Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN VERGEEFSCHE SOVJET- AANVALLEN. Zweden en Spanje waakzaam. DE SAN LORENZO VERWOEST. V leesch verkoop over de vrijbank. NUMMER 58 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 24 JU^I 1439. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adrn.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Duitsche Duikbootsuccessen bij Sicilië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Juli. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De Sowjets zetten gisteren aan het geheele front van de Zee van Azov tot aan het frontgedeelte van Orel hun vergeefsche pogingen door de Duitsche stellingen heen te breken voort. Hun ten deele met versche troepen uitge voerde aanvallen, waarvan de zwaar tepunten bij Koeibisjowo, Isjoem ten Noorden van Bjelgorod en in de bocht bij Orel lagen, stortten, hetzij in het afweervuur en den bommenregen voor de eigen linies ineen of werden in de voornaamste strijdlinie na een gevecht van man tegen man tot staan gebracht. Plaatselijk geslaagde doorbraken konden overal na een onmiddellijken tegenaanval te niet worden gedaan. De Duitsche infanterie heeft zich in de jongste zware gevechten in alle om standigheden op bijzondere wijze ge dragen. In het bijzonder verdient de Frankisch-Sudeten-Duitsche 46ste in fanteriedivisie te worden genoemd. 163 Sowjet-pantserwagens zijn gisteren stuk geschoten. Duitsche zeestrijdkrachten beschoten in den nacht van 21 Juli belangrijke ravitailleeringshavens der Sowjets aan de Oostkust der Zee van Azov en stellingen aan het Mioesfront. Hierbij werd een vijandelijk bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht en een ander in brand geschoten. In de wateren bij het V ïsscners- schiereiland vernielden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sow- jet-motortorpedoboot. Op Sicilië kwam het slechts in het Oostelijk deel tot gevechtshan delingen. De aanval van een Engelsche gevechtsgroep werd uiteengeslagen. De vijand verloor een groot aantal man schappen aan gevangenen en had hoo- ge bloedige verliezen. Dertien zware vechtwagens werden stukgeschoten en eenige kanonnen buitgemaakt. Bij den aanval op scheepsdoelen in de haven van Augusta in den nacht van 21 Juli bracht het Duitsche luchtwapen een tankboot van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde door voltreffers vijf andere schepen alsme de een pantser-landingsboot. Een Duitsche duikboot drong in een vermetelen aanval de haven van Sy- racusa binnen en vernielde een troe pentransportschip van 12.000 b.r.t. Dij onze vrijwilligers. - Voorzien van „truiggenmasfcers" trekken de jongens voorzichtig door het moeras den vijand tegemoet. (SS P.K. Fritsch O-H- P s). Zweden en Spanje, beide gelegen aan de Europeesche westflank, aan de (tegenovergestelde, uiterste einden, kennen beide hun zorgen, welke in de eerste plaats die aan hun militaire positie eigen zijn. Zweden heeft een brochure tot de bevolking en de weer macht gericht, waarin wordt uiteenge zet, hoe men zich houden moet, mocht de strijd zich plotseling over de gren zen storten en de natie ontredderen. In het bijzonder wordt daarin stelling genomen tegen een der meest gevaar lijke vijanden van onze dagen, nl. het gerucht. De Zweedsche slaat /.ai zich, EEN van de oudste kerken van Rome en uit archeologisch standpunt bezien zeker wel de merkwaardigste, de San Lorenzo bui ten de muren, is door de Amerikaan- sche bommenwerpers aan de vernieti ging prijs gegeven. Aan de basiliek van San Lorenzo was de naam ver bonden van Keizer Konstantijn den Groote, die tegen het eind van zijn leven het Christendom aannam en het tot staatsgodsdienst verhief. Zoo wek te