Hef Hieuwsblad Krachtige Sovjetaanvallen afgeslagen. Vertrek van Landdienstvrijwilligers vanuit Amersfoort. voor SOEST en BAARN Het overleg te Quebec. DE TREK NAAR MOSKOU NUMMER 67 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Lossè nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Augustus. Het Opper bevel van de weermacht maakt be kend: Aan het Mioesfront duurden de sterke vijandelijke aanvallen voort. De bolsjewisten leden daar opnieuw zwa re verliezen. Een doorbraakpoging der bolsjewisten bij Isjoem werd in een gevecht van man tegen man algesla gen, de vijand werd op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In een onmid dellijk hierop volgenden tegenaanval werd terrein veroverd. Ten Westen van Charkof vielen sterkeinfanterie- en pantserstrijd- krachten der bolsjewisten over een breed front aan. De vijand werd in een gevecht van man tegen man af geslagen en in een tegenaanval naar hel Noorden teruggeworpen. Gisteren overdag werden 253 bolsjewistische tanks vernietigd. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen op Zuid-Italiaansche steden schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie der luchtmacht gis teren negen vijandelijke vliegtuigen, waaronder verscheiden meermotorige bommenwerpers, neer. In het zeegebied ten Westen van Kaap Ortegal werd een vijandelijke torpedojager door bommen tot zinken gebracht. In luchtgevechten boven den Atlan- tischen Oceaan en bij aanvallen op enkele plaatsen in de bezette gebie den in het Westen verloor de vijand acht vliegtuigen. Vijf andere, waaron der drie meermotorige bommenwer pers, werden door bewakingsvaartui gen der marine in het zeegebied der West-friesche eilanden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtui gen hier en daar bommen op het Noordelijke Duitsche Rijksgebied aan, zonder noemenswaardige schade aan te richten. In de zware afweergevechten ten Zuidwesten van Wjasma hebben zich de Württembergsch-Badensche 260ste infanterie-divisie en de Bayerisch- Ostmarkische 268ste infanterie-divisie bijzonder onderscheiden. DE invasie der Britsche conferen tiegangers, die in Churchills' ge volg in de Fransch-Canadee- sche stad Quebec heeft plaats gevon- -den, heeft reeds een eigenaardige uit werking gehad. Civiele personen en militairen zonder onderscheid, zijn vanaf den eersten dag begonnen met inkoopen te doen, net als de boeren die „naar stad" gaan. De groote ma gazijnen zijn, naar van de overzijde wordt bericht, leelijk door hun voor raden heengeraakt, en wat er in ho tels aan goede zaken in keuken en kelder aanwezig was, dat is er even eens voor een aanzienlijk deel door heen gegaan. De Britten hebben het op hun mistige eilanden derhalve toch niet zoo breed als zij wel eens willen doen voorkomen. Het is goed, dat te onthouden en er derhalve niet te hard op te rekenen, dat zij later bij ons op hun gebraden ganzen zullen komen binnenvliegen Wat er" tusschen de Britsche en Amerikaansche kopstukken zooal ver handeld is? Het eeuwige vraagstuk van het tweede front heeft vanzelf sprekend op het agenda gestaan. Dat is het piece de résistance, de schotel met heete brij, op elke geallieerde conferentie tafel. Vermoedelijk zal dit „echte" tweede front, dat onherroepe lijk in West-Europa dient te worden gevormd, ook verder nog wat op zich laten wachten. Indien de voorteekenen niet bedriegen, is echter wel nieuwe imilitaire bedrijvigheid in het Middel- landsche Zeegebied na op handen. Uit Gibraltar wordt de aanwezigheid van een vier of vijf geallieerde vliegtuig moederschepen gemeld, welke gereed zouden liggen om op te stoomen. In Marokko hebben de Amerikanen vrij overhaast hun ransels gepakt, als voorbereiding voor een nieuwe expe ditie, die volgens hun zeggen de vor ming van een „derde" front tot doel zou hebben. Ook berichten uit Bizer- ts spreken over een opnieuw aldaar in de haven aanwezig zijn van trans port- en landingsschepen. De vraag of er wat op handen is, k?n dus ver moedelijk wel in bevestigenden zin worden beantwoord. Of de nieuwe aanval Sardinië zal gelden, de Ita- liaansche Zuidpunt of he* een of ander Balkangebied zal nog even dienen te rusten. Naar van de Canadeesch-Ameri- kaansche grens verluidt, schijnt het echter te verwachten, dat de eerste uitwerking van