Hel Hieuwsblad Mussert sprak te Maastricht. Men is van Amerikanen niet gediend voor SOEST en BAARN HET D00DE PUNT OVERHEERSCHT. Torpedovliegtuigen in actie. NUMMER 66 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. DE huidige internationale toestand maakt op den aandachtigen be schouwer nog steeds een eigen aardig beklemmende*n indrukhet doode punt overheerscht. De tijd van de verrassende acties met vèr strek kende uitwerkingen schijnt.voorhands voorbij te wezen; het is of het woord in deze periode en de voorzichtige voorbereiding achter de schermen pre valeeren boven de bestrijdende daad. De donkere wolkenmassa's hangen dreigend samengebald, maar de felle bliksemschichten Hitsen nog niet los. Op de drie voornaamste strijdge bieden, Oostfront, Sicilië, Stille Oce aan, houden de tegenstanders el kanders krachten gebonden, en ver slijt men wederzijds de energie, zon der dat de moeizaam bestreefde ken tering van evenwicht kan worden be werkstelligd. Aan het Oostfront wordt eindeloos gestreden met iets, dat op vertwijfeling gaat gelijken, doch de Sovjets bereiken geen enkel strate gisch doel. Zoo zij niet tot de Oekraïne weten door te dringen, zal hun „brood slag" voor hen een negatief resultaat opleveren, hetwelk met een zware nederlaag gelijk te stellen is. Weliswaar hebben de geallièerden thans Sicilië bezet, doch daar staat tegenover, dat de Anglo-Amerikanen het eiland niet in hun bezit hebben gekregen, gelijk zij zulks verwacht en gewens<^ht hadden: snel en met weinig verliezen. De wateren rond Si- .cilië zijn een waar scheepskerkhof ge worden en dat in een tijd, waarin het transportvraagstuk steeds nijpender wordt. In Engeland heeft men lord Woolton, reeds aangeklampt met de vraag, Wanneer de rantsoenen nu eens wat hooger zouden kunnen worden 1 In den Stillen Oceaan zijn de Yan kees al rond een jaar bezig met po gingen, om de Japansche voorpoststel lingen op de eilanden ten Noorden en Oosten van Australië in handen te krijgen. Zij vorderen, maar wat zij be reiken valt in het-niet bij wat zij nog bereiken moeten. Hun verliezen, in het bijzonder aan vliegtuigen en sche pen, zijn echter allerminst gelijk hun winsten, te bagatelliseeren! Ook de Spilraogendheden hebben hum slijtage te boeken. De luchtterreur verslijt de zenuwen der bevolking, maakt steden onbewoonbaar, dwingt tot verplaatsing van arbeid en werk krachten. In Juli vernietigden de mogendhe den van het pact van drie meer dan 925.000 BRT geallieerde scheepsruim- te; daarenboven beschadigden zij nog 850.000 BRT! De slijtagecijfers van de Sovjets sinds den aanvang der groote operaties in begin Juli zijn eveneens fantastisch! Overal moet alle volks kracht zich samenballen in deze tra gische touwtrekkerij tusschen de na ties; het blijft om het doode punt hangen. Dit is het tijds bestek, volgens Goebbels, dat ons scheidt van „belangrijk drastischer tegenmaatregelen." Wij zitten thans in een perio de, die door arbeid en „durch- halten" moet worden over brugd I DUIZENDEN hebben zich Zondag j.1. begeven naar den traditio- neelen Limburgschen Volksdag Ie Maastricht, om den Leider, Mus sert. den Leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg en den Directeur-Gene raal van den Landbouw, G. J.'R.uiter, te hooren spreken. De Leider kenmerkte deze omwen telingsperiode als een tijdperk, dat be langrijker is dan de Fransche Revo lutie. Velen van ons volk begrijpen dat nog niet; zij leven te eng, zij zien alleen de dagelijks terugkeerende zor gen en verliezen daarbij het groote doel uit het oog. Zij verwijten den na- tionaal-socialisten de moeilijkheden, die de oorlog met zich mee heeft ge bracht, doch zij vergeten, dat het nat.