu- ■dium aan hen, die meenen, dat zij voor deze studie den noodigen aanleg hebben, de gelegenheid. Het nadeel, dat ontslaat, doordat zij eenige jaren later met hun studie be ginnen, wordt grootendeels opgeheven door het feit, dat ze door hun groote re geestelijke rijpheid gemakkelijk een twee-tal jarenkunnen inhalen en dat ze daarnaast de leerstof gemak kelijker verwerken en beter tot hun geestelijk eigendom maken. De ervaring leert, dat de Lange- marek-sjudenten zich aan de Univer- WENSCHT u r- *7 EEN GOEDE "OIO PORTRETSPECIALIST Kor(c0r.cht6, AMERSFOORT,Ttl.3536 Uw onde en verbleekte Foto's maken wij weer e 1 n I e n w I OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN l WOENSDAGSMIDDAGS GESLOTEN ooo» Renoratum verzekert Uw berit tegen OORLOGSSCHADE STORMSCHADE BRANDSCHADE Proctrsche voorwaarden Billijke tarieven Inlichtingen bij ome correspondenten Algemeen Onderling Woorborg Genootschap Loidscheplein 29 Amsterdam-C. Opgericht 1899 Fa J. C. Haks Dz. Directeur: D. HOOLWERF Telefoon 2731 Kantoor: HEUVELWEG 18 BEGRAFENISSEN TRANSPORTEN CREMATIES niet telefoneeren het gaat om menschenlevens siteiten ook in wetenschappelijk op zicht gunstig van de andere studen ten onderscheiden door hun grooteren critischen zin en de gedegenheid van hun kennis. Ongehuwde jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, hoogstens tot 24 'jaar, die geen einddiploma van een middel bare school bezitten, kunnen zich voor nadere inlichtingen tot het Lange- marck-Studium, "Waalsdorperweg 12, den Haag, wenden. DE NSB EN DE CHRISTELIJKE GODSDIENST. In de Rubriek „Vragen staan vrij" behandelt „Volk en Vaderland" on der vraag 207 in het nummer van 30 April j.1. de vraag van een Roomsch- Katholiek. De vragensteller zegt, dat het voorkomt, dat leden der N.S.B. zich minder gunstig over den Roomsch- Katholieken godsdienst uitlaten. Hij heeft trouwens den indruk, dat som migen in de Beweging zich tegen den christelijken godsdienst in het alge meen keeren. Is dat geoorloofd? Op deze vréag wordt door „VoVa" het volgende antwoord gegeven: „Men ^noet een onderscheid maken tusschen- den christelijken godsdienst en het streven van door politieke machtsbegeerte bezeten priesters en dominéés. In punt 15 van het pro gramma der N.S.B. wordt gezegd „Volledige godsdienst en gewetens vrijheid, met bescherming van den christelijken godsdienst voor het in Europa gelegen deel van het Rijk." IMaar daarnaast wordt in punt 5 ge- ëischt: „Bevordering van een krachtig in dienst van het algemeen belang staand Staatsgezag, onafhankelijk van geldmagnaten, kerkelijke overheden en volksgunst." Waar nu de godsdienst en de politiek door de dienaren der Kerk zelf zeer veel vermengd worden is het begrijpelijk, dat sommigen on zer kameraden ook wel eens niet scherp het onderscheid tusschen gods dienst en politiek zien en als gevolg daarvan den godsdienst aanvallen. Maar afgezien van deze betreurens waardige, maar overigens toch ook zeer begrijpelijke misverstanden, valt het niet te ontkennen, dat in de Be weging ook elementen zijn binnenge slopen, die zich als tegenstanders van het christendom uitlaten. Het worde hier nadrukkelijk gezegd, dat deze ele menten in onze Beweging niet thui3 hcoren. Het staat een ieder vrij te gelooven, wat hij wil. Wij nationaal-so- cialisten zijn voorstanders van volle dige godsdienst- en gewetensvrijheid, nfaar de christelijke godsdienst dient te worden beschermd." BEZITTERS VAN EEN „AUS- WEIS" VRIJGESTELD VAN TEWERKSTELLING ELDERS. Moeten zich wel aanmelden. In verband met den aanmeldings plicht voor den arbeidsinzet deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zij, die in het bezit zijn van een „Auswëis" weliswaar niet ontheven zijn van den aanmeldingsplicht, doch op vertoon van dezen „Ausweis" zullen worden vrijgesteld *van tewerkstelling elders.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2