De verwoesting van den Dom te Keulen. DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP BEKENDMAKING 15, 16, 17 en 18 R. I. TKANS OPGEROEPEN. NUMMER 53 S tfl Uk B BB B WOENSDAG 7 JUU 1943 I i fl 11 O Verschijnt Woensdagen Zaterdags. buiten *1.05. Losse nummers 6 cent. g UjJ fj |1 fi V U VV J 1# 1 U li TWEEDE JAARGANG Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, C/^CCT AM Pl A A D KI Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. VOOf Cil Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161161e In een hoofdartikel over de ver woesting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval, wijst Folkets Dagblad, verschijnende in de Zweedsche hoofdstad Stock holm, allereerst op de samen komst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip Prince of Wales, waarbij deze beide angelsak- sische oorlogsheeren met de gebeden boeken in de hand en spalmien zirigend gefotografeerd werden en de Atlanti sche Charta der vier vrijheden uit werkten. Zij zongen toen het angel- saksische lied: „Voorwaarts, christe lijke soldaten." Sinsdien hebben de christelijke soldaten een even om vangrijken als eigenaardigen kruis tocht ondernomen. Alleen al in Duitschland hebben zij 150 kerken, bijna 200 scholen en meer dan 100 zie kenhuizen verwoest, ruim' 500 kerken, tweemaal zoovele scholen en meer dan 200 ziekenhuizen zwaar beschadigd. „Zoo ziet dus de Anglo-Amerikaan- sche oorlogvoering 'met al haar chris- telijk-puriteinsche idealen er uit", schrijft het ZWeedsche blad. „Dit zijn de eerste rijpe vruchten der kruis vaarders van tegenwoordig en van hun bevrijdingsstrijd voor Europa. Dat zijn dus de Christenen, die er aan spraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de bescha ving van het avondland te herstellen. Dat de Westelijke democratieën door haar verbond met de bolsjewisten in haar eigen mentaliteit diep en ontstel lend zouden worden beïnvloed, was te voorzien. In dit opzicht is de ergste vtees bewaarheid geworden. De geest van Al Capone triomfeert tezamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Uit hun „hemel" kunnen deze grooten met voldoening de daden hunner op- volgejrs bewonderen, waarover de Anglicaansche Kerk met den Aarts-, bisschop van Canterbury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft af gesmeekt." „De Dom te Keulen", zoo vervolgt Folkets Dagblad, „beteekent waar schijnlijk voor een Amerikaanschen bomvlieger even weinig als de St. Pieter te Rome voor een mongool- schen* piloot uit Sowjet-Turkestan. Voor ons Europeanen echter i^ dit bouwwerk getuigenis van het meest essentieele wezen der cultuur van het avondland, die thans uit alle wind richtingen door. de machten van haal en vernietiging geterroriseerd wordt." BOOTSMANSLOOPBAAN. De gegadigden voor deze loop baan worden gekozen uit de onder officieren der bootsmanloopbaan, die in den artilleriedienst voortref felijk werk hebben geleverd. Vrij willigers worden niet geplaatst. Taak der soldaten assistentie der artillerie-officieren bij de lei ding van het zware toren- en lucht afweergeschut en bij de opleiding der bedieningsmanschappen. On derhoud van geschuttorens en ge schut. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Matrosengefreiter, -otoer- gefreiter, Bootsmannsmaat, Qber- stueckmeister, Stabsoberstueck- meister. Wachtmeestergroep. De gegadig den voor deze groep worden even eens gekozen uit de onderofficie ren der bootsmanloopbaan, die goede soldaten zijn gebleken, vaar dig zijn in het schrijven en het wachtmeestersbureau kunnen lei den. Vrijwililgers worden niet aange steld. Welke taak heeft deze groep? Assistentie van den eersten' of ficier aan boord der gj-oote slag schepen en kruisers voor de ver zorging van den binnendienst. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Matrosengefreiter, -ober- Op grond van de op 29 April in de pers gepubliceerde bekendma king van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze, voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden,, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehr- machtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat le. van hen, die behoorden tot het 15e REGIMENT INFANTERIE en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943; 2e. van hen, die behoorden tot het 16e REGIMENT INFANTERIE en zijn oorlogsformaties: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: le. van hen, die behoorden tot hit 17e REGIMENT INFANTERIE en •zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943; 2e. van hen, die behoorden tot het 18e REGIMENT INFANTERIE en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, 'die geboren zijn in de jaren 1924 jot en met 1915, op 15 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in - de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende f,grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheidafgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be- scheinigungzoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee hormate handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steun De ouders van den overleden Hauptdienstleiter, General-kommis- sar Fritz Schmidt, bij de Partijbegrafenis, wélke Vrijdag te Munster plaats vond. (SS Bild'berichter Fritz-Hoffmann/Stapf- Pax s). gefreiter, Bootsmannsmaat, Ober- wachtmeister, Stabswachtmeister. Vuurleidingsgroep. Voor deze groep worden geschikte vrijwilli gers en voorts soldaten der boots mansloopbaan uit gekozen. Welke taak heeft deze groep? Bediening van de vuurleidings installaties der artillerie, luchtaf- weerartillerie en van het torpedo wapen. Vaardigheid, betrouwbaar heid en zekerheid worden van de soldaten verlangd. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen ver strekken inlichtingen en aanwj- zingen. Uitknippen en bewaren. EXTRA AARDAPPELEN. Daar (5e aanvoer van aardappelen thans onverwacht groot is, is het mo gelijk, voor éénmaal een ex^tra rant soen aardappelen van 1 K.G. beschik baar te stellen. In verband hiermede geeft bon al gemeen 599 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen, tot en met 10 Juli a.s. recht op het koopen van 1 K.G. aard appelen. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, brengt een laatsten groet aan den overleden Hauptdienstleiter, General- kommissar Fritz Schmidt, tijdens de Partijbegrafenis, welke Vrijdag te Munster heeft plaats gevonden. (SS Bildberichter Fritz-Hoffmann/Stapf- Pax s).

Soester Courant | 1943 | | pagina 1