BEKENDMAKING. De 20.000ste inwoner van Soest. IN Werk in Duitschland. voor SOEST en BAARN DE LUCHTOORLOG. WOEKER NEDERLAND. DE AANMELDING VOOR DEN ARBEIDSINZET NIEUWE BOTERBON. NUMMER 44 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Verschflnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 5 JUNI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 30 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag. Radactie en Adnv. Van Weedeatawt 7, Soestdijk. Telefoon 2Ï62 Gira 181163 Ten vervolge op de op 29 April 3943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachisbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze, voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig- en reservepersoneel onder den Tang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelenvoor zoover dit personeel in Mei 1940m in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uup: IN HET „WEHRMACHTSLAGER" te Amersfoort, ZONNEBLOEMSTR. 1. Het personeel van het 2e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen: Degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943. Degenen, die geboren-zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. 2. Het personeel van het 3e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. IN DE FRIEDLANDKAZERNE TE ASSEN. 3. Het personeel van het 9e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot én met 1915 op 7 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. 4. Het personeel van het 11e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen: Degenen, die géboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 3914 tot en met 3904 op 31 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland merkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn veif>licht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kïeeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen.- De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen 'dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door dP-Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich öp andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap trachtte onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Laatste waarschuwing. NADAT de Britsche, plaatsvervan gende premier, Attlee, Donder dag 1.1. in het Lagerhuis heeft verklaard, dat de Engelsché^regeering de luchtaanvallen op Duitschland als een wezenlijk bestanddeel van haar offensief beschouwt, en dat ,,de vij and noch iemand anders, ons daar van af kan brengen", kwam van Duitsche zijde een laatste waarschuwing. In een rustige, zakelijke opsomming stelt men vast, dat tot en met 25 Mei 1943 op het gebied van het Duitsche Rijk 191 scholen vernield en 920 zwaar beschadigd werden; 108 zie kenhuizen werden vernield, 231 zwaar beschadigd; 133 kerken vernield, 494 zwaar beschadigd. Ontelbare woon huizen werden verwoest en ook tal van cultureele monumenten werden ver woest; te veel om alfe afzonderlijk te noemen. Dit is de droeve tol van drie en een half jaar Europeeschen oor log; dat kan blijkbaar niet dikwijls genoeg gezegd worden. En in gedachten herinnert men zich weer, hoe het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken op 2 September 1939 in een officieel communiqué ver klaarde voornemens te zijn „de vijan delijkheden te voeren met den stelli- gen wensch de burgerbevolking te sparen en op elke mogelijke wijze de kunstschatten en monumenten te ont zien". Men ging zelfs zoover, dat men Duitschland „uitnoodigde" om even eens een dergelijke verklaring af te leggen Wanneer Engeland zich het eerste Jaar van den oorlog tamelijk goed aan de eigen, schoon-klinkende belofte ge houden heeft, dan weten wij thans wel, dat zulks slechts voortkwam uit den angst om ook maar één enkel vliegtuig