Het Nieuwsblad Vliegaanval opMannheimen Ludwigshafen. voor SOEST en BAARN Openluchtvergadering te Soest. 5T TURKEN OVER JODEN. NUMMER 71 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags.- TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Zware vijandelijke vliegtuigverliezen. HOOFDKWARTIER VAN DEN EüHRER, 6 .Sept. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: De krachtige aanvallen der bolsje wisten in het Donetzbekken, het ge bied van Charkof en- ten Zuid-westen .en Westen van Wjasma duren onver minderd voort. De luchtmacht steun de op doeltreffende wijze de afdeelin- igen van het leger, die een zwaren af- weerstrijd leveren. In den tijd van 2 toi 5 September verloor de vijand 166 vliegtuigen. Op het schiereiland Calabrië traden de gelande Britsche strijdkrachten te gen de zwakke Duitsch-Italiaansche bewakingsafdeelingen slechts aarze lend op. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot gevechten. In den afgeloopen nacht onderna men formaties vijandelijke bommen werpers terreuraanvallen op het ge bied der steden Mannheim en Lud wigshafen. De bevolking leed verlie zen. In eenige wijken werden aan zienlijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uitgestrekte branden. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden door nachtjagers en luchtdoelgeschut 37 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Europa één, een hecht verbond van vrije volken. Zaterdagavond te 7.15 uur had te Soest nabij het Koningin Emma-rao- nument aan de Torenstraat-Stations weg een openlucht vergadering plaats, uitgaande van de N.S.B., waar sprak de hger J. H. L. de Bruin over boven vermeld onderwerp. Ter plaatse was een geluidswagen opgesteld met 3 krachtige luidsprekers, die het ge sprokene tot ver in den omtrek dui delijk hoorbaar maakten; voorts was een podium opgericht, waaromheen 4 vlaggemasten waren, waaraan de dun doeken wapperden. De bijeenkomst ging uit van de groepen Soest der Nationaal Socialis tische Beweging der Nederlanden en de spreker werd ingeleid door den ge zagsdrager der N.S.B. in de gemeen te Soe»t, den heer J. W. Vermey Jr. De heer "de Bruin weidde uit over de in de oogen der nationaal socialis ten bekrompen gedachtengang der andersdenkenden met betrekking tot de winst- 'en Verlieskansen der in oor log zijnde landen. Inderdaad hebben de geallieerde legers in de laatste maanden een paar winstpunten op het ocrlogsschaakbord weten te behalen, met name Sicilië, Orel en Charkow, doch weegt dit op tegen de door Duitschland veroverde gebieden, vraagt spr.? Dat is nl. geheel Europa en het dichtst bevolkte gebied der Sovjet Unie. Juist in dezen tijd moeten wij ons bezinnen, dat er voor Europa slechts één tusschenweg is, nl. het Nationaal Socialisme. Wij wenschen geen kapi talisme en nog minder bolsjewisme. Wat het eerste betéekent, hebben wij aan den lijve ondervonden, nl. uitbui ten van bijna de geheele bevolking ten behoeve van een kleine bevoor rechte bevolkingsgroep. Dit wenscht wel niemand terug. Over het bolsje wisme behoeven we wel niet te spre ken, hiervoor heeft onze gevluchte regeering genoegzaam gewaarschuwd. Verder gaande vroeg spr. aan die volksgenooten, die naar een tweede front aan onze kusten verlangen: weet U wat dat voor Nederland zal beteekenen, als degeallieerde legers In de weersportkampen der Germaanscjie jeugd. In Seeboden aan het Mild- stadter Meer, waar het Weer sportkamp der Germaansche jeugd ivoirdt gehou den, komen Noorsche, Deensche, Vlaamsche, Nederlandsche en Duitsche jongens vrijwillig bijeen voor een militaire vooropleiding. In een leergang van vier weken in een der mooiste streken