Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Felle gevechten aan het Oostfront. PROCLAMATIE VAN MUSSERT Werkt mede aan de inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes. NUMMER 74 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165 Amerikanen lijden in Italië groote verliezen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Sept. - Het Opper bevel van de weermacht maakt be kend: Aan beide zijden van den Koeban en in den Zuidelijken sector van het Oos telijk front werden talrijke vijandelij ke aanvallen afgeslagen. Eij de vernie tiging van een van haar aehterwaart- sche verbindingen afgesneden strijd macht verloor de vijand verscheiden duizenden dooden, zeshonderd gevan genen, 110 tanks en 84 kanonnen. In den centralen frontsector zijn de Sovjets ten Westen van Jelnja met krachtigen steun van tanks en het luchtwapen tot den verwachten aan val overgegaan. Zij werden na ver bitterde gevechten, ondei zware bloe dige verliezen afgeslagen of opgevan gen. De gevechten zijn in vollen gang. Ook ten Zuiden van Bjelyi en ten Zui den van het Ladogameer viel de vij and na krachtige artillerievoorberei ding vruchteloos aan. In de laatste twee dagen verloren de Sovjets 201 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook gisteren verbitterd gestre den. Eenige vijandelijke gevechtsgroe pen werden vernietigd, de bruggen hoofden te land verder ingekrompen. Bij het stormenderhand veroveren van Altavilla verloren de Amerikanen tal rijke dooden en gevangenen. Het luchtwapen vernietigde gisteren een transportschip van 8000 B.R.T. en be schadigde elf andere schepen van de landingsvloot. Sterke Britsch-Amerikaansche vlie gerformaties vielen in de late avond uren van den löden September Noord en West-Fransch gebied aan. In het bijzonder ontstonden aanzienlijke schade en verliezen onder de bevol king in de woonwijken van de stad Parijs. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke vliegtuigen naar Noord- en West-Duitschland. Hier en daar uitgeworpen bommen richtten slechts on'beteekenende schade aan. Volgens tot heden ontvangen berich ten werden negen vijandelijke vlieg tuigen ten val gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in het gebied van Londen. Het jachteskader Mölders heeft den 15den September zijn 7000e vliegtuig- omlaaggeschoten. De 1ste luitenant Nowotay, leider van een groep jacht- vhegers, schoot in de laatste twee nachten aan het Oostelijk front twaalf vijandelijke vliegtuigen neer en be haalde daarmede zijn 215de overwin ning in de lucht. CURSUSSEN VAN VREUGDE EN ARBEID. Zooals wij reeds eerder mededeel den, worden vanwege den dienst van „Vreugde en Arbeid", afdeeling Volks ontwikkeling van het Nederlandsch Arbeidsfront ook in deze gemeente cursussen georganiseerd tot volksont wikkeling. Dit zal betreffen de vak ken Nederlandsche taal, Kennis van Land en Volk, Rekenen en Hand schrift-verbeteren. Ook zullen cursus sen in de moderne talen worden gege ven, in Fransch, Duitsch, Engelsch enz. De kosten zijn vrij laag gehouden en leden van het N.A.F. genieten een niet onbelangrijke reductie. Het aan- kweeken eener grootere ontwikkeling vermeerdert de kans tot slagen in het leven! De verschillende cursussen worden gegeven naast en geheel onafhanke lijk van de Avondschool voor volwas senen, die ook alhier tot stand zal worden gebracht. Nadere inlichtingen verschaft het plaatselijke kantoor van het N.A.F. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Aan schiet- en landoefeningen wordt bijzonder veel waarde gehecht, want ook d? Marine moet te zijner tijd bijt?, bij landingsondernemingen met het wagen in de hand vechten. (Bildberichter Andres/Stapf Pax s). FLINKE KERELS MELDEN ZJCH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDMACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, dvur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die arnmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 18.9.43 1518 uur: Arnhem, Café Royal. 19.9.43 912 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19.9.43 1518 uur: Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 20.9.43 912 uur: Assen, Concerthuis a. d. vaart. 20.9.43 1518 uur: Groningen, Con certhuis Poelestraat. 21.9.43 912 uur: Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 914 uur: A'dam, Dam 4. 