te verliezen. Bij den gehee- len Duitschen veldocht in het Westen heeft de Britsche luchtmacht dan ook vrijwel niet ingegrepen om zijn bond- genooten steun te verleenen. De geheele „steun" der Britsche luchtmacht bestond in het werpen van bommen van groote hoogte op steden, dorpen en boerderijen in Duitschland en in de bezette gebieden, waarbij wij Nederlanders zelf ons nog zeer goed kunnen herinneren hoe deze aanval len als regel zuiver demonstratieve en niet de minste militaire waarde had den. Van Duitsche zijde heeft men toen maandenlang gewaarschuwd, evenals ditmaal, helaas zonder succes. Tot in het najaar 1940 eindelijk het ant woord kwam van het Duitsche lucht- wapen. Aan de Theems ging toen een ijselijk misbaar op en de neutrale pers gaf schilderingen over de uitwerking der Duitsche luchtbombardementen op de Londensche dokken en andere mi litaire doelen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Ook zag men zich eenige malen gedwongen het Duitsche luchtwapen in te zetten voor In het Koebangebied. Bij den drager van het eikenloof, Hauptrnfinn Ziegler. Op het balkon van een huis heeft de post zijn MG voor den afweer van vliegers in stelling gebracht. Vanaf deze plaats kan hij de stad en de haven goed overzien. (P.K. Langl - O-H- P s). „vergeldingsaanvallen", waarbij Brit sche stadjes van den aardbodem ver dwenen. Men heeft echter zelfs iri En geland zelf nooit een lijst kunnen sa menstellen, welke op zoo indrukwek kende wijze als deze Duitsche, aan toont dat deze luchtaanvallen zich in het bijzonder tegen de burgers, tegen de kunstschatten en tegen de huma nitaire instellingen van het.volk rich ten. Mogelijk meent men thans in En geland, dat men door deze aanvallen op Duitsche steden den tegeji stander kan dwingen om zijn luchtwapen te „verslijten" op een oogenblik, dat zulks in de geallieerde strategie past. (Want dat deze aanvallen het Duitsche oorlogspotentieel zouden benadeelen, gelooft men ondanks Attlee's ver klaring waarschijnlijk ook in Brit sche regeeringskringen niet meer). De afgelooopen maanden hebbqn aange toond, dat het Duitsche opperbevel zich niet „uit zijn tent" laat lokken. Komt evenwél eenmaal het antwoord, dan zal men het in Engeland, evenals in 1940-'41, wederom betreuren, dat men er mede begonnen is. Misschien zijn de kleine aanvallen, welke het Duitsche luchtwapen thans houdt, het begin van een dergelijk antwoord dat weet thans nog niemand. Maar de beschaafde wereld zal na deze laatste Duitsche waarschuwing geen notitie kunnen nemen van de jammerklachten, als straks de felle vogels der Luftwaffe dood en verder! moeten zaaien boven Britsche ste den VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN Tot en met 30 April 1944 geven di met „12 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115", recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet en fabriekt turf. Een overzicht van de lammerenmarkt, welke 's Maandags tc Groningen wordt gehouden. (C.N.F.lFölkers - Pax s Tweede kind van de familie van Altena-Hunink van de Pgnen- burgerlaan. Gemeente gaf een spaarbankboekje met 100. Het was aan de afdeeling Bevolking van de Gemeente Secretarie van Soes1 al eenigen tijd bekend, dat het be volkingscijfer der gemeente Soest de 20.000 ging benaderen, voorzeker een belangrijke mijlpaal in de ontwikke ling dezer gemeente. Woensdagoch tend nu was het zoover, dat de twin tig duizendste inwoner op komst was en de ambtenaren der afdeeling be volking waren natuurlijk benieuwd, wie deze bijzondere inwoner van Soest zou zijn. Dat bleek al spoedig, toen de heer Teunis van ALTENA, veehouder, wo nende op een plaats, die behoort bij het landgoed Pijnenburg, aan de Pij nenburgerlaan 3, zich aan het ge meentehuis vervoegde, teneinde de geboorte