Uil voor SOEST en BAARN )e Overheid en de zwarte handel. Zijne Excellentie spreekt Russisch.... Weinig activiteit in het Oosten. Italië blijft vastberaden. DE KLEINE MAN. J De afgeloopen week in Nederland. NUMMER 40 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschynt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEÜWSBJ.AD ZATERDAG 22 MEI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk wcord meer o.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk, Telefoon 2962 Giro 161165 VELEN hebben zich afgevraagd en vragen zich nog af, wie verant woordelijk moet worden gesteld voor de rampzalige levenshouding van het Nederlandsche volk gedurende de laótste kwarteeuw, een levenshouding, die uiteindelijk de catastrophale ge beurtenissen, welke drie jaar geleden plaats vonden, ten gevolge heeft ge had. Als altijd was de eerste reactie van de geheele massa den schuld daar te zoeken, waar zij nooit gevonden kon worden. Het was de primitieve reactie van een meerderheid, die onbewust voelt, dat zij zelvë schuld draagt aan een ramp, waarvoor men altijd kramp achtig de oogen gesloten heeft en zich tot eiken prijs tracht te rechtvaardi gen. Daarom geloofden tienduizenden verbitterd en fanatiek aan de legende van het verraad, zooals door alle eeuwen heen de eerste kreet van een verslagen leger was: Wij zijn verra den' Een kleine minderheid heeft den schuld geworpen op de verantwoorde lijke regeeringsleiders, weer anderen gaven den schuld aan het regeerings- systeem, aan volksvreemde elementen, of weten de catastrophale gebeurtenis sen aan buitenlandsche invloeden. Zij, die zoo dachten, hadden gedeel telijk gelijk, doch vergaten daarbij, dat elk volk de- regeering krijgt, die het verdient en men in. de verantwoor delijke leiders de exponent van de massa moet zien, terwijl een volk, dat zich niet verzet tegen gifstoffen, die van buitenaf zijn binnengedrongen, ja, deze zelfs gretig opneemt, den eigen ondergang uiteindelijk in de hand heeft gewerkt. Slechts weinigen zagen duidelijk en helder in, wie in eerste instantie schuldig is. En slechts een enkeling had den moed openlijk te verklaren: Het geheele volk draagt den schuld en met het geheele volk behoor ik eveneens tot de schuldigen. En toch, wanneer wij werkelijk wil len streven naar de wedergeboorte van land en volk, dan zullen wij eerst tot het besef moeten komen, wie en wat de oorzaak is geweest van de rampzalige gebeurtenissen, waaronder wij allen thans te lijden hebben en wij zullen den schuld daar moeten zoe ken, waar zij werkelijk te vinden is. Bij ons zelf en bij ons volk en vooral bij het prototype van ons volk den kleinen burger. De kleine vreedzame burger, die ,zich door niemand de wet liet stellen, dte.ffijch van banden, ook de meest heilige, wist te bevrijden, zelfverge- noegd en bekrompen, verwaten en egoïst. De kleine burger, die liever- boter dan kanonneh had, den dienstplicht tot een aanfluiting maakte, die geen cent over had voor de landsverdedi-» ging, maar warm liep, wanneer het er om ging om handteekeningen te ver zamelen tegen den bouw van een kruiser. Wij hebben dezen kleinen burger tot den held van het Nederlandsche volk gemaakt en werkelijk heldendom ver achtelijk van de hand gewezen. De helden van ons volk waren niet lan ger imperiumbouwers, vermetele zee vaarders, staatslieden of soldaten. Zij kwamen voort uit de klasse der klei ne burgers en hun heldendom bestond in het tappen van een goede mop, het zingen van een sentimenteer of dub belzinnig liedje, of het zwemmen van de honderd meter in zooveel secon den. Onze sprinters, onze