Baarn Soest HIJ WEETGELUKKIG DEN WEG NOG KANTONGERECHT AMERSFOORT. Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. DE GROENTEVOORZIENING. Over dit onderwerp is al veel ge schreven, maar desondanks is het nog niet uitgeput, want de klachten, welke men hoort van de huismoeders, zijn legio. Het is dan ook niet alles om al zijn krachten in te spannen om een beetje groenten te bemachtigen en dan nog geen succes te hebben. Som mige zaken zijn overgegaan tot het in voeren van klantenkaarten, maar ook dat is niet afdoende gebleken. Zoo vernamen wij van een huismoeder, wier nummer Zaterdag aan de beurt was, dat zij toch geen groente had ge kregen en het Zondag dus zonder moest doen. Velen staan bij 3, soms wel bij 4 of 5 groentezaken inge schreven, lukt het dan bij de een niet dan lukt het wellicht bij den ander. Dergelijke lieden denken alleen aan zich zelf en beseffen niet of willen niet beseffen, dat zij anderen tekort doen. Het egoïsme is tegenwoordig dikwijls wel heel sterk aan het woord! Wij hebben in naburige gemeenten eens nagegaan hoe of die van hooger- hand opgelegde klantenbinding werk te Tot nog toe zijn de huisvrouwen in die gemeenten met den nieuwen gang van zaken best tevreden. Van stonde aan, dat de betreffende bon bij den iwinkelier werd ingeleverd, kwam er ook groente, al kon men deze natuurlijk niet in onbeperkte mate koopen. Baarn valt tot dusver buiten deze regeling, maar we vragen ons a£ of deze niet alsnog op initiatief van het Gemeentebestuur kon word' n ingevoerd. Zooals de situatie thans is, gaat het niet langer, er moet iets ge beuren. Ten gerieve van den consu ment, maar ook van den bonafiden handelaar Het is ons bekend, dat het Gemeen tebestuur reeds verschillende midde len heeft onderzocht om tot een be tere groentevoorziening te komen. Het vraagstuk is niet gemakkelijk op te lossen, we weten het. De eenige mogelijkheid die wij zien is, er in den Haag op aan te dringen, dat de klan tenbinding ook voor Baarn officieel wordt ingevoerd. Baarn is een grens geval, zoodat met eenig aandringen deze gemeente wel tot stadsgebied zal worden verklaard. Waarom Laren en Maartensdijk wèl en Baarn, dat toen ook onder den rook der groote steden ligt, niet? Op nog een onbillijkheid bij de grtjentenvoorziening willen wij wij zen. De toewijzing van groente ge schiedt op basis van 1939, doch deze maatstaf mag voor Baarn niet gelden, omdat er sedert dien het een en ander is veranderd. Het laatste half jaar zijn vele bewoners van de kustplaatsen naar Baarn gekomen en hebben zich hier gevestigd. Dit is een zeer bedui dende groep, die het het groenten- verbruik zeker mede telt. En toch wordt daar bij de toewijzing op de veiling geen rekening mede gehouden, terwijl het toch alleszins billijk zou zijn, dat Baarn een verhoogde toewij zing krijgt. De huidige situatie, dat de logé's on zer bevolking uit de groote steden kof fers vol groenten voor onze inwoners mede brengen, is toch wel zóó eigen aardig, dat daarin zeker spoedig ver andering behoort te worden gebracht. DE KORTSTE WEG? De heer D. heeft bij de politie een klacht ingediend, dat jongens, die zich naar de zweminrichting begeven, over zijn land loopen inplaats van den openbaren weg te gebruiken. DIEFSTAL VAN FRUIT. Wegens het voorkomen van fruit- diefstal uit zijn tuin, heeft de heer P., alhier,' aan de politie verzocht ver scherpt toezicht op zijn eigendom te willen houden. RIJWIEL GESTOLEN. De heer J. J. de R. had zijn rijwiel een oogenblik zonder toezicht gelaten vóór een zaak in de Nieuwstraat. Toen hij terug kwam, was zijn fiets ver dwenen. NED. HERV. KERK. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft van iemand, die onbe kend wenscht te blijven, een gift van 1000.-. ontvangen, als bijdrage voor een te bouwen 2e kerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau werden se dert de vorige opgave als gevonden aangegeven heerenrijwiel; zilverbon; lorgnet in étuit; portemonnaie met in houd; bundeltje zilverbons; vulpen; persoonsbewijs. GEMERKT ROGGEBROOD. Het zal ieder, die roggebrood eet, wel eens zijn opgevallen, dat zich aan den bovenkant meestal een naam of letters bevinden. De roggebroodfa- briek van Funcke plaatst b.v. haar ge- heelen naam op 't brood; de Grunofa- briek doet evenzoo, doch daarnaast zijn er nog vele roggebroodbakkers die slechts hun initialen of hun merk in het roggebrood stempelen. Dit is geen toevallige handeling, maar een gebruik, dat vroeger wette lijk voorschrift was en sedert dien in zwang is gebleven. Bij besluit n.1. van de Staten van Utrecht, d.d. 4 Juli 1703, moesten de bakkers een eigen merk op hun brood bakken. In die dagen scheen er nog al eens met het gewicht van het brood te worden geknoeid en genoemd voorschrift beoogde om de consumenten tegen dit geknoei te vrij waren. De bakkers waren verplicht binnen een bepaalden tijd hun geko zen merk ten Gemeentehuize te depo- neeren. In een oud notulenboek van het Ge recht Baarn komt met de volgende bewoordingen zulk een inschrijving van het broodmerk voor „Compareerde ter secretarije van Baern, Albert van Liender, Backer al hier, en verklaerde ter obediëntie van de placaten van de Ed. Mogende Hee- ren Staten s' Lands van Utrecht en specialijk conform het placate van den 4 July 1708, sijn brood te merken met dusdanig merok A B (aan elkander), versoeckende daarvan acte, die is dese. Actum, Baern, den 11 July 1708. In kennisse van mijn J. van den Doorslag, Secretaris." INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is door forceering van de s'uiting van een draaibaar raam tijdens tijde lijke afwezigheid van de bewoners, de familie J. M., van een woonhuis aan de Louise de Colignylaan ingebroken. Al le vertrekken zijn geheel doorzocht en de inbrekers hebben alles, wat van hun gading was, medegenomen. Een groot aantal voorwerpen, waaronder kleedingsstukken, sieraden e.d. zijn gestolen, terwijl mede de geheele in houd van de linnenkast is medegeno men. Welk een ontstellend nadeel dat voor de betrokkenen was, toen zij te rugkwamen, behoeft geen betoog. De politie stelde direct een uitvoerig on derzoek in, mede met behulp van een speurhond, doch dat had tot op he den nog geen succes. Ook werden en kele huiszoekingen gedaan, te dezer plaatse, die al evenmin eenig licht brachten. Er is voor een waarde van eenige duizenden guldens gestolen; de bewoner was tegen inbraak verze kerd. TABAKSPLANTEN ONTVREEMD. Ten nadeele van D. aan het Eerste Heeserlaantje en van v. W. aan de den Blieklaan zijn eenige tabaksplan ten uit den tuin uitgetrokken en ont vreemd. Onderzoek wordt ingesteld. Een veehouder uit Baarn had zich voor den Amersfortschen Kantonrech ter te verantwoorden, omdat hij ver zuimd had de noodige maatregelen te nemen ter bestrijding van den runder horzel. De veehouder vond zichzelf sterk in de schoenen staan, want hij vroeg vrijspraak, omdat hij onschul dig was. Het vee stond n.1. óp stal en van deskundige zijde had men hem medegedeeld, dat het feit alleen straf baar is wanneer de ziekte wordt ge constateerd bij