voor SOEST en BAARN Sedert 5 Juli in Sovjet-Rusland 28.000 gevangenen., TEGENAANVALLEN OP SICILIË. GEZONDHEID IN CIJFERS Terugvoering in krijgsgevangenschap van dienst plichtig en reservepersoneei der weermacht. Het Nieuwsblad NUMMER 55 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER»- Ï2 Juli. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den slag tusschen Bjelgorod en O r e 1 gelukte het onzen troepen een groote vijandelijke groep in te sluiten en te vernietigen. Daarbij werden verscheidene duizenden ge vangenen gemaakt, 129 pantserwagens vernield, talrijke kanonnen en andere wapens^ïuitgemaakt. In totaal werden 'gisteren 220 vechtwagens en 70 vlieg tuigen vernietigd. Ontlastingsaan- vallen, die de Sovjets ten Oosten en ten Noorden van Orel ondernamen werden afgeslagen. Sedert 5 Juli ver loor de vijand 23.000 man aan gevan genen, 1640 vechtwagens en 1400 ka nonnen. Op Sicilië trachtten de Britsch- Amerikaansche landingstroepen ver- geefseh de bezette kuststrook te ver- breeden. Duitsche en Italiaansche troepen gingen gisteren op bepaalde punten volgens het plan tot den tegen aanval over en wierpen den vijand in 't DIENSTTIJD EERSTE VRIJWIL- LIGERS LANDWACHT GAAT TEN EINDE. Zy zijn thans afgericht en hebben thans drie maanden soldatenleven achter zich. Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont, dat ook gij bereid zijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst tegemoet ga. Laat ook U zich gedurende drie maanden africhten en treedt toe tot de Landwacht Nederland. Inlichtingen over verzorging der familieleden, vrij stelling van arbeidsinzet in Duitsch- land, extra-levensmiddelentoewijzing voor de familie, reserveering van Uw betrekking gedurende Uw diensttijd, worden tijdens de keuringen ver strekt. De data der keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. toegeschreven. Vermoedelijk is de hui dige levensonzekerheid tengevolge van luchtaanvallen e.d. daar niet vreemd aan. Overigens dient niet ver geten te worden, dat er naar verhou ding een groot percentage oude rnen- schen onder onze bevolking is. Wij zouden ook kunnen zeggen, dat er met de maat der natuur gemeten te weinig geboorten plaats vinden, en dat het leven der bejaarden door me dische verzorging en anderszins lan ger wordt geconserveerd. Ook dit moet op den duur tengevolge hebben, dat er zich een stijgend sterftecijfer gaat openbaren. Vermoedelijk speelt deze factor geleidelijk een belangrij ker rol. Toch is het Nederlandsche geboor- I eerste gevechiscontact terug. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen de vijandelijke scheepseoncen- traties aan, brachten verscheidene vrij groote transportschepen en landings- booten tot zinken. Bovendien werden drie kruisers en 42 transportschepen beschadigd en werd door een Italiaan sche duikboot een kruiser van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. De vijand verloor gisteren bonen Sicilië en in het zeegebied van het eiland 38 vliegtui gen; 10 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij een gewapende verkenning bo ven den Atlantischen Oceaan wierpen Duitsche vliegtuigen twee vijandelijke schepen, waaronder een passagiers schip van meer dan 20.000 b.r.t. in brand. Duitsche duikbooten brachten iil taaien strijd uit krachtig bescherm de vijandelijke konvooien zes schepen met 42.000 b.r.t. tot zinken. Bij onze vrijwilligers. - Geregelde sportbeoefening behoort tot de vaste werkzaamheden van onze vrijwilligers'. (SS P.K. Altstadt-O-H- P s). te zijn. De voeding in oorlogstijd zal aan dit verschijnsel niet vreemd zijn, doch.... men wachte zich voor te haastige conclusies. In 1918 n.1., toen wij eveneens in het vierde jaar van een wereldoorlog zaten, was het aantal slachtoffers niet 1550, doch rond 13.700 hooger Met cijfers dient men altijd uiterst omzichtig te werk te gaan, en wel in het bijzonder indien zij betrekking hebben op zoo iets ongrijpsbaars en toch tegelijk onwaardeerbaars als de gezondheid is. Toch meenen wij dit maal eruit te mogen concludeeren, dat het er met de gezondheidstoestand van ons volk niet zoo ongunstig voor staat, als menigeen meent te moeten ver moeden. KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen (geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in 'Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19.7.43 9-12 uur: VenloDeutsches Haus, Egmondstraat 16. 