BIJ ONZE STUDENTEN IN DUITSCHLAND. h voor SOEST en BAARN IN AFWACHTING VAN KOMENDE GEBEURTENISSEN Onvoldoende gecamoufleerd. Distributie van produc ten voor soepen en sausen. Extra boterbon De inlevering van Radio-toestellen. 4EOTi N.. NEDERLANDSCH EN GERMAANSCH. NUMMER 42 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 29 MEI 1943 OMROEPERS (bij woorden 0.92. vooruitbetaling) 1 tot 20 Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer o.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 DE stilte voor den storm" noemt de wereldpers de betrekkelij ke rust aan het Oostfront, waar slechts in het Koeban-brugge- hoofd en aan den bovenloop van de Donetz gevechten van grooteren om vang worden geleverd. Beide partijen concentreerden ontzaglijke massa's troepen en materiaal om op het be slissende moment tot het groote of fensief over te gaan. Waar dit offer - sief zal losbarsten, is nog onbekend. Aan Duitsche zijde .is men gereed en isslechts een druk op de knop vol doende, aldus de fnilitaire correspon dent van het D.N.B., om de plannen werkelijkheid te doen worden. De Bolsjewisten verzamelen soldaten, tanks, geschut en vliegtuigen in den centralen sector van het Koeban-brug- gehoofd; waarschijnlijk spelen Smo- lensk en Orel en een overtocht over de straat van Kertsj een belangrijke rol in hun offensieve overwegingen. De Duitsche legerleiding bezit door uitgebreide verkenningen evenwel een tamelijk volkomen beeld van de vij andelijke concentraties en heeft pas sende maatregelen genomen. Bij de a.s. operaties zullen voor de eerste maal Russische vrijwilligers in sterker mate dan tot nu toe het geval was, in actie treden. Generaal Wlas- sow, die in den slag om Kiew gevan gen is genomen, houdt zich bezig met de vorming van een vrijheidsleger, dat bereid is het bolsjewisme met de wapenen te bestrijden en een nieuwe ordening -in Rusland te vestigen. De groote beteekenis van deze vrijwillige aanwerving blijkt o.m. uit het feit, dat in de door Duitschland bezette gebieden 70 millioen Russen leven. Dit cijfer werd onlangs opgegeven door den correspondent te Moskou, van het Engelsche blad „Daily Express", die tevens mededeelde, dat de Sovjet- Unie 30 millioen menschen aan ge sneuvelde, gewonde en krijgsgevan genen gemaakte soldaten, benevens door honger en ziekten achter het front omgekomen burgers heeft ver loren. KOMINTERN ONTBONDEN? Meer dan twee uur had de roode dictator in het Kremlin noodig om kennis te nemen van den brief, dien Roosevelt's speciale afgezant Davies aón Stalin heeft overhandigd. Na het onderhoud kon Davies echter slechts verklaren, dat hij als overbrenger van een boodschap te Moskou vertoefde en niet tot het voeren van onderhande lingen. De inhoud van den brief blijft dan ook het onderwerp van velerlei gissingen, die ook betrekking hebben op een samenkomst van Stalin, Roo- sevelt en Churchill. In ieder geval schijnt Roosevelt bij Stalin aan te dringen op grootere voorzichtigheid bij de publicatie van zijn politieke en militaire oorlogsdoeleinden, waarvoor als tegenprestatie aan de Sovjet-Unie de vrije hand wordt gelaten in alle ge bieden van Europa, waar de Sovjet- Unie belangen heeft. Merkwaardiger wijze werd vrijwel gelijktijdig met Da vies' onderhoud met Stalin, de Kom infèrn, die als Derde Internationale de wereldrevolutie in alle landen voor bereidt, opgeheven. In geheel Europa werd diï besluit, dat niet door Stalin onderteekend is, als een schijnma - noeuvre gebrandmerkt. En ook in En geland werd men op onaangename wijze aan het communistische gevaar in eigen land herinnerd, toen de ont binding der Komintern voor de com munistische partij aanleiding bleek tot een „krachtigen veldtocht tot fusie met de Labourpartij." CHURCHILL VOOR HET CONGRES. „Het experiment loont de moeite, maar het sluit andere maatregelen niet uit." Aldus Chürchill in een rede voor het Amerikaansche congres, toen hij de vraag besprak of de macht in het luchtruim kan leiden tot een ne derlaag van Duitschland en Italië. Zijn "rede was vooral gewijd