Het Nieuwsblad Trouw aan de Koningin. voor SOEST en BAARN BEKENDMAKING 7 en 10 R.l. en 1,4, 5 en 8 R.A. moeten zich melden. SCHERPE KRITIEK VAN HAMBRO. NUMMER 49 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 23 JUNI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 16116$. Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlahdsche weer macht, worden bij deze, voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig- en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkélijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTLAGER" te Amersfoort, ZONNEBLOEMSTR. 1. Het personeel van het 7e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni. 2. Het personeel van het 10e REGIMENT INFANTERIE en zijn oor logsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN. 3. Het personeel van het 4e REGIMENT VELDARTILLERIE en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni. Het personeel van het 5e REGIMENT VELDARTILLERIE en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni. Het personeel van het le REGIMENT VELDARTILLERIE en zijn oorlogsonderdeelen op 1 Juli. Het personeel van het 8e REGIMENT VELDARTILLERIE en zijn oorlogsonderdeelen op 2 Juli. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- ■gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de jianmélding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Valsch spel van Engeland en V.S. met kleine naties. De vroegere president van het Noorsche Storting, Ham'bro, thans lid van de Noorsche emigranten-regee ring te Londen, heeft in ballingschap een boek geschreven, onder den titel „Hoe wij den vrede kunnen winnen." Dit boek bevat uiterst scherpe kri tiek op het dubbele spel, dat Engeland en de V.S. hebben gespeeld met de kleine naties, die zich voor de groote geallieerden opofferden. Hambro zegt o.a. openhartig, dat er op geen plaats ter wereld zooveel misdaden zijn be gaan als in Downingstreet, het Foreign Office. Ham'bro beschuldigt Churchill en Roosevelt van niets minder dan valsch spel. Volgens hem leven alle kleine landen, die zich met Engeland verbonden hebben, in voortdurenden angst, dat zij voor de belangen van Londen of Washington zullen worden opgeofferd als pionnen op het schaak bord. Hambro beklaagt zich over de slech te ervaringen, welke hij heeft opge daan als lid van de Britsch-Noorsche scheepvaart-commissie, waarin de Noorsche emigranten geen enkelen in vloed konden uitoefenen op het lot der Noorsche zeelieden, die zich voor Engeland moesten opofferen. Noorsche persstemmen. Volgens berichten uit Oslo be spreekt de Noorsche pers 'het 'boek van Hambro uitvoerig en volgens het boe- renorgaan „Nationen" is het kentee- kenend, met welk een bitterheid Ham bro in zijn boek spreekt over de aan slagen, welke Londen en Washington hebben beraamd op het leven en de belangen van de kleine volkeren. Ook wordt de figuur van den vroegeren voorzitter van het Storting zelf nog eens onder de loupe genomen. Er wordt aan herinnerd, dat dit reeds het tweede boek is, dat de vroegere poli ticus na zijn vlucht uit Noorwegen heeft geschreven, het eerste heette „Wat ik van Noorwegen zag." Uit dit boek sprak duidelijk de mentaliteit van een vreemdeling, die nooit een Noor in hart en ziel geweest is. Wan neer hij thans in een tweede boek iets onthult over de Achtergronden der Noorsch-Britsche verhoudingen, dan is zulks opvallend, doch het verandert niets aan de afkeerige houding, welke de Noren innemen ten opzichte van dezen man, die zijn vaderland ver raden heeft. „Aftonposten" herinnert er in ver band met deze publicatie aan, dat verschillende Londensche emigranten organisaties ondanks het Atlantische Charter, waarop zij zich meenden te kunnen beroepen, achtereenvolgens van het tooneel verdwenen en hoe Moskou de opvattingen der Poolsche emigranten-regeering heeft gecorri geerd. Dergelijke bittere ervaringen hebben nu ook de Noorsche emigran ten te Londen opgedaan. HET MICHIEL ADRIAANSZ. DE RUYTER-ZEGEL. Het nieuwe frankeerzegel van iVs cent met de beeltenis van Neerland's meest geliefden zeeheld Michiel Adrzn. de Ruyter beteekent meer dan louter 'n aesthetische vooruitgang na het gestileerde postduifje trant 1924 dat ons reeds lang genoeg ver veeld heeft, en