1 f voor SOEST en BAARN DE VONK IN HET KRUIT - i IN HET OOSTEN DUURT DE TANKSLAG VOORT. SICILIË IN HET BRANDPUNT. NUMMER 56 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. Het Nieuwsblad ZATERDAG 17 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, SoestdijkTelefoon 2962 - Giro 161165. In de streek van Orel-Koersk-Bjel- gorod, waar het Zuidelijk deel van den middensector van het Oostfront een bccht naar het Westen vertoont, is eensklaps de vonk in het kruit ge sprongen en heeft een dreunende ont lading gebracht. .Langen tijd was men daar aan beide zijden bezig geweest, ontzaglijke strijdkrachten en mate riaal-massa's opeen te hoopen. De Sovjets hadden dezen „zak" van hun linie gevuld met een verdedigingssys teem, dat benoorden Bjelgorod kilo meters diep was. Het voorveld be stond hier uit mijnenvelden en tank grachten. Dan volgden vestinggordels, die uit dicht opeen liggende loopgra ven, bunkers en forten waren samen gesteld. Vermoedelijk was dit alles bedoeld als de stevige basis voor een 'nieuw bolsjewistisch offensief, het welk den zoo heet begeerden doorstoot naar het Zuiden zou moeten brengen. Duitsche voorhoede-bedrijvigheid, als aftasting van het front onderno men, bracht plotseling onrust in dit wespennest. De Sovjets, vermoedelijk bevreesd, dat men hun in de kaart had gekeken, gingen vervolgens tot den aanval over, om van het verras singsmoment nog zooveel mogelijk ge bruik te maken,. De Duitschers wisten echter den stoot niet alleen op te vangen, maar slaagden er tevens in, het initiatief over te nemen en zoowel bij Orel als Oproep voo/r de Landwacht Nederland. Woorden, als voor dezen tijd gesproken „de herinnering aan het iw.dzrland treedt waarschuwend en wijzend te midden van onze persoonlijkste aan gelegenheden" (Treitschke). Ook U, jonge Nederlander, zult zich dikwijls afvragen: is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dik- wijls uit uw eigen omgeving, hebben ingezien, dat hun plaats was, in de ge lederen van de soldaten van den Führer, in den strijd tegen het bolsje wisme en daarom voor het vaderland. Peil dan Uw geweten en besef wat U te doen staat. Aarzel niet langer, maar meldt U bij de landwacht Ne derland. i -U. DE JEUGD VAN BEIDE LANDEN MEET ZICH IN SPORTIEVEN KAMP. Op Zondag 18 Juli 1943 vindt om 15 uur een athletiek- ivedstrijd ter gelegenheid der Befehlstellen-kampioenschappen in athletiek en zwemmen in het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum plaats. De beste Duitsche krachten der „Reichsleistungsklasse Leichtathletik" werken mede. Entree vrij. Hevige gevechten op Sicilië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juli. - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ondanks het slechter worden van de weersomstandigheden duren de zware gevechten aan het Oostfront voort. In het gebied van Bjelgorod is nog Bjelgorod de Sovjet-linies te doorbre ken. Ongewoon zware verliezen aan materiaal moet- het roode leger hier reeds hebben geleden. De Duitsche be- -Tichten reppen van 1640 pantserwa gens, 1400 kanonnen en ver over de 1200 vliegtuigen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, hoewel de strijd zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt, dat de zooeven genoemde doorbraken in Noord en Zuid leiden zullen tot een nieuwe Duitsche tangbeweging en een „Umkesselung", welke heel dit zwaar versterkte brok der Sovjet-linies zal omvatten. Het is in verband met deze vooruit zichten, welke voor de Sovjet-Unie niet rooskleurig zijn, dat de Angfb- Amerikaansche invasie-poging in het Zuiden plotseling los gekomen is. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de aanval der Sovjet-Russen, welk<j tot den doorstoot naar het Zui den moest leiden, gelijktijdig zou heb ben moeten inzetten met de Anglo- Amerikaansche aanvallen op Sicilië. Aan deze synchronisatie heeft echter het een en ander ontbroken. Aan het Oostfront viel voor het Duitsuche Op perbevel de toestand reeds te over zien, toen de landingspogingen in Zuid-Europa loskwamen. Deze werden ingeleid door het aanvoeren van lucht landingstroepen en parachutisten, wier taak het was de verbindingen op het eiland te storen en een algemeene on rust te verwekken. Die taak is niét naar verwachting ten uitvoer gelegd. De Spil had een geheel systeem van' kleine waakafdeelingen over het ge- heele gebied uitgebreid, en de onder linge berichtendienst deed het zijne, om de verdediging eenparig te houden en verwarring te voorkomen. De be-» volking schijnt bovendien krachtig te hebben meegeholpen, zoowel bij het opsporen van uit de lucht gedaalde vijanden, als bij het in stand houden der verbindingen. In de zeer vroege morgenuren van Zaterdag volgden toen de Anglo-Ame- rikaansche voorbereidingen voor het aan land zetten, door middel van spe ciale booten, van aanzienlijke troepen- afdeelingen. De artillerie maakte een kuststrook van een honderd K.M. door zware beschieting vrij en in deze zóne drongen de eerste geallieerde strijd krachten vooruit. Deze hebben voor namelijk voet aan wal weten te krij gen in den zuidoosthoek van het eiland nadat zij aanvankelijk in het Zuiden en Westen op zeven plaatsen bruggehoofden hadden kunnen vor men. Ook op de volgende dagen ble ven de geallieerde transporten aan houden doch de luchtaanvallen der Spil richtten daaronder toenemende verwoestingen aan. