Hel Nieuwsblad ITALIË CAPITULEERT voor SOEST en BAARN Aan het Oostfront duurt de strijd onverminderd voort. Geen verrassing te Berlijn. Het Winterhulpwerk begint weer. De afweerkracht van Duitschland niet benadeeld.' NUMMER 72 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. De officieele Britsche berichten dienst heeft Woensdagavond uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de Italiaansche regeering de on voorwaardelijke capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten heeft aangeboden. Eisenhower heeft, volgens dit bericht, de capitulatie aanvaard en Italië een militairen wapenstil stand toegestaan, welke door zijn vertegenwoordiger en een lastheb ber van Maarschalk Badoglio is on derteekend. De wapenstilstand is met de onderteekening terstond van kracht geworden. Intusschen heeft ook Badoglio, ter wijl de Koning en hij zelf nog op 3 September iedere gedachte van dien aard als laster van de hand gewezen Het Duitsche standpunt. In Berlijn is uit Rome de bevesti ging ontvangen, dat de Italiaansdhe regeering onvoorwaardelijk de wa pens heeft neergelegd. Een officieel Duitsch standpunt is tot dusver nog niet bekend. Ten aanzien van het wapenstil standsaanbod van Italië, schrijft de hoofdredacteur van het D. N. B., Dr. Hermar\n Rau Er behoeft wel nauwelijks op ge wezen te worden, dat het verzoek om een wapenstilstand van de regeering- Badoglio voor de Duitsche bevoegde kringen op geenerlei wijze als een verrassing is gekomen. Het was se dert den val van Mussolini nog slechts een kwestie van tijd, want deze putsch van 25 Juli want daarom ging het n.1 was door Badoglio en de achter hem staande kringen niet ondernomen om door sterker concentratie van de krachten den strijd om Italië met meer succes dan tot dusver te kunnen voort zetten, maar uitsluitend met het se dert lang voorbereide doel onder ver breking van de bondgenootschaps overeenkomst met Duitschland en Ja pan het uittreden van Italië uit den oorlog ten uitvoer te kunnen leggen. In de Italiaansche pers en in den Italiaanschen omroep begon dan ook van dit tijdstip af steeds sterker, dui- delijk aan het adres van den vijand gericht, het solldciteeren naar gunsti ge vredesvoorwaarden. Reeds in dit stadium echter bleek, dat de regee- rirg-Badoglio niets anders had gedaan dan de waanzinsdaad van de vroegere Duitsche regeeringen van 1918 te her halen. Door den wensch van den vij and te vervullen, zich te ontdoen van de eigen leiding, bewijst zij haar fei telijke zwakheid en leverde zich daarmede op genade en ongenade uit aan een onverbiddelijken naar de po litieke en militaire vernietiging van het land strevenden tegenstander. De val van het fascistische regime inte resseerde Washington en Londen op het oogenblik waarop hij was geschied, in het geheel niet meer. Het antwoord van Churchill op het vertrek van den Duce was, dat de Angelsaksische mo gendheden Italië nu in zijn eigen vet wilden laten gaarsmoren. Het nieuwe Italiaansche regime echter ontwikkel de zich volgens de wet van de zwak heid, nadat het begonnen was, verder. Het was de ondermijningselementen in het eigen volk niet meer meester, voor welke het met den 25sten Juli weer de poorten voor een toenemen- den invloed had geopend. Wat de re- hadden, in een communiqué voor den Romeinschen omroep de capitulatie bevestigd. Hij gaf toe Eisenhower om wapen stilstand gevraagd te hebben. In feite heeft de onderteekening reeds op 3 September plaats gevonden. De Ita liaansche strijdkrachten moeten dien overeenkomstig, aldus verklaarde hij, iedere vijandelijke handeling tegen de Engelsch-Amerikaansche strijdkrach ten staken. Sedert den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en' den met de Engelschen en Amerikanen voorberei den putsch ter verwijdering van de aan het bondgenootschap trouwe fas cistische regeering, was de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke verraad van de huidige Italiaansche regeering