Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN MUSSOL1N1 AFGETREDEN „De oorlog wordt voortgezet" Oproep voor krijgsgevangenschap voor diverse Weermacht-onderdeelen. Laatste oproeping voor krijgsgevangenschap. NUMMER 59 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 28 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. De Koning-Keizer Victor Emanuel benoemt Maarschalk Badoglio tot regeeringschef. Mussolini is afgetreden. De Koning- Keizer heeft Maarschalk Pietro Ba doglio tot zijn opvolger benoemd. Koning Victor Emanuel heeft Zon dagavond door de radio een proclama tie uitgegeven, waarin het volgende tot het Italiaansche volk wordt ge-1 zegd „Italianen! In dit plechtige uur voor het moederland moet een ieder de plaats van zijn plicht, van zijn ver antwoordelijkheid en van zijn strijd- post innemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan worden geduld. Geen enkele beschuldiging kan wor den toegelaten. Allé Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den heiligen bodem van het moeder land hebben opengereten. De dapper heid van zijn gewapende macht en de vastberadenheid van al zijn burgers zullen den weg naar herstel weer vin den. Heden meer dan ooit ben ik on verbrekelijk verbonden met U in on wrikbaar vertrouwen in de onsterfe lijkheid van ons land." Deze proclamatie was onderteekend door Victor Emanuel en gecontrasig neerd door Badoglio. Oproep van Maarschalk Badoglio. De nieuwe chef der Italiaansche re geering, maarschalk Badoglio, heeft onmiddellijk na de aanvaarding van zijn functie een oproep uitgevaardigd, waarin hij zegt „Op bevel van den Koning en Kei zer neem ik de militaire regeering van het land met alle volmachten op mij. De oorlog wordt voortgezet. Italië is zwaar getroffen in zijn overvallen pro vinciën, in zijn verwoeste steden. Het blijft'echter als naijverig bewaker van zijn duizendjarige tradities trouw aan het gegeven woord." Aan het einde van zijn proclamatie zegt Badoglio: „Sluit de gelederen om den Koning en Keizer, het levende voorbeeld voor ons allen. De opdracht, die ik heb ontvangen, is duidelijk en welomlijnd. Zij zal nauwgezet ten uit voer worden gelegd. En wie zich mocht inbeelden, dat hij een normale ontwik keling kan onderbreken, of wie mocht trachten de openbare orde te versto ren, zal meedoogenloos getroffen wor den. Leve Italië, leve de Koning!" Landwacht Nederland. Gp 20 Januari 1940 zei Winston Churchill in een rede voor de Engel- sche radio „Vele illusies over Sovjet-Rus- land zijn in deze weinige weken van hevigen strijd in het Noorden verstoord geworden. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van het volk besmet en verteert, hoe het de menschen verdorven en hongerig maakt in vredestijd en erbarmelijk in den oorlog. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood." Nederlanders. Deze zelfde Winston Churchill strijdt heden zij aan zijx met de bolsjewistische aziatische macht onder joodsche leiding, die zich tot doel heeft gesteld de vernietiging van de gezamenlijke Europeesche staten gemeenschap en van alle Europeesche en vooral Germaansche waarden. Daarom luidt het gebod van dit oogenblik Zet al uw bezwaren op zij en treedt toe tot de L and w a cht Neder- L a n d. BEKENDMAKING. Op grond van de op 29 April in de pers gepubliceerde bekendma king van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer machtworden bij deze, voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: in de Water- lookazerne, Amersfoort: 1) de dienstplichtigen van het 2e regiment Wielrijders en zijn oor logsformaties op 2 Augustus 194-3; 2) de dienstplichtigen van het corps Pontonniers en Torpedisten en zijn oorlogsformaties op 3en 4 Augustus 1943 3) de dienstplichtigen van het 7e regiment Veldartillerie en zijn oor logsformaties op 5 Augustus 1943 4) de dienstplichtigen van het 2e regiment Luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 6' Augustus 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder-ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gersvoor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantiedie hun belangen behartigt, opvragen en .bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit ie betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Öegenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamen- lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aah de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. ECHT IETS VOOR FLINKE JONGENS Een maande in een weer sportkamp, dat is iets, waar elke flinke jongen naar verlangt. Ochtendgymnastiek te midden der bergen, tochten in de omgeving, veldspelen tezamen met jongens uit Denemarken, Vlaanderen, Walonië, Noor wegen en Duitschland, kaartlezen en met het kompas werken, dat zijn allemaal dingen waar je een jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelname aan een weersportkamp kost geen cent, je werkgever moet je vrij geven en je loon doorbetalen, ook de scholen moeten hiervoor vrijgeven. De maand in het weer sportkamp mag niet van je gewone vacantie worden afgetrokken. Vraag het de jongens, die er al geweest zijn, hoe het ze bevallen is. