Hiel Nieuwsblad Nog steeds heftige Sowjet-aanvallen. voor SOEST en BAARN SARDINIË ONTRUIMD. SOESTERBERG. Ongeval met doodelijken afloop te Soest. Maandelijks twintig nieuwe duikbooten. In Nederland, in September 1943. Een nieuw contingent Nederlandsche vrijwil ligers voor de Duitsche oorlogsmarine bij opkomst voor de opleiding. (SS Bildberichter Fritz/Stapf Pax s). NUMMER 75 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Tegen ons firont van de Zee van Azof tot ten Noorden van Smolensk, ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troepen, te zamen met sterke formaties der luchtmacht, wer den afgeslagen of opgevangen. Daarbij gelukte het verscheiden doorgedron gen vijandelijke gevechtsgroepen door onmiddellijk ingezette tegenaanvallen te vernietigen. Van het overige Oostelijke front wordt slechts levendige plaatselijke gevechtsactie gemeld. In het gebied van Salerno hebben Britsche strijdkrachten onze stellingen tevergeefs aangevallen. Verder naar het Oosten volgt de vijand slechts aar zelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijandelijke motortorpedo boot door vuur der luchtdoelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvliegtuigen en snelle gevechtsvliegtuigen vernie tigden 24 vijandelijke toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sardinië overeenkomstig de bevelen en ongehinderd door den vijand ont ruimd. Slechts troepen van den ver rader Badoglio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen for maties naar de mschepingshavens. Eerst tegen de allerlaatste troepen der achterhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der marine be zette eenige dagen geleden door vast besloten toeslaan een haven aan de Westkust van de Adriatische Zee, ver zekerde zich daar van een vrij groot aantal oorlogs- en koopvaardijschepen en nam 4000 soldaten van het leger van Badoglio met den bevelhebber en verscheidene hoogere stafofficieren, gevangen. In de citadel der stad wer den groote hoeveelheden wapens en munitie buitgemaakt. zou moeten worden geacht." VERLENGING VLEESCH- BONNEN. Tot en met 25 September. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen -37 en 38 vleesch niet, fzooals aanvankelijk werd medege deeld, tot en met 2 October worden verlengd, doch tot en met 25 Septem ber a.s. DE BOTERBONNEN. Zooals bekend, kan men op die bo terbonnen, welke eens per zes of acht weken worden aangewezen, slechts ge durende veertien dagen koopen. Aan gezien boter en margarine niet onbe perkt houdbaar zijn. is men daardoor gedwongen, deze artikelen in betrek kelijk korten tijd te consumeeren. Ten einde dit bezwaar te ondervangen, is thans de regeling getroffen, dat. de boterbonnen geldig zullen zijn gedu rende de geheele verbfuiksperiode. In verband hiermede is de geldigheids duur van de bonnen „40A Boter" en „40B Boter", die respectievelijk op het koo.pen van 125 gram boter en van 125 gram margarine recht geven, ver lengd tot en met 30 October 1943. Bonaanwijzing voor Vleesch. Gedurende het tijdvak tot en met 2 October geeft elk der met „Vleesch 39A en 40A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der met „39B en 40B Vleesch" ge merkte bonnen recht op het koopen van 14" van bovengenoemde hoeveel heid vleesch of vleeschwaren. EEN ONDERSCHEIDING. Aan den heer G. van de Pijpekamp alhier werd een dezer dagen door den voorzitter der afdeeling Amersfoort in het militair tehuis aldaar de onder scheiding voor twintig jarigen trouwen dienst bij het Roode Kruis uitgereikt. De heer v. d. Pijpekamp, die thans 37 jaar oud is, was 20 jaar geleden, toen 'hij bij de transportcolonne van het Roode Kruis werd ingedeeld, een der jongste Roode Kruissoldaten. E.H.B.O.-NIEUWS. De lessen van de afdeeling Soester- berg der E.H.B.O. zijn Woensdag, 15 September j.1. beëindigd en thans vol gen de examens. In overleg met (3e docenten is door het bestuur besloten het overgangsexamen van de eerste jaarscursisten te houden op Zaterdag middag 25 September a.s., aanvahg 4 uur, in Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg. De leden, die examen voor het diploma moeten doen, zullen door den secretaris nader worden aan geschreven. Het bestuur geeft in over weging den nog resteerenden tijd goed te gebruiken en ook het onderlinge oefenen bij te houden, zoodat men evenals vorige jaren weer met een FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDMACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt mèt betrekking tot de verzorging van familieleden, dvur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aenmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 22.9.43 914 uur: A'dam, Dam 4. 