van zijn tweeden zoon aan te geven, aan wien de namen werden, gegeven van HENDRIK JOHAN. Deze^ was juist dien vroegen ochtend'gebo-- .ren, te omstreeks 6 uur, dus op den tweeden Juni 1943. De echtgenoote van den heer van Altena bleek te zijn Johanna Hendrika Hunink. De gelukkige vader werd in kennis gesteld van het feit, dat zijn zoon juist de 20.000 ste inwoner van Soest was en. de geboortèacte werd in concept opgemaakt, die ditmaal voor deze bij - zondere gelegenheid werd gepasseerd door den burgemeester van Soest, Mr A L. des Tombe, in zijn kwaliteit van Ambtenaar van den burgerlijken stand. De burgemeester wenschte den va der geluk en deelde hem mede, dat hij had besloten aan den jonggeborene vanwege de gemeente Soest een spaarbankboekje te verstrekken, waarop als eerste inleg een bedrag van één honderd gulden was gestort, met de bepaling, dat daarover eerst door den thans jonggeborene mocht worden beschikt na het bereiken van zijn 21ste levensjaar. De vader dankte voor dfte gave aan zijn zoontje. Als persoonlijke bijzonderheden kun nen wij nog melden, dat de vader vee houder is en 29 jaar oud; hij is op 21 September 1913 te Amersfoort gebo ren; de moeder, die het zeer goed maakt, is 36 jaar en geboren te Win terswijk op 5 Maart 1907, Het huwe lijk tusschen beiden vond plaats op 6 November 1940 en daaruit was op 28 Januari 1942 het eerste kind gebo ren, geheeten Cornelis Pieter. De grootvader van den thans geborene was geheeten Cornelis Altena, die ge huwd was met Jannetje van de Kuin- der. De vader deelde desgevraagd mede dat het een zeer voorspoedige baby was van ruim 8 pond, die genoemd is naar den vader van- zijne echtge noote. ZELDEN heeft de woeker zoo on beschaamd den kop opgestoker als juist wel in deze bewogen en tragische tijden. Steeds grooter wordt het aantal boeren en kleine midden standers, dat in den dans om het gou den kalf ieder menschelijk gevoel vergeten heeft. Twee weken zit on> volk nu zonder boter, vleesch en kaas, dank zij de „witte joden" van het platteland, die niet alleen schrome lijk hun leveringsplicht verzaakten, maar van de door hen zelf geschapen noodtoestand nog bovendien wisten te profiteeren door de prijzen van de IN het kader van den arbeidsinzet vertrekken thans regelmatig dui-* zenden Nederlanders naar Duitsch land, waar zij de rijen van de millioe- nen Europeanen versterken zullen, die thans koortsachtig werken vqor de red ding van de bedreigde veste Europa Zij gaan gedwongen en wij behoe ven het ons niet te ontveinzen mee- rendeels met angst en vreeze. De over- zeesche propaganda eenerzijds, de bin- nenlandsche gruwelsprookjes ander zijds, hebben helaas ook vat gehad op onze anders zoo nuchtere bevolking en de voorstellingen, die men zich hier te lande maakt over het werk en het verblijf in Duitschland zijn dan ook over het algemeen verre van roos kleurig. Ondanks de verklaringen van talrij ke arbeiders, die in Duitschland wer ken en hier met verlof vertoefden, on danks de recente brieven van ver schillende studenten, die dezer dagen naar Duitschland moesten vertrekken en die door verwanten en kennissen reeds min of meer „afgeschreven" wa ren, gelooft de massa hier nog altijd hardnekkig aan de gruwelpropaganda over den arbeidsif\zet en het lot der arbeiders in Duitschland. Het is daarom verheugend, dat juist thans in Nederland een brochure ver schenen is, beter gezegd een documen tair bewijsmiddel, dat èn door den overtuigenden tekst èn door het nog overtuigender en omvangrijke foto materiaal ongetwijfeld zelfs op den meest sceptischen Nederlander in druk moet maken. Dit meer dan 10Ó pagina's omvattende geschrift is ge titeld: Europa werkt in Duitschland en het wendt zich tot het intellectuee ls deel van onze bevolking, misschien