Hef Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Ernstige luchtaanval op Amsterdam. Verbitterden weerstand op Sicilië. Oproep voor krijgsgevangenschap voor diverse Weermacht-onderdeelen. De Sovjets verloren 337 tanks. De nieuwe Boterbon. NUMMER 57 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar- - buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdiijk. WOENSDAG 21 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Militaire doelen, industrieën of fabrieken in het geheel niet getroffen. Wel tal van arbeiderswoningen, klooster, kerk, postkantoor en politiebureau. Het Diuitsche Weermachtsbericht van Zondag j.1. vermeldde een aanval van Amerikaansche bommenwerpers op woonwijken in Amsterdam Noord, op Zaterdagmoigen. Tientallen- vliegtuigen namen aan dezen nieuwen terreuraanval deel, doch bleven weer op groote hoogte, waardoor een zuiver richten der doo- dende bommenlast practisch onmoge-" lijk was. Wederom bleven dan ook de funeste gevolgen niet uit en deze wa ren verschrikkelijk. Binnen een oogen- blik waren vele gezinnen in rouw ge dompeld en vele arbeiderswoningen verwoest. Een klooster van den bouw meester Kropholler kreeg een voltref fer, en de daarnaast gelegen kerk van dienzelfden bouwmeester werd in het achtergedeelte -getroffen. Een gewel dige ravage werd daardoor natuurlijk aangericht, waardoor het interieur zeer zware schade opliep en het orgel totaal werd vernield; het dak der kerk werd ten deele weggeslagen. Het ten deele vernielde klooster .kreeg ook zware schade; vier .zusters werden daarbij gedood en nog twee anderen zwaar gewond. De treffer op het politiebureau had tot gevolg, dat drie agenten, die zich daar bevonden, den dood vonden. Voorts werden nog getroffen een post kantoor, een school, het zittingslokaal van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, een apotheek, verschil lende winkels, een dokterswoning en meer. Doch het ergste was wel het treffen van zoovele arbeiderswoningen in. de ze zoo druk bevolkte buurt, waardoor een ware ramp ontstond, die vele ge heel onschuldige slachtoffers het leven kostte. Volgens tot du'Sverre ontvan gen berichten zijn bij dezen nieuwen laffen terreuraanval op de Nederland- sche, in het wilde weg afgeworpen, 129 Nederlandsche burgers het slacht offer geworden van de Amerikaan sche, in het walde weg afgeworpen bommen; daaronder bevonden zich vrou'wen, kinderen en religieuzen. Voorts werden nrg 69 personen zwaar gewond" en een 250-tal licht. De verschillende overheidsdiensten, trouw geholpen door de talrijke vrij willigers boden snel en doeltref fend hulp en trachtten het gele den leed nog zooveel mogelijk te verzachten, doch het behoeft bijna nauwelijks meer te worden gememo reerd, dat de verontwaardiging tegen dezen luchtaanval, waardoor geen en kel militair doel, geen enkele fabriek, werkplaats of industrie, getroffen is, algemeerfwas en is. BEKENDMAKING. Op grond van de op 29 April in de pers gepubliceerde bekendma king van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze, voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en alle in de jaren 1£39 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zjj moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uurin de Water- lookazerne, Amersfoort: d. de dienstplichtigen van het 6e regiment Veldartillerie en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943; .2. de dienstplichtigen van het 9e-12e regiment Motorartillerne en zijn oorr- logsformaties op 27 Juli 1943; bataljon Wegentroepen op 28 Juli 1943; bataljon Spoorwegtroepen op 28 Juli 1943compagnie Intendancetroepen op 28 Juli 1943; korps Rijdende Artillerie op 29 Juli 1943; regiment Kust- artillerie op 29 Juli 1943; Artillerie Meetafdeeling op 29 Juli 1943; 3. de dienstplichtigen.van het ie regiment Luchtdoelartillerie en zijn oor logsformaties op 3t) Juli 1943.. In het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat.: de dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment genie troepen en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943. De dienstplichtigen van de landstormkorpsen: landstormkorps motor- dienst, landstormkorps luchtafweer dienst, lajndstormkorps luchtwacht dienst, landstormkorps spoorwegdiens t-, landstormkorps vaar tuig endienst op 28 Juli 1943; de - dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 29 Juli 1943, militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgeltgd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende grensgan- ij gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigtworden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te tellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tjjd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het staticm van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkU'.eding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Ditj&eldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. r- Amerikaansche vliegers hebben een terreuraanval op Amsterdam gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezeno.m. werden vele woonhuizen, een kerk en een klooster vernield. i Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. (C.N.F./M - Pax s). Weer 32.000 b.r.t. tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Juli. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De Sowjeitroepen bestormden ook gisteren te vergeefs het midden en het zuidelijk deel van het Oostfront. Zij leden daarbij opnieuw zware bloe dige verliezen en verloren 337 vecht- wagens. Aan het Koebanlandings- hoofd staakte de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in den loop van den middag zijn aanvallen. Aan de M i o e s en den Mid den-Don zetten de So'wjets hun doorbraakpogingen voort, die strand den op den taaien afweer of op de vastbesloten tegenaanvallen van onze troepen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verschillende golven aanvallende infanterie- en vechtwa- genformaties van de SoWjets reeds voor de hoofdgevechtslinie uiteenge slagen. In het gebied van O r e 1 weerden onze troepen in gevechten met wis selend verloop, de op talrijke plaatsen van het front gelanceerde aanvallen onder zeer zware verliezen van den vijand af. Aan het overige deel van het Oost front hadden slechts plaatselijke aan vallen der Sowjets plaats die zonder succes bleven. De luchtmacht mengde zich herhaal delijk met sterke eenheden in den strijd aan de brandpunten en had in talrijke luchtgevechten succes. Roe- meensehe jachtvliegtuigen haalden 17 So'wjetvliegtuigen naar beneden. Op Sicilië bieden Duitsche en Italiaansche troepen voor een deel aan een beweeglijke frontlijn den vijand verder verbitterden weerstand. In den kustsector ten Z. van Cata- n i a webden door zware artillerie en sterke luchtstrijdkrachten ondersteun de doorbraakaanvallen van Britsche infanterie- en vechtwagenformaties afgeslagen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties'' bestookten overdag en bij nacht de transportvloot van den vijand in de wateren van Sicilië met veel succes. Bij den afweer van aanvallen op Duitsche convooien bij de kusten van, Noorwegen en Nederland werd een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht, terwijl vijf vliegtuigen door beveiligingsyaartuigen en Duitsche jachtvliegtuigen werden neergescho ten. Voorts werden vier vijandelijke vliegtuigen, waaronder een groote vliegboot, boven het Kanaal alsmede boven den Atlantischen Oceaan ver nietigd. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. In den afgeloopen nacht vlogen slechts enkele vijandelijke storinga- vliegtuigen het Rijksgebied binnen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd jtegen de vijandelijke ravitaillee ring opnieuw tien schepen met 62.000 b.r.t. tot zinken. Van Donderdag 22 Juli tot en met Maandag 2 Augustus a.s. geven de bonnen „Boter 30 A" en „30 B Boter" elk recht op het koopen van 125 grajn boter. KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzleommando Nieder- lande deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen (geven aan |de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22.7.43 9-12 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9-14 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9-14 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1