Hef Nieuwsblad De Overheid en de zwarte handel. Stakingsverbod voor Ambtenaren voor SOEST en BAARN ER KOMEN NIEUWE TEXTIELKAARTEN. Oproep van den N.A.D. Ook geldend voor andere beëedigde personen. NUMMER 39 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 19 MEI 1943 OMROEPERS (bij, vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer .0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Industriëele producten. Niet alleen ten aanzien van de le vensmiddelen, ook op het gebied van de industriëele producten is de pve&- heid steeds doende te trachten door het treffen van allerlei maatregelen den sluikhandel, waar deze zich mocht voordoen, te bestrijden. Zoo zijn de voorschriften met betrekking tot de distributie van motorbrandstof zeer Streng. Bij alle pomphouders zijn de voorraden op 1 December 1941 opge nomen. Hun is een verplichte admi nistratie van den voorraad, zoowel als van verandering hierin, opgelegd. Voorts is bij herhaling een oproep ge plaatst, waarbij een ieder, die over bepaalde minimum-voorraden be schikte, verplicht was deze aan het Rijksbureau voor Aardolieproducten op te geven. Voor de contröle op de naleving van de distributievoorschriften heeft het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten een speciale afdeeling opgericht, waarvan de ambtenaren, die in den buitendienst werkzaam zijn, regelma tig administratieve onderzoekingen bij den handel verrichten. Daarbij wordt tevens gelet op eventueel vervalschte distributiebescheiden. Ook het opne men der aanwezige voorraden maakt een onderdeel der controlewerkzaam heden uit. Tot de door het Rijksbu reau genomen maatregelen bwioort voorts de controle op de juistheid van de ingediende aanvragen. IJzer en staal. Voor ijzer en staal zien wij een soortgelijken toestand. Daar de aan het Rijksbureau voor IJzer en Staal bekende voorraden regelmatig worden geënquêteerd en men daardoor in zicht heeft in de veranderingen, welke in die voorraden plaats hebben, wordt het den sluikhandel zoo moeilijk mo gelijk gemaakt. De afdeeljng Sluik handel van Rijksijzer zooals dit Rijksbureu in het dagelijksch ver keer wordt genoemd jaagt onver moeid op de overtreders, di,e met boe ten worden gestraft. Verf, zéep, teer, té&tiel. Ook bij de chemische producten^ zooals verf, verfgrondstoffen, zeep en teer, bestaat een soortgelijk gesloten systeem van voorschriften* waaraan importeur, fabrikant en detailhande laar zich hebben te onderwerpen. De bestrijding van den zwarten handel geniet bij de vier Rijksbureaux voor Textiel eveneens bijzondere belang stelling. Teneinde de' onderlinge sa menwerking te bevorderen, werd in Mei 1942 de Centrale Textiel-Inspec- tie te Amsterdam opgericht, waarbij een afdeeling Zwarte Handel is on dergebracht. Elk geval van illegalen handel wordt door speciale inspec teurs nauwkeurig onderzocht. Tabak. Een ander terrein, waarop de sluik handelaars ,zich hebben geworpen, vormt de tabak. De voorschriften van het Rijksbureau voor Tabak zijn er op gericht afwijkingen in den normalen handel te voorkomen. Met iederen fa brikant wordt, hetgeen men zou kun-», nen noemen, een rekening-courant ge houden wat de afgifte van ruwe ta bak en aflevering der producten be treft. Hierop wordt scherpe contröle uitgeoefend. Fabrikanten, die de ge stelde maatregelen overtreden, loopen het risico van sluiting van hun be drijf, waaraan zich reeds tientallen fabriek©! voor korter* of langen tijd hebben moeten onderwerpen. Het boe te-beding is ook een preventief wer kende maatregel. Voor het vertrek voor den Arbeidsinzet in Duitschland worden de studenten in een kamp samengebracht. Het eten smaakt best. (C.N.F./O - Pax s). Gaan op 28 Juni a.s. in. De oude punten zijn inwisselbaar. In verband met de velerlei geruch ten, welke den laatsten tijd de ronde doen over de uitgifte van een nieuwe kleedingkaart, deelt de Directeur van het Rijksbureau Distex te 's-Graven- hage reeds thans het navolgende me de. De nie^me^krLfffdingkaaTt, waarvan de eerste punten ingaan per 28 Juni a.s., zal op de gebruikelijke wijze in de uitgifteperiode 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitgegeven, zonder dat hiervoor een inlevering van lompen zal worden verlangd. Ten einde de pro ductie van textielgoederen regelmatig voortgang te doen vinden, zal het wel noodzakelijk zijn, dat een ieder zoo veel mogelijk lompen aan de erkende lompenhandelaren verkoopt. Alleen kleeding op de kaart verkrijgbaar. De kleedingkaart dient alleen voor de aanschaffing van kleedingstukken, in tegenstelling met hetgeen thans het geval is, nu ook huishoudgoederen op ds textielkaart verkrijgbaar"zijn. Deze laatste moeten volgens de nieüwe re geling op speciale punten worden ge kocht. Aanvegen hiervoor kunnen na 23 Juni a.s. bij de plaatselijke distri