vee, dat in de weide vertoeft. Niet alles wat verd. zeide klopte met de werkelijkheid, want zoo deelde verd. mede, dat hij bij den in specteur van de Volksgezondheid was geweest met dit geval, die hem gelijk had gegeven, maar uit het proces verbaal bleek, dat diezelfde inspecteur juist opdracht gegeven had tot opma ken van het proces-verbaal. De Ambtenaar van het O.M., mr. Bouma, noemde de overtreding een zeer ernstig feit; omdat de veestapel in ons land toch al niet meer zoo groot is, moet er voor gezorgd worden, dat hij niet meer afzakt en er moet op ge let worden, dat gevaarlijke ziekten zoo goed mogelijk bestreden worden. De eisch luidde 10.- subs. 5 dagen. De Kantonrechter zal over acht da gen schriftelijk vonnis wijzen. Verd. ging hiermede accoord, maar wanneer de uitspraak hem niet naar den zin is, za1 hij het hoogerop zoeken, want, zoo zeide hij met trots:, „ik weet geluk kig den weg nog." De boete kon er wel af. J. v. d. V. te Baarn was naar den Kantonrechter gekomen, omdat hij het formulier, waarop hem een schikking was aangeboden voor het vervoer van ondermaatsche paling, was kwijtge raakt. De man meende, dat hij f 3.- schuldig was, maar dit zou in ver band met het strafbare feit toch wèl wat te weinig zijn geweest, want hij had 17 Va kilo ondermaatsche paling vervoerd en dan is zoo'n tarief toch wel aan den lagen kant. 't Bleek dan ook, dat hij een nul over het hoofd had gezien, want de voorgestelde schikking bedroeg 30.-. De man nam de zaak nog al gemoedelijk op en we konden niet aan den indruk ontkomen, dat dit partijtje ondermaatsche pa ling hem geen windeieren heeft ge legd, want hij verblikte of verbloosde niet, toen de Ambtenaar weer dezelfde straf vroeg als in de schikking was vermeld. Toen de man zeide, dat hij tegen dien straf geen bezwaar had en zelfs vroeg of hij dadelijk kon beta len, aarzelde de Kantonrechter ook niet om hem conform den eisch te veroordeelen. En de man betaalde di rect. De boete kon er blijkbaar wel af. Kon dit er wel af? Een andere inwoner van Baarn stond terecht, omdat hij drie pond on dermaatsche paling had vervoerd en daarvoor drie gulden per pond had betaald. Toen verd. op een vraag van den Ambtenaar mededeelde, dat zijn inkomen 23.- per week bedroeg en zijn gezin uit drie personen bestond, vroeg de Ambtenaar: Kunt U van dit inkomen wel drie gulden per pond voor paling betalen? Verd. mompelde zooiets van: „Dat hebben wij opge spaard." In ieder geval wordt hier weder gedemonstreerd, dat in den zwarten handel overal slachtoffers gevonden worden en hierboven heb ben wij reeds met een geval aange toond, dat er toch wel grof in dezen handel met ondermaatsche paling verdiend moet worden. En de kleine man wordt, zooals in dit geval blijkt, niet ontzien. Zoo profiteert de Bun- schoter en Spakenburger van den nood zijner medemenschen en wan neer wij tégen dergelijke lieden de hoogste straffen hooren eischen, dan zijn deze nog niet hoog genoeg. Hij was liever een landlooper. Een inwoner van Leusden had in zijn persoonsbewijs geknoeid en het woord waarmede zijn beroep was aan geduid, n.1. landarbeider, veranderd inlandlooper. Het ging hier om een aardigheid, maar daarvoor leent het P. B. zich allerminst. De Kanton rechter wees verd. daarop, die de ernst van het begane niet inzag. Het publiek lachte om deze verandering, maar zoo zeide mr. Vonkenberg, het publiek betaalt de boete niet. De Ambtenaar hield rekening met het feit, dat het hier om een grapje ging en vroeg 2.