zwemmers, onze voetballers, de bladen konden deze letters niet vet genoeg en niet te vaak herhalen. En zij bleven dit her halen, toen rondom ons land de vloed steeds hooger opkwam en eerst toen de dijken doorbroken waren, zwegen zij. Drie jaar zijn verloopen, sinds de storm ons kleine burgerlandje heeft geteisterd. Drie jaar van ontgooche ling/ vernedering, machtelooze woede, angst en verbijstering. En nog altijd weigeren duizenden en nog eens dui zenden te erkennen, waar in werke lijkheid de schuld ligt, nog altijd zoe ken' zij krampachtig naar een excuus om de eigen kleinheid en onmacht te verbergen. In dit gezamenlijk zoeken ligt een eenheid, die er vroeger niet was, maar deze eenheid is negatief en onvruchtbaar. In de komende tijden zal er slechts één maatstaf zijn, waarnaar een volk beoordeeld zal worden. Men zal het verachten of respecteeren. Van deze verachting of dit respect hangt het lot van een volk, een land af. De hui- dige tijdgeest stoot al het verachtelijk onverbiddelijk uit. Wanneer wij niet in den smeltkroes willen verdwijnen, zullen wij eerst tot inzicht moeten komen, en daarvoor is het besef van eigen schuld de eerste en noodzake lijkste voorwaarde. KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN S.S., LEGIOEN EN LANDWACHT. Voor personen van 18—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor den Arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaat sen aan te melden voor keuring voor de Waffcn S.S., Nederlandsch Legioen, Nederlandsche Landwacht en S.S. Wachtbataillon en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den Arbeidsinzet vrygesteld. OPGEPAST, SCHIETEN DOOR LUCHTDOEL ARTILLERIE. Waarschuwing aan de burgerbevolking. Het bureau van den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden deelt mede Door de luchtdoelartillerie wordt op doelen op den grond geschotenden '21sten, 22sten en 23sten Mei 1943, tusschen 8 en 12 uur en 14 en 18 uur op de Leus- ,der heide; den 24sten en 25sten Mei van 8 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur in den polder de Haar, 1,5 K.M. ten Westen van den weg Amers foort-Bunschoten-Spakenburg en 5,4 K.M. {foord-Noordoostwaarts van Soest, en op den 24sten Mei 1943 van het dorp Watergang Westwaarts tot aan het dorp den lip, van daar 2 K.M. naar het Noorden, dan Oostwaarts tot aan het Noord-Hollandsche kanaal, ter hoogte van het dorp Ilpen- darn, van daar naar het Zuiden tot aan het dorp Watergang. KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando Nederland delt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, d*ur der opleiding, ex tra 'levensmiddelen voor^familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, By onze vrijwilligers. Een der mannen wordt onderscheiden met het IJzeren Kruis. (SS P.K. Grönert-OrH- P s). dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onder staande adressen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrijgesteld. _22-5-'43, 8—15 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 23-5-'43, 8'15 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24-5-'43, 8—15 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Bezui- denhoutscheweg. DE GEMEENTE ONTVANGT BOKKINGEN. Het Gemeentebestuur van Soest is erin geslaagd, om ook voor deze ge meente een groote partij bokkingen toegewezen te krijgen, die aanvanke lijk alleen voor de grootere gemeenten bestemd waren. Thans zal de gemeen te Soest in totaal ontvangen 40.000 bokkingen, die zullen worden verkocht via de erkende alhier gevestigde visch- handelaren. Waar de Soester bevol king thans bijna 20.000 zielen