de ontmoetingen te Quebec minder op militair, dan wel op diplomatiek terrein zal liggen. EEN bericht uit Moskou heeft ver kondigd, dat thans alle diploma ten weder uit hun tijdelijk toe vluchtsoord Koeibysjev in Moskou te rug zijn. Gelijk men weet, hebben de ze heeren Moskou destijds moeten ver laten, toen de Duitsche opmarsch in de richting van de Sovjet-hoofdstad vorderde en het verblijf aldaar, zelfs naar bolsjewistischen maatstaf, on plezierig begon te worden. Moskou is derhalve thans weer het officieele centrum van de Unie der Socialisti sche Sovjet-Republieken. Het heeft te vens een groeiende pretentie een Europeesch, ja een wereldmiddelpunt te zijn. Deze pretentie steunt op het onevenredig zware aandeel, hetwelk de Sovjets in de krijgsverrichtingen op zich hebben moeten nemen. Naar mate zij dezen last ook verder weten te dragen, zonder daaronder te be zwijken, nemen hun vorderingen ten opzichte van Groot-Brittannië en de Ver. Staten toe. Naar Goeteborgs Pos ten wist te berichten zou de Sovjet- regeering aan de uitgeweken Tsjechi sche, Zuid-Slavische en Grieksche re geering hebben verzocht, haar zetels aan de Moskwa op te slaan, met an dere woorden, zich uit de omstrenge ling van het steeds zwakker worden de Brittannië los te maken en zich ge heel binnen de Slavische machtssfeer tc begeven. Daarmee zouden de Mos- kousche intriganten dan wederom en kele troeven in handen hebben, die bij een eventueel door Duitschland ver loren oorlog tegen Engeland en Ame rika zouden kunnen worden uitge speeld. Zoo spitst zich derhalve de vraag steeds scherper toe, of ons we- De werving voor den Germaan- schen Landdienst in het Oosten is, se dert het vertrek van het laatste con tingent vrijwilligers uit Utrecht, steeds doorgegaan. De nieuwe vrijwil ligers hebben eerst aan schiftingskam pen deelgenomen, die voor de jongens in Eaarle-Nassau en voor de meisjes te Oisterwijk werden gehouden. Maandagavond stond een 100-tal toekomstige Landdienstleden aange treden voor de feestelijke afscheids- betooging op den versierden Utrecht- schen weg te Amersfoort. De Staflei der van den Jeugdstorm, Opperban- hcer C. Quispel en de Burgemeester van Amersfoort, J. G. L. Harloff, heb ben den jongens en meisjes met korte toespraken uitgeleide gedaan. Ver schillende functionarissen van N.S.B. en N.S.D.A.P. waren mede aanwezig. Burgemeester Harloff wees op de belangrijkheid van de groote proefne ming, die deze Jeugdstormleden in den Landdienst zullen ondergaan. Hij zei- de, dat zij in het edele beroep, dat zij - 5- JfeWS* Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche Marine. „De muts past uitstekend"De Gruppenführer over tuigt zich bij ieder afzonderlijk of de uniform onberispelijk zit. Als ze voor het eerst in „blauw" zijn, kunnen de jongens nauwelijks het oogenblik af wachten, waarop zij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wandelen. P.K. Andres/R P s). relddeel in de toekomst zich onder Duitsche dan wel bolsjewistische lei ding zal gaan hergroepeeren. De rol van Engeland, dat blijkt op overtui gende wijze, is praktisch geëindigd, en Amerika's interessen liggen elders. Merkwaardig in dit verband is ook, dat terwijl de Sovjet-ambassadeur Maisky onlangs Londen heeft verla ten, om een belangrijke functie in de Sovjet-Unie te gaan vervullen, nu ook Litwinoff Washington voor goed den rug blijkt te hebben toegekeerd. In deze beide geallieerde hoofdsteden ze telen nu Sovjet-diplomaten, die voor alsnog als figuren van den tweeden of derden rang moeten worden be schouwd. Het besluit dat Litwinoff in Moskou vasthoudt, heeft vooral bij de Anglo-Amerikanen een onrustig ge voel nagelaten. De gewaarwording van verweesd-te-zijn begint bij Brit en Amerikanen zich steeds sterker te openbaren. De mannen in Moskou trekken zich op zichzelf terug, wer ken aan de uitvoering van eigen plan nen, en toonen door hun houding aan, dat wie op hun medewerking prijs stel len, maar naar Moskou pelgrimeeren moeten. De roode tsaar lijkt niet lan ger van zins, zelf moeite te nemen om het contact te bewerkstelligen. Der halve heeft hij ook op geen enkele manier zich bij de besprekingen te Quebec laten vertegenwoordigen. Het gerucht wil, dat binnenkort Eden en Cordell Huil op reis naar Sovjet-Rus land zullen