- subs. 1 d., waarmede de Kanton rechter zich vereenigde. VAN EEN JONGEMAN, DIE WEG LIEP EN STAL. Door de Amsterdamsche politie werd naar Soest gebracht een jonge man, die aldaar zwervende was aan getroffen en opgaf woonachtig te Soest te zijn. Bij onderzoek bleek echter na der zulks niet waar te zijn; hij bleek tenslotte te zijn weggeloopen uit een kindertehuis te Amsterdam aan de Middenlaan, waarom hij weder her waarts werd overgebracht. Maandag werd echter een per mo torrijwiel passeerend agent van politie door Mevr. M. S.-T. op de Soester- bergschestraat staande gehouden, die hem mededeelde, dat zoo juist haar fiets was ontvreemd, die zij even on beheerd had laten staan, onafgesloten, voor een drogistzaak aldaar. De fiets zou volgens een getuige zijn medege nomen door een jongeman, die er op was weggereden. De agent zette di rect de achtervolging met behulp van zijn motor in en slaagde er al spoedig in den bewusten jongeman op de gesto len fiets te pakken. Tot zijn groote verwondering bleek het echter dezelfde jongen te zijn, die naar Am sterdam was overgebracht en blijkbaar vandaar weer was weggeloopen en weer naar Soest. Hij werd aangehou den, kreeg een proces verbaal wegens rijwieldiefstal en werd daarna weer overgegeven aan de Kinderpolitie uit Amsterdam, die hem weer naar het Kindertehuis deed terugbrengen. PORTEFEUILLE GESTOLEN. N. v. 't K. had zijn zwarte lederen portefeuille in zijn jas geborgen, die hij had opgehangen aan een spijker in het achterhuis van een perceel aan het Oude Grachtje. Daarin bevond zich onder meer een bedrag aan geld. Kor ten tijd later was de portefeuille ver dwenen en vermoed werd, dat hier diefstal in het spel was, te meer, waar eenige verdachte personen waren ge signaleerd en waarschijnlijk ook den nacht in de schuur waren geweest. Het onderzoek loopt nog. SCHOENEN ONTVREEMD. Vanuit de garderobe van het Soes- ter Natuurbad zijn 2 paar schoenen ontvreemd; 1 paar zwarte lederen schoenen ten nadeele van K. d. O. uit Soest en 1 paar dito ten nadeele van H. V. uit Amersfoort. LOOPEN LANGS DE SPOORLIJN. Wegens het ongerechtigd loopen langs de spoorlijn nabij het station Soest-Zuid, een gebruik, dat wij al meerdere malen hebben gesignaleerd, doch dat men maar blijkbaar niet wil nalaten, zijn bekeurd de dames C. v. L. uit Soest, H. R. uit Zeist en D. G. R. ui! Haarlem, benevens de heer J. C. A. van R., uit Haarlem. ROGGE-AREN AFGESNEDEN. Weer werden vele rogge-aren on rechtmatig afgesneden op gronden, gelegen aan de Birktstraat. Van niet minder dan 100 garven ten nadeele van D. L. en van 75 garven ten na deele van H. H. waren de toppan der aren verdwenen. RIJWIELBANDEN OPGESTUURD, DOCH NIET TERUG ONTVANGEN. Mej. H. M. v. A. had twee rijwiel banden opgestuurd, doch niet terug ontvangen, die ze ter vulcaniseering ,had opgezonden aan een vulcaniseer- firma in Hilversum. Deze had er één aan het goede adres teruggezonden, doch de tweede aan een ander, ver keerd adres. De tweede rijwielhande laar weigerde aanvankelijk de ont vangen band terug te geven op grond van het feit, dat hij nog van die firma een band tegoed had, die hij ook al niet terug had ontvangen. Dé politie poogde hierin bemiddelend op te tre den. STAMKAART ACHTERGEHOUDEN. De heer J. d. B. beklaagde zich bij do politie, dat zijn vroegere werkge ver, een aannemersfirma in Leeuwar den, alwaar hij wegens ziekte niet meer werkte, weigerachtig was zijn stamkaart aan hem terug te geven. Deze zaak werd in handen gegeven van de politie te LeeUwarden.

Soester Courant | 1943 | | pagina 3