aan de verdeeling der krachten over de ver schillende oorlogstooneelen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat Enge land een even groot belang als de Ver. Staten heeft bij de oorlogsvoering tegen Japan. Deze verklaring heeft niet nagelaten in de Ver. Staten voldoening te verwekken, daar den laatsten tijd in vele kringen twijfel was opgekomen of Engeland voldoende steun wil ver- leenen aan de Amerikaansche oorlogs voering in den Stillen Oceaan. Sprekend over den duikbootoorlog meende de Britsche premier wederom een verbetering in de doeltreffendheid der maatregelen tegen de duikbooteu te kunnen constateeren. Met het oog op vroegere mededeelingen van Chur chill over dit netelige onderwerp, die BEKENDMAKING. Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede De Fürsorgeoffizier der Waffen-SS is voortaan Woensdag niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar lederen Woensdag van 912 uur en van 1417 uur, in het gebouw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienststelle des Fürsorgeoffiziers blijft's-Herto- genbosch-Sonniusstraat 3. geregeld door de feiten werden gelo genstraft, is de „leegte" der Oceanen een betere verklaring voor het uit blijven van groote duikbootsuccessen. Tot nu toe is deze maand ruim 263 0o0 ton scheepsruimte tot zinken ge - bracht. Dit is een laag cijfer in verge lijking, met die van de eerste maanden van dit jaar, een gevolg van het fe;t, dat sedert half April geen groote mili taire transporten der Englo-Amerika - nen worden uitgevoerd. BON 577 INLEVEREN. Met ingang van 12 Juni a.s. wordt een aantal producten als bouillonblok jes, soeptabletten, jusblokjes, spijs- en soeparoma en ketchup in distributie gebracht. Deze artikelen zijn derhalve van genoemden datum af uitsluitend nog verkrijgbaar tegen inlevering van de daarvoor aan te wijzen bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen. De hoeveelheid, welke men per bon zal kunnen koopen, zal nader worden bekend gemaakt. Men zal uiteraard een keuze tusschen de verschillende artikelen moeten doen. In verband met de voorbereiding van deze distributie is gedurende het tijdvak tot Zaterdag 12 Juni a.s. het koopen, verkoopen en afleveren van de .volgende producten verboden bouillonblokjes, bouillontabletten, bouillonkorrels, bouillonpoeder, bouil lonpasta^ extract-tabletten, extract blokjes, soepkorrels, soeppoeder, soep- jpasta, gedroogde soep of soep in dro gen vorm, justabletten, jusblokjes, juskorrels, juspoeder, juspasta, spijs- aroma, soeparoma, spijs- en soeparo ma, plantenextract, pikante saus ketchup en alle producten welke kun - nen worden gebruikt voor de vergroo ting van het olie-, vet of botervolume, 'of ter vervanging van olie, vet, boter, botersaus, room, slasausof mayon- naise. Bovenstaand verbod geldt .zoowel voor het publiek a'ls voor den han del. Handelaren mogen bovengenoem de producten met ingang van Woens dag' 26 Mei 1943 uitsluitend nog be trekken tegen inlevering van toewij zingen voor vervangingsmiddelen. Ten einde den handel in staat te stellen, op 12 Juni te kunnen afleve ren, dient 't publiek tot en met Za terdag 30 Mei bon „577 algemeen" van de bonkaart voor voedingsmid delen bij den handelaar in te leveren. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat het den detaillisten verboden is, vóór 12 Juni tot afleve ring over te gaan. De hoeveelheid van de in distribu tie te brengen producten die per bon telkens voor een tijdvak van vier we ken beschikbaar zal worden gesteld, bedraagt: of 50 gram bouillontabletten, bouil lonkorrels, bouillonpoeder, bouillon pasta, extracttabletten, extractkorrels, extractpoeder, extractpasta, soeppasta, spijsaroma, soeparoma of spijs- en soeparoma, of 50 gram bouillonblokjes pf ex tractblokjes, met dien verstande, dat deze hoeveelheid in maximaal 12 blok jes verpakt mag zijn, of 100 gram soepblokjes, soeptablet ten, soepkorrels of soeppoeder, met dien verstande, dat deze hoeveelheid in maximaal 4 blokjes, tabletten of pakjes verpakt mag zijn, of 100 gram gedroogde