telt, is als verdeelingssysteem gekozen het beschikbaar stellen van 2 bokkingen voor ieder ingezetene, op vertoon van de distributiestamkaart met inlegvel. Het inlegvel wordt bij ontvangst van de 2 bokkinge^ per persoon afgestem peld met een datumstempeltje. Wan neer bokkingen zijn te verkrijgen, ljgt- geen van te voren nimmer bekend is, wordt zulks aangekondigd op borden bij de plaatselijke vischhandelaren en men zal dus goed doen die winkels terdege in de gaten te houden. Enkele zendingen bokkingen zijn reeds aange komen en verkocht, meerdere zendin gen zullen nog volgen. Indien echter het totaal aantal voor Soest van 40.000 is bereikt, komen er geen nieuwe meer. Het is dus een éénmalige uitreiking; wie eenmaal bokkingen op zijn inleg vel ontvangen heeft, komt niet meer in aanmerking voor een volgende ver strekking. HET BREKEN VAN VENSTER RUITEN. Er bestaat thans een zeer groot ge brek aan vensterglas, gelijk een ieder een wel weet. Weest dus vooral bij stormachtig weer zéér voorzichtig met ramen en deuren. Zet de ramen en glasdeuren goed vast op den haak of het uitzet- ijzer en laat defecte vastzetinrichtin- gen herstellen. Denkt er ook om, dat indien een ruit gebroken wordt van een vertrek, waar in zich meerdere lichtopeningen be vinden, geen nieuw «vensterglas be schikbaar mag worden gesteld ter ver vanging van de gebroken ruit en men het gat dus op andere wijze zal moeten dichtmaken. Er wordt practisch dus geen glas meer beschikbaar gesteld, men rekene daarmede wel. k i Non-ferro metalen en aardewerk. Ook bij het Rijksbureau voor non- ferro metalen is een groot aantal in specteurs, evenals bij andere Rijks- bureaux, regelmatig op pad om onge rechtigheden op te sporen, terwijl ten éanzien van aardewerk kortelings nog in een artikel is gewezen op de zeer strenge en intensieve controle van het Rijksbureau voor de Keramische In dustrie. Brandstoffen. Het Rijkskolenbureau heeft tal van maatregelen genomen om den zwarten handel te bestrijden. Zcw is ten aan zien van de verbruikers het systeem yan klantenbinding ingevoerd, waar bij het den brandstoffenhandelaar rao- §elijk is te controleeren of iemand onnen aanbiedt, welke hem normaal niet kunnen toebehooren. Hierop mag een kolenhandelaar niet leveren; hij is zelfs verplicht zijn vermoedens, dat de hem door den klant aangeboden bon nen op onrechtmatige wijze in diens bezit zijn gekomen, aan de politie, kenbaar te maken. Verder wordt van alle zendingen van partijen brandstof fen aan de detaillisten, kennis gege ven aan den districtsadviseur, terwijl via dezen de brandstoffencommissies op de hoogte worden gesteld. Iedere kolenhandelaar is voorts verplicht aanteekening te Houden van de ont vangen en afgeleverde kolen. Op de lijsten moeten de namen van de klan ten voorkomen, de door hen ingelever de bonnen en de hoeveelheid -brand stoffen, welke zij hebben ontvangen. Teneinde controle hierop uit te oefe nen, beschikt het Rijkskolenbureau over een staf van controleurs. Kolenhandelaren, die zich niet aan de voorschriften houden, stellen zich aan strafmaatregelen bloot. Hiertoe behooren boeten, verhooging van boe tebeding, het korten van klanten, het detacheeren voor een ma&nd of lan ger van een controleur bij de admi nistratie van een bepaalde zaak, en het sluiten voor eenigen tijd of voor goed van het bedrijf. Het is de taak van het groote pu bliek het gemeenschapsbelang te be grijpen en de overheid in haar strijd tegen den sluikhandel, zooals hierbo- ïh 'IV1 ^et. kort is uiteengezet, met vuile kracht en overtuiging te steunen door zich er afzijdig van te