juist omdat deze groep het beste tot scherp oordeelen in staat is. De bro chure werd enkele weken geleden sa mengesteld en de tekst, zoowel-als de foto's, zijn van recenten datum en geven een duidelijk en helder beeld van de arbeidsomstandigheden, lege ring, verzorging en sociale voorzienin gen van de in Duitschland te werkge- stelde buitenlandsche arbeiders. Het zijn echter geen „Potemkinbedrijven", die hierin zijn afgebeeld, geen model kampen en geen modelarbeiders. Het oog van de camera heeft overal ge speurd, in het Noorden en het Zuiden, in het Oosten en het Westen. En over al treft ons hetzelfde beeld. Frissche, heldere woongelegenheden, sanitaire installaties, die aan alle eischen vol doen, arbeidsvreugde en tevredenheid. Zakelijk is de tekst, elke holle pro paganda is vermeden, bepaalde moei lijkheden worden niet verheeld. Een groot aantal brieven van buitenland sche arbeiders is afgedrukt, niet al- Op grond van de Beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied (Commissaris-Generaal' voor Bijzondere Aangelegen heden) No. 43/1943, betreffende de verplichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet, worden bij dezen ALLE MANNEN GEBOREN IN HET JAAR 1920 wonende in het gebied van de Gewestelijke Arbeidsbureaux Amersfoort en Hilversum, opgeroepen om in de periode van 3 t.m. 9 Juni 1943 een aanmel dingsformulier bij het betrokken Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen in de Gewestelijke Arbeidsbureaux persoonlijk weer af te geven. De melding, behoort te geschieden voor inwoners der gemeen te Soest aan het Gewestelijke Arbeidsbureau te Amersfoort, Hoogeweg 4, en voor inwoners der gemeente Baarn aan het Gewestelijke Arbeidsbureau te Hilversum, Ministerlaan 10. Geboren in Jan., Febr., Maart en April 1920: aanmelden op MAANDAG 7 JUNI 1943. Geboren in Mei, Juni, Juli en Aug. 1920: aanmelden op DINSDAG 8 JUNI 1943. Geboren in September, October, November en December 1920aanmelden op y WOENSDAG 9 JUNI 1943, in den tijd van 9 tot 17 uur, op de desbetreffende afdeeling. De in de gebieden van de Bijkantoren wonende tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen in het ten aanzien van hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau melden. Bij de afgifte van het aanmeldings formulier moet de distributiestamkaart medegebracht worden. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, dienen p e r s o o n 1 ij k bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (resp. Bijkantoor) te verschijnen. Zij moeten des- verlangd alle noodzakelijke bescheiden overleggen, alsook alle noodzakelijke inlichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding verplichte personen in dienst betrekking zijn, moet de werkgever van den tot aanmelding verplichten persoon aangaande den duur der dienstbetrekking op het formulier door onderteeke- ning en eventueel door plaatsing van een^firmastempel bevestigen. Van de verplichting zijn vrijgesteld 1. Zij, die de Duitsche nationaliteit bezitten en bij bureaux van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche Gebied van het „Arbeitsbereich" der Nationaal Sozialistische Duitsche Arbeidspaftij in Nederland, onderaf- -deelingen ervan of er bij aangesloten organisaties werkzaam zijn. 2. Zij, die de Duitsche nationaliteit bezitten en bij Bureaux van de Duitsche Weermacht, de Waffen S.S., de Duitsche Politie en den Rijksarbeidsdienst werkzaam zijn. 3. De ambtenaren en arbeidscontractanten van het Rijk, de Provincies, de Gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, alsmede zij, die werk- Zaam zijn bij de Spoorwegen, de P.T.T. en de Nederlandsche Bank. 4. Leden der voormalige Nederlandsche Weermacht, voorzooyer zij volgens de bekendmaking van den Weermachtsbevelhebber in Nederland d<£ 29 April 1943, onderworpen zijn aan de terugroeping in krijgsgevangenschap. 