23 9.43 9—13 uur: Utrecht, NV Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43 914 uur: den Haag, Café'den Hout, Bezuidenhout 1113. goeden uitslag voor den dag kan ko men. Gezien de tijdsomstandigheden gaat Het de E.H.B.O. te Soesterberg goed, maar de afdeeling kan nog wel eenige nieuwe leden geblruiken en Vooral de oudere gediplomeerden 'or den opgewekt om mede te blijven wer ken voor het nuttige doel, dat men beoogt. Iets over het orgel in de Oude Kerk te Soest. Het orgel in de O. N.H. Kerk onder scheidt zich in zooverre van de ande re orgels in Soest, dat het een klassiek orgel is. De enkele registers die het bezit, zijn van zeer sprekend karakter en van veel mooier timbre dan in een der andere Ned. Herv. Kerken. Het gemis in deze kerk is echter, dat de orgeltoon geen ruimte heeft om voort te zweven. Eisch voor een orgel is een flinke ruimte tusschen orgel en ge welf. Wanneet de muur tusschen to renportaal en kerk er niet was, zou dit een groote aanwinst voor de or gelklank zijn. In tegenstelling met de andere or gels in Soest, die naar pneumatisch systeem zijn gebouwd, is het orgel in de Oude Kerk nog een mechanisch WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur heeft een tragisch ongeval plaats gehad met doodelijken afloop op de Steenhoff- straat ter hoogte van het St. Joseph- gebouw. Toen de R.K. Jongensschool daar uitging, liepen vele kinderen den straatweg over, wharonder ook de 10- jarige M. Deze was reeds aan de over zijde, toen hij zijn jonger broertje nog aan de andere zijde zag staan, wien hij toeriep te blijven staan, daar een auto nadferde. Er kwamen nog meer auto's voorbij, waaronder een vracht auto uit de richting van Soestdijk en na het passeeren daarvan liep M. weer naar de overzijde terug, om zijn broer tje op te halen. Hij had niet bemerkt, dat een tweede auto, een luxeautomo- b:el volgde, van welke de bestuurder toen een aanrijding niet meer kon voorkomen, ondanks het feit, dat hij sterk remde. De jongen werd door het linker voorspatbord gegrepen en kwam geheel onder den wagen te recht, waarbij hij waarschijnlijk door het carter ervan zal zijn geraakt. Door zes omstanders werd de auto opgetild en de jongen er onder uit getrokken. De E.H.B.O.-ers P. J. Drost en J. Pol waren direct ter plaatse en verleen den de eerste hulp; later kwamen ook de doktoren Rupert Sr. en Vos ter plaatse en verleenden de noodzakelijke medische hulp; later arriveerde ook Dr. Stroband. Mede werd den jongen geestelijke hulp verleend. Met behulp van den ziekenauto van E.H.B.O. werd de jongen, na voorloopig te zijn ver bonden en gespalkt, naar het St. Eli- sabeths Ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Het bleek, dat hij zwa re .verwondingen had opgeloopen aan het hoofd, waarbij een gedeelte van het linkeroor was afgereden en een ernstige hoofdwonde was ontstaan, terwijl hij voorts een gecompliceerde beenbreuk aan het linkerbeen had. Hoewel zijn toestand zich aanvan kelijk niet al te ongunstig liet aan zien, is daarin later verslechtering opgetreden, blijkbaar tengevolge van nog meerdere inwendige kneuzingen en beschadigingen. Hij is in den vroe gen o.chtend van Maandag in het Zie kenhuis overleden. De begrafenis vindt heden, Woensdag, plaats. De deernis met de zoo zwaar getroffen familie is algemeen. Den bestuurder van den aanrij denden luxeauto treft, naar is komen vast te staan, in deze geen en kele schuld. werk, wat als groot nadeel het hin derlijke geklepper van pedaal en manuaal toetsen meebrengt. Vooral bij een bewerkelijke pedaalpartij en zachte registers is dit voor de luiste raar niet bepaald mooi. In een grootkerk met veel ruimte valt dit euvel Tliet op. Verder is hit volle werk voor menschen die onder de orgelgalerij zitten, werkelijk onge nietbaar. Misschien wordt het plan van een architect, die jaren geleden de kerk bezichtigde, nog eens uitge werkt om de acoustische verhoudin gen van het heele gebouw te verbete ren en het werkelijk mooie orgel meer gelegenheid te geven zich te ontplooi en. Om de veel te kleine dispositie is de mogelijkheid uitgesloten de groo- tere orgelwerken van Bach, Franclc e.a. tot hun recht te laten komen. Een St. Joriskerk en -orgel hebben wij hier niet en dus zullen wij nooit in de gelegenheid zijn het publiek de verheven grootheid van dit koninklijk instrument en zijn grooten meester te laten hooren. STIJGEND JAARSALDO BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank is in de maand Augustus ruim 32 millioen gul den ingelegd, tegen 14 millioen terug betaald. Het saldo over de eerste 8 maanden van het jaar bedraagt niet minder dan 163 millioen gulden (vo rig jaar 33 millioen). Het Amerikaansche tijdschrift „World at War" bevat een artikel van John A. Ward, waarin deze zegt: „Zoo Duitschland den slag op den Atlanti- schen Oceaan mocht winnen, dan zou da zaak der vereenigde naties sterk in gevaar zijn gebracht. De Duitsche fa brieken bouwen, naar men veronder stelt, maandelijks twintig duikbooten. Indien in de komende twaalf maan den niet een groot aantal van deze duikbooten wordt vernietigd, dan zal Duitschland in het voorjaar van 1944 een duikbootvloot van 500 a 600, een heden tot zijn beschikking hebben, hetgeen beteekent, dat ook in dat jaar een effectieve Anglo-Amerikaansche invasie in Europa niet zou kunnen worden ten uitvoer gelegd. Mocht zulk een toestand werkelijk ontstaan, aldus Ward, dan zou het tusschen Rusland aan den eenen, En geland en Amerika aan den anderen kant, tot ernstige complicaties kun nen komen. Engeland en Amerika zouden Rusland in 1942 met een tweede front helpen, maar deden dit niet. Zoo zij in dit opzicht weer moch ten in gebreke^blijven, dan moet ern stig rekening gehouden worden met een Russische ineenstorting, welke tot een afzonderlijken vrede met Duitschland zou kunhen leiden, een mogelijkheid, welke voor de Anglo- Amerikaansche zaak catastrophaal

Soester Courant | 1943 | | pagina 1