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, is er nog weinig nader nieuws. Sinds de eerste landingen van Zater dag zijn de Anglo-Amerikanen er in geslaagd zich van eenige steden mees ter te maken, o.a. van Syracuse, waar door het hun lichter kan vallen, de door hen bezette ondiepe kustzones verder uit te breiden. Hun geheele on derneming verkeert echter nog in een kritiek stadium. Van weerszijden wordt er overigens met verbittering gestreden. Sicilië, dat een strategische positie ten opzichte van het Middellandsche Zeeverkeer inneemt - het vormt als het ware de grenszones van het Wes telijk en Oostelijk bekken - is boven dien van groóte beteekenis voor dè defensie van het vasteland zelf. Het eiland is, ruw geschat, zoo groot als België; het biedt derhalve voldoende ruimte voor een krachtmeting; waar bij aan weerskanten veel menschen en materiaal in het geding kunnen wor den gebracht. een vijandelijke groep strijdkrachten in concentrischen aanval uiteengesla gen en zijn nieuwe, maar met zwak kere strijdkrachten dan de vorige da gen uitgevoerde tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Ten Oos ten en ten Noorden van Orel zette de vijand zijn door tanks en slagvlieg tuigen ondersteunde aanvallen ook gisteren voort. De pogingen van de bolsjewieken om door de Duitsche stellingen heen te stooten, mislukten bloedig. Terstond ingezette tegenaan vallen vorderen met succes. In den totalen sector van den grooten slag zijn gisteren wederom 336 bolsjewisti sche tanks vernield en door het lucht- wapen 70 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De gevechten in Z u i d-S i c i 1 i duren met onverminderde hevigheid voort. Op verscheidene plaatsen wer den vijandelijke, door tanks gesteunde aanvallen afgeslagen en achter het Duitsch-Italiaansche front gelande vij andelijke eenheden valschermjagers vernietigd. Duitsch-Italiaansche luchtstrijd krachten brachten den vijand nieuwe gevoelige verliezen aan scheepsruimte toe. Een vrij groot aantal oorlogs- en transportschepen werd tot zinken ge bracht of beschadigd. Sterke formaties vijan'delijke bom menwerpers hebben gisterochtend het gebied om P a r ij s en eënige plaat sen in Noordwes t-F r a n k r ij k aangevallen. De bevolking leed verlie zen. In den loop van felle luchtge vechten en door luchtafweergeschut werden 22 vijandelijke vliegtuigen, waarbij 14 zware Noord-Amerikaan- sche bommenwerpers, neergeschoten. Vijf Duitsche jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen naar Noord-Duitsch gebied en wierpen lukraak eenige bommen. DE NEDERLANDEN EN DE LUCHTVAART Meer dan ooit tevoren zal ons Volk in de toekomst zijn bestaan moeten zoeken in het internationale en het intercontinentale vervoerswezen, dit wil dus zeggen, dat het Nederlandsche Volk nog meer dan vroeger een Volk van Zee- en Luchtvaarders zal moeten worden. Met de zeevaart is ons Volk ver groeid, doch met de Luchtvaart is het anders gesteld en het Vigt mede in de bedoeling der Luchtvaart W.A. om mede te helpen de luchtvaart op zeer groote schaal te ontwikkelen. Reeds nu kunnen en moeten wij aan de ontwikkeling van een nieuwe Nederlandsche luchtvaart werken. In de eerste plaats is het noodig, den luchtvaartgeest onder het Nederland sche Volk te verbreiden, terwijl aan de jeugd een grondige luchtvaar toplei ding moet worden geboden. De Natio nale Jeugdstorm heeft hiertoe reeds de eerste stappen gedaan, terwijl thans ook de' Luchtvaart W.A. als stoottroep en als bundelende en leidinggevende organisatie zal optreden. Inlichtingen of aanmeldingen als lid of bevorderaar bij den waarnemend Inspecteur der Luchtvaart W.A., Raad huisplein 5, te Heemstede. KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen igeven aan ld© eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen voor de familieleden 'enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde -redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, die aanmeldingspliohtig zijn voor den ar beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19.7.43 9-12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19.7.43 15-18 uur: Arnhem,. Café Royal. 20.7.43 9-12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 20.7.43 15-18 uur: Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 21.7.43 9-12 uur: Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 21.7.43 15-18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.7.43 9-12 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9-13 uur: Utrecht, N.V. Hxiis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9-14 uur: Amersfoort, Pol. DurchgangslagerLeustlerweg. 26.7.43 9-14 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. - Aan het be reiden van den maaltijd. Bij het koken is het muggennet weggeschoven, daar de rook de muggen verdrijft. (SS P.K. Fritsch O-H- P s).

Soester Courant | 1943 | | pagina 1