5. Zij, die zich reeds ingevolge IX van de Beschikking No. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven moeten aanmelden. 0. Geestelijken en leden van een geestelijke orde. 7. Personen, die overeenkomstig II, lid 2, van de Beschikking 43/1943 van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld. Zij, die de Duitsche nationaliteit bezitten en tot aanmelding verplicht zijn, melden zich bij den Duitschen „Fachberater" van de hieronder aangegeven Gewestelijke Arbeidsbureaux. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepalingen van bovengenoemde Beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting tot aanmelding niet of niet behoorlijk nakomen, met opzet of uit nalatigheid onjuiste opgaven doen enz., worden gestraft, insgelijks uitlokkers, mededaders en medeplichtigen.- GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUX AMERSFOORT EN HILVERSUM. clandestien gekarnde boter met 100 procent te verhoogen. In vele gevallen kan de hongerigé stedeling bij deze woekeraars zelfs niet eens meer met geld terecht. Goud wil m,en op het platteland zien, juweelen of andere waardevolle artikelen. Maar in de steden is het niet vee* anders. Hier zijn het venters, winke liers, schoenmakers en andere kleine middenstanders, die op schaamtelooze wijze profiteeren van den nood van duizenden. Schoenmakers kunnen slechts repa raties garandeeren, wanneer zij ter „aanmoediging" een paar vleesch- of kaasbonnen krijgen. Anderen worden eerst actief wanneer zij een pakje si garetten of een paar maatjes oude kla re ten geschenke hebben gekregen. Dezer dagen zagen wij, hoe een groen tenventer, die een paar bakjes aard beien op zijn wagen had, tegen de meeste klanten beweerde, dat de aardbeien niet van hem, maar van een collega waren, zoodat hij ze niet mocht verkoopen. Even later, wegge moffeld onder wat groenten, verkocht hij ze toch en tegen een prijs, die ze ker niet normaal geweest zal zijn. Geheele wijken worden door derge lijke gewetenlooze schurken geterro riseerd en de bewoners ervan staan hier vrijwel machteloos tegenover. Zeker, zij kunnen aangifte doen, maar ds vrees om dan op een „zwarte lijst" te worden geplaatst, weerhoudt de meesten hiervan. Men is immers op genade of ongenade overgeleverd aan deze woekeraars, wil men -zijn bonnen nog gehonoreerd zien. Komt men immers in een vreemde zaak, tien tegen een, dat men dan hee lemaal niets krijgt. Men slikt dus alle ergernis weg en vraagt deemoedig, of de winkelier, wanneer hij weer eens kaas aankrijgt, een stukje bewaart vóór de bonnen verloopen zijn. En of fert gedwee het pakje sigaretten of koopt noodgedwongen zwarte melk stegen een daalder de liter, omdat bo ter en kaas alleen voor de „goede klanten" verkrijgbaar wordt gestelo. Aan deze wantoestanden kan alleen een einde gemaakt worden, wanneer genadeloos wordt ingegrepen. Zeker wij mogen de moeilijkheden van de co'ntróle niet onderschatten en wij kunnen begrijpen dat in bepaalde ge vallen zonder de hulp van het publiek weinig gedaan kan worden. Doch de omvang, die deze woeker in Nederland heeft aangenomen is zóó groot geworden, dat geen middel on beproefd kan worden gelaten om hier- I aan voor goed een einde te maken. Van Vrijdag 4 Juni tot en met Dins dag 15 Juni, dus gedurende een perio de van 12 dagen, geeft de bon „boter 23a" recht op het koopen van 250 gr. boter of margarine voor personen van vier jaar en ouder. Kinderen beneden vier jaar ontvangen gedurende dezo periode 125 gram boter of margarine op bon „23 b boter". leen brieven van Oekraïnische en Sovjet-Russische arbeiders, voor wie de toestanden in Duitschland paradijs achtig moeten zijn, vergeleken bij de