soep of soep in drogen vorm, uitgezonderd vermi- cellisoep, of 100 gram jusblokjes, justabletten, juskorrels of juspoeder, met dien' ver stande, dat deze hoeveelheid ver.pakt mag zijn in maximaal 7 blokjes, tablet ten of pakjes, of 100 gram juspasta, of 125 gram planten-extract, of 200 gram pikante saus of ketch up, of 100 gram van die producten, wel ke gebruikt kunnen worden ter ver grooting van het olie-, vet- of boter volume of ter vervanging van olie, vet, boter, botersaus of room, of 200 gram van die producten, wel ke gebruikt kunnen worden -ter ver-, vanging van mayonnaise, of 400 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervanging van slasaus. voor personen tot 21 jaar. Het i£ thans mogelijk den zg. „ex tra" boterbon aan te wijzen voor per sonen tot 21 jaar, welke bestemd was voor het tijdvak van 12 Maart tot en met 10 Mei 1943. In verband hiermede zijn thans voor het tijdvak tof en met 3 Juni 1943 de met „24 A Boter" gemerkte bon voor personen van 4 tot en met 20 jaar geldig verklaard voor het koopen van 250 gram boter of margarine en de met „24 B Boter" gemerkte bon voor personen beneden 4 jaar voor het koopen van 125 gram boter of margarine. Die Berliner Künstlerfahrt onder leiding van Ministerial- direktor Staatsrat Hans Hinkel, speelt momenteel voor de soldaten in het Nederlandsche kustgebied. Hans Hinkel" temidden der soldaten. (SS Bïldberichter Fritz- Stapf- Pax s). MEN kan niet zeggen, dat Stalir(s besluit tot ontbinding van d(> Komintern in Nederland vepl indruk heeft gemaakt "wie na het bekend worden van dit bericht zijn oor te luisteren legde in verschillende kringen zelfs daar waar men nt{g altijd afwijzend staat tegenover sa menwerking van ons volk m :t Duitschland bij den opbouw van e«p nieuw Europa kwam reeds spoed g tot de ontdekking, dat men er ntet veel meer inzag, dan een vriendelijk gebaar van den bolsjewistischen heer- scher tegenover zijn Amerikaanscl e en Britsche handlangers, in de hoo i, dat eij hierdoor de steeds wassende stroom van kritiek op de samenwer king met het bolsjewisme in hun eigëa landen tenminste eenigszins binnen cle dijken zullen kunnen houden. Wij hebben ook ten onzent, in de jaren, welke aan dezen oorlog 'vooraf gir- gen, genoeg ervaring opgedaan met cje bolsjewistische camouflagemethodei om zonder meer te begrijpen, dat h< t Kremlin met de ontbinding van Komintern zijn aspiraties terzake van de wereldrevolutie niet opgeeft. Te meer ^aar het begrip „wereldrevolu tie" reeds verankerd ligt in de grond wet der Sovjet Unie'. Niet ten onrechte herinnert men zich naar aanleiding hiervan, hoe de bolsjewisten in den tijd, toen vrijwel geheel Nederland zonder uitzondering afwijzend stond tegenover het bolsjewisme, kans za gen om handelsbetrekkingen aan te knoopen met Nederlandsche kapitalis tische kringen. De dezer dagen gepu bliceerde cynische uitlatingen van den joodschen plaatsvervangenden secre taris der communistische partij, Kaga- nowitsj, alsmede de verklaringen van mevrouw Kollontay, welke in over eenstemming met den Talmoed alle beloften en afspraken met de „onge- loovigen" tot waardelooze camoufla gemanoeuvres verklaren, wirken in dezen wel zeer verhelderend. Of de openbare meening in Engeland en de Vereenigde Staten zich nu inderdaad ook om den tuin zal laten leiden door deze nieuwe manoeuvre, is een andere vraag, doch het is in elk geval niet aan twijfel onderhevig, of Stalin kent nog genoeg andere wegen om in die landen zijn oorspronkelijke doeleinden na te blijven jageny Inmiddels bereikten ons uit Lissabon berichten over den vermoedelijken in houd van den brief, welken Davis na mens Stalin aan Roosevelt heeft over handigd. Het ligt voor de hand, dat er voorloopig over en weer nog weieeni gen strijd gevoerd zal worden over de al of niet juistheid van deze vermoe dens, doch een dergelijk debat is vrij wel zinneloos, als men de kwestie in het licht der feiten beziet. De felle aanvallen van Roosevelt en Churchill op het kleine Finland zijn zonder eeni- ge uitwerking gebleven