Het Nieuwsblad SOEST voor en Sovjet-aanvailen met zware verliezen afgeslagen. M H ER OP OF ER ONDER. In dienst van het volk. NUMMER 61 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Op Sicilië wordt hevig gevochten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Aug. - Het Opperbe vel van de Weermacht maakt bekend: Aan het bruggenhoofd van den Koe- ban werden verscheidene aanvallen der Sovjets op bloedige wijze afgesla gen. De eigen aanval ten Noorden van Koeibisjewo werd met succes voort gezet. Aan het Donetz-front stortten ver scheidene met vrij zwakke strijd krachten ondernomen vijandelijke aanvallen ineen. In den centralen frontsector, vooral ten Zuidwesten van Orel, zette de vij and zijn doorbraakpogingen, met in zet van nieuwe sterke infanterie-, pantser- en luchtstrijdkrachten voort. Onze heldhaftig strijdende troepen weerden alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door het luchtwapen ge steund, tijdelijk verloren gegaan ter rein in den tegenaanval terug. Op nieuw werd een groot aantal Sovjet pantsers vernietigd. Ook ten Zuiden van het Ladogameer gingen de Sovjets, na hevige artille- rievoortoereiding, met krachtigen steun van de luchtmacht opnieuw tot den aanval over. Zij werden in harde ge vechten van man tegen man en ten •deele in tegenaanval onder ziware verliezen afgeslagen. Aan het Oostelijk front verloren de Sovjets op 1 en 2 Augustus in lucht gevechten en door den luchtafweer 227 vliegtuigen. Op Sicilië voeren onze troepen vooral in den centralen sector van het front zware afweergevechten. Met zeer hooge, bloedige verliezen en aan zienlijk verlies aan materiaal stortten de aanvallen ten deele in gevechten van man tegen man ineen. Een tijde lijk in een hoogtestelling binnenge drongen vijandelijke gevechtsgroep werd in een tegenaanval teruggewor pen. Ook in den Zuidelijken sector van het front is de gevechtsactiviteit weer aanzienlijk toegenomen. Snelle Duit- sche gevechtsvliegtuigen grepen in bij de gevechten op den grond en bom bardeerden concentraties van tanks en auto's van den vijand in het ge bied van Nicosia. De vijand verloor gisteren in het gebied van de Mid- dellandsche Zee 21 vliegtuigen. Na afzonderlijke aanvallen overdag van vijandelijke luchtstrijdkrachten in Het Oosten als korenschuur van Europa. - In de door de Duitsche troe pen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de broodgraan- en vleeschvoorzïening der Sovjets en bijna de geheele suikervoorziening op gebracht. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sov jetunie werden verzonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten, welke jaar nc. jaar hoogere opbrengsten oplevert. In enorme hoeveelheden hoopt zich het in het Oosten geoogste graan op. Europa heeft weer brood voor een geheel jaar. (Atl-H-P s). do bezette gebieden in het Westen en aan de kust van Noorwegen bombar- I deerden de Britten in den afgeloopen nacht opnieuw het stadsgebied Ham burg en de verdere omgeving. Op nieuw ontstonden verliezen onder de bevolking en aanzienlijke vernielin gen. Volgens tot nu toe ontvangen be richten werden bij dezen aanval 27 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij een overval van Britsche torpe dovliegtuigen en bommenwerpers op een Duitsch konvooi, schoten escorte vaartuigen en 't boordafweergeschut van koopvaardijschepen tien vliegtui gen omlaag. Nog vier vijandelijke vliegtuigen werden door eenheden van de marine boven het West-Europee- sche kustgebied vernietigd. De op 2 Augustus gemelde vijande lijke luchtaanval op het Roemeensche oliegebied blijkt steeds meer een groo- te mislukking te zijn geweest. De ver liezen van den vijand zijn tot dusver tot 52 getelde neergeschoten vliegtui gen gestegen. Vijftien vijandelijke bommenwerpers hebben, volgens be richten uit het buitenland, op neutraal gebied een noodlanding gemaakt. Daarmede is, volgens onze gegevens, De laatste week in het weersportkamp worden de proeveii afgelegd voor het H.J.