en zij heeft derhalve alle vereischte militaire maatregelen geno men. De verraderlijke aanslag op de verdedigers van Europa zal ten slotte precies zoo mislukken als alle soort gelijke ondernemingen. geering-Badoglio geloofd had te kun nen vermijden, is thans, na enkele we ken, een feit geworden. Nog op het zelfde oogenblik, waarop zij het Ita liaansche volk in kennis bracht van haar wapenstilstandsaanbod deelde de 'Angelsaksische berichtendienst mede, dat een clausule der militaire voor waarden van den wapenstilstand de Italiaansche regeering verplicht vzich accoord te verklaren met de politieke,, economische en financieele voorwa'ar- den der geallieerden, die later opge legd worden." Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kunnen voorzien, dat Italië, hetzij onder Badoglio, hetzij onder zijn opvolgers, het lot zal on dergaan van den overwonnene op de meest onmeedoogenlooze wijze. Wat Duitschland betreft, zooals de dingen ervoor staan, zal wel niemand aanne men, dat de militaire afweerkracht van Duitschland door het uittreden van Italië uit den oorlog op eeniger- lei wijze benadeeld wordt. Het zal ook algemeen wel als natuurlijk be schouwd worden, dat ook de militaire voornemens van Duitschland, die ge kenmerkt worden door een vastbera den en intransigente verdediging van het continent tot aan de overwinning, door de gebeurtenissen van thans niet in het minst geraakt worden. Het wapen moet worden onderhouden. Deelnemers aan een der weersport- kampen van de HJ bij het schoonma ken der geweren. (Fritz Emde/Stapf Pax s). Met 1 October a.s. Met 1 October a.s. zal de nieuwe ac tie voor het Winterhulpwerk weer aanvangen. In de komende winter maanden zal veel voor dit werk wor den gevraagd van den Nederlandschen Volksdienst, dat beoogt de gevolgen te bestrijden van de extra kosten, die de wintermaanden voor onze minder goed gesitueerden volksgenooien met zich medebrengen en die er wel eens de oorzaak van zouden kunnen zijn, dat een deel hunner daardoor in ern stige moeilijkheden zou geraken. In de wintermaanden (October tot en met Maart) worden toch hoogere eischen aan het gezinsinkomen gesteld dan in den zomer, wat algemeen be kend is; men denke daarbij alleen maar aan hoogere lichtrekeningen, kosten van brandstoffen, kosten van dekking en ook de hoogere kosten van levensonderhoud. Ook de winterklee- ding vergt dan altijd extra, en hooge, uitgaven. Bij gelijk blijvend salaris, zal men dus des winters altijd meer moeten uitgeven dan des zomers, wat vooral diegenen, die over de lagere inkomens beschikken, niet altijd schikt, daar zij geen reservepotje im den zomer hebben kunnen vormen. Het gevolg is dan borgen, achterop geraken, het eene gat met het andere willen stoppen en zoodoende langzaam maar zeker naar den afgrond van de armoede wegglijden. Dat te voorko men is de bedoeling en strekking van het Winterhulpwerk, dat een aanvul ling wil geven, waaruit de extra kos ten in -den winter bestreden, kunnen worden. Men moet daarbij echter goed in het oog houden, dat dit Winterhulpwerk niet de oorzaak wegneenit, doch- slechts de gevolgen wil verzachten. De oorzaak, namelijk, dat vele volks- genooten minder verdienen, dan hun bestaansminimum, is een zaak, wel ker oplossing aan andere organisaties in den lande is toevertrouwd. Zooals thans wel algemeen bekend is, is hét Winterhulpwerk van den Nederlandschen Volksdienst geen par tij-politiek, nochop eenigerlei wijze confessioneel gebonden, doch er wordt gesteund geheel zonder daarbij het politieke standpunt of de godsdienst van den gesteunde in 'aanmerking te nemen, dat is wel overtuigend geble ken in de afgelöopen- jaren. Het winterseizoen voor de nieuwe, steunactie zal op Vrijdag 1 October a.s. aanvangen en op Zaterdag 2 Oc tober zal er in het geheele land een groote straatcollecte aanvangen, die voortgezet zal tworden tot en met Maandag 4 October; in enkele ge meenten, waaronder ook Soest, zal de ze eerste