en dit land strijdt nog altijd voor en na aan de zijde der Europeesche mogendheden tegen het bolsjewistische gevaar. Be grijpelijkerwijze, want de Sovjet-Unie heeft geen twijfel overgelaten omtrent de plannen, welke het bolsjewisme ten aanzien van de Scandinavische landen koestert. Het spreekt vanzelf, dat de Britsche en Amerikaansche di plomatie langzamerhand in wanhoop is geraakt over dit „gebrek aan tact" van bolsjewistische zijde. En deze wanhoop is ongetwijfeld steeds zwar ter geworden, naarmate het Kremlin zijn ware bedoelingen ten opzichte van „Ik heb gelezen van de radio-misère; nu zou ik er niets meer aan vinden om thuis te zitten", zoo schrijft een der Nederlandsche studenten, die thans in Duitschland tewerk zijn ge steld, blijkens een brief aan zijn fami lie in Nederland, welk schrijven wij ter inzage kregen. Het is echter nief. alleen de gedachte aan het gemis van' de radio, welke dezen jongeman, die naar Duitschland moest tengevolge van het feit, dat hij de loyaliteitsver klaring niet had onderteekend, vrede doet hebben met zijn lot. Er komen ook nog wel eenige positieve factoren bij. Na een uitvoerige beschrijving van de reis, vertelt onze briefschrijver, een student in de medicijnen, hoe hij thans in een arbeidslager werkzaam is als SanitSter, belast met de dagelijksche medische verzorging der arbeiders Wij laten hem hier zelf aan het woord, zooals hij in zijn brief van 18 Mei j.1. op studentikooze wijze zijn belevenis sen vertelt: „Ik moet maar zien, wat ik hier denkt te doen, zei de arts, op "wiens spreekuur ik heb getoeschouwerd Hij komt tweemaal per week. Ik moet geheel zelfstandig werken in een kamer, geheel als spreekkamer ingericht met een rood kruis op de deur. Ik heb al twee patiënten ge had. Eén moest ik nabehandelen, de andere kwam van een rijwielonge luk thuis. Het eten is hier goed en dank zij m'n eigep kamer, de behui zing- ook. Ik heb me bij aankomst heelemaal gewasschen en ver schoond. Ik heb een Ausweis gekre gen voor het in de fabriek loopen en een blikje met m'n nummer v. d. Ausweis. Het bureau waaraan ik zit te schrijven, is prachtig. Verder heb tk hier een vaste waschtafel, een in- strumentenkast en een medicamen- tenkast. Het moeilijke is echter om te we ten te komen, of ik hier „voor het echie" zit of niet. De arbeiders be schouwen me als volslagen Sanita- ter en komen met de meest onple zierige verwondingen bij me. Ik be handel ze en moet dan aanwijzingen geven, in het Ffansch n.b., want do tolk kan niet den heelen dag bij me zitten. Dat is een Italiaan (Mario genaamd), die vlot Fransch, Duitsch en Italiaansch praat. Ik kan het goed met hem vinden, evenals met de Vlamingen. Ook de Franschen zijn fijne kerels, maar verduveld slecht te verstaan. Vanavond denk ik de omgeving eens te gaan verkennen. De R.K. kerk moet een half uur loo pen hier vandaan zijn, we zullen zien. Verder moet ik m'n inventaris eens in m'n geheugen prenten. De Lagerführer beweerde, dat alles wat ik vroeg, besteld zou worden (aan medicamenten wel te verstaan)." Onze landgenoot vindt het voorts jammer, dat er in dit geheele kamp geen Hollanders te vinden zijn, ge lukkig is een van zijn vrienden in een ander kamp ondergebracht, dat dicht genoeg bij ligt, om elkaar te kunnen bezoeken. De fabriek, waar hij werkt, is niet „kriegswichtig", zij is nooit gebombardeerd. „Van salaris heb ik nog niets ge hoord. Wat het verlof betreft, dat krijg ik officieel pas over een 'jaar, maar er zijn gevallen bekend, waai'- in na drie maanden al verlof werd gegevenEtenspakketjes heb ik niet noodig, mocht dat verande ren, dan schrijf ik er nog wel om." Tot zoover onze student. Uit zijn brief krijgt men wel den indruk, dat ook hijzelf weinig gfond tot klagen ziet. Misschien hebben sommigen vaa zijn collega's het minder goed getrof fen dan hij, misschien ook hebben zij het beter; het belangrijkste is en blijft echter, dat jonge Nederlanders ook indien aan intellectueel werk gewend zich er rustig doorheen slaan, zon der gekerm en gejeremiëer. Want daardoor bewijzen