hel, die zij konden ontkomen, maar. ook brieven van veel verwender Ne derlandsche, Noorsche, Deensche en Zwitsersche arbeiders. Beter dan een vloed van woorden, een reeks dementi's weerlegt dit zake lijke en nuchtere document alle geal lieerde propaganda en alle geallieerde gruwelsprookjes. En velen, die vóór hun vertrek naar Duitschland deze brochure lezen, zullen ongetwijfeld met een heel wat geruster hart ver trekken dan zij gedaan zouden heb ben, wanneer zij van dit alles onkun dig waren gebleven. NIEUWE BONNEN AANGEWE ZEN VOOR KAARSEN. Dé met „12 Verlichting" en „31 Ver lichting" gemerkte bonnen der petro- leumkaarten, resp. S 108 en S 208, ge ven tot nader te bepalen datum recht op het koopen van één rantsoen kaar sen (300 gram). NIEUWE ZEEPBONNEN AANGEWEZEN. Tot en met 30 Juni 1943 geeft bon „Algemeen 578" van de bonkaart vorr voedingsmiddelen en de bon „V E?n- heidszeep" van de aan kinderen bene den acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van ten stukje van 24Yt of 28 gram luchtge- vulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 °,'c\ hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoi'etzeep - 14,^15 of 21 hetzij op het doen was- schen van vijf kilogram droge vuile wasch. Bon „Algemeen 579" van de bon kaart voor voedirfgsmldciele.il en bon „V Waschpoeder" van de kaarten, uit gereikt aan kinderen beneden acht jaar geven, voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilo gram droge vuile wasch. De met „V Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereik te kaarten geeft recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep va* oUde samenstelling. NALATIGE VEEHOUDERS GETROFFEN DOOR EXTRA VEE-LEVERINGSPLICHT. De extra-leveringsplicht van rund vee is een scherp wapen, dat de Secre taris-Generaal - van het Departement van Landbouw en Visscherij hanteert jegens hen, die zich niet houden aan een regelmatigen gang van zaken bij de voedselvoorziening, waardoor maar al te vaak de zwarte handel bevorderd wordt. Ditmaal heeft de Secretaris-Ge neraal van zijn bijzondere bevoegd heden gebruik» gemaakt door op te tre den tegen vier veehouders, die in strijd met de voorschriften hebben gehan- deld door zich aan erfistige verzuimen schuldig te maken. Aan vier veehou ders is, hoofdzakelijk wegens het ach- l terhouden van melk, extra inleve- ringsplicht opgelegd. Daarbij is een ge- val van een veehouder, die niet min- f der dan tien koeien van zijn rundvee- stapel op deze wijze zal verliezen. Het I gaat hierbij om een aanmerkelijk deel van den veestapel, een bewijs temeer, dat men niet terugdeinst voor scherpe maatregelen in den strijd voor de voedselvoorziening van het Nederland sche volk I DE BEVOLKINGSAANWAS VAN SOEST. I Soest, dat thans 20.000 inwoners telt, is de laatste tientallen jaren wel bij zonder sterk in zielenaantal toegeno men. In de jaren kort na den vorigen oorlog telde deze gemeente slechts een 7.000 8.000 inwoners, doch d« bevolking nam toen zeer sterk toe. zoodat t»p 5 Juni 1923 reeds de 10.000- ste inwoner kon worden geboekt; dat was toen Theodorus Hendrikus Pen ning de Vries, de tweede van een tweeling van den schilder Penning de Vries, die aan den Kampweg te Soes- terberg woonde. Vrijwel precies tien jaar later, na melijk op 12 Mei 1933 werd de 15.000- ste inwoner geboren, ditmaal een in woonster, Hermina Huisman, van wie cje vader landarbeider was en welk gezin ook op Pijnenburg woonde, na melijk aan de Staalwijklaan 7. En thans, weer vrijwel precies 19 jaar later, op 2 Juni 1943, wordt d* 20.000 ste inwoner dezer gemeente ge boren. Voorwaar een bevolkingstoename, die vrijwel eenig zal zijn in ons ge heele land, paar wij vermoeden: in 20 jaar een verdubbeling van zielenaan tal

Soester Courant | 1943 | | pagina 1