19.7.43 15-18 uur: Arnhem, Café Royal. WOENSDAG 14 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEPE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 16116%, „DE GOEDE VELDHEER MAAKT DEN GOEDEN SpLDAAT" Een oud spreekwoord, maar vol be- teekenis in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zijn, bestaat de mogelijkheid daartoe te worden gevormd in het keurkorps van de beste legers die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deen- sche en Vlaamsche vrijwilligers wil hij gevormd worden tot een goed soldaat van den Führer, den besten veldheer van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het -zijne bijdrage om Europa te verlossen, voor goed te bevrijden van de bolsjewisti sche horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bij de Waf- fen-SS of bij het vrijwilligerslegioen. Blijft gij dan niet achter, jonge Ne derlanders, maar volgt dit voorbeeld. 20.7.43 9-12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 20.7.43 15-18 uur: Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 21.7.43 9-12 uur: Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 21.7.43 15-18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.7.43 9-12 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9-14 uur: Amersfoort, Pol: Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9-14 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. GEZONDHEID is weliswaar een groote schat, maar ongelijk aan heel veel andere rijkdommen is zij niet zoo heel eenvoudig in cijfers uit te drukken. Waar zij zich desniet temin toch in getallen weerspiegelt, daar gebeurt dit niet rechtstreeks en als ondanks zichzelf., Het jaarlijksche sterftecijfer, dat stijgt of daalt, is bij voorbeeld zulk een index. De gegevens van het Centraal Bureau voor dé Sta tistiek vertellen ons, dat in het jaar 1939 op de duizend inwoners van ons land 8.6 sterfgevallen werd gere gistreerd, en dat dit cijfer in 1942 tot 9.5 sterfgeval is opgeloopen. Dit be- teekent een verslechtering, welke aan verschillende oorzaken kan worden tecijfer, vergeleken met 1938 (20.6) en 1939 (20.7) in 1942 (20.9 per 1000 inwo ners) niet ongunstig te noemen. Ook de kinder- en zuigelingensterfte ver toont geen nadeelige. curve. Werden in de, jaren 1938 en 1939 nog 24.7 en 24.9 sterfgevallen per 1000 zuigelingen en kleine kinderen geregistreerd, in de jaren 1941 en 1942 liep dit cijfer te rug tot 23.1 en 19.4. Het huwelijkscijfer, dat in 1939 7.7 per 1000 inwoners bedroeg, was in 1942 9.7. Wij vermoeden, dat hier al lerlei motieven te noemen zouden zijn, welke jonge paartjes ertoe hebben ge bracht, den voorgenomen stap ietwat vlugger te nemen, dan in meer nor male tijden zou zijn geschied. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat in 1942 het aantal sterfgevallen tengevolge van t.b.c. 1550 hooger bleek BEKENDMAKING. Thans personeel der zeemacht, 21 en 22 R.I., huzaren, pantserwagens, 2 en 3 R.A. en 1 wielrijders. Op grond van de op 29 April in de pers gepubliceerde bekendma king van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nedérlandsche weer macht, worden bv deze, voor aanmelding opgeroepen Het~ dienstplichtige en reservepersoneei beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur:, in net „Wehr- machtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat De dienstplichtigen der Zeemacht en al haar oorlogsformaties, op 19 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 22e R.I. op 20 Juli 1943 van het le Regiment Huzaren en het le Regiment Huzaren motor rijders op 21 Juli 1943; van het 2e Regiment Huzaren en het 2e Regiment Huzaren Motor rijders op 22 Juli .1943; van het 3e Regiment Huzaren, het 4e Regiment Huzaren, het le eskadron pantserwagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943. In de Waterlookazeme te Amersfoort: van het 21e R.I. en zijn oorlogsformaties, de in de jaren 1924-1915 geborenen op 19 Juli 1943; en cte in de jaren 1914-1904 geborenen op 20 Juli 1943; van het 2e Reg. Veldartillerie op 21 Juli 1943; van het le Reg. Wielrijders op 22 Juli 1943 van het 3e Reg. Veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, ujaaronder ook begrepen dé in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit beurys bij Hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de Be scheinigungzoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrék. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed e- extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezanten- <- lyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rékenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1