zij, den eerenaam Nederlander waardig te zijn. Hopenliju wordt hun Nederlanderschap niet be schaamd door de zwetsers en rodde laars hier in het vaderland, die niet beter weten te doen, dan gruwelver halen rond te strooien qver de „ver schrikkelijke behandeling" de Ne derlandsche studenten in Duitschland, in de hoop daardoor stemming te wekken onder de achtergebleven fa miliebetrekkingen. geheel Europa duidelijker uitte. Het zal dan óok niemand verbazen, dat Roosevelt tenslotte door middel van den brief, welke Davies moest overhandigen, een beroep op Stalin deed om tenminste een gebaar te maken, waardoor de oppositie in Ame rika en Engeland zich met veel goeden wil! zou kunnen laten be vredigen. Stalin werd hiertoe bereid gevonden; men kan echter niet aanne men, dat de „roode Tsaar" zelfs dit gebaar voor niets gedaan heeft. De prijs, welke hij vroeg, is ongetwijfeld eens te meer Roosevelt's belofte ge weest, dat hij het bolsjewisme na een geallieerde overwinning in Europa de v«ije hand zou laten. Men kan niet zeggen, dat de ontbin ding de Komintern onder dezen om standigheden nog veel te beteeke'nen heeft BEKENDMAKING. Officieel wordt medegedeeld In verband met de Verorcj^ning in zake het inleveren van radio-ontvóng- installaties van 13 Mei 1943 wordt het volgende medegedeeld: 1) De formulieren,die bij de inle vering van radiotoestellen ingevuld moeten worden afgegeven, kunnen onmiddellijk ingaand bij de loketten der P.T.T. tégen betaling van vijf cent per stuk worden verkregen. 2) Geëvacueerden, die hun radio toestellen in hun voormalige wonin gen hebben achtergelaten, zijn even eens verplicht hun toestellen aan te geven. Overeenkomstige bijzondere formulieren moeten bij de voor' hun tegenwoordige woonplaats bevoegde pclitiebesturen (burgemeester) worden gehaald. 3) Formulieren voor het indienen van een verzoek tot ontheffing vol gens artikel 9 par. 2 en 3 der veror dening worden als volgt verstrekt a) Duitsche staatsburgers moeten zich van Donderdag 27 Mei 1943 af wenden tot de plaatselijk bevoegde Ortsgruppe der N.S.D.A.P. b) De leden der N.S.B. en haar or ganisaties ontvangen de formulieren van hun bevoegde politieke leiders. c) De familieleden van de in de Duitsche Weermacht vrijwillig die nende Nederlanders ontvangen, voor zoover zij reeds schriftelijke aanvra gen tot de Abteilung für Angelegen- heiten deutscher Staatsangehöriger beim Generalkommissar für Verwal- tung und Justiz, Utrecht, Catharijne- singel 48 hebben gericht, deze formu lieren zonder meer toegestuurd. In dien geen aanvrage is ingediend, moe ter deze formulieren bij genoemde Dienststelle worden aangevraagd. Zij moeten ingevuld daar weer worden ingeleverd. d) Familieleden van de in de Waf fen-SS en het Vrijwilligerslegioen Ne derland dienende Nederlanders moe ten ^de formulieren aanvragen bij den Fürsorgeoffizier derWaffen-SS, 's-Her- togenbosch, Sonniusktraat 3. Voor zoo ver zij reeds schriftelijke aanvragen tot deze Dienststelle hebben gericht, worden deze formulieren den aan vragers zonder meer toegezonden. De ze formulieren moeten dan ingevuld weer aan de SS-Fürsorgeoffizier wor den teruggestuurd. Er wordt op gewezen, dat als fami lieleden in den zin van déze verorde ning worden beschouwd ouders, vrou wen en kinderen der vrijwilligers. WAAKT TEGEN TAALBEDERF! Nu het gevaar, dat er vele z.g. „ger manismen" onze taal binnengesmok keld worden, onder de huidige om standigheden grooter is dan ooit, is het een te prijzen streven om daartegen te waken door een krachtige propagan da. Zoo heeft b.v. de Taalclub van den Nederlandschen Omroep reeds nuttig werk verricht en daarbij zoo nu en dan gewezen op de gevaren waaraan onze schoone taal juist nu bloot staat. „Volk en Vaderland" heeft nu een rubriek geopend onder den veelzeg- genden titel „de Taalhark", onder lei ding van Dr. J. van Ham en Dr. Diep- huis. „Het gaat niet alleen tegen „Ger manismen" maar tegen alle taaldwaas heden, vah welken aard ook, -die wij te pronk willen zetten." „VoVa" begint er mee, op zeer gees tige