gaan! gekozen hebben, dat van den boer, hard en onverdrotten moeten arbei den, dat zij iederen dag opnieuw daar in het onmetelijke gebied van de Weichsel-Niederungen bij Danzig voor het vaderland moeten strijden, en dat zij het groote doel en de Jeugdstorm- idealen voor oogen dienen te houden. Stafleider Quispel, die hierna het woord nam, wees op den pioniers geest van ons volk. Wij zijn een volk van zeevaarders en kolonisten; laten wij ons daarvan bewust zijn. Hij wees zijn Jeugdstormers ook op de verant woordelijkheid die zij daar, zoo ver van huis, hebben te dragen: als eenige vertegenwoordigers van den Neder- landschen stam moeten zij hun vader- landsche eigenschappen bewaren. Met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus werd deze bij eenkomst besloten. De stormers en stormsters zijn Dinsdagmorgen vroeg naar de Gouw Danzig-Westpruisen vertrokken. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HET IS VERBODEN AMA TEURSTABAK TE VERHAN DELEN. Met nadruk wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het verboden is tabak, die door ama teurs is geteeld, te verhandelen, on verschillig in welken vorm of toe stand de tabak zich bevindt. Zoowel geheel of gedeeltelijk volgroeide plan ten en al dan niet gefermenteerde of gebundelde tabaksbladeren, als tabak in gekorven toestand vallen onder de ze verbodsbepaling. Elke transactie van koop of verkoop van amateursta bak. onverschillig of deze eenmaal of bij herhaling plaats vindt, is op grond van de Tabak- en Tabaksproducten beschikking 1940 No. 1 onderworpen aan de strafbepaling van het Econo misch Sanctiebesluit 1941. Bij over treding zullen zoowel de kooper als de verkooper op grond van deze be palingen worden vervolgd. VEEHOUDER KARNDE CLAN DESTIEN. Bij controle op het bedrijf van een Gelderschen veehouder troffen amb tenaren van den C.C.D. na lang zoe ken onder een kast een luik in den vloer aan, dat toegang gaf tot een ge heimen kelder. Het bleek, dat zich daarin groote hoeveelheden zure melk en room bevonden. Bij verdere con trole bemerkte men, dat een karn, hoewel deze verzegeld was, sporen van gebruik vertoonde. De boer bleek door handige manipulaties de verze geling zoodanig te kunnen verschui ven, dat de karn in werking kon wor den gebracht door een zich loodrecht daarboven op den zolder bevindende electromotor. Tegen den veehouder werd proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de daarvoor in aanmerking ko mende, voorwerpen in beslag werden genomen. Geen Joodsche Staat in Palestina. De Saoed-Arabische consul te Je ruzalem, Sheik Abdel Kahimi, heeft in een te Nazareth gehouden redevoe ring verklaard, dat Koning Ibn Saoed nooit zal toelaten, dat er in Palestina een Joodsche staat wordt gevestigd. Ibn Saoed zal ook in de toekomst steeds zijn plicht vervullen met be trekking tot de verdediging van de belangen der Muzelmannen. Geen rookerskaart voor brand stichters. Personen, die zoo graag er den brand eens insteken, dat zij ondanks het uitdrukkelijk verbod ook in de bosschen het rooken niet willen la ten, zullen voortaan in Duitschland bij wijze van tuchtmaatregel van een rookerskaart. verstoken blijven PROEFVELDEN IN DE OEKRAÏNE. Meer dan 4000 tarwesoorten uit al le deelen der wereld worden ge kweekt op een proefveld in de nabij heid van Kiew, dat het Ukrainsche Landinstituut voor plantenverbouw heeft aangelegd.. Het proefveld bevat de grootste sorteering van tarwesoor ten ter wereld. Op verschillende an dere plaatsen in de Oekraïne zijn eveneens proefvelden aangelegd, met ruim 2800 gerst-, tomaten- en talrijke tabakssoorten. KLEIN DUIMPJE ONDER DE BOEKEN. Het boekje, dat een antiquair in Turijn in zijn winkel uitstalde zal waarschijnlijk het kleinste ter wereld zijn. Het is één bij twee centimeter groot, in leer gebonden en heeft tot inhoud een brief, die Galileo Galilei zond aan Maria Christina van Frank rijk. DE RIJKSPOSTSPAARBANK. In de eerste 7 maanden is bij de Rijkspostspaarbank 145 millioen gul den meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar 29 millioen). In de maand Juli alleen reeds 24 millioen gulden (vorig jaar 4 millioen) meer. Ultimo Juli waren er ruim 140.000 meer boekjes dan op 1 Januari 1943.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1