-prestatie-insigne. Meer dan de helft der deelnemers heeft een van beide insignes behaald. Wel een beunjs, dat de jongens met uolle aandacht den dienst hebben gevolgd. Elke maand zullen nieuwe jongens de kampen bevolken. Aanmelden: Koningslaan 9, Utrecht. (Frankenhauser/Stapf-Pax s). alleen meer dan de helft van de ge starte formaties niet teruggekeerd. Het werkelijke verlies van de Ameri ka ansche eskaders bommenwerpers zal echter nog veel grooter zijn. Er op of er onder Dit merkwaardige dilemma moet ge- ruimen tijd de dagelijksche kopzorg van een massa groenteboeren zijn ge weest. Het ging hun daarbij natuurlijk volstrekt niet om de problemen, die in onze dagen Europa's zijn of niet-zijn bepalen. Want zulke filosofen met een mager doodshoofd ter bespiegeling in de hand waren zij om den drommel niet Evenmin was bij dat „er op of er onder" hun eigen voortbestaan, in zui ver zakelijken zin dan, betrokken. Want de meeste groentenlui zijn, in tegendeel, nogal in hun knollentuin Immers, hoe minder van den prachti- gen kleurenrijkdom onzer moestuinen in hun bakken en manden ligt uitge stald, hoe eer de koopgrage klant er toe overgaat, zich groen en geel te be talen. Overigens is iemand knollen voor citroenen verkoopen allang geen loonend kunstje meer. Tegenwoordig verkoopen ze de citroenen, of welk ander fijn fruit er wezen moge, tegen beschuit-, tabak- en snoepbonnen, of anderszins. Dat „er op of er onder" was dan ook heelemaal geen beginselkwestie, maar een ding van „bedrijfspolitieken" aard. Welk deel van den dagelijkschen om zet kon je op je toonbank voor ieder te koop leggen, en welke portie veilig er onder houden, voor den sluikhandel. Tusschen beide deelen moest een zekere evenredigheid bestaan, anders hield je de menschen niet te vriend en ging het vast loopen. In Wassenaar bijvoorbeeld moet het met deze dingen al heel bar zijn ge weest. Als wij Wassenaar zeggen, le zer, bedoelen wij ook Wassenaar, en niet Voorburg, Weesp of Zeist. Dit even ter toelichting, want anders zit ten de menschen, die daar wonen ook al ja te knikken In dat fraaie Zuid- Hollandsche dorp heeft de overheid ingegrepen en treedt daar nu zelf als groente-winkelierster op. Vroeger kon men alleen van de Rijksambtenaren beweren, dat zij uit de „staatsruif" aten. Maar dat gaat niet meer op Ambtenaren zorgen er voor, dat in Wassenaar nu ieder, overeenkomstig het beginsel van bonnen en klanten binding, van aardappels, groenten en fruit krijgt naarmate er beschikbaar is. Derhalve zijn de rollen daar eensklaps omgekeerdde winkeliers gaan er onder(door) de klanten zijn er weer (fcoven)-op Nu kan derhalve ook het oud-vader- landsche spreekwoord over werken en eten weer opgeld doen. Het werkende deel van de Wassenaarsche bevolking, dat niet aan „zijn trek" kon geraken, omdat de Wassenaarsche groentenboe- ren aten zonder eerlijk te werken, kan nu opnieuw op eten rekenen. Toch zou het hard zijn die groente boeren, die niet meer achter hun toon bank mogen, en die derhalve niets kunnen uitvoeren, op een houtje te la ten bijten. Zij moeten daarom onmid dellijk aan anderen arbeid gehplpen worden, liefst op een eenigszins (door prikkeldraad) beschutte plaats. DEZER dagen is het twee jaar ge leden, dat de Nederlandsche Volksdienst op initiatief van den Rijkscommissaris werd opgericht. De nieuwe organisatie werd aanvan kelijk door ons volk, wij willen het niet ontkennen, op koele wijze be groet. Men verweet haar in stilte, dat haar komst het einde moest beteeke- nen van een massa liefdadigheids- en ondersteuningsarbeid, die in grooter of kleiner kring werd verricht, en waar bij in den regel niet de nationale idee, maar godsdienst of politiek een rol speelden. Het denkbeeld van één en kele Nederlandsche samenleving stond ten achter bij het min of meer aparte en particuliere, hetwelk zoo velerlei steunwerk kenmerkte. Zoo was er in breeden kring onwilligheid om dit particuliere te laten rusten en zich voortaan achter de geheele, ongebro ken gemeenschap te stellen. Juist dit ideaal van den Volksdienst, dienstbe toon aan heel het volk, maakte, dat ve len van den Nederlandschen Volks dienst afkeerig bleven. Het misverstand is van h*.