wijze de hand in eigen boezem te steken. c f\vvAl »i,\i 5WMPENV0W Opgepast I Werpt explosieve potlooden afIII BELANGRIJKE AANWIJ ZING YQOR DE VERORDE NING AANMELDINGS PLICHT. Zaterdag 29 Mei 1943 moeten zich alle in de maanden Septem ber, October, November en De cember van het jaar 1923 gebo - ren mannen overeenkomstig den op 22 Mei 1943 in dit blad gepu- bliceerden oproep van het Ar beidsbureau Amersfoort (voor Soest) of Hilversum (voor Baarn) van 9-17 uur persoonlijk aanmel den, waarbij zij het ingevulde aanmeldingsformulier en de ande re identiteitspapieren en gege vens moeten medebrengen. De' distributiestamkaart moet mede1 gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich straf baar, wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der Verordening of trachten deze te ontduiken. Het komt wel eeris voor, dat ge tracht wordt een tegenstelling te con- strueeren tusschen Nederlandsch en Germaansch. Banleider J.* J. van der Hout, de hoofdopsteller van „De Zwar te Soldaat", toont in dit blad het fou tieve van deze bewering aan in een artikel onder den titel: „Om klaar heid in het heden.» Er, zijn menschen, aldus schrijft Banleider yan der Hout, die tusschen deze beide begrippen (Nederlandsch en Germaansch) een onoverkomelijke tegenstelling trachten te construeeren. Voor "ons zijn zij onverbrekelijk met elkaar verbonden. En mëér dan dat het feit, dat wij Nederlandsche Ger manen zijn, beheerscht onze geheele politieke stellingname en activiteit. Ons Nederlandsch bewustzijn, zoowel als pns Germaansch bewustzijn zijn beide zóó echt en sterk, dat niemand onzer het in zijn hoofd zou halen de Germaansche saamhoorigheid als een gevaar voor ons Nederlanderschap te zien of omgekeerd, de erkenning van ons eigen volkswezen een bedreiging zou kunnen achten voor het Germaan sche geheel. Wij hebben nooit iets dwazers en onwaardigers gehoord dan discussies over het feit, of onze solda ten, die streden en vielen, hun bloed gaven voor Nederland of voor Ger- manje. Het is immers onmogelijk zich voor te stellen, dat iemand zich vrij willig in het gevecht zou begeven, die zijn eigen volk niet met alle kracht liefhad, maar evenzeer zich in te den ken, dat we uit onszelf met de kame raden uit andere Germaansche landen ten strijde zouden trekken, wanneer het lot van Germanje ons niet ter harte ging als ons eigen lot. Na er op gewezen te hebben, dat een dergelijke problematiek aan het front niet bestaat, aangezien de vrij willigers zich daar niet ophouden met praten, besluit Banleider van der Hout: „Het was en is onze grootste vreug de, dat tusschen de beide mannen, die de belichaming van het Germaanscha en het Nederlandsche bewustzijn voor ons vormen, Adolf Hitier en Anton Mussert, de overeenstemming en ge lijkgerichtheid, die in. het wezen der dingen ligt besloten en derhalve vol komen natuurlijk is, zoo duidelijk toe uitdrukking is gekomen. BEVORDERING EN VERZOR GING VAN DEN GERMAAN- SCHEN VOLKSAARD. In opdracht van den Reichsführer SS zijn door den gouw Zuid-Hanno- ver-Brunswijk aan den gouwleider SS-Gruppenführer Lauterbacher voor de bevordering en verzorging van den Germaanschen volksaard bijzondere opdrachten verleend. Middelpunt van het werk zal het Germaansche huis in Hannover zijn. Het Germaansche huis is. uitverkoren om voor de oorlogs vrijwilligers der Waffen-SS, de arbei ders en Langemarck-studenten der Germaansche landen en voor de jon gens der Germaansche Wehrertüchti- gungslager en van den Germaanschen Landdienst een cultureel en kame raadschapscentrum te zijn. SS-Gruppenführer eil Generalleut- nant der Waffen-SS Steiner heeft in opdracht van den Reichsführer-SS het Germaansche huis in Hannover onder de hoede van de Germanische Leitstel- le des SS-Hauptamtps genomen. DE LEVERINGSMARKT. De Provinciale Voedselcommissaris voor Utrecht maakt hiermede bekend, dat de leveringsmarkt voor runderen op Woensdag 2 Juni a.s. te Utrecht komt te vervallen en gehouden zal worden op Dinsdag 1 Juni a.s.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1