Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN EEN STRIJD VAN LANGE JAREN. Zware strijd in het Oosten. NUMMER 70 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. VIER lange jaren van oorlog heb ben wij nu achter ons liggen. Zoo wij thans terugblikken naar den aanvang van dit conflict, dan ontwa ren wij reeds het historisch perspec tief. Personen en gebeurtenissen heb ben slechts hun relatieve grootte; het later tijdsverloop corrigeert de onder linge belangrijkheid, gelijk de ver schillende partijen van een landschap zich wederkeerig voegen in het ver gezicht. Naïef de mensch, die nog de problemen van den status van een Danzig of een Poolscheh Corridor als op zichzelf serieus zou nemen. Zij waren niet als krullen en festoe nen, die de strenge lijnen moesten maskeeren van een staketsel, hetwelk Groot-Brittannië had opgetrokken om de Duitsche levensruimte kunstmatig in te perken. Nadien is dit alles op den oudroesthoop geworpen, sinds de Brit ten tot zelfs de Poolsche toekomst verwachtingen aan de bolsjewisten verkwanseld hebben! Twee werelden staan heden tegen over elkander, de wereld van de zee, die alles wil omspannen, alles door dringen, en de wereld van het land, die zich in zichzelf wenscht af te ron den en te consolideeren. De zeemo gendheid en watzich daar rond groe peert hier; de landmacht en wat zich organisch daarmee vereenigt daar! Een staatsbestel, dat zich op handel baseert en het leven meet met de maat der materie; een samenleving die zoekt naar de normen van het menschelijke en van den menschelij- ken arbeid. Engeland en Amerika hebben zich in dezen titanenstrijd den onderstand verzekerd van de Sovjet - Unie, welke de ontbinding van het Europeesche gemeenschaps- en gees tesleven zou beteekenen, zoo haar in vloed heel ons 'continent als een gift zou doortrekken. Meer dan ooit van tevoren is Euro pa thans op zichzelven aangewezen onder den drang van een dubbele noodzaak, economisch en militair. Wij moeten leven! Wij moeten ons leven en dat van onze kinderen hoeden te gen den honger en de verarming, waarmee de Britten ons tot op heden vergeefs hebben bedreigd, en wij moe ten ons voor ons voortbestaan weren in dien nog hoogeren zin, dat wij niet menschen van de eenheidsmaat en van den loopenden band willen wor den, gelijk het Sovjet-Russische com munisme zulks van ons zou vorderen. Europa leeft slechts dan, indien het leven kan uit eigen wetten, die 20 eeuwen van cultuur en Christendom in ons bloed en onzen hartslag hebben doen overgaan. Het Duitsche Rijk is, door den loop van het lot en den toeleg van men schen, in de positie gebracht, dat het als aller kampioen naar zee- en land zijde deze vitale Europeesche waarden behoeden moet. In de vier jaren van harde inspanningen, die achter ons liggen, heeft het de materieele voor waarden geschapen, die voor het voortzetten en victorieus beëindigen van dezen titanenstrijd noodig zijn. Er is, dank zij arbeid en organisatie, voor ons allen voedsel en voor eiken strijder een geëigend wapen. Wij zul len er op moeten rekenen, gezien den grooten inzet, die thans op het spel staat, dat in de beide kampen die de wereld kent, ook verder met opoffe ring van alles zal worden voortge- streden. Wij zijn van ziens, dat niet licht een tweede, maal een wereld- Reizen naar de verboden provincies. Het adres van den Politie-Officier van den Beauftragte tot wien aanvra gen om ontheffing van het verbod tot het betreden der vijf noordelijke pro vinciën van ons land moeten worden gericht, is voor de provincie Utrecht Maliebaan 10, Utrecht. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Het eerste landverlof. In de kleine stad is er altijd wat te zien. Met belangstelling staan eenige verlojgangers voor een boeken winkel en probeeren hun Duitsch, dat zij de laatste weken leerden, in de practijk. Bildberichter Andres/Stapf Pax s. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Sept. Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de tot dusver bestaande brand punten van den afweerslag leverden onze troepen ook gisteren zware ge vechten. Door vastberaden tegenaan vallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vijandelijke strijd krachten opgevangen en deels met zware verliezen teruggeworpen. Ge concentreerde aanvallen van formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende ar tillerie richtten zich vooral op vijan delijke troepen ten Zuidwesten van Wjasma. In het zeegebied van het Visschers- schiereiland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch kustvr.achtschip en een bewakings vaartuig in den grond. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 120 tanks stukgescho ten. De luchtmacht vernietigde in de periode van 30 Augustus tot 1 Sept. 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste-luitenant NowOtny, com mandant van een groep jachtvliegers, heeft gisteren tien overwinningen in dr lucht behaald. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags eii Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7. Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. wasschen van negen Kg. droge vuile wasch. Bon „IJ Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft tot en met meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). Tenslotte geeft bon „Textiel I een" van de geelgekleurde textielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder tot en met 31 December 1943 recht op het koopen van een stukje scheerzeep van 45 gram, of, voorzoover de winkelier deze nog voorradig heeft, van een tube of een pot scheercrème. SOESTERBERG. VLIEGTUIGWEDSTRIJDEN V.V. „SOESTERBERG". Na drie achtereenvolgende Zonda gen zijn de traditioneele Vliegtuig wedstrijden weer geëindigd en mag Soesterberg ook ditmaal weer met groot genoegen terugzien op dit jaar lijks terugkeerende voetbal festijn. Voor de deelnemende clubs zijn de ze wedstrijden altijd een goede oefe ning en in het bijzonder een kracht meting voor de elftallen, welke in de aanstaande competitie zullen worden opgesteld. Leden en bestuur hebben alles gedaan om dit tournooi organi satorisch en commercieel te doen sla gen. De clou van alles was, dat de V.V. Soesterberg met de eer ging strijken, nadat zij in de demi-finale de 4de klasser N.V.B. Saestum in het zand had laten bijten. De eindstrijd ging tusschen Harderwijk (kampioen 1ste klasse) en Soesterberg, en deze laat ste wist driemaal het net te vinden, terwijl Hardertwijk dit maar een keer "klaar speelde. Een'lid van Soesterberg- was zoo enthousiast, dat hij als extra Eerste prijs een prachtig groot vlieg tuig beschikbaar stelde en spontaan werd toen aan Harderwijk als Tro< t- prijs de gewonnen coupe afgestaar De indoortraining in het voorj r en de veldtraining gedurende de - mermaanden zijn aan deze overw ning niet vreemd geweest. De clubge in het algemeen en de verhouding t\ schen bestuur, elftal, commissie leden in het bijzonder lieten niets a wenschen over en hoewel een nood\ competitie voor de deur staat, behoeft Soesterberg niet te wanhopen, dat hett haar vergaan zal als het vorige jaar.! ZONDAGSDIENST ARTSEN. Zondag 5 September a.s. heeft Tr. Barkey Wolf, Prins Alexanderweg 4, Huis t. Heide, den Zondagsdienst voo; de buurtschappen Huis ter Heide, Den Dolder en Soesterberg. PRIJSOVERTREDING. Tegen 2 personen werd proces-ver- baal opgemaakt wegens het te duur verkoopen van doorslagpapier. De partij, bestaande uit 35 pak papier, werd in beslag genomen. EEN AANHOUDING. Door de politie werd een jongen aangehouden, die uit de stichting Hoenderloo was weggeloopen. Vervol gens werd hij weer naar de stichting overgebracht. BEKEURINGEN. Een persoon kreeg een bekeuring voor het feit, dat hij op een rijdende tram sprong; een juffrouw een dub bele bekeuring, omdat zij zich des avonds na 11 uur in de open lucht be vond en zij haar persoonsbewijs niet binnen den gestelden tijd voor adres wijziging had aangeboden. VOETBAL Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: A 1.30 u.:Amf. Boys II—S.E.C. II. B. 2.45 u.: Be Quick afmattingswed strijd. C 4.00 u.:Be Quick—Winnaar A. Deze wedstrijden vinden plaats op het terrein van A.V.O.G. te Birkhoven. strijd als deze door een inzinking der geestelijke volkskrachten zal uitdoo- ven. Materieel is Duitschland onaan tastbaar; moreel is het, de lange lucht- terreur heeft het aangetoond, even min te benaderen; laat staan te breken. Op den