houden! tyacht- en Dagverbindingen AMSTERDAM— AMERS FOORT Er zijn niet zoo heel veel menschen meer, die* zich den gemoedelijken ouden tijd herinneren, toen het Gooi nog niet door „ijzeren banden" met Amsterdam jvas verbonden en de reis naar de hoofdstad per postwagen moest worden gemaakt. In den tijd toen nog niet de trein het vervoer Vmi en naar het Gooi verzorg de, waren er drie reisgelegenheden tusschen Amsterdam en Amersfoort, n.1. Floor's snorwagen; Schimmel's glazenwagen en de Postkar; de, laat ste meer speciaal voor het brieven vervoer, doch ook reizigers konden mee; terwijl Schimmel'^ glazenwagen niet eiken dag reed. „Floor's snorwagen" heette de dili gence, welke dagelijks van Amster dam naar Amersfoort erp terug reed. Deze wagen vormde een onderdeel van de reisonderneming van J. Flocxr, te Vreeland, die ook een diligence liet loopeu van Vreeland naar Hilversum, later nog uitgebreid tot Baarn en Soestdijk, doch dit laatste traject werd spoedig weer opgeheven. De diligence werd daarom „snorwagen" genoemd, omdat zij met een snelheid van 9 10 K.M. per uur langs den weg stoof, een snelheid, die voor die dagen iets bui tengewoons was. Deze snorwagen reed des morgens te ongeveer 7.30 uur uit Amsterdam om te circa 12.00 uur Amersfoort te bereiken. Uit Amersfoort werd weer te 1.30 uur n.m. vertrokken, waarna hij omstreeks 6.00 uur n.m. in Am sterdam arriveerde. Van Amsterdam kon men dus op één dag wel naar het Gooi en Amersfoort heen en terug, maar niét omgekeerd. Het was dus wenschelijk, dat men van Amersfoort en het Gooi óók op één dag naar Amsterdam heen en te rug kon reizen. Voor zulk een dage- lijkschen dienst waren er naar het schijnt geen liefhebbers genoeg, wel voor een paar maal per week. De logementhouder Schimmel, wonende op de Varkensmarkt te Amersfoort, had n.1. eiken Maandag en Woensdag een dienst op Amsterdam geopend. Deze wagen om zijn vele ruiten, de „glazenwagen" genoemd vertrok des morgens reeds zóó vroeg uit Amersfoort, dat Amsterdam al om 9.00 uur v.m. bereikt werd. Hij vertrok van daar weer des middags te 5.30 uur om te circa 10.00 uur in Amersfoort te arriveeren. De komst van den spoortrein was oorzaak, dat ook deze dienst moest worden opgeheven. Als derde communicatiemiddel was er de postkar, geëxploiteerd door het Rijk. Des avond^ te 7.00 uur vertrok deze uit de Gravenstraat te Amster dam, bereikte des nachts te 12.30 uur Amersfoort, vertrok vandaar weer te 1.30 uur 's nachts, om des morgens'te 7.00 uur weer in Amsterdam eai^te komen. Deze dienst was in hoofdzaak voor het vervoer van postzakken be stemd; er was slechts ruimte voor één passagier, al- liet de postiljon ér ook wel eens oogluikend twee op zijn bankje toe Een zeer populaire postiljon op deze postkar was Evert Maas, die om streeks 1860 de postroute Amsterdam- Amersfoort bediende. Groot van ge stalte, voor geen klein gerucht ver vaard, was hij het echte type van een postiljon, die ter dege blijk gaf zijn pappenheimers té kennen. Evert noem de ieder, tegen wien hij opzag, „jon ker", onverschillig of iemands stam boom zijn takken wijd of bescheiden uitsloeg. Op onderhoudende wijze wist hij voor zijn passagiers den tijd gedu rende de lange reis te bekorten, waar bij zijn wederwaardigheden als postil jon een voorname rol speelden. Luchtkasteelen inzake den Brit- schen diplomatieken dienst. Het Engelsche volk is zoo mogelijk nog meer dan het Nederlandsche vóór den oorlog, gesteld op de rubriek „In gezonden Stukken" in zijn dagbladen. Een wonder is dit niet,, want onder de democratische „persvrijheid" kon een redactie als regel alleen