voor SOEST en BAARN Zware Anglo-Amerikaansche Vliegtuigveriiezen. „KLEINE" TERREUR. Verzorging Familieleden Vrijwil ligers Waffen-SS en Ned. Legioen NIEUWE BOTERBON ■1 NUMMER 47 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. euwsbiad WOENSDAG 16 JUNI 1943 .Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161161 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Juni. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede „Aan het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsjewis ten in het gebied van Bjelgorod en Belef afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen industrie-installaties ver achter het Sovjetfront gebombar deerd. Twee vliegtuigen worden ver mist. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren, de aanvallen op de vijandelijke scheepsconcentraties bij Pantellaria voortgezet. Een transport schip van middelbare grootte werd tot zinken gebracht, drie andere schepen leden ernstige schade. Gisteren overdag hebben formaties Britsche en Amerikaansche vliegtui gen aanvallen gedaan op het bezette gebied in het Westen en het Noord- Duitsche kustgebied en bommen laten vallen, vooral op woonwijken der ste den Bremen en Kiel. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en scha de aan woonhuizen en openbare ge bouwen. Zesenveertig der vijandelijke vlieg tuigen, waarbij ten minste 29 Ameri kaansche bommenwerpers, werden vernietigd. Waarschijnlijk zijn nog meer vijandelijke bommenwerpers neergeschoten* Voorts zijn van een formatie vijandelijke vliegtuigen, die voor de Néderlandsche kust 'n Duitsch konvooi trachtte aan te vallen, 4 toe stellen door de escortevaartuigen ver nietigd. Ten slotte hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oce aan 7 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waaronder verscheidene vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke vliegtuigen Duitsch gebied binnen. Zij wierpen op enkele plaatsen bommen, waardoor onbelang rijke schade werd aangericht. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht stad en haven van Grimsby aangevallen. Door brisant- en brandbommen wer den talrijkg branden veroorzaakt. Een tweede luchtaanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installa ties in het Zuid-Oosten van Engeland. Twee eigen vliegtuigen gingen verlo ren. De groente is een teer punt en wie over groente-perikelen begint te pra ten, begeeft zich zeer snel op glad ijs. Zwarte handel, vervoersmoeilijkheden, weersomstandigheden en talrijke an dere factoren kunnen een normale distributie verhinderen, hetgeen dan ook nog al eens gebeurt, wat weer tot gevolg heeft, dat in bepaalde streken de huismoeders kunnen verzuchten, dat alle dagen sla ook zoo lekker nog niet is. Helaas kunnen dergelijke moeilijk heden niet voorkomen worden en ver rassingen op het gebied van de groen te-voorziening, aangename, zoowel als onaangename, kunnen telkens opnieuw worden verwacht. Natuurlijk weet „tante Coba", zooals de volksmond het gerucht is gaan noemen, direct de schuldige te noemen, maar het weer leggen van geruchten is een onbegon nen werk en elke aandacht daaraan besteed, is ten eenen male verspild. Wij hebben ons bij tijdelijke groen- ten-schaarschte neer te leggen, maar waar niemand zich bij neer te leggen heeft en waaraan geen aandacht ge noeg besteed kan worden, dat is het optreden van sommige groenten-win keliers en straatventers, die geheele wijken terroriseeren en blijkbaar vol komen lak hebben aan maximumprij- J'-ofilandscï.e v^iphtgsier s in opleiding. Voordrachten van bekende professoren vohnen een belangrijk onderdeel van het onderwijs. De meisjes moeten ernstig werken, om alles wat zij moeten weten te beheerschen. Maar ondanks alle moeilijkheden met de taal, lukt het uitstekend. G. L. Holland Pax s. zer en distributie-bepalingen. Zoo groot is het euvel geworden, dat men practisch niet anders meer kan idoen dan generaliseeren, want de eer lijke groentenventer of winkelier is met een lantaarn te zoeken. Zij profi- teeren bijna zonder uitzondering van den ongeregelden groentenaanvoer eenerzijds en den honger naar ver- sche groenten anderzijds. Toen de aardbeien nog een paar kwartjes per stuk deden, waren zij in de étalages te zien, ook al werden zij in minimale hoeveelheden geoogst. Thans, nu een pond enkele kwartjes mag kosten en de koude bakken een behoorlijke opbrengst geven, zijn de aardbeien uit de winkelvensters en van de wagens verdwenen. Zoo ging het met de aal bessen en zoo gaat het straks met de kersen. Maar de winkelier of de ven ter verkoopt ze aan bepaalde klanten doodnuchter tegen prijzen, die een aanfluiting zijn van eiken maximum prijs. Met de bloemkolen, met peul tjes, jonge worteltjes en asperges gaat