drempel van het vijfde oor logsjaar moeten wij constateeren, dat wij een worsteling doorleven, die der halve nog jaren zal kunnen duren, wellicht ook zal moeten duren. Wij constateeren zulks niet, om mismoe dig te maken, maar integendeel, om ons te wapenen met rustige kracht. Want aan de stoutmoedigen behoort, tenslotte, de wereld! Bereiden van Vlierbessenjam. Als we eens goed om ons heen zien, zullen we bemerken, dat Soest ruim bedeeld is met vlierboomen en vlierstruiken, méér dan men opper vlakkig zou meenen. Hoe nuttig en smakelijk de vrucht van den vlier is, daarvan werd ieder de laatste jaren meer en meer doordrongen, al gaan ook thans nog groote massa's van de ze vrucht, door onkunde, verloren. Het is daarom ongetwijfeld van de Nat. Soc. Vrouwen-Organisatie, in sa menwerking met den Voorlichtings dienst van den Voedingsraad, een goe de gedachte, de menschen de vrucht van den vlier in verschillende vorm te leeren bereiden en nuttigen, waar toe in de verschillende gemeenten van ons land demonstraties worden gege ven. Woensdagmiddag was onze gemeen te aan de beurt voor zulk een demon stratie en hoewel hieraan niet erg veel ruchtbaarheid was gegeven, waren de huisvrouwen in behoorlij ken getale opgekomen om zich omtrent de vlierbes te doen inlichten. De be zoeksters zijn dien middag niet teleur gesteld: zij hebben met bescheiden middelen vlierbessenjam leeren ma ken, een jam, die, wegens het gemak kelijk en in onbeperkte hoeveelheid te verkrijgen zijn der grondstoffen, een welkome aanvulling kan zijn van het jamrantsoen, maar bovendien zeer smakelijk is, hetgeen geconstateerd kan worden aan het monster, dat de aanwezigen te proeven kregen. Naast jam werd er ook vlierbessensap ge maakt, een drank, die, verdund met water, zich goed liet smaken. Ook vherbessenmoes, voor de boterham of als nagerecht, was goed. Wij zullen te dezer plaatse niet de bereidingswijze geven; de Voedings raad of bovengenoemde organisatie zijn gaarne bereid de recepten tegen een minimalen prijs, te verstrekken. Speelgoed voor arbeiders kinderen. De Nederlandsche Volksdienst, on gebonden als hij' is, zoowel in maat schappelijk, religieus als politiek op zicht, betrekt in zijn arbeidsterrein alle Nederlanders, ongeacht hun poli tieke of geloofsovertuiging, die blij kens hun geestelijke "en lichaftleïijke eigenschappen de dragers van de Ne derlandsche volkskracht en cultuur zijn. Hij tracht, den noodtoestand, waarin leven van het Nederlandsche volk buiten hun schuld, zijn geraakt, op te heffen, ten einde mede door het waakzaam zijn in voorbehoedenden zin, het geheel -van het Nederlandsche volk te brengen op een hooger niveau. Dat de Nederlandsche Volksdienst zich daarbij in de eerste plaats richt tot het kind als drager van de toekomst van Nederland, is volkomen begrij pelijk. Om nu de kinderen van in het bui tenland werkende arbeiders tijdens de feestdagen in December eenige ge- noegelijke oogenblikken te verschaf fen, is de N.V.D. nu reeds weer be gonnen in nauwe samenwerking met de afdeeling Vreugde en Arbeid van het N.A.F. voorbereidingen hiervoor te treffen. Het is de bedoe ling, kinderen speelgoed te laten ma ken ter uitdeeling aan de kinderen van bovengenoemde arbeiders op spe ciaal te organiseeren Sint Nicolaas- en Kerstfeesten. Het knutselwerk voor deze „Door het Kind, Voor het Kind"- actie zal geschieden onder toezicht van ter zake kundige onderwijskrachten en van ervaren vaklieden uit verschillen de takken van bedrijf. Bonaanwijzing Zeep. Tot en met 30 September a.s. geeft bon „Algemeen 654" van de bonkaart voor voedingsmiddelen voor de pe riode van 5 Sept. t.m. 2 October a.s. en bon „IJ Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevul- de eenheidstoiletzeep 40 of 57 of op het koopen van een stukje een heidstoiletzeep 14, 15 of 21 of op het doen wasscben van vijf Kg. droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 655" van de bovengenoemde bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „IJ Wasch- poeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten t.m. 30 September a.s. recht op het koopen van 250 gram wasch- poeder of zeeppoeder, of op het doen

Soester Courant | 1943 | | pagina 1