- >ekki- gen aard geweest, doch l ns iö het bezig te verdwijnen. Dat blijkt o.a. hieruit, dat toen er na de rampen welke Rotterdam en Haarlem troffen een beroep op de burgerij werd ge daan om den Volksdienst bij zijn red- dings- en hulpwerk te steunen, dade lijk van alle kanten zich bereidwillige handen uitstrekten. Ons volk is, waar het op denkbeelden en beginselen aan komt, uiterst moeilijk te benaderen. Het bemint de lang gerekte discussies en de steeds weer langs trekkende re vue der argumenten. Maar als het plot seling voor een feit wordt gezet, en in het bijzonder, wanneer zulk een feit een beroep op het hart doet, dan laat het zich graag overtuigen. Een bewijs hiervan? Terwijl de Volksdienst ruim een jaar geleden nog geen 9.000 leden telde, zijn het er nu al meer dan 50.001 Zulk een snelle groei wil toch wel iets zeggen. Hij getuigt ervan, dat Nederland nog steeds da den beter vindt dan woorden; in woor den verwart men zich licht, maar door de daad kan men zich uiten. Het ligt niet in onze bedoeling, hier een opsomming te geven, doorspikkeld. met getallen, van alles wat de Ne derlandsche Volksdienst in de eerste twee jaren van zijn bestaan heeft tot stand gebracht. Zeker, de lijst is res pectabel! Daar zijn de tallooze hulp posten voor „Moeder en Kind", de kraamverzorging, de kinderuitzending, de moedertehuizen, de gezinszorg, de oogstscholen, de kinderdagverblijven en nog zooveel meer. Waar wij alleen op willen wijzen, dat is op het werke lijk nieuwe, dat de Volksdienst ons heeft gebracht Dit nieuwe is het bewuste streven, ons volk juist in zijn moeders en kinderen te beschutten en te versterken. Het gezinsleven, dat de kiemcel is der natie, moet met hulp en goede zorgen worden omgeven. Het ideaal, dat stelselmatig wordt nage streefd, bestaat hieruit, dat geen moe ders zich meer boven haar kracht zul len afsloven, zonder ooit eens hulp of vacantie te genieten; dat geen kinde ren, het jaar rond, veel aan hygiëni sche verzorging, aan ontspanning en contact met de natuur zullen tekort komen. Deze oogmerken zijn zoo mooi, dat zij tot iedereen moeten spreken; zij kunnen het beste door heel het volk gezamenlijk worden verwezen lijkt. Zij gaan verre uit boven het uit reiken van steunpenningen of het be kende betoonen van „barmhartigheid naar vermogen." De Nederlandsche Volksdienst heeft zich reeds een zeer respectabelen staat van dienst verworven. Wij wenschen hem toe, dat hij temidden van ons volk, welks gezonde levenskracht zijn eenige streven is, ook zelf aan kracht en gezonde energie nog verder moge toenemen Nur die Lumpe sind bescheiden, Brave freuen sicb der Tat. (GOETHE) Alleen nietswaardigen zijn be- bescheiden, flinke menschen ver heugen zich over daden. Flinke menschen. Dat zijn degenen, die in zien, dat daar aan het Oostfront ge streden wordt om het „zijn of niet- zijn" van het heele Germaansche ras en die zich bereid verklaard hebben zich daarvoor in te zetten. Met reg/it kunnen wij verheugd zijn over hun daden. Jonge Neder landers, ook gij behoort tot het Germaansche ras. Wilt gij dan ook niet behooren tot hen, die zich tegen de horden uit de steppen hebben ingezet? Welnu, herinnert U dan het oude prachtige gezegde: het antwoord van een man is de daad. Meldt. U daarom bij de Waffen S.S. Het vrijwilligers legioen of de Landwacht Nederland.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1