Het Nieuwsblad Verzorging Familieleden Vrijwil ligers Waffen-SS en Ned. Legioen BERICHT. Spanningen van dezen tijd. voor SOEST en BAARN BETREKKELIJK RUSTIG AAN DE FRONTEN. NUMMER 46 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent Uitgave: N.V. Eerste Soecter Electr. Drukkerij, Socstdijk. Aan het Oostelijk front is over het algemeen, behoudens plaatselijke op levingen, niet veel gevochten. Voor de derde maal hebben de bolsjewisten hun aanvallen op het Duitsche brug- gehoofd aan den Koeban afgebroken. Overigens is dit bruggehoofd aller minst een mauw gevechtsterrein, want het omvat niet alleen het mondings- gebied der gelijknamige rivier, doch ook het westelijk gebied van den Kaukasus en de Zwarte Zeehavens Anapa en Noworossik. Ook hier, ge lijk langs de geheele linie, sxaat de Duitsche weermacht hecht en sterk; het roode leger heeft daartegen bij herhaling het hoofd aan bloed gestoo- ten. Van het zeefront komt evenmin op zienbarend nieuws; de slag op den Atlantischen Oceaan blijft weliswaar voortdurend aan den gang, doch niet steeds biedt hij daarom wisselende aspecten. Tot einde Mei 1943 werd ruim 26.5 milligen ton vijandelijke scheepsruimte vernietigd; in den vo- rigen wereldoorlog steeg dit cijfer nauwelijks tot 12 tmillioen ton en bracht het ook zoo reeds Engeland aan den rand van den ondergang Wat de wederzijdsche Duitsch-Brit- sche luchtbombardementen aangaat, is het opmerkelijk, dat in de afgeloo- pen week slechts- eenmaal verspreide Britsche luchtstrijdkrachten pogingen deden, om Duitsch gebied binnen te vliegen. De Duitsche luchtmacht daar-: entegen deed aanvallen op West- en Midden-Engeland, evenals op de Zui delijke en Zuid-OosteüjKe Engeische kust. O.a. werden het eiland Wight en de steden Margate, Ipswich en East- bourne met bommen bestookt. Houdt men aan den overkant van het Kanaal zijn luchtstrijdkrachten momenteel in reserve of is er een ver andering op komst in de Britsche oor logstechniek? Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzor ging van de familieleden der vrijwil ligers voor de Waffen SS en het Ne*- derlandsche Legioen, deelt het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vij verberg 5 Den Haag, het volgende me de en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van 150.per maand, wordt voor onderstand f 65.— per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar f 21.per maand. Verder 'vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt Echtgenoote per maand f 65.3 kinderen d 21.p. m. 63.huur geschat per maand f 25.is f 153. bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen pre miebedrag. Deze verzekeringen zijn de reeds loopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 200.per maand en b.v. twee kin deren hebben beneden 16 jaar, wor den de volgende uitkeeringen ver strekt: Echtgenoote per maand f 80.2 kinderen a f 21.p. m. f *2.—; huur geschat per maand f 35.is f 157. plus betaling bovengenoemde verze keringen enz. Twee kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op de ondersteu ning, en niet in gezinsverband met den vrijwilliger met zijn vrouw' of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering ver strekt van f 30.per maand p. kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levens middelen-en kolenb o n- n e n, indien deze vrijwilligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden, o f geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwin nersvergoeding mag echter niet meer bedragen dan iy2 maal de vroegere netto-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Ge boorte, sterfgeval, ziekte, enz.). Bovendien ontvangen alle onge huwde vrijwilligers buiten hun sdldij, vrije voeding,, kleeding, enz., een be drag van 45.per maand door tus- schenkomst van den Fürsorgeoffizier der 'Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voor zien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van f 60.tot f 90.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersver goeding, uitkeering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlich- fx/ijpev. r-'in te verkregen 1 het Er- satz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstel- le, Dam 4, te Amsterdam. De aandacht wordt erop geves tigd, dat zij, die om bijzondere re den in Nederland moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS- Wachtbataillon Amersfoort, waar voor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddelentoe slag en alle andere voordeelen eveneens gelden.. Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der Bij onze Vrijwilligers. Het soldaten- orkest speelt, de bevolking luistert aandachtig toe. SS PK Möbius O/H P. s Aanmelding voor bovengenoemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schrif telijk uitsluitend SS Ersatz Komman- do, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis .bij bovengenoemde onderdeelen v r ij gesteld van den arbeidsinzet. KEURINGEN WAFFEN-SS EN NED. LEGIOEN. Tijdens de keuringen der Waffen- SS en Ned. Legioen, woarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17-45 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra le vensmiddelen, ''extra kolentotwijzing enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden in Ne derland moeten blijven, kunnen zich aanmelden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis v r ij g e- s tel d van den arbeidsin- z e t. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. In verband met de beperkte plaatsruimte, moeten wij ons het recht voorbehouden, de plaatsing van opgegeven ad vertenties voor een bepaald nummer, eventueel tot een der volgende nummers uit te stel len. familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zioh eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur: Breda, Restaurant „Modern", Markt. 18 Juni 15-18 uur: Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 15-18 uur: Arnhem, Café „Royal". 20 Juni 9-12 uur: Hengelo, Café „Mo dern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur: Zwolle, Hot. „Gei tenbeek." 21 Juni 9-12 uur: Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur: Leeuwarden, Huis de Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur: Amsterdam, Dam. 4. 24 Juni 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 28 Juni 9-14 uur: Amersfoort, Poli- zeidurchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutschew. ZATERDAG 12 JUNI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161161 WANNEER men de gebeurtenis sen nagaat, welke zich in deze bewogen dagen afspelen in Nederland, dan moet men elke week opnieuw constateeren, dat in steeds sneller tempo het eene belangrijke voorval op het andere volgt en dat men ons land op het oogenblik hét beste vergelijken kan met een smelt kroes, waarin zich een scheikundige reactie voltrekt, welke verre van rus tig kan worden genoemd. Dit is te begrijpen. De spanning in ons land is nog altijd om en nabij de beruchte roode streep, veel gebeurt er, waarvan de draagwijdte nog niet kan worden overzien en een ieder weet, dat er nog meer te gebeuren staat. Daar komt nog bij, dat de oorlog tota- ler dan ooit gevoerd wordt en direct of indirect ook in Nederland het volk tot in zijn diepste vezelen beroert. In versneld tempo worden duizenden jon ge mannen opgeroepen voor den ar beidsinzet, in versneld tempo worden de leden van de voormalige Neder- landsche weermacht weggevoerd in krijgsgevangenschap. De inlevering van de radio-toestellen en de aange boren zucht van het Nederlandsche volk om de verschillende verordenin gen te ontduiken of half na te komen, leidde tot nieuwe spanningen, welke de bezettende autoriteiten dwongen tot ingrijpen. Zoo moest ook de Wehr- machtbefehlshaber een bekendmaking uitvaardigen, waarin duidelijk gezegd werd, dat den krijgsgevangene, die zijn aanmeldingsplicht niet-ha kom!. re straf te wachten staat. In een dergelijke atmr^-feer. on der dergelijke nerveuze spanninge^ gedijt de misdaad. Blinde haat, mach- telooze woede, koud cynisme, grof eigenbelang, dit alles viert hoogtij. En zoo kon het gebeuren, dat de politie ke sluipmoord als laatste argument gebruikt werd door hen, die met ande re middelen tevergeefs den opmarsch van den nieuwen tijd hadden getracht te stuiten. Evenals de vermoorde commandant van het Legioen Nederland was het slachtoffer, dat deze week viel onder de kogels van laffe en door haat ver blinde sluipmoordenaars, een oud en weerloos man. Een man echter, wiens naam overbekend was in geheel Ne derland, een deskundige bij uitstek, op agrarisch terrein, Minister van Land bouw in de oorlogsjaren van 1914 tot 1918. Dr. F. E. Posthuma werd in zijn woning, terwijl hij met zijn vrouw aan tafel zat, lafhartig neergeschoten en vrijwel op slag gedood. Hij werd vermoord, omdat hij zijn volk lief had, omdat hij verbeten streed om ons volk voor den honger te bewaren en omdat hij ten slotte een der weinige moedigen was, die ook in moeilijke tijden voor hun overtuiging durven uitkomen. GeWï land in Europa kan den totalen oorlog ontwijken. Ook ons land niet. Waar zich ook Nederlan ders bevinden, in het bezette lebied, aan het Oostfront, of in het kamp der geallieerden, allen betalen tol aan den oorlog. Zoo werd hier bekend, dat een voormalig K.L.M.-vliegtuig, dat thans in Britschen dienst was gesteld, op weg naar Lissabon is verdwenen. Het toestel was bemand met voormalig K.L.M.-personeel. Gezagvoerder was G. te Pas, tweede piloot D. de Koning, marconist C. van Brugge, boord werktuigkundige E. Rozevink. Extra boter voor de jeugd. Tot en met 9 Juli a.s. geeft de bon Boter 28 A recht op het koopen van 250 gram boter of margarine voor per sonen van 4 t.m. 20 jaar. Bon 28B Bo ter geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine voor kinde ren beneden 4 jaar. Door de aanwij zing van de bovengenoemde bonnen wordt thans ook het extra-rantsoen voor de 60-daagsche periode tot en met 9 Juli a.s. beschikbaar gesteld.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1