van het Groot Duitsche Rijk, heeft naast den velddienst en sportbeoefening een scholing in wereldbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk beleven van dezen tijd bindt de jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp verder ?al werken» voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, die als SS-man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt als instructeur bij den dienst te velde. (Bildberichter Sande PBZ/Recla Pax s). eens de Noordzee overstaken en het hun zou gelukken in Nederland te landen? Weet U, dat er geen steen .-op de andere zou blijven staan, dat er on der de bevolking van Nederland enorm veel slachtoffers zouden vallen door het oorlogsgeweld? Dat er dan niet gfevraagd zou worden of U pró of anti bent? Ja, dat dit de ondergang van Nederland zou beteekenen? Verder wees spr., de heer de .Bruin, op de in Soest opgeplakte bulletins ter gelegenheid van den Sisten Aug., uitgegeven door den Raad van Ver zet. Deze actie zou, als niet de gehee le bevolking er'onder te lijden kreeg, belachelijk te noemen zijn. Denkt men met het rondstrooien van derge lijke bulletins den oorlog te winnen? Ook wordt erin geschreven, dat tien tallen landgenooten door de bezetten de macht worden doodgeschoten, doch men vergeet er in te vermelden, dat anderszijds tientallen Nationaal So cialisten in eenige weken door deze schobbejakken op Engelsche wijze, nl. door sluipmoorden, werden afge slacht. Gelukkig is de breede massa van het volk tegen deze sluipmoor den, een bewijs te meer, dat dit vplk met zijn gróotsche verleden, in de kern niet bedorven is. Deze moorde naars, deze hetzers en schobbejakken, sturen aan op de bolsjewiseering van Nederland en worden door Rusland betaald. Uit idealisme worden deze moorden niet gepleegd. Tot slot van zijn rede wekte spr. de volksgenooten op, zich aaneen te sluiten en te komen tot een welva rend Europa onder de leiding van Adolf Hitier. Leve Nederland, leve de vrijheid, aldus besloot de spr. zijn rede. Scheurkalenders voor blinde soldaten. In Duitschland werden scheurka lenders met blindenschrift Voor blind geworden soldaten vervaardigd. Spreuken voor ièderen dag uit poli tiek en geschiedenis, verhaaltjes, kookrecepten enz. completeeren de ka lenders. Steenkolenschaarschte in Engeland. De President van het Britsche mijn- werkersverbond, Lawther, heeft de steeds verder om zich heen grijpen de onlusten onder de arbeiders in de steenkolengebiedenggn Wales en de dreigementen, dat er in de mijnen te Yorkshire gestaakt zal worden, als „tragisch" betiteld. Nog nimmer heeft Engeland zulk een behoefte aan steen kool gehad als juist thans. Communistische krant in Tunis. In Tunis is een nieuwe communis tische krant verschenen onder den naam „Avenir Social". Nieuwe communistische partij in Canada. De vroegere secretaris-generaal van de communistische partij heeft na ontbinding van de Komintern een nieuwe partij opgericht, die, ofschoon zij de volkomen niet-commundsti- schen naam „Labour-Progressive Par ty" draagt, alle communistische ele menten van Canada in zich vereenigt. Dat deze partij onder aansporing van Moskou in het leven is geroepen, be wijst wel punt één van het partijpro gramma, waarin de oogenblikkelijke oprichting van een tweede front wordt verlangd. Een ongewone wensch voor een Canadeesche partij. BON „BOTER 38A" INLEVEREN VOOR BAK- EN BRAADVET. Ten einde te verhinderen, dat het boterrantsoen ten gevolge van het gel dig verklaren der bonnen voor veer tien dagen in plaats van voor twaalf dagen verminderd wordt, wordt, zoo- ais bekénd, eenmaal per zes weken een aanvullend rantsoen beschikbaar gesteld. Voor