dit godshuis uit de 4e eeuw de her innering aan die ver vervlogen tijden, waarin de Christelijke leer als de ba sis van staat en samenleving werd er kend. Op dezen basis heeft het blanke ras zijn gemeenschappelijke historie en zijn cultuur zien opbloeien. Nim mer vergeten mocht worden, dat ons allen deze ééne stam gemeen was, al waren wij ook naar alle richtingen uiteengegroeide takken. Deze ons allen gemeenschappelijke waarden behooren bij een oorlogvoe ring naar vermogen te worden ontzien. Frankrijks ongerepte kathedralen ge tuigen ervan, dat het Duitsche opper bevel dezen stelregel strikt heeft toe gepast. De bouwvallen van musea en kerken in het gebied van het Groot- Duitsche Rijk en van Italië leggen ten opzichte van Britten en Amerikanen een tegenovergesteld getuigenis af. Zij vormen een aanklacht tegen twee vol ken wier ziel in zulk een mate van commercialisme en materialisme ver vallen is, dat zij een overwinning, die op markt en beurs tenslotte in tastbare waarden te converteeren zou zijn, méér achten dan de schatten van het verleden, de schuldelooze levens van vrouwen en kinderen, en dan de eigen eer. De Sovjets hebben enkel Rusland gemarteld, uiteengereten en gebrand schat Britten en Amerikanen brand schatten geheel Europa, waarin zij blijkbaar niets ontdekken kunnen, wat ook hun heilig of althans eerbiedwaar dig zou moeten voorkomen. Door de verwoesting van de domkerken van Keulen en Aken en van de Basiliek van San Lorenzo hebben zij aange toond, als cultuur-bolsjewisten met de bolsjewisten uit de UdSSR in feite op éér lijn te staan. De houding van het Vaticaan. Het is kenmerkend voor den huidi- gen strijd der geesten, meer nog dan voor dien der wapens, dat de heilige stoel er meer en meer door wordt ge noopt, zijn afkeer van de Britsch- Amerikaansche oorlogvoering aan den dag te leggen. In verschillende toe spraken liet de Paus reeds doorklin ken, dat hij het teisteren van geheele bevolkingen uit de lucht niet kon goedkeuren, omdat daartegen de leer van Christus en het geweten van den mensch in opstand komen. Tevergeefs zond Churchill daarop zijn ambassa deur naar het Vaticaan, om deze gru welen „toe te lichten", teneinde ze aanvaardbaar te maken. De Paus liet dezen woordvoerder zijn ernstig onge noegen gevoelen, door hem een week op gehoor te laten wachten. De Presi dent der V.S. zond vervolgens naar den heiligen stoel een schrijven, om eveneens zijn houding te rechtvaardi gen. Hij had daarbij den weinig goe den smaak, dit schrijven reeds open bare bekendheid te verleenen, nog eer de grijze kerkvorst het zelf ontvangen had Bewijs temeer, welk een haast erbij zat, om er politieke munt uit te slaan De paus heeft zich naar verluidt niet vervaardigd, op dezen brief, welke bovendien zulk een gemis aan onder scheidingsvermogen aan den dag leg de, te repliceeren. Thans hebben de Amerikaansche bommenwerpers hun vernielzuchtig werk verricht 1 Wij lazen, dat de Paus, met ontbloot hoofd, diep ontroerd bij den trooste- loozen puinhoop van de San Lorenzo heeft vertoefd. Dit beeld moge zich in onze herinnering griffen, want daarin treedt aan den dag wat in ons allen, Europeanen, aan smart en veront waardiging leeft, waardoor het ook de stille, dwingende kracht aanneemt van een symbool. De Britsch-Amerikaansche dapper heden moeten tenslotte zelfs in den boezem dier volken zelf gevoelens van onbehagen wekken wordt verklaard, hardnekkig verde digen tegen ieder die het waagt hem aan te vallen. Mocht ooit bij zulk een gebeurtenis worden omgeroepen, dat men zich niet verzetten, doch de wa penen strekken moet, dan weet men bij voorbaat, zich aan zulk een parool niet te moeten houden. Deze raadgevingen aan