op deze wijze de werkelijk onder de massa levende meeningen en denkbeelden naar voren brengen. De groote Engel sche adverteerders zijn streng Nadat het joodsche vraagstuk de ru brieken „ingezonden" van een aantal Engelsche bladen een tijd lang had beheerscht, heeft de officieuze „Times" zijn lezers nu toegestaan om een nieuw onderwerp op het tapijt te brengen, n.1. de reorganisatie van den Britschen diplomatieken dienst. Tal van meer en minder belangrijke Brit- sche persoonlijkheden hebben hier over reeds hun meening te kennen ge geven iri de „Times". De belangstelling van het meerendeel der schrijvers gaat echter uit naar de taal, waarvan de Britsche diplomatie zich na een eventueele geallieerde overwinning zou moeten bedienen. Een symptoom, dat overigens zeer belangwekkend is, daar een dergelijk vraagstuk vóór de-, zen oorlog in Engeland onmogelijk aan de orde had kunnen komen. Het is on getwijfeld karakteristiek, dat men meent de geschiktheid der Engelsche taal in twijfel te kunnén trekken voor de Britsche diplomatie van na den oorlog. Het Lagerhuislid, lord Onslow, komt nu, onder acclamatie van andere briefschrijvers, tot de conclusie, dat de voertaal van de Britsche diplomatie.... het Russisch zou moeten worden! Uit welke Britsche kringen de adhaesie- betuigingen met dit voorstel komen; behoeft natuurlijk geen nader betoog; partijgenoot Stafford Cripps zal zon der twijfel vele hem goed bekende namen onder de onderteekenaars aan getroffen hebben. Men kan niet zeggen, dat deze plan nenmakerij veel grond heeft, want in geval van een geallieerde overwinning zou het den Engelschen diplomaten niet gelukken, om, zelfs al bedienden zij zich van het Russisch, nog veel in vloed uit te oefenen op den gang van zaken in deze wereld en wel aller minst in een Bolsjewistisch Europa. Doch wellicht zal het sommigen En gelschen duidelijk worden, hoe ver het met het Britsche imperium gekomen is, als Lagerhuisleden zich voor de toekomst voorstellen, hoe een Britsch gezant zich niet langer van zijn eigen taal, of van het Fransch moet bedie nen, doch van het Russisch PLAATSELIJKE activiteit in ver- schillende sectoren van het Oos telijk front. Succesvolle opera ties van stoottroepen. Aldus in korte trekken het Duitsche legerbericht over den strijd aan het meer dan dui zend kilometer lange' front, dat nog altijd in rust verkeert. Slechts in het strategisch belangrijke Koeban-brug- gehoofd hadden gevechten van groo teren omvang plaats, waarbij bolsje wistische doorbraakpogingen bij Krymskaja verhinderd werden. Aan het Oostelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd en in het gebied van Isjoem, vielen de Sovjets met pantserwagens en slagvliegers, na krachtige artilleristische voorberei ding, aan, doch yyerden in een te genaanval afgeslagen, waarbij zij in één seétor van een divisie niet minder dan 15 pantserwagens verloren. Beide partijen bereiden zich echter koorts achtig voor op den komenden ople- venden strijd. Ongetwijfeld zullen de Duitsche troepen zich dezen zomer weer in beweging zetten, maar ook van Sovjetrussische zijde schijnt men, volgens sommige berichten, offensie ven plannen te koesteren. Offensieve plannen, die wellicht samenhangen met een eventueele invasie van Euro pa door de geallieerden en in ieder geval reeds thans aanleiding geven tot zware Duitsche luchtaanvallen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand in den centralen en zuide lijken sector. LUCHTOORLOG IN HET WESTEN. Ook aan de andere zijde van de ves ting Europa duurde de luchtoorlog met onverminderde hevigheid voort. Bij