Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Arbeidsinzet en Krijgsgevangenschap. Politieke moord. - HET TREKKERSPROBLEEM. Betaald nachtverblijf voor jongeren thans geregeld. Verzorging Familieleden Vrijwil ligers Waffen-SS en Ned. Legioen wm Maximumprijzen voor Groenten. NUMMER 48 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 19 JUNI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adrrt.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165 Twee gebeurtenissen blijven voor en na de gemoederen van welhaast iederen Nederlander beheerschen; de arbeidsinzet en de terugvoering in krijgsgevangenschap van de leden der voormalige Nederlandsche weermacht. De twee belangrijke bekendmakingen, welke aan het einde van deze week werden afgekondigd, bevatten dan ook nadere gegevens over beide gebeurte nissen. In de eerste plaats is bekend gemaakt, dat de geboortejaren 1923 en 1924 in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland overgebracht zullen wor den, zonder rekening te houden met reeds verstrekte bewijzen van voorloo- pige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze lichtingen slechts de mijnwerkers, die onder den grond werken en leer lingen van Middelbare of Hooge Scho len, evenals zij die zich thans bij den N.A.D. bevinden. De geb.jaren 1922 en nog vier a vijf lichtingen zullen telkens rato van het voor rekening van het Nederlandsche volk komende aandeel aan de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar ge heel worden opgeroepen. Slechts die werkkrachten, bij deze lichtingen, die door hun sleutelposities voor de Ne derlandsche industrie, voedselvoorzie ning, landbouw en mijnbouw noodza kelijk zijn, zullen worden vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de werkkrachten, die in den land bouw tot aan het binnenhalen van den oogst werkzaam zijn. Hoewel deze bekendmaking onge twijfeld ontsteltenis en bezorgdheid ten gevolge zal hebben, moet bij nader inzien geconstateerd worden, dat door de volledige inschakeling van jongere werkkrachten het algemeen sociaal en economisch belang van ons vo'k ge diend is. De oudere werkkrachten immers, die bijna allen gehuwd zijn, zullen thans in de meeste gevallen in ons land kunnen blijven en de vrijstellin gen, welke aan deze categorie van per sonen worden uitgereikt, kunnen ge handhaafd worden. Het heele Nederlandsche volk heeft er derhalve -belang bij, dat de jongste bekendmaking niet gesaboteerd wordt en dat een ieder, die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking komt, ook werkelijk gaat. Zou immers het vereischte aantal werkkrachten niet opkomen, dan zal noodgedwongen een beroep wor»den gedaan op de oudere werkrachten, die veelal gehuwd zijn en bovendien door hun ervaring moei lijk in ons land gemist kunnen wor den. De bekendmaking van den Wehr- machtsbefehlshaber omvat de oproe- ping van alle reserve-officieren van land- en zeemacht tot 45 jaar, uitge zonderd reserve-officieren van ge zondheid, de reserve-apothekers, -tandartsen en -paardenartsen. Voorts zijn nog in vorige bekendmakingen niet genoemde overige regimenten in fanterie opgeroepen en wel het 6e, 8e en 20e Regiment Infanterie. Opnieuw heeft een politieke moord plaats gevonden en wel op zulk een beestachtige wijze, dat ieder welden kend mensch zich met afschuw moet afwenden van bepaalde kringen, waar in slechts blinde haat regeert en elk goddelijk en menschelijk gebod met de voeten wordt getreden. Een aanne mer uit Zwolle, lid van de N.S.B., werd door een tweetal politieke te genstanders na een twist bewusteloos geslagen en vervolgens levend begra ven. Na bij de lijkschouwing is ko men vast te staan, is de dood door verstikking veroorzaakt. De beide moordenaars konden opgespoord en gearresteerd worden. Maatregelen tegen de zeden verwildering. IN een van onze vorige nummers wezen wij er reeds op, dat het probleem van de trekkers en trek- sters, die in het weekeinde naar Soest komen en daar nachtverblijf vinden, een aangelegenheid was, die onver wijld nader onderzoek en overweging van overheidswege eischte. In den laatsten tijd toch viel een sterke toe neming te constateeren van het aantal zoogenaamde kamphuizen of kampeer boerderijen, terwijl voorts zeer veel vuldig in boerenbehuizingen en hooi bergen gelegenheid werd gegeven *te overnachten, waarbij lang niet altijd de noodige voorzorgen uit zedelijk heidsoogpunt naar behooren in acht werden genomen. Somige van deze in richtingen mogen wel als bonafide worden genoemd en bieden voldoende waarborgen voor de moreele en hy giënische verzorging der gasten, doch er zijn op dat gebied ongetwijfeld ook tamelijk ernstige excessen te consta teeren, jiie daar het hier in hoofd zaak zéér jeugdige personen betreft groote gevaren medebrengen voor het geheele verdere leven dezer per sonen. NIEUWE VLEESCHBON. Tot en met 26 Juni 1943 geeft de met 27 A vleesch gemerkte bon recht op het koopen van 200 gram vleesch, been inbegrepen, of twee rantsoenen vleeschwaren, terwijl bon 27 B vleesch