- socialisme Europa redden wil van den ondergang; het wil de toekomst vei lig stellen voor het nageslacht, „en ik durf te beweren", aldus de Leider, „dat, indien er geen nationaal-socia- lisme was geweest, er nü al geen Europa meer zou zijn! Velen trekken*"Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie het uniform van Sinterklaas aan en denken, dat de geallieerden er voor zullen zorgen, dat alles na den oorlog weer precies zoo wordt als het was. Zij staan tegen zichzelf gekeerd; wanneer het Oost front het niet zou houden, zou Euro pa onvoorwaardelijk verloren zijn. Mussert sprak echter als zijn overtui ging uit, dat het den Führer en zijn soldaten wel zal gelukken ,het bolsje wistische monster tegen te houden. Het Duitsche leger verricht in dezen oorlog topprestaties, waarvoor wij zeer erkentelijk moeten zijn! Wat ons Nederlandsche volk be treft, zeide Mussert, dat wij samen gebundeld moeten worden en allen onzen plicht moeten doen, om mee te helpen aan de overwinning van Euro pa op de machten die het bedreigen in zijn bestaan. In dien strijd moeten wij het geloof in onze bronnen, het godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en den' eerbied voor den arbeid, bewaren. Dan zal uiteindelijk toch het goede winnen. Aan ons de taak, zoo besloot de Leider zijn rede voering, om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan zeggen', ons geloof heeft gezege vierd! HOE er achter de schermen met man en macht wordt .gewerkt, kan misschien het best met het voorbeeld van het Duitsche luchttor- pedovopen worden geU 1 u stroorUWij willen niet zoover gaan te beweren, tdat de Duitsche luchtmacht tot op he den van dit speciale wapeat gespeend was gebleven, echter had het reeds lang dé aandacht getrokken, dat men wel van Italiaanschen kant veel met tórpedovliegtuigen werkte, doch dat zi' aan Duitschen kant niet of nauw- lijks een rol schenen te spelen. Aan te nemen valt, dat de Duitsche deskun digen dit voor hen betrekkelijk nieu we aanvalswapen eerst in alle per fectie hebben geprepareerd, eer zij het aan de openbaarheid prijs gaven. Vermoedelijk hebben de piloten, die in de afgeloopen maanden nauw met de duikbootbemanningen samen werk ten in den strijd tegen de geallieerde scheej?stonnage,**"zich eveneens voor een belangrijk deel van luchttorpedo's bediend. De groote overval op een ge allieerd convooi van omstreeks zeven tig schepen, dat door de Straat van Gibraltar de Middellandsche Zee bin nenvoer, is echter zooiets als de klap op de vuurpijl geweest; de*vuurdoop zou men het ook kunnen noemen. Van dezen zwaar bevrachten seheepsstoet, welks bestemming naar mag worden aangenomen het eiland Sicilië was, werden omstreeks 32 bodems hetzij vernietigd, hetzij buiten gebruik ge steld. Ruim 170.000 BRT ging in de zen eenen titanischen convooislag voor de Britsch-Amerikaansche ravitail leering verloren. Toen Duitsche luchtverkenners la ter op den dag uitzagen naar wat er van dit groote convooi overgebleven was, ontwaarden zij dicht onder de Noord-Afriitaanooho Uuci,- Huescton Oran en Algiers, omstreeks een veertig schepen, die onder hun rookpluimen voortvoeren, in herstelde marsch-or- de. Maar bij het eiland Alboran, dat tot Spanje behoort, konden zij een 21 groote vaartuigen tellen, die lagen uit te branden en in zinkenden toestand verkeerden. Groote olievlekken, die zich op zee uitstrekten, vertelden van andere bodems, die reeds onder de golven waren verdwenen. Een men- schelijke tragedie, welke zich in slechts sökele uren tijds had voltrok ken DE VERPLICHTE OPENSTEL LING VAN WINKELS. Nieuwe regeling met ingang van 23 Augustus. In velband met de uitbreiding van de arbeidstijden in het bedrijfsleven, waardoor de mogelijkheid tot het doen van inkoopen in de winkels voor alle bij het arbeidsproces ingeschakelden zeer is verminderd, is het wenschelijk gebleken wijziging te brengen in de thans geldende regeling van de ver plichte openstelling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augus- Bij onze vrijwilligers. Nadat een storing in de veldtelefoon vakkundig is gerepareerd, wordt even gerust. (SS P.K.' Fritsch O-H- P s). FLINKE KERELS MELDEN ZICHJfU VOOR DE WAFFEN- SjjfÉN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Ieder gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronde* vermeide adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. nlllgovo, Jlo nm r«4« nen in Nederland moeten blijven, kun nen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, di£ tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens Aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplicjxtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24 Aug. 