Hel Nieuwsblad voor SOEST en BAARN SUCCESSEN BIJ SALERNO. DE ERNST VAN HET UUR. MUSSOL1N1 BEVRIJD. NUMMER 73 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soest er Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van WeeÜestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 13 Sept. Het Opper bevel van de Weermacht maakt be kend: In" Noworossisk werden door den geconcentreerden aanval van troepen- deelen van het^ leger en landformaties der marine nieuwe deelen van den gelanden vijand vernietigd. De Sov jets, leden zware bloedige verliezen. Er werden eenige honderden gevan genen gemaakt. In den Zuidelijken en centralen sec tor van het Oostelijke front duurt de verbitterde strijd voort. Door tegen aanvallen op talrijke plaatsen werden tijdelijke successen van de Sovjets weer ongedaan gemaakt. In het gebied van Salerno maakt een eigen aanval in den Noordelijken gevechtssector voortgang. De vijand werd na hevige afweergevechten op de stad en de kuststrook teruggewor pen. Ten Zuidoosten van Salerno pro beerde de vijand zijn bruggenhoofd uii te breiden en door de heuvelstel ling ten Oosten van de kustvlakte heen te breken. De gevechten zijn nog aan den gang. Hierbij nam een pant serdivisie tot den llen September 26 officieren en 1400 man gevangen, ver nietigde 58 meerendeels zware pant serwagens en maakte talrijke zware en lachte wapens buit. Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen brachten in de golf van Salerno 2 groote koopvaardijsche pen en een torpedoboot tot zinken, beschadigden verscheidene oorlogs- en koopvaardijschepen ten deele ernstig en plaatsten voltreffers van bommen te midden van de ontschepingen. Mo- tortorpedobooten brachten een troe pentransportschip van 10.000 B.R.T. tot zinken. In de wateren van Corsica en Elba vernietigden snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijken torpedo jager. Vaartuigen van een Duitsch konvooi vernietigden 3 Italiaansche motortorpedobooten, die het konvooi probeerden aan te vallen. De ontwapening van het Italiaan sche Badoglio-leger is zoo goed als voltooid. Het aantal ontwapende sol daten bedraagt meer dan een half millioen. Zoowel in Italië als in Zuid- Fi'ankrijk en op den Balkan hebben de laatste dagen steeds meer troepen- deelen van het Italiaansche leger en vooral formaties van de fascistische militie zich bereid verklaard om den strijd aan Duitsche zijde voort te zet ten. Zij werden ten deele reeds voor opdrachten van beveiliging weer op gesteld. Hierbij sloegen zij in samen werking met Duitsche troepen in Noordoost-Italië overvallen van ben den af. De geheele Oostkust van de Adria- tische Zee met de oorlogshaven Pola bevindt zich thans in Duitsche han den. Ook in den sector Mentone-Ge- nua staan ovepal Duitsche troepen aan do kust van'de Ligurische Zee. Nadat reeds eenige dagen geleden in weerwil van hevigen tegenstand van Italiaansche Badoglio-troepen de versterkte,tunnel Mont Cenis in een krachtigen aanval was genomen, be zetten Duitsche troepen op 11 Sep tember des avonds het fort en het hospitium op den Kleinen Sint Bern- 'hard. Zooals in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche val- schermtróepen en mannen van den Sicherheitsdienst en van de Waffen- SS een actie uitgevoerd ter bevrijding van den door de aanhangers van Ba- doglio in gevangenschap gehouden Duce. De snelle actie is gelukt. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering-Badoglio overeengeko men uitlevering aan de Engelschen en Amerikanen is daarmede verijdeld. VOOR het eerst na zes maanden nam de Führer Vrijdagavond weer het woord om rechtstreeks tot zijn volk te spreken. Ditmaal sprak hij niet voor een volle, juichende zaal, doch voor een microfoon in zijn hoofd kwartier. De millioenen luisteraars konden zich ditmaal niet mee laten slepen door de ontzaglijke redenaars talenten van den Duitschen Leider, zij hoorden een man, die groote verant woordelijkheid op zijn schouders heeft genomen en die daarover spreekt, rustig en zonder bluf en in het volle besef van den ernst van het uur. Het lijdt g^en twijfel of de man, die hier sprak, heeft in nog sterkere mate dan voorheen het vertrouwen van het Duitsche volk en van allen, die met hem strijden voor hetzelfde doel, ge wonnen. Dat zijn woorden vervuld waren van zin en^ waarheid, bleek nog dien zelfden avond uit de berichten, die de radio bracht en die niet nalieten de noodige verwarring te stichten in het geallieerde propaganda-offensief, dat dien Vrijdagavond een hoogtepunt had moeten bereiken. Hitier sprak' met een gevoel van verlichting, omdat hij na de gebeurte nissen in Italië thans weer eerlijk en openhartig spreken kon. Het bondge nootschap, dat Duitsc^md Stalingrad, Tunis, Bizerta, Sicilië en zooveel meer kostte, doch dat men uit trouw aan het eenmaal gegeven woord in stand hield, is ten einde. De geallieerden verheugen zich daarover; doch de Duitschers ongetwijfeld evenzeer. Want nu de strijd in het beslissende stadium is gekomen, is het hen zeker aangenaam de handen niet langer ge bonden te weten door verplichtingen aan een bondgenoot,' die hetzij uit on wil, hetzij uit innerlijke onmacht, niet in staat is om zijn. verplichtingen na te komen. Geen woord van verwijt aan den Duce is den Führer over de lippen gekomen. Met het hem eigene scherpe gevoel voor de kern der dingen, richt te Hitier zijn beschuldigingen tegen