collecte tevens een huis- aan-huis collecte zijn. Er zal dan wor den gecollecteerd met vlinders, onder het motto Op ieders jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder. Aan deze collecte, evenals aan alle UITSLUITEND MARGARINE OP DE BONNEN „40 B BOTER" EN „RESER VE 2-55, 3-55 EN 4-55". De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat op elk der bonnen „40 B Boter" en „Reserve 2-55, 3-55 en 4-55" uitsluitend 125 gr. margarine, dus geen boter, verkrijg baar is. KOUSENBON M VOOR MEISJES VAN 3 TOT 15 JAAR GELDIG VERKLAARD Met ingang van 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V. 415, bon M voor den aankoop van één paar kou sen geldig geworden. Bij inlevering van bon M dient het vereischte aantal punten tevens te worden afgegeven. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Sept. Het Oppercom mando der Weermacht deelt mede: In het Donetzbekken brengen de Sovjets nieuwe troepenformaties in den slag, die met bijzonder hooge verliezen voor den vijand voortduurt. Ten Zuiden en ten Westen van Charkof mislukten versoheiden vijan delijke aanvallen. In den centralen frontsector vielen de Sovjets slechts in het gebied ten Westen van Kir of met vrij sterke strijdkrachten aan. In de overige sec toren was de vijandelijke aanvalsactie zwakker dan de vorige dagen. Een in het verloop van de afweergevechten ingesloten vijandelijke groep werd vernietigd. Duitsche en Roemeensche vlieger- fermaties steunden ook gisteren in talrijke vluchten de troepen van het leger. Daarbij behaalde Oberleutnant Nowotny, aanvoerder van een groep jachtvliegers, zijn 196stè tot 200ste overwinning in de lucht. Aan het Oostelijk front werden gis teren 208 tanks stukgeschoten. In de Finsche Golf beschoten mari nebatterijen van het eiland Tütters een formatie bolsjewistische mijnen vegers, brachten een mijnenveger tot zinken en beschadigden twee andere zwaar. In de verbeten gevechten ten Westen van Charkof hebben zich de pantsergrenadierdivisie „Gross- deutschland" de Hessische 11e en de Niedersachsische 19e pantserdivisie en de Rheinische 34e infanteriedivisie in het bijzonder onderscheiden. In 'èuid-ÏTrankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Ita- lia,ansche troepén tot nu toe gemeen schappelijk gèstreden hebben, zijn al le maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeefing Badog lio noodzakelijk geworden zijn. Zij nemen hqt door ons vërWachte ver loop. Aan de Westkust van Calabrië viel een formatie Duitsche slagvliegtuigen vijandelijke landingsstrijdkrachten in de Golf van Eufemia aan, bracht een troepentransportschip tot zinken en trof met bommen van zwaar kaliber Vier groote schepen, waaronder een kruiser. Bij aanvallen van sterke formaties Britsch-Amerikaansche bommenwer pers op de bezette Westelijke gebie den en boven den Atlantischen Oce aan werden 11 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgelooperi nacht bom men op militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland. volgende, kan een ieder zijn medewer king verleenen, zoowel door in ruimê mate te offeren, als door zich als col lectant op te geven; het Winterhulp werk toch, staat niet boven of naast het volk, doch wordt door de geza menlijke volksgenooten werkelijk ge dragen. Allen, die zich voor dit werk willen inzetten en als collectant daar-,, aan willen medewerken, kunnen zich daartoe aanmelden bij de plaatselijke kantoren of plaatselijke buurtschaps- hoofden van den Nederlandschen Volksdienst. RIJWIEL GESTOLEN TE SOEST. G. P. had een defect rijwiel en nam het eene wiel er even uit, om dat te la:en repareeren; dat gebeurde aah de Birktstraat. Toen hij korten tijd la tei terug kwam, was inmiddels-zijn ge heele fiets verdwenen, iets waarop hij zoc zonder voorwiel niet had gere kend. De dief heeft blijkbaar toch kans gezien de fiets wég "te krijgen,, wellicht medegenomen met een pas- seerenden vrachtautomobiel:

Soester Courant | 1943 | | pagina 1