de eerstvolgende periode van zes weken, welke op 19 September aanvangt, zal hiertoe 100 gram bak- e i braadvet verkrijgbaar zijn. Ten einde den handelaar in staat te stellen, tijdig aan het publiek dit vet af te le veren, dient men tot en met Woensdag 8 September 1943 bon „Boter 38A" bij zijn winkelibr in te leveren. RUIMTEVERWARMING VOOR BIJZONDERE DOELEINDEN. Formulieren vóór 15 Sept. inleveren. Huisbrandverbruikers, waartoe be- hooren de verbruikersgroepen B, C en D, alsmede particuliere verbruikers, die in aanmerking komen voor een toeslag ten behoeve van een in hun woning aanwezige ruimte voor. bijzon dere doeleinden (kantoren, wachtka mers van artsen e.d.), dienen e«n aan vraagformulier Br. C 250 resp. Br. C 251, zoo spoedig hogelijk bij den distributiedienst af te halen en uiter lijk 15 September a.s. ingevuld bij de zen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstoffen- rantsoenen worden aangevraagd ten behoeve van café's, winkels en werk plaatsen. Ook deze formulieren (Br C 250 of Br C 251) moeten uiterlijk 15" September a.s. bij den distributie- dienst worden ingediend. Turkije gaat nog steeds door ihet het sluiten van zaken, die hun plicht inzake het betalen van de zware ver mogensbelasting niet nakomen. De wanbetalers zelf worden naar arbeids kampen gezonden, waar men hen als afbetaling van hun belastingschuld een deel van het loon inhoudt. Opval- lend echter is het groote aantal jood- sche bedrijven, dat wegens niet-beta- len van de vermogensbelasting moet" worden gesloten. Het Turksche blad „Tan" heeft de klachten, die naar aanleiding, daarvan aan joodsche zijde worden geuit,'beant woord met een hartstochtelijken kreet, die aan duidelijkheid niets te wen schen overlaat. „Buitensporige hooge opbrengsteh hebt gij altijd gehad; honderden, dui zenden, ja honderdduizenden hebt gij verdiend. Maar het was-u nog altijd te weinig, en nog altijd zijt gij zoo. Gij hebt de rrffrkt met be'dorven wa ren volgepropt, met half vergaan ga ren en bedorven meel, met oude kini ne en verroest ijzer, met vochtig ce ment en verlegen stoffen. Voor een armzalig stukje glas vroegt gij den prijs van een goeden spiegel, voor een stuk leer,, die van een geheelen os Zoo waart ,gij nü eenmaal! Alles wat er in ons land aan moois, goeds en kostbaars was, dat was in uw han den. En de door u geëxploiteerde, die moest werken voor eeri scbamel stuk je brood, dat was ik, dat waren wij...!" SOEST. 'UITREIKING DER NIEUWE BONKAARTEN. Wij .vestigen er'in .het bijzonder de aandacht op, dat de uitreiking dér nieuwe bonkaarten deze maand reeds eerder plaats vindt, dan gebruikelijk, namelijk vanaf 6 September. Men zie den gestempelden datum op zijn inleg vellen nauwkeurig na, daar deze een veel vroegeren datum inhoudt, dan men mogelijk verwacht zou kunnen hebben. Door precies op dien gestem pelden datum te komen, bespaart men zich veel narigheid en ongerief. PLANTSOENEN VERNIELD. De plantsoenen aan den Nieuweweg er. de Beetzlaan moesten het dezér da gen ontgelden, doordat er "verschil lende knolbegoniaplanten uit werden gehaald. Onderzoek wordt ingesteld. HOUT GESTOLEN. Door Ph. C. d. Z. en H. d. Z. is uit de bosschen van Pijnenburg een hoe veelheid hout gestolen, waarbij zij op •heeterdaad betrapt' zijn: Tegen hen is ter zake proces verbaal opgemaakt. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche Marine, 's Middags gaat men weer naar buiten voor de beoefening van spel en sport. Dat verkwikt en geeft aan het dienstplande noodige afwisseling. Naast voetbal worden alle takken van sport beoefend. (Bildberichter Andres/Recla Pax s).

Soester Courant | 1943 | | pagina 1