den koning en den maarschalk en hun aanhangers, dezelfden, die er in 1939 en '40 zorg voor hebben gedragen, dat Italië pas deel ging nemen aan" den strijd, nadat Duitschland de groote overwinningen reeds bevochten had. Was deze figuur reeds kwetsend voor de nationale eer der Italianen, dezelf de kliek draagt de verantwoording voor het feit, dat Duitschland in het voorjaar 1941 ondanks het drei^en- dj gevaar van het bolsjewisme op den Balkan de heete kastanjes voor Italië uit het vuur móest halen, voor het verlies van Stalingrad en Noord- Afrika. Deze jammerlijke politici had den er zelfs vrede mee, dat Duitschers den heiligen bodem van het Italiaan sche vaderlan'd verdedigden, terwijl zij zelf onderhandelden niet den .vij and. „Onderhandelingen"', welke ein digden met een onvoorwaardelijke ca pitulatie nog-voordat er. één groote, érnstige aanval op het Italiaansche vasteland was ondernomen Hitier heeft aan den smaad, welke een intrigantenkliek het Italiaansche volk heeft aangedaan, slechts weinige woorden gewijd; hij plaatste liever Mussolini, als den grootsten zoon van het nieuwe Italië op den voorgrond. Indien het Italiaansche volk na dezen oorlog toch nog met opgericht hoofd in de wereld zal kunnen staan, Ba- doglio en de zijnen verachtend, dan dankt het zulks aan de vriendschap tusschen Führer en Duce. Inmiddels heeft het'verloop der gebeurtenissen in Italië ons doen inzien, waarom de nationa^l-socialistische revolutie in Bij onz£ vrijwilligers. Als de wegen geen wegen meer zijn, dan bouwen zij zelf begaanbare wegen. (SS P.K. Mitschke O-H- P s). SOEST. OPENING WINTERSEIZOEN „VREUGDE EN ARBEID." Onder den titel „Voor elck wat wils"' organiseert de Werkgemeen schap „Vreugde en Arbeid" een serie van 10 voorstellingen van kleinkunst programma. Het zal een avond zijn vol ontspan ning, waarbij V. en A. een zeer goede keus heeft gedaan. Er zullen o.a. me dewerken: Tony Verweij, Tine Labree, Gerard Arbouw, Marij Louis en Fer ry de Rooij, A. B. M. Lamboo, Paul Engel, het bekende duo Ada en Olgo. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat de leden van het N.A.F. tot 3 da gen vóór de voorstelling de voorrang hebben bij de kaartverkoop. Eerst daarna kunnen ook kaarten aan niet- leden worden verkocht. De voorstellingen-vinden o.a. plaats te SOEST: Maandag 20 Sept. a.s., in HotelvEemland. Kaarten verkrijgbaar bij pl. kantoor, Lange Brinkweg 10. Te SOESTERBERG Dinsdag 21 Sept. a.s., in Hotel Waltman. Kaarten ver krijgbaar bij pl. kantoor, Kampw. 76. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in de woning van A B. aan de Middeïwijkstraat. De be woners hadden niets gemerkt, doch vermist werden den volgenden och tend verschillende distributiebeschei den, een damestasch en twee porte- monnaies met inhoud. ,De dieven wa ren binnea gekomen door het indruk ken van een onvoldoend gesloten tuindeur. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. GEARRESTEERD. Op verzoek van de gemeente-politie te Baarh zijn alhier door de politie gearresteerd de Soester inwoners F. W., H. v. d. B. en G. v. d. H., die zich te Baarn zullen moeten verantwoor den "in verband met den daar gepleeg- den diefstal van een schaap. De Baarnsche politie heeft hem van hier afgehaald. POGING TOT DIEFSTAL. Door den autoslooper L. aardden Eigendomweg werd aan de politie in den nacht van Donderdag op Vrijdag kennis gegeven, dat hij bij de -gehou den controle op zijn terrein bemerk te, dat zich daar twee onbekende manspersonen bevonden, die hij zijne nadering hét hazenpad kozen en in het duister verdwenen. Deze personen waren kennelijk doende met een po ging tot het ontvreemden van een autobuitenbahd. Onderzoek werd in gesteld. vele opzichten zooveel harder en con sequenter is geweest, dan de fascisti sche. Deze les kan de wereld leeren uit den ernst van dit uur. - FLINKE" KEEELS MELDEN ZJCH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDMACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landiwacht. Tijdens de keuringen wórden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers," die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor- de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.43 914 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17.9.43 912 uur: Breda, Rest. Mo dern, Markt. 17.9.43 1518 uur: den Bosch, Hotel Noord-Brabant,- Markt 45. 18.9.43 912 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43 1518 uur: Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9—12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19.9.43 15—18 uur: Zwolle, Hotel Gij-* tenbeek. 20.9.43 912 uur: Assen, Concerthuis a. d. vaart. 20.9.43 1518 uur: Groningen, Con certhuis Poelestraat. 21.9.43 9—12 uur: Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 914 uur: A'dam, Dam 4. -23.9.43 9—13 uur: ytrecht, NV Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, jLeusderweg. 25.9.43 9—14 uur: den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout 11—13. Op bon „Boter 38A" alsnog margarine verkrijgbaar. Voor personen, die niet in de ge legenheid zijn geweest hun bon „Bo ter 38A" vóór 9 September bij hun Winkelier ter verkrijging van 100 gr. bak- en braadvet in te leveren, is de regeling getroffen, dat zij op dezen bon van 18 September tot en met 2 October a.s. 125 gram margarine zul len kunnen verkrijgen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1