dringend aflossing be hoefde. Het nieuwe type bekoort niet slechts door de fraaie uitvoering, doch wil tevens uitdrukking geven aan on ze verbondenheid met hem, dien zijn grafschrift roemt als „Schrik des Groo- ten Oceaan", zijn biograaf Gerard Brandt: „het roer der vloot, de arm daer Godt door stree", doch wiens meest geliefde naam, hem toeggkend door het scheepsvolk op der Stalen vloot, ons drie eeuwen na de Gouden Eeuw, nog steeds toeschittert als zijn luisterrijkste glorie de simpele naam van „Bestevaer".Kloek en wakker, liet hij zich niet in met de partijtwisten van zijn dagen het ge schil tusschen Staats- en Prinsgezind smartte den man, die een vriend van Jan de Witt en later een trouw dienaar van den Prins, in alles zichzelf gelijk gebleven is een „eerlyck kapiteyn", een trouw vaderlander, eenvoudig man, vroom Christen, en een zeeheld, wiens roem zelfs dien van Engeland's grooten Nelson in heerlijkheid voorbij streeft Zooveel heeft ons land in de benar de dagen van 1672 en '73 aan hem te danken gehad, dat hij nog heden ver dient door het dankbaar nageslacht van dat goudeneeuwsche Nederlan dersvolk als redder des vaderlands te wiorden geëerd Hieraan herinneren moge 't nieuwe frankeerzegel ons een manend zinnebeeld zijn In de rubriek „Vragen staat vrij" van Volk en Vaderland wordt een „ge wetensvraag" beantwoord, namelijK of een officier, die den eed van trouw aan de Koningin heeft afgelegd naar eer en geweten op het oogenblik wel lid van de N.S.B. kan worden. Aan het uitvoerige antwoord wordt hier het meest belangrijke ontleend. Ieder, die een eed van trouw afleg de aan een overheid, ondervindt een gewetensstrijd, indien het gezag dezer overheid zich onder de nieuwe, gewij zigde omstandigheden niet meer kan handhaven. Het gaat hierbij o.a. om de vraag of en wanneer de eenmaal rechtmatige drager van het vorsten gezag geacht moet worden zijn ge- zagsrecht te hebben verloren aan een ander, die zich feitelijk in zijn plaats heeft gesteld. Indien de rechtmatigheid van een nieuwen gezagsdrager wordt erkend, sluit dit in, dat van de handhaving der gevolgen van een vroegeren eed van trouw aan het vorige, thans niet meer rechtmatige gezag, redelijker wijze niet langer sprake kan zijn. De eed van trouw wordt niet afge legd in verband met de persoon van den vorst, maar in verband met zijn staatsrechterlijke hoedanigheid van staatshoofd. De strekking van dezen eed is de bevestiging van een ambts plicht tusschen den drager van een ambt en hem die als symbool van het staatsgezag geldt. Het is dus geen eed van persoonlijke verbondenheid en kan wat den duur zijner gevolgen be treft slechts zoolang gelden als de rechtmatige gezagsaanspraak van het Staatshoofd behoort te worden er kend. Toen de voormalige Nederland- sche Regeering zich in het buitenland vestigde, verloor zij daarmede krach tens de Nederlandsche grondwet het recht om op eenige wijze haar gezag over Nederland te doen gelden. Arti kel 21, lid 2 van de Grondwet luidt „In geen geval kan de zetel der Re geering buiten het Rijk worden ver plaatst." Daarbij komt, dat de Regee ring niet meer geacht kan worden met de volksbelangen en verhoudin gen hier te lande bekend te zijn. Ge zag zonder macht, in afhankelijkheid van anderen, en zonder in de levende verhoudingen gewortelden band zou een onverantwoordelijk schijngezag zijn. Zonder eenig gewetensbezwaar kan een ieder zich van den voor 10 Mei afgelegden eed van trouw ontslagen achten en aan de roepstem van hei Vaderland gehoor geven dat de hulp, toewijding en trouw van ons allen juist onder de huidige omstandighe den zoo hard noodig heeft. Bij onze vrijwilligers. Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fcmilieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun De kompanie staat aangetreden. (SS P.K. Ahrens-O-H- P s). dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland wallen toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zioh eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22 Juni 9-12 uur: Leeuwarden, Huis de Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur: Amersfoort, Poli- zeidurchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutschew.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1