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 2C Aug. 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuicenhcut Ii-i3. FIETS GESTOLEN. Een onafgesloten rijwiel, dat even door den berijder was geplaatst achter bet plaatselijk distributiekantoor aan het Kerkpad, bleek vandaar gesto len te zijn, toen de gebruiker terug kwam. Het komt in den laatsten tijd zeer herhaaldelijk voor, dat fietsen aan het distri butiekantoor gestolen worden, zoodat den bezoekers van dat kantoor in hun eigen welbe-, grepen belang wordt aangera den hunne fietsen alleen daar neer te zetten, indien ze voor zien zijn van deugdelijke slo ten. - Het is niet gemakkelijk, Zich thans een voorstelling te maken vani het leven op IJsland, want sinds Ameri- kaansche troepen het heb ben bezet, ziet de Ameri - kaansche censuur met Ar- gusoogen er op toe, dat er niet te veel uitlekt van hoe de zaken ginds reilen en zei len. Gelijkbekend beston den de bezettingstroepen op IJsland aanvankelijk uit En- gelsche eenheden, dié daar in het voorjaar van 1940 aan land gekomen waren.- Deze Britsche strijdkrachten wer den echter later door Ame- rikaansche soldaten vervan gen. Blijkbaar was men in Washington de meening toe gedaan, dat IJsland', als ba sis voor het groote lucht verkeer, in de toekomst te belangrijk zou worden om het aan den een of anderen bondgenoot in handen te la ten Een Engelsche oorlogscor respondent meldde onlangs, dat de Yankees op IJsland zich erg geïsoleerd voelen, omdat de bevolking, die niet meer dan een 120.000 zielen telt, niet in het minst toena deringspogingen aan den dag legt, maar zich bepaalt tot een correcte, gereserveerde houding. „Ik ben nu al meer dan 15 maanden op IJsland", klaagt een Amerikaansch militair „en heb zelfs nog nooit de hand van een meisje hier kunnen vasthouden." Alle Yankees schijnen het er on derling over eens te zijn, dat de IJslandsche meisjes aar dig en welopgevoed zijn, maar zich geen steek van Amerikaansche toenaderings pogingen aantrekken. Zij zijn een trotsch en oud ras, die IJslanders en wilten niet, dat hun dochters met Ame rikaansche soldaten op ver- trouwelijken voet geraken, laat staan huwelijken slui ten. Deze reserve ten opzich te van al wat Amerikaansch Is, is iets, dat de bezettings troepen steekt. Zij laat hun gevoelen, dat zij zich in dub belen zin, niet alleen geogra fisch, doch evenzeer moreel, op een eiland bevinden, een isolement, dat er niet toe bij draagt, den geest opgewekt te houden tus 1943 in werkin^*treedt, zal nu zoo zijn, dat in het-zomertijdvak de le vensmiddelenwinkels op alle werk dagen van 9 tot 18 uur geopend moe ten zijn en alle andere winkels (be houdens de reeds bekende uitzonde ringen, t.w. drankzaken, kantoorma- chinezaken, café's, apotheken e.d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur. In het wintertijdvak zijn de levens middelenwinkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uitzonderingen) op Maandag van 13 tot 17 uur. Zaterdag van 10 tot 18 uur en de overi ge werkdagen van 10 tot 17 u. De nieuwe regeling verschilt in zooverre van de thans gel dende, dat le. het zomertijd- vak .loopt van 1 Maart tot 1 November en het .wintertijd vak van 1 November tot 1 Maart; 2e. de verplichte middagpau ze van 13 tot 14.30 uur in het zomertijdvak vervalt; 3e. de levensmiddelenwin kels in het wintertijdvak tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn en 4e. de overige winkels in het wintertijdvak des Zater dags tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1