nachtelijke aanvallen van de Brit sche luchtmacht werd o.m. Duisburg geteisterd en twee stuwdammen be schadigd, waarbij de burgerbevolking door de ontstane overstrooming zwa re verliezen leed. Overdag vielen Amerikaansche bommenwerpers de bezette gebieden en West-Duitschland aan. Wederom vielen honderden slachtoffers onder de burgers; te Bor deaux meer dan 200 dooden en 300 gewonden. De Duitsche luchtafweer wist den aanvallers zoowel des nachts als overdag zware verliezen toe te brengen. In twee achtereenyolgende nachten verlóren de Engelschen tel kens meer dan 30 toestellen, terwijl ook vele „vliegende forten" van hun vluchten boven Europa niet naar het eiland terugkeerden. De Duitsche luchtmacht ondernam op haar beurt zware aanvallen op En geland. Sunderland, een centrum van scheepsbouw, werd geteisterd en in het stadsgebied van Londen ontston den groote branden. Ook 'de Zuid-En- gelsche haven Cardiff met zijn bewa- peningsfabrieken en havenwerken werd in een geconcentreerden aanval bestookt. Niet minder dan 20 groote en talrijke middelmatige branden wer den als gevolg daarvan waargenomen. In het kustgebied van Sicilië, in het Kanaal en aan de Atlantische kust werden door Duitsche jagers, lucht doelartillerie en marine in totaal 25 vijandelijke vliegtuigen in één dag ^neergeschoten. De luchtdoelartillerie van de luchtmacht meldt het neer schieten van het 10.000e vijandelijke vliegtuig sinds het begin van den oor log. Groot opzien in verband met de viaag hoe en waar Duitschland in antwoord op de geallieerde luchtaan vallen zal terugslaan, baarde ook een mededeeling van de Wilheimstrasse, dat een groote luchtvloot voor zeer bijzondere doeleinden in reserve wordt gehouden. ITALIë VASTBERADEN. Voor Italië blijft de luchtoorlog na hèt verlies van Tunesië eveneens het voornaamste kenmerk van den strijd in de Middellandsche Zee, die'Spil en geallieerden van elkaar scheidt. Al thans voorloopig, want Italië bereidt zich voor op landingspogingen, die LAND WACHTDIENST KOMT IN MINDERING VAN DEN ARBEIDS DIENST. Naar van bevoegde zyde wordt medegedeeld, heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied beslist, dat voor Nederlanders, die by de Landwacht dienen, doch onder den Arbeidsdienst plicht vallen, den diensttyd van drie maanden bij de Land wacht in aanmerking wordt genomen voor den Arbeids dienstplicht. Dienstplichtigen voor den Arbeidsdienst, die drie maan-, den by de Landwacht hebben gediend, worden dus slechts voor den tyd^van drie maan den voor den Arbeidsdienst opgeroepen. naar veler verwachting de zware luchtaanvallen op Siciliaansche ha vensteden zullen volgen. In een histo rische senaatszitting brachten de on derstaatssecretarissen van de Mi nisteries van Ohrlog, Marine en Lucht vaart verslag uit. Admiraal Fdccardi bracht in herinnering, da; de slagvloot in staat is en gereed \>oor de bescner- ming van Italië's lange kusten. Gene raal Sorice van het Ministerie van Oorlog betoogde, dat Italië nauwelijks gevaar loopt, zoolang de „Tyrrheen- sche wal", de eilandenreeks van Cor sica over Sardinië naar Sicilië, onaan getast is en generaal Foug'ier wees op de prestaties van het Italiaansche luchtwapen, dat in Tunesië tegen een geallieerde overmacht van 5000 toe stellen had te strijden. Uit geallieer de berichten blijkt voorts, dat de luchtafweer in Zuid-Italië en de eilan den momenteel versterkt wordt met Duitsche jagers en luchtdoelgeschut. De kusten zijn niet beschermd door een aaneengesloten reeks forten, maar tus schen de belangrijkste vestingen en versterkte punten staan pantsex*trei- nen en rijdende