het Zweed- sche volk vloeiden niet voort, zegt men, uit een nieuwe bedreiging. Zij waren van algemeenen aard. Als zoodanig kenschetsen zij dan wel den toestand van nervositeit en spanning, waarin men zich in het noorden bevindt. In Spanje is het niet zoozeer zenuw spanning, welke zich laat gevoelen, dan beraad. Franco heeft in een rede er op gewezen, dat zeven jaren gele den een zware strijd moest worden ingezet, om het land van den geesei der bolsjewisten en anarchisten te bevrijden. Sindsdien heeft men onge kend zware tijden meegemaakt, om het vaderland zijn levenskracht en de ex ploitatie van zijn bestaansbronnen te hergeven. Het werk van dezen op bouw vordert, doch is nog geenszins voltooid. In verband hiermee was een poging van zekere zijde, om het mo narchistische vraagstuk naar voren te schuiven, wel heel inopportuun te ach ten. De daarbij op den voorgrond tre dende persoonlijkheden zijn uit den nationalen raad der Falanx gezet, een kalme en milde straf, die het bewind zich blijkbaar kon veroorloven, omdat het zich hecht in het volk verwortel d weet. SOEST. Een nieuwe regeling ontworpen. Uit een publicatie van het Hoofd van den Gemeentelijken Keurings dienst voor Vee en Vleesch, elders in dit nummer voorkomende, blijkt, dat thans een geheel nieuwe regeling is ontworpen voor den verkoop van vleesch over de vrijbank. Dit zal voortaan niet meer geschieden aan de houders van vrijbankvleeschkaarten, waarvoor indertijd uitsluitend in aan merking kwamen de houders van vet kaarten, dus zij, die de allerlaagste in komens hadden, doch aan de houders der onlangs uitgereikte vischkaarten, dat wil dus zeggen aan practisch alle inwoners. Hiermede is aan een lang gevoeld bezwaar tegemoet gekomen. Wij had den al eerder herhaalde malen be toogd, dat het thans in dezen tijd van schaarschte aan vleesch niet meer zoo zeer gaat om goedkoop vleesch te ver krijgen, doch om een voor iedereen zeer welkome aanvulling van het vleeschrantsoen. Het was dus zeker onbillijk alleen de houders van vet kaarten daarvoor bij uitsluiting van alle anderen in aanmerking te bren gen. Dat thans met dat verkeerde sys teem gebroken is, sternt tot groote vol doening. Overigens verwijzen wij naar KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen (geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24.7.43 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9-14 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9-14 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweq. gemelde uitvoerige publicatie, waarbij er de speciale aandacht op wordt ge vestigd, dat de verkoop uitsluitend plaats heeft tegen inlevering van gel dige vleeschbonnen en tegen betaling van een zeker bedrag. De tot dusverre uitgereikte groene vleeschkaarten en de roode ziekenkaarten (van welke laatsten tegenwoordig een werkelijk ontstellend groot aantal in omloop was) zijn nu vervallen. Allen, die be schikken over een vischkaart, komen thans in aanmerking vleesch over de vrijbank te ontvangen. KLACHTEN OVER ZWEMMENDE JEUGD. Over de in de warme dagen zwem mende jeugd in de rivier de Eem kwa men bij de politie klachten in; deze zou n.1. onder meer de pont aldaar uit baldadigheid tot zinken brengen en meer dergelijke ontoelaatbare hande lingen plegen. Er zal daar thans, spe ciaal in de avonduren, meer worden gepatrouilleerd. BELEEDIGING. Wegens beleediging deed Mevr. M. aangifte; het misdrijf zou zijn ge pleegd door den groentenhandelaar V. B. GESLAAGD. Mej. Riek Brouwer, leerlinge van het Pensionaat „St. Joseph" te Woer den, voorheen te Soest wonende, slaag de dezer dagen te Utrecht voor het MULO-examen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1