recht geeft op het koopen van 50 gr. vleesch, been inbegrepen of een half rantsoen vleeschwaren. Elk der bonnen 27A en B vleesch heeft dus de dubbele waarde der ge wone bonnen, doch aangezien slechts één bonnummer is geldig verklaard in plaats van twee, wordt op deze wij ze toch het gebruikelijke rantsoen van 250 gram per twee weken beschikbaar gesteld. De bonnen vleesch 25 A, 25 B, 26 A en 26 B zullen niet worden geldig verklaard en kunnen worden vernie tigd. De groote vermeerdering van het aantal jongelui, dat van deze kampeer- gelegenheden gebruik maakt, heeft de overheid genoodzaakt terstond de noo- (Vervolg pag. 2) Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzor ging van de familieledén der vrijwil ligers voor de Waffen SS en het Ne derlandsche Legioen, deelt het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vij verberg 5 Den Haag, het volgende me de en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van f 150.per maand, xvordt vóór onderstand 65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 21.per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt Echtgenoo'te per maand 65.3 kinderen af 21.p. m. 63.huur geschat per maand 25.is 153. bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen pre miebedrag. Deze verzekeringen zijn de reeds loopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot 200.per maand en b.v. twee kin deren hebben beneden 16 jaar, wor den de volgende uitkeeringen ver strekt: Echtgenoote per maand 80.2 kinderen a 21.p. m. 42.—; huur geschat per maand 35.is f 157. plus betaling bovengenoemde verze keringen enz. Twee kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op de ondersteu ning, en niet in gezinsverband met den vrijwilliger met zijn vrouw of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. Bij onze vrijwilligers. - Ook met de bescherming tegen de muggen smaaki een sigaret nog best. (SS P.K. Fritsch-O-H-P s). Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe trede». Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 20 Juni 9-12 uur: Hengelo, Café „Mo dern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur: Zwolle, Hot. „Gei tenbeek." 21 Juni 9-12 uur: Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur: Leeuwarden, Huis de Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur: Amersfoort, Poli- zeidurchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutschew. 1 Met ingang van 16 Juni zijn weder om nieuwe maximumprijzen vastge steld voor groenten en fruit. Wij ont- leeneii daaraan het navolgende voor de meest gangbare soorten, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat de hoogste prijzen slechts gelden voor de beste soorten en de grootste afme ting. Kleinere soorten en geringere afmetingen kosten de lagere prijzen, terwijl bepaald ongunstige afwijken de kwaliteiten en afmetingen tegen lager dan de laagste maximumprijzen moeten worden verkocht. Het verkoo- pen tegen hoogere dan de voorge schreven prijzen is strafbaar. Bloemkool: 26, 22, 18 en 12 cent pei stuk; Wortelen, per bos: 22 ct; Rabar ber: 13 cent per Kg.; JCropsla: 5 cent pei krop; raapstelen: 12 cent per kilo; bladspinazie: 16 cent per kilo; plat- glaskomkommers: 23 tot 12 cent per stuk; tomaten: 58 tot 31 cent per kilo. Fruit: aardbeien: 54 cent per kilo; aalbessen: 1.20 per kilo; druiven 1.65 per kilo; meloenen: 93 tot 70 cent per kilo. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, vcorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering ver strekt van 30.per maand p. kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levens- mid delen- en kolenbon- n en, indien deze vrijwilligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden, o f geheet of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwin nersvergoeding mag echter niet meer bedragen dan iy2 maal de vroegere netto-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Ge boorte, sterfgeval, ziekte, enz.). Bovendien ontvangen alle onge huwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding, enz., een be drag van f 45.per maand door tus- schenkomst van den Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voor zien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van f 60.tot f 90.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersver goeding, uitkeering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij het Er- satz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstél le, Dam 4, te Amsterdam. De aandacht wordt erop geves tigd, dat zy, die om byzondere re den in Nederland moeten blyven, dienst kunnen nemen by het SS- Wachtbataillon Amersfoort, waar voor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddelentoe slag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmelding voor bovengenoemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schrif telijk uitsluitend SS Ersatz Komman- do, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrij gesteld van den arbeidsinzet.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1