batterijen, die via de spoorwegen naar de brandpunten va4 het gevaar gedirigeerd kunnen wor den. Even belangrijk als de militaire maatregelen is de moreele paraatheid van het Italiaansche volk. De nieu we partijsecretaris Minister Sforza heeft een aantal wijzigingen in het partijbestuur doorgevoerd en tot ver dere reorganisatie besloten, die de in nerlijke kracht van de fascistische partij en daarmede van het geheele volk ten goede zullen komen. Ook de pers staat geheel in het teeken van den onverzettelijken wil om den oor log tot een zegevierend einde te bren gen. Het poliliestandrecht in Nederland behoort tot het verleden. De rust is overal in ons land weergekeerd, de aangeboren nuchterheid van het Ne- derlapdsche volk en de zin voor de werkelijkheid bleken sterker te zijn dan de invloed, welke uitging van op hitsers, hier te lande of buiten onze grenzen. Met een zucht van verlichting werd dan ook kennis genofnen van de Beschikking, waarbij het Standrecht werd opgeheven en het een ieder weer vrij stond om zich tot elf uur des avonds op straat te begeven. En slechts de rouw in vele gezinnen, de tijde lijke voedselschaarschte, welke een direct gevojg was van de tragische ge beurtenissen, welke zich in het begin van deze maand hebben afgespeeld en de verbeurd-verklaring van de radio- ontvangtoestellen zullen nog lang her inneren aan het oogenblik, waarop ons vojk zijn veelgeroemde nuchter heid had prijsgegeven. De verbeurdverklaring van alle zich in het bezette Nederlandsche ge- "bied bevindende radio-ontvangtoestel len, -toebehooren en -onderdeelen is een direct uitvloeisel van de gebeurte nissen in het begin van deze maand. Plaats en tijd van inlevering zullen nog bekend gemaakt worden, terwijl iedere beschikking over de verbeurd verklaarde toestellen en onderdeelen, alsmede beschadiging er van verboden is en ten strengste gestraft zal wor den. Tegen degenen, die hün toestellen niet opgegeven hebben bij de P.T.T. en geen radiobijdrage hebber, betaald, zal geen vervolging worden ingesteld. Ten slotte zijn er in de Beschikking een aantal uitzonderingen gemaakt en wordt een aantal personen en instel lingen genoemd, welke na verkregen toestemming een toestel kunnen be houden. Deze week zijn de aanmeldingen v. d. Arbeidsdienst begonnen, 't Eerst waren aan de beurt zij, die in 1921 ge boren zijn. Volgende speciale oproe pen zullen telkens per „lichting" wor den uitgegeven. Niet alle opgeroepen personen, die voor den arbeidsinzet in aanmerking zullen komen, zullen in Duitschland te werk worden gesteld. Een gedeelte zal hier te lande in be drijven worden ingezet, waar zij ra- tioneeler arbeid kunnen verrichten dan in hun vroegeren werkkring. Binnenkort zal een nieuw bank biljet van 10 gld. in omloop worden gebracht, dat naast de thans gangba re biljetten van deze waarde zal cir- culeeren. De voorzijde vertoont rechts in donkerblauwe kleur een manspor tret naar een der figuren van de Staalmeesters van Rembrandt. Links is eveneens in de donkerblauwe kleur het cijfer 10 geplaatst jri een rosette van kleurige cirkels. DE AANVAL OP DE STUW DAMMEN. Volgens de jongste tellingen be draagt het aantal dooden als gevolg van den Britschen luchtaanval op de stuwdammen 370. Zesendertig perso nen worden nog vermist. Dat niet nog meer slachtoffers te betreuren zijn is te danken aan eenige autoriteiten, die de tegenwoordigheid van geest hadden de daarvoor in aanmerking komende bevolking onmiddellijk te waarschu wen en tevens onmiddellijk de noodza- 1 kelijke hulpmaatregelen troffen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1