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je nog vandaag bij een der volgende aanmeldingsbureaux Noord-Holland, Spaarne 94, Haarlem. Zuid-Holland, Eendrachtsweg 35, Rotter dam. Amsterdam, Willemsparkweg 186, Amsterdam. Den Haag, Soendastraat 25. 't Sticht, Lucas Bolwerk 8, Utrecht. Gelre, Eusebiusbuitensingel 3, Arnhem. Brabant, Keizersgracht 9, Eindhoven. Zeeland, Turf kade 17, Goes. Limburg, Vrijthof 25, Maastricht. Twente-Salland, Drienerstraat 6, Hengelo (O.). Drente, Rolderstraat 45, Assen. Friesland, Emmakade 48, Leeuwarden. Groningen, Groote Markt 24, Groningen. Foto Stapf-Pax s. Nadat met de thans geldejide be kendmaking van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden de le den van alle troepenonderdeelen der voormalige Nederlandsche weermacht en van alle in de jaren 1938 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in krijgs gevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uit gevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste Vredesonderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke verhinde ring niet hebben gemeld. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zonne bloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur, melden als volgt: diegenen, die geboren zijn in 1924-1915 (iab.) A t.m. L op 2 Aug. '43; degenen, die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) M t.m. Z op 3 Aug. '43; degenen, die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) A t.m. L op 5 Aug. '43; degenen, die geboren zijn in 1914- 1904 (inb.) M t.m. Z op 6 Aug. 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op ge legd, dat ook diegenen, die van terug voering in krijgsgevangenschap vrij gesteld zijnj t.w. de houders van z.g. „Freistellungsbescheinigungen" niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht ea dat de aan den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende re den van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van dezen aanmeldings plicht zijn slechts 1) Personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Arbeitseinsatz" in Duitsch land of in de door de Duitsche weer macht bezette gebieden buiten Neder land bevonden 2) De van terugvoering in krijgsge vangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrij gesteld heeft van aanmeldingsplicht. 3) Personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden van aan melding en terugvoering in" krijgsge vangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. Vóór 7 Augustus 1943 moet Idus ieder lid van de voormalige N€*(jer- T'oorpnjicht die tij Mei. *b40 in werkelijken militairen dienst 'was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omtrent terugvoe ring in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degéne, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen ge- hoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds be kendgemaakte strafmaatregelen reke ning houden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een aantal leden van de voorma lige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde ver ontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gear resteerd en naar „Wehrmachtgefang- nisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. VERZEGELING VAN POSTPAKKET TEN MET AANGEGEVEN WAARDE. ALLE postpakketten met aangege ven waarde moeten - met ingang van 2 Augustus - verzegeld worden. De uitzondering, die tot nu toe gold voor pakketten beneden een bepaald bedrag, vervalt dus op 2 Augustus. ROOI VERBOD AARDAPPELEN OPGEHEVEN. De wrnd. Provinciale Voedselcom- missaris voor Utrecht maakt bekend, dat het rooiverbod voor alle aardappe len met ingang van Maandag 26 Juli 1943 is opgeheven. Telers dienen, er rekening mede te houden, dat het de V.B.N.A. niet mo gelijk zal zijn alle gerooide aardappe len tegelijkertijd af te nemen, zoodat slechts op directe afname mag wor den gerekend, indien en Voorzoover daartoe met de V.B.N.A. afspraken Zijn gebraakt. Aardappelen, welke zijn aangetast door aardappelziekte (Phythophthora infestans) zullen in geen geval worden afgenomen. ONVOLDOENDE VERDUISTERD. Aan den bewoner H. W. van een perceel aan de Stadhouderslaan is een aan kosten onderworpen politioneele waarschuwing uitgereikt wegens de onvoldoende verduistering van zijne woning.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1