butiediensten worden ingediend. Ge zien de textielpositie zullen aanvragen tot de meest dringende gevalleri be perkt dienen te worden, bijv. bij hu welijk, bij schade door bombardemen ten e.d. De punten van de oxide textiélkaar- ten blijven haar geldigheid behouden. Op het moment, waarop de uitgifte van de levensmiddelenkaarten in het tijdvak van 12 Juni tot 17 Juli plaats vindt, zal gelegenheid worden gege ven de eventueel aan thans nog gel dige textielkaart en. zich bevindende punten in te wisselen tegen nieuwe punten. Het is aan het publiek en den han del verboden op de nieuwe textiel kaart textielgoederen te koopen, resp. ts verkoopen en/of af te'leveren vóór 20 Juni a.s. Zoowel door de industrie als door den hapdel zal in de periode van 12 Juni tot 28 Juni a.s. geïnventariseerd moeten worden. In verband hiermede vervalt voor den handel de 12-weke- lijksche inventarisatie, welke pér 17 Mei 1943 zou dienen plaats te vinden. Gedurende voormelde periode worden de textielondernemingen, (zoowel in dustrie als handel) voor den verkoop en aflevering gesloten. AANMELDING voor den ARBEIDSINZET. Betreffende de aanmelding voor den arbeidsinzet wordt van bevbegde zijde de aandacht er op gevestigd, dat .de bedrijfsleiders er de verantwoorde lijkheid voor dragen, dat de onder hen geplaatste tot aanmelding verplichte personen hun aanmeldingsplicht na komen. Vooral moet den in aanmerking ko menden leden van het personeel de noodige tijd gegeven worden om zich persoonlijk op het arbeidsbureau aan te meiden. Er zal wn bes»chifc3nite worden uitgevaardigd, volgens welke het loon doorbetaald moet worden. P Voorts wordt de aandacht er op ge vestigd, dat ieder misbruik van de aanmeldingsformulieren onder de strafbepalingen valt. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Nederlandschen Arbeidsdienst naar Oostland, ten einde binnen de grenzen van het Groot Duitsche Rijk in den N.A.D. verband boscharbeid te verrich ten. Gedurende den inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal du ren, blijven de vrijwiligers onder bevel van den Commandant van den N.A.D., gektéed in N.A.D.- uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van onge veer 4 weken te „Waterloo", Oud-Leusden bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds in den N.A.D. hebben gediend, is de mogelijkheid opengesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni a.s. persoonlijk geschieden bij de aanmeldingsbureaux, dan wel schriftelijk aan den Commandant van den N.A.D., Stafafdeeling 7, Luybenstraat 40-42, te 's-Herto- genbosch. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden ter zijde gelegd. OPENSTELLING SOESTER NATUURBAD Het Soester Natuurbad te Soestdui- nen zal worden opengesteld voor het publiek met ingang van Zaterdag 2$, Mei a.s. De tijden van opening zijn voor de verschillende categoriën pre cies zooals verleden jaaar. Op grond van par. 5 van het decreet van den Fütyrer op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940, verorden ik Par. 1. Een ambtenaar, die staakt of zijn arbeidsprestatie vermindert met de bedoe ling de vervulling van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of onmo gelijk te maken, of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwezen lijken, wordt gestraft met gevangenisstraf tot een jaar, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf. In bijzonder ernstige gevallen kan.levenslange tuchthuisstraf of de doodstraf uitgesproken worden. Poging is strafbaar. Par. 2. Voor de toepassing van deze Verordening is een ambtenaar gelijkgesteld aan een persoon, die op grond van een verdrag volgens het burgerlijk recht bij den Staat, bij een Provincie of bij een ander publiekrechtelijk lichaam in dienst is. Par. 3. Deelnemers worden als daders gestraft, ook wanneer zij niet behooren tot den in par. 1 en 2 genoemden kring van personen. Par. 4. Wie oproept tot een volgens par. 1 verboden handeling, of wie tracht een ambtenaar of een in par. 2 genoertide persoon te belemmeren in het hervatten van den arbeid, wordt gestraft met de in par. 1 genoemde straffen. De voorschriften omtrent aanstichting bleven ongewijzigd. Par.^5. De voorschriften jvanjpar. 1 tot 4 worden op overeenkomstige wijze toege past op personen, van wie vóór de aanvaarding hunner werkzaamheden aflegging van een eed of gelofte wordt geëischt. Par. 6. De volgens par. I tot 5 strafbare handelingen zijn strafbare daden in den zin van par. 2, al. 2 van Verordening No. 52/1940, betreffende de Duitsche instructie in strafzaken in de redactie van Bekendmaking No. 72/1942. Par. 7. Deze Verordening wordt op den dag harer afkondiging van kracht, Den H a a g, 15 Mei 1943. De Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche Gebied, SKYSS-INQUART. I

Soester Courant | 1943 | | pagina 1