23.9.43 9—13 uur: Utrecht, NV Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43 914 uur: den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout 1113. Bij onze vrijwilligers. Hij heeft het zich gemakkelijk gemaakt om het eten naar de voorste stellingen te brengen. (SS P.K. Hoppe O-H- P s). aan het Nederlandsche Volk. VOLKSGENOOTEN. In het eerste jaar der bezetting kwamen enkele moorden voor, ge pleegd op leden der Duitsche weer macht. De bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden werden, gijzelaars doen vastnemen en als ver gelding voor iederen gepleegden moord een aantal hunner doen fusileeren. Daarna zijn deze moorden op militai ren niet meer voorgekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche nationaal-socia- listen werden vermoord, heb ik ver zocht de vergelding niet op deze wij ze te doen geschieden (zie „Volk en Vaderland" van 12 Februari 1943). De bezettende overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De in Januari van dit jaar begonnen stelselmatige campagne in het vermoorden van vooraanstaande Nederlandsche natio- naal-socialisten, die gerekend kunnen worden te behoonen tot de allerbeste vaderlanders, di enaar eer en geweten hun plicht vervullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet op gehouden. De bezettende overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij de vraag ge steld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt in zake de vergeldings maatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beantwoord. Niette genstaande het tot mijn eersten plicht behoort, mijn kameraden zooveel mo gelijk te beveiligen en het aan hen toegebrachte leed om vergelding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoord on der alle omstandigheden laf en ge meen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere meening kan heb ben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, die grooten- deels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Nederlandsche vclk, als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig be strijden, als onder normale omstan digheden het geval zou zijn. Ten slot te is er een betrekkelijk kleine cate gorie, die de gepleegde brandstichtin gen en sluipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortelden, die de span ning van de2en tijd niet konden ver dragen. De veiligheid' van onze samen leving eischt, dat zij tijdelijk uit on ze maatschappij verdwijnen en door geregelden inspannenden arbeid her opgevoed worden. Op grond van deze overwegingen heb ik den Rijkscommissaris mede gedeeld, van meening te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar is, dat de ontwortelden in verzekerde bewaring worden genomen, doch dat ik blijf bij mijn standpunt, om, zoolang dit eenigs- zins mogelijk is, het leven van Ne derlandsche menschen te sparen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek wederom ingewilligd, waarvoor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander, om te helpen voorkomen, dat ons vader land een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zedelijken plicht te helpen de daders van sluip moorden en brandstichtingen te vin den en aan de Justitie uit te leveren, opdat zij hun gerechte straf zullen on dergaan en niet anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De bezet tende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt; en wanneer dus deze sluipmoord-campagne niet ein digt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederlandsche bevol king de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volksbestaan. MUSSERT. Utrecht, 14 September 1943. Natuurbad wordt gesloten. Wij vermelden nogmaals, dat het Soester Natuurbad a.s. Zondag wordt gesloten. Deze dag zal dus de laatste zijn, dat de bad- en zwemliefhebbers van het bad gebruik zullen kunnen maken. Het afgeloopen zwemseizoen is ma tig goed geweest. Er zijn enkele da gen, vooral een Zondag geweest, dat het buitengewoon druk was in ver band met het prachtige, warme zo merweer, zoo druk zelfs, dat men lan gen tijd voor het loket in de rij moest staan wachten en aan het station Soestduinen de menschen al weer werden teruggestuurd, daar het „vol" was, doch vele andere dagen lokte het weer nu niet bepaald aan. In totaal is het bezoek dus dit seizoen niet bo venmatig geweest, doch men heeft tooh geen reden tot klagen gehad. RIJWIEL GESTOLEN. Mevr. G. H.-d. R. deed aangifte, dat van haar een rijwiel is ontstolen, dat zij toen zij hare distributiebescheiden ging halen aan het uitreiklokaal aan de Steenhoffstraat, aldaar buiten had neergezet, onbewaakt en niet afgeslo ten. Erg onvoorzichtig! Het rijwiel verdween spoorloos. Alles, wat ter verruiming van de voedselvoorziening kan dienen moet gedaan worden. Daarom dient ook de van rijkswege geregelde inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes, zoo goed mogelijk te slagen. Thans is de tijd gekomen om in bosschen en parken, langs lanen en wegen, de vruchten te zoeken, die, hetzij als veevoeder, hetzij rechtstreeks, aan de voedselvoorziening van ons volk ten goede komen. Allen landgenooten, die in de gelegenheid zijn om het werk te verrichten, wordt dan ook verzocht hun medewerking te verleenen. De arbeid wordt materieel beloond en bovendien is er de wetenschap, dat men zich voor de voedselvoorziening verdienstelijk maakt

Soester Courant | 1943 | | pagina 1