het precies eender. Duwt men den winkelier of den venter de jongste prijzen-publicatie onder den neus, dan haalt hij de schouders op en zegt, dat hen tenslotte ook nog Wat verdienen wil. of hij werpt den schuld op de grossiers. Mocht een moedige huis vrouw hem' echter dwingen zijn groen ten tegen de vastgestelde prijzen te verkoopen, dan kan zij er op rekenen, dat zij practisch geen. groenten meer krijgt, zij wordt geboycott op elke ma nier, die maar te denken is. Waar mien dan ook zijn. oor te luisteren legt, overal hoort men steeds breedere krin gen van onze bevolking bepaalde welgestelde groepen misschien uitge zonderd steeds bitterder klagen over dezen terreur, die misschien klein lijkt in vergelijking met andere din gen, maar die voor velen ondragelijk dreigt te worden Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laats ten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzor ging van de familieleden der vrijwil ligers voor de Waffen SS en het Ne- derlandsche Legioen, deelt het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vij verberg 5 Den Haag, het volgende me de en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van 150.per maand, wmdt voor onderstand "65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tol 16 jaar 21.per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt Echtgenoote per maand f 65.3 kinderen a 21.p. m. f 63.huur geschat per maand f 25.is f 153. bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen pre miebedrag. Deze verzekeringen zijn de reeds loopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 200.per maand en b.v. twee kin deren hebben beneden 16 jaar, wor den de volgende uitkeeringen ver strekt: Echtgenoote per maand f 80.2 kinderen a 21.p. m. 42.—; huur geschat per maand f 35.is f 157. plus betaling bovengenoemde verze keringen enz. Twee kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op de ondersteu ning, en niet in gezinsverband met den vrijwilliger met zijn vrouw of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijioilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering ver strekt van f 30.per maand p. kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levens middelen-en kolenbon- n e n, indien deze vrijwilligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefdeno geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwin nersvergoeding mag echter niet meer bedragen dan ll/2 maal de vroegere netto-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Ge boorte, sterfgeval, ziekte, enz.). Bovendien ontvangen alle onge huwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding, enz., een be drag van f 45.per maand door tus- schenkomst van den Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voor zien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd dan f 60.tot f 90.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De aandacht wordt erop geves tigd, dat zij, die om bijzondere re den in Nederland moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS- Wachtbataillori Amersfoort, waar voor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddeientoe- slag en alle andere voordeelen eveneens gelden.. Van Woensdag 16 tot en met Zondag 27 Juni a.s. geeft bon „Boter 25 A" recht op het koopen van 250 gram bo ter of margarine voor personen van 4 jaar en ouder. Bon „25 B Boter" geeft gedurende dit tijdvak recht op het koopen van 125 gram boter of marga rine voor kinderen beneden 4 jaar. Keuringen voor de Waffen-SS1, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland .deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, 'die de opleiding hun stelt, kunnen zioh bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hem dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe trede». Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis varnden arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur: Breda, Restaurant „Modern", Markt. 18 Juni 15-18 uur: Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 45 19 Juni 9-12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 15-18 uur: Arnhem, Café „Royal". 20 Juni 9-12 uurHengelo, Café „Mo dem", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur: Zwolle, Hot. „Gei tenbeek." 21 Juni 9-12 uur: Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur: Groningen, Con- eer thuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur: Leeuwarden, Huis de Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur: Amersfoort, Poli- zeidurchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur: Den Haag, Café Den Hout", Bezuidenhoutschew. Bij onze Vrijwilligers